Pożyczka bez przelewu weryfikacyjnego

Większość firm oferujących pożyczki online wymaga od klientów, aby w trakcie składania wniosku wykonali przelew w symbolicznej kwocie 1 grosza ze swojego rachunku bankowego. Tzw. przelew weryfikacyjny służy do potwierdzenia danych osobowych klienta, poprawności numeru konta, a także tego, że faktycznie należy ono do osoby ubiegającej się o pożyczkę. Wykonanie takiego przelewu może być niekiedy kłopotliwe np. gdy o pożyczkę wnioskuje się przez smartfona lub na koncie nie ma się żadnych środków. Pewnie dlatego coraz popularniejsze stają się nowoczesne aplikacje do potwierdzania tożsamości, które nie wymagają wykonywania przelewu i znacznie skracają czas wnioskowania o pożyczkę.

Aplikacja Kontomatik

kontomatik-logoAplikację Kontomatik stworzyła polska firma Kontomierz, której udziałowcem jest znana niemiecka firma z branży fintech Kreditech, oferująca internetowe pożyczki w kilku krajach, także w Polsce. Kontomatik to innowacyjne rozwiązanie technologiczne, które umożliwia firmie pożyczkowej weryfikację klienta całkowicie online i to w zaledwie kilka minut. Za pośrednictwem tej aplikacji klient loguje się do swojego rachunku bankowego, dokładnie tak, jakby to robił bezpośrednio w systemie bankowości elektronicznej. Aplikacja pobiera z jego rachunku najważniejsze dane, które służą wyłącznie do dwóch celów:

  • uwierzytelnienia danych osobowych klienta
  • oceny jego zdolności kredytowej na podstawie historii rachunku

Kontomatik nie wykonuje żadnych operacji na koncie klienta i działa wyłącznie w czasie rzeczywistym. Nie archiwizuje też żadnych danych dotyczących konta, ani haseł dostępowych, a połączenie z systemem bankowym jest szyfrowane. Z aplikacji korzysta Wonga oraz wspomniana firma Kreditech, która aktualnie oferuje pożyczki online w serwisie Monedo Now. W Monedo aplikacja nazywa się KontoConnect, która łączy się z kontem klienta na kilka sekund i jedynie weryfikuje dane podane przez klienta podczas rejestracji.

Aplikacja Instantor

instantor-logoAplikację Instantor stworzyli z kolei Szwedzi, a działa ona bardzo podobnie jak aplikacja Kontomatik. Tutaj również klient ubiegający się o pożyczkę musi za pośrednictwem aplikacji zalogować się do swojego konta bankowego. Aplikacja pobiera z niego dane przede wszystkim dotyczące historii operacji (najczęściej z ostatnich 12 miesięcy) i na ich podstawie tworzy raport, z którego pożyczkodawca może dowiedzieć się m.in. czy dane osobowe klienta pokrywają się z danymi wpisanymi we formularzu wniosku o pożyczkę, jakie są średnie miesięczne wpływy na konto klienta, ile wynosi średnia wartość wydatków i jaka jest wartość stałych zobowiązań klienta. Aplikacja dużo bardziej szczegółowo analizuje dane rachunku niż Kontomatik, ale jest tak jak ona całkowicie bezpieczna dla klienta. Jej działanie jest w pełni automatyczne i odbywa się bez udziału ludzi. Instantor łączy się z kontem klienta przy udziale szyfrowania SSL i nie archiwizuje żadnych danych dostępowych. Instantor pozwala firmie pożyczkowej podjąć bardzo szybko decyzję kredytową bez konieczności żądania od klienta wypełniania długich formularzy, czy przesyłania zaświadczeń o dochodach.

Firmy korzystające z aplikacji instantor to:

  • Lendon.pl i Extraportfel.pl (oba należące do firmy Creamfinance)
  • Zaplo.pl (czyli pożyczki ratalne od grupy 4 Finance, właściciela Vivus)
  • Credit.pl
  • Cashalot.pl

Nowoczesne rozwiązania technologiczne skracające czas wnioskowania o pożyczkę i ułatwiające firmom weryfikację klienta z pewnością będą zyskiwały na popularności. Musi jednak upłynąć trochę czasu, zanim klienci zaufają tego rodzaju technologiom, ponieważ wciąż wielu z nich obawia się przekazywać firmie swoje loginy i hasła do rachunku. Pewnie dlatego niektóre firmy stosują aplikacje tylko jako jeden z możliwych sposobów weryfikacji. Przykładowo serwis Supergrosz.pl oferujący pożyczki ratalne proponuje weryfikację nie tylko za pomocą swojej autorskiej aplikacji Konto X, ale także przy pomocy tradycyjnego przelewu oraz na podstawie dowodu osobistego przedstawionego w okienku pocztowym przy odbiorze pożyczki w gotówce.

Zobacz także

0 Komentarzy

Jeszcze nie skomentowano!

Możesz być pierwszy skomentuj ten post!

Dodaj opinię