Kredyt dla firm

Zaktualizowano 26-03-2023 Autor: Arkadiusz Stal Kredyty

Praktycznie każdy bank oferuje dziś Kredyt dla firm. W zależności od potrzeb możesz go zaciągnąć na rozpoczęcie lub rozwój działalności, na konkretne inwestycje lub na pokrycie bieżących zobowiązań firmowych.

Poznaj najpopularniejsze rodzaje kredytów dla przedsiębiorców oraz warunki ich przyznawania. Sprawdź poniższy ranking, który pomoże Ci szybko i wygodnie wybrać najlepszą ofertę dla siebie.

logo
Okres spłaty
do 120 rat
Kwota
do 3 000 000
Bez wizyty w banku
TAK
Wstępna decyzja
20 minut
logo
Okres spłaty
do 120 raty
Kwota
do 450 000 zł
Bez wizyty w banku
TAK
Wstępna decyzja
5 minut
Okres spłaty
do 48 rat
Kwota
do 30 000 zł
Bez wizyty w banku
TAK
Wstępna decyzja
15 minut

Czym jest kredyt firmowy?

Kredyt firmowy jest specjalnym rodzajem kredytu bankowego, z którego mogą skorzystać różnego rodzaju przedsiębiorstwa, potrzebujące dodatkowego finansowania.

Banki oferują takie kredyty w wielu wariantach i dlatego firmy mogą je wykorzystać na pokrycie rozmaitych wydatków np.:

 • na start,
 • na zakup środków trwałych,
 • na nowe technologie,
 • na inwestycje,
 • na dowolne, bieżące wydatki związane z prowadzeniem działalności.

Kredyty dla firm z założenia mają pomagać nie tylko w rozwijaniu biznesu, ale także w przetrwaniu przedsiębiorstwa na rynku. W wielu przypadkach służą one bowiem do utrzymania płynności finansowej np. w okresie mniejszej ilości zamówień lub zatorów płatniczych.

Jakie są rodzaje kredytów dla firm?

Potrzeby przedsiębiorstw na dodatkowy kapitał są bardzo zróżnicowane i z tego względu banki proponują dla nich kredyty w wielu odmianach.

Poniżej przedstawiamy najważniejsze rodzaje kredytów dla firm, jakie dostępne są w bankach:

 • kredyt dla firm na start – jest on przeznaczony dla przedsiębiorców potrzebujących środków na rozpoczęcie działalności np. na zakup niezbędnych urządzeń, surowców i materiałów, czy też pokrycie kosztów wynajęcia i przygotowania pomieszczeń;
 • kredyt gotówkowy na bieżącą działalność – można go spożytkować na dowolny cel związany z prowadzonym biznesem; zaciąga się go raz, a potem spłaca w comiesięcznych ratach;
 • kredyt w rachunku bieżącym – ma on formę limitu dodatkowych środków udostępnionych w koncie firmowym, które można wykorzystywać w razie potrzeby na dowolny cel; odsetki naliczane są tylko od wykorzystanej kwoty, a każdy wpływ na konto zwiększa dostępny limit;
 • kredyt obrotowy dla firm – może być odnawialny lub nieodnawialny i uruchomiony w rachunku bieżącym lub odrębnym kredytowym; służy on do uzupełniania przejściowych luk w budżecie firmy, czyli np. do pokrywania bieżących zobowiązań, opłacania faktur wobec dostawców itp.;
 • kredyt inwestycyjny – można go zaciągnąć na konkretny cel np. na zakup gruntów i budynków, uzupełnienie floty samochodowej, czy też modernizację parku maszynowego; charakteryzuje się wysoką wartością zobowiązania oraz długim okresem spłaty;
 • kredyt hipoteczny dla firm – może być udzielony na zakup nieruchomości lub na inne cele biznesowe, jeśli firma posiada już nieruchomość, na której można ustanowić zabezpieczenie hipoteczne;
 • kredyt konsolidacyjny dla firm – jego celem jest pomoc w uporaniu się z zadłużeniem; można go zaciągnąć na spłatę innych kredytów firmowych i zamienić je na nowe zobowiązanie z niższą ratą.

Oprócz tego banki oferują także kredyty preferencyjne ze wsparciem BGK np. z gwarancją de minimis, czy też kredyt technologiczny z dotacją na inwestycję związaną z wdrożeniem nowej technologii. Są też unijne kredyty dla firm, tzw. kredyty pomostowe, w których spłacie pomagają dotacje z Unii Europejskiej.

Ranking kredytów dla firm – znajdź najlepszą ofertę

Bogata oferta banków w zakresie sposobów finansowania przedsiębiorstw sprawia, że wybór odpowiedniego rozwiązania jest sporym wyzwaniem. Z pomocą przychodzi jednak nasz ranking.

Jest to zestawienie kredytów firmowych przygotowane przez ekspertów, które prezentuje aktualnie wszystkie najlepsze oferty znajdujące się na rynku. Znajdziesz w nim najważniejsze informacje o poszczególnych produktach:

 • rodzaj kredytu i jego przeznaczenie,
 • dostępne kwoty,
 • okres kredytowania,
 • wysokość oprocentowania.

Wystarczy poświęcić kilka chwil na przeanalizowanie takiego zestawienia, by wytypować najkorzystniejszy kredyt dla swojej firmy. Najkorzystniejszy, czyli dopasowany do konkretnych potrzeb oraz o najlepszych warunkach pod kątem kosztów finansowania.

Kto może wziąć kredyt na firmę?

Banki oferują kredyty firmowe dla wszystkich podmiotów gospodarczych, a więc dla firm jednoosobowych (JDG), spółek cywilnych oraz spółek prawa handlowego. Swoje produkty często jednak różnicują według wielkości przedsiębiorstw, ponieważ inne potrzeby kapitałowe ma mikro- czy małe przedsiębiorstwo, a inne duża firma lub korporacja.

Warunki skorzystania z usługi także są określane w sposób indywidualny przez każdy bank. Ogólnie jednak kredyt na firmę może wziąć wyłącznie podmiot gospodarczy. Należy więc mieć zarejestrowaną działalność gospodarczą lub wpis w rejestrze spółek (nie weźmiesz kredytu firmowego, jeśli prowadzisz tzw. działalność nierejestrowaną).

Dodatkowo przedsiębiorstwo musi spełnić pewne wymagania:

 • mieć określony staż prowadzenia działalności – banki najczęściej wymagają nieprzerwanego funkcjonowania na rynku od minimum 12-18 miesięcy; wyjątkiem są kredyty na start, o które można się ubiegać od pierwszych dni działalności;
 • mieć odpowiednią zdolność kredytową – czyli finansowe możliwości do spłaty zobowiązania;
 • odznaczać się wiarygodnością płatniczą – bank ocenia ją na podstawie historii kredytowej w BIK oraz weryfikacji w rejestrach dłużników;
 • przedstawić zabezpieczenie kredytu – jest ono wymagane tylko przy niektórych kredytach i takim zabezpieczeniem może być np. depozyt, zastaw, czy też hipoteka na nieruchomości.

Warto też pamiętać, że niektóre rodzaje kredytów udzielane są wyłącznie pod warunkiem prowadzenia konta firmowego w danym banku.

Potrzebne dokumenty

Chcąc ubiegać się o kredyt dla firmy, należy dopełnić pewnych formalności. Podstawą jest wypełnienie odpowiedniego formularza wniosku – w formie papierowej lub elektronicznej. Do takiego wniosku należy też dołączyć szereg dokumentów m.in.:

 • dokumenty rejestrowe firmy np. wypis z CEiDG lub KRS – aktualnie wiele banków już ich nie wymaga ze względu na możliwość potwierdzenia danych przedsiębiorstwa w elektronicznych rejestrach;
 • dokumenty finansowe – ich rodzaj zależy od formy prowadzenia księgowości np. przy jednoosobowej działalności gospodarczej zwykle należy dostarczyć księgę przychodów i rozchodów, wykaz środków trwałych oraz PIT-y za ostatnie 2 lata;
 • wyciągi bankowe z rachunku firmowego – jeśli jest on prowadzony w innej instytucji;
 • zaświadczenie o niezaleganiu z podatkami w US i składkami w ZUS.

Przy niektórych kredytach bank może wymagać także dodatkowych dokumentów. Przykładowo, do kredytu hipotecznego potrzebne będą dokumenty dotyczące nieruchomości, a do kredytu inwestycyjnego – biznesplan.

Ile kosztuje kredyt dla firm?

Trudno jednoznacznie powiedzieć, jaka jest cena usługi, ponieważ zależy to od oferty danego banku, rodzaju kredytu, a także formy jego zabezpieczenia.

Należy mieć tutaj świadomość, że najdroższe są pożyczki i kredyty gotówkowe dla firm, które takiego zabezpieczenia nie wymagają, a więc wiążą się dla banków z większym ryzykiem.

Ogólnie na koszt kredytu firmowego składają się następujące elementy:

 • oprocentowanie – jego wysokość zależy zwykle od stałej marży banku oraz zmiennej stawki WIBOR 3M lub 6M;
 • prowizja za udzielenie kredytu.

Przy analizowaniu oferty warto zwrócić uwagę także na ewentualne dodatkowe opłaty np. prowizję za wcześniejszą spłatę kredytu, czy też koszty ubezpieczenia.

Przykład

Poniżej przedstawiamy przykładowy koszt, jaki znajduje się aktualnie w ofercie jednego z banków wraz z kalkulacją dla hipotetycznego zobowiązania w wysokości 30 000 zł.

 • 30 000 zł na 48 miesięcy,
 • oprocentowanie: 13,6% w skali roku,
 • prowizja: 2%,
 • całkowity koszt: 9 661,92 zł,
 • miesięczna rata: 814,00 zł.

Czy istnieje kredyt dla firm bez BIK?

Dlaczego firmy szukają kredytu bez BIK?
Widniejące w BIK opóźnienia w spłacie innych zobowiązań, wysokie zadłużenie, czy też brak jakiejkolwiek historii kredytowej mogą skutecznie zamknąć drogę do uzyskania kredytu na firmę. Trudno się więc dziwić, że wielu przedsiębiorców szuka możliwości zaciągnięcia zobowiązania bez weryfikacji w Biurze Informacji Kredytowej.

Gdzie szukać kredytu bez BIK?
Choć kredyty dla firm bez bik nie jest dostępny w bankach, to można go znaleźć na rynku pozabankowym. Działają na nim bowiem firmy pożyczkowe, które specjalizują się właśnie w udzielaniu pożyczek dla firm. Są one oferowane w znacznie wyższych kwotach niż popularne chwilówki dla klientów indywidualnych i mają znacznie dłuższe okresy spłaty. Wyróżnia je też uproszczona procedura udzielania – zazwyczaj na podstawie ogólnej weryfikacji dokumentów księgowych.

Z oferty pozabankowych instytucji pożyczkowych mogą skorzystać przedsiębiorcy niespełniający także innych wymagań banków. Mogą w niej bowiem znaleźć m.in.:

 • kredyt dla firm działających poniżej 12 miesięcy,
 • kredyt firmowy na spłatę zaległości w ZUS i US,
 • kredyt dla zadłużonych firm.

Tego rodzaju pożyczki są dość łatwe do zaciągnięcia, jednak są wyżej oprocentowane niż kredyty bankowe i zwykle wymagają zabezpieczenia np. na nieruchomości.

Kredyt dla nowych firm – na jakich zasadach?

Kredyt dla nowych firm jest oferowany przedsiębiorcom, którzy dopiero rozpoczęli działalność gospodarczą i potrzebują kapitału na „rozkręcenie” biznesu. Można go zaciągnąć głównie jako kredyt na firmę jednoosobową. Zazwyczaj jest to tez kredyt gotówkowy, który można przeznaczyć na pokrycie różnych kosztów związanych np. z wyposażeniem biura, zakupem maszyn, czy towarów.

W aktualnej ofercie banków Kredyt na start jest proponowany w kwocie nie większej niż 30 000 zł bez zabezpieczenia i do 50 000 zł z zabezpieczeniem. Jednym z warunków ubiegania się o niego jest też założenie konta firmowego w tym samym banku.

Co ważne, podstawą do wydania decyzji kredytowej jest analiza sytuacji finansowej właściciela firmy, a nie samego przedsiębiorstwa, które przecież nie osiąga jeszcze żadnych dochodów.

Przy wnioskowaniu o kredyt na otwarcie firmy banki wymagają zatem dokumentów potwierdzających zdolność kredytową jej właściciela. Najczęściej trzeba dostarczyć swój PIT za ostatni rok oraz wyciągi z konta osobistego. Przy rozpatrywaniu wniosku znaczenie ma także historia kredytowa w BIK osoby zakładającej biznes.

Czy można wziąć kredyt dla firm online?

W większości banków możesz wnioskować o kredyt dla firm online w bankowości elektronicznej do obsługi konta firmowego. Wystarczy wówczas w odpowiedniej zakładce znaleźć ofertę kredytu i wypełnić krótki formularz wniosku.

Wiele instytucji umożliwia też składanie wniosków przez Internet przedsiębiorcom prowadzącym konto u konkurencji. Wówczas formularz należy uzupełnić bezpośrednio na stronie internetowej banku.

Należy pamiętać, że w każdym przypadku wnioskowanie o kredyt zdalnie będzie wymagało dostarczenia do banku dokumentów finansowych. W zależności od instytucji można je przesłać drogą elektroniczną lub należy zanieść osobiście do oddziału.

Kredyty dla firm – kalkulator

Przed złożeniem wniosku warto dokładnie przeanalizować warunki spłaty. Najważniejszą kwestią są koszty kredytowe, ponieważ to od nich zależy łączna kwota, jaką trzeba będzie zwrócić do banku, a także wysokość rat obciążających co miesiąc budżet przedsiębiorstwa.

Warto tutaj pamiętać, że odsetki od kredytu firmowego można wliczyć w koszty uzyskania przychodu. Niemniej jednak ich nadmierna wysokość może powodować trudności w spłacie zobowiązania, dlatego lepiej wybrać kredyt o jak najniższym oprocentowaniu.

Jak obliczyć koszty kredytu? Do tego przyda się specjalny kalkulator, który wylicza całkowity koszt kredytowania oraz wysokość rat po uzupełnieniu w nim kilku podstawowych danych:

 • kwoty kredytu,
 • okresu kredytowania,
 • wysokości oprocentowania i prowizji.

Taki kalkulator kredytowy znajdziesz np. na portalach o tematyce finansowej. Również wiele banków oferujących kredyty dla firm kalkulator do wyliczania rat i kosztów kredytowania udostępnia na swoich stronach internetowych. Skorzystaj z takiego narzędzia, ponieważ pomoże Ci ono ocenić atrakcyjność oferty oraz swoje możliwości finansowe do spłaty zobowiązania.

Przykładowy kalkulator kredytu dla firm banku mBank (stan z dnia 23.03.2023)

Oceń tekst

Od 10 lat związany z branżą finansową. Specjalista od wszelkiego rodzaju produktów pozabankowych, które regularnie analizuje i testuje. Doświadczenie zawodowe zbierał, pracując w największych firmach pożyczkowych, przez co wiedzę na temat sektora pozabankowego posiada z pierwszej ręki. Założyciel portalu pozyczasz.pl.

Kontakt z autorem: