Kredyt bez zaświadczeń

Zaktualizowano 04-06-2023 Autor: Arkadiusz Stal Kredyty

Kredyt gotówkowy bez zaświadczeń to rodzaj usługi finansowej, o którą możesz się ubiegać bez potrzeby dostarczania potwierdzenia o zarobkach od pracodawcy.

Poniżej dowiesz się, na jakich warunkach oferują go banki i kiedy możesz z niego skorzystać. Poznasz również ranking kredytów bez zaświadczeń, dzięki czemu szybko znajdziesz najlepszą dla siebie ofertę.

Dokumenty wymagane do wzięcia kredytu

Standardowa procedura
Standardowa procedura ubiegania się o kredyt w banku zazwyczaj wiąże się ze sporym zakresem formalności. Nie dość, że trzeba wypełnić obszerny formularz wniosku kredytowego, to jeszcze należy dostarczyć szereg dokumentów – nie tylko dowód osobisty, ale przede wszystkim dokumenty potwierdzające dochody.

Od osób zatrudnionych na umowie o pracę banki zazwyczaj wymagają tzw. zaświadczenia o zarobkach, które powinno być wypełnione na ich druku i podpisane przez pracodawcę.

Opcjonalnie może być to także zaświadczenie o dochodach wydane przez urząd skarbowy lub ZUS, jeśli kredytobiorca utrzymuje się np. z działalności gospodarczej lub emerytury.

Załatwienie takich dokumentów nie zawsze jest proste, ponieważ niekiedy trzeba czekać nawet kilka dni, aż zostaną one wystawione i podpisane przez osoby do tego uprawnione.

Banki wychodzą naprzeciw oczekiwaniom klientów
Banki zdają sobie sprawę, że wielu klientów potrzebuje gotówki „na już” i nie ma czasu na chodzenie za różnymi papierami. Właśnie dlatego mają w swojej ofercie szybki kredyt gotówkowy online i  bez zaświadczeń, który pozwala uniknąć takich formalności.

Bez dodatkowych dokumentów można wziąć głównie kredyt gotówkowy na dowolny cel oraz opcjonalnie kredyt ratalny na zakup sprzętu RTV i AGD. Zdarza się również, że można ubiegać się o kredyt na samochód używany bez zaświadczeń, o ile jego kwota nie jest zbyt wysoka.

Jak działa kredyt gotówkowy bez zaświadczeń?

Usługa jest w istocie normalnym kredytem gotówkowym, tyle że do jego zaciągnięcia nie są potrzebne dokumenty dochodowe wystawione przez inne podmioty, a więc np. przez pracodawcę, czy urząd skarbowy.

Jak to działa?
Wszystkie formalności związane z ubieganiem się o kredyt sprowadzają się zatem do wypełnienia wniosku kredytowego i okazania dokumentu tożsamości, dlatego można do nich przystąpić w zasadzie „z marszu”, bez specjalnych przygotowań. Takie uproszczone formalności nie wymagają też wizyty w placówce, dlatego w wielu bankach można je dopełnić w 100% przez Internet, czy też przez telefon.

Co ważne, zarówno kredyt gotówkowy online bez zaświadczeń, jak również ten zaciągany przez telefon czy w placówce, zazwyczaj wymaga złożenia tzw. oświadczenia o dochodach. Jest to nic innego jak pisemna informacja udzielona przez kredytobiorcę na temat źródła i wysokości dochodów.

Takie oświadczenie zastępuje zatem zaświadczenie o zarobkach do kredytu wystawione przez pracodawcę i zwykle bywa wystarczające do ubiegania się o niewielką sumę zobowiązania.

Kredyt gotówkowy online bez zaświadczeń w wyższych kwotach proponowany jest najczęściej klientom, którzy:

 • prowadzą w danym banku od wielu lat konto osobiste, na które wpływa stale ich wynagrodzenie bądź inny dochód;
 • dostarczą wyciągi bankowe potwierdzające regularny wpływ dochodów na konto prowadzone w innej instytucji.
Warto wiedzieć

Każdy bank oferuje kredyt bez zaświadczeń na nieco innych warunkach. Oferty różnią się m.in. maksymalną kwotą, jaką można pożyczyć, okresem kredytowania, a przede wszystkim tym, kto może z nich skorzystać, ponieważ dość często takie usługi oferowane są tylko znanym klientom.

Te banki oferują kredyt gotówkowy online bez zaświadczeń

W naszym rankingu kredytów gotówkowych znajdziesz co najmniej kilka banków oferujących kredyt gotówkowy online bez zaświadczeń. Poniżej prezentujemy jednak najlepsze oferty, z których warto skorzystać ze względu na korzystne warunki zaciągnięcia zobowiązania.

Santander Bank Polska – Nowy Kredyt Gotówkowy

W Santander Bank Polska dostępna jest obecnie promocja na kredyt gotówkowy, z której skorzystać mogą obecni i nowi klienci banku, którzy od 31.01.2020 r. do 4.04.2023 r. nie mieli zaciągniętego kredytu w tym banku. Takie osoby mogą się do końca maja 2023 r. ubiegać o tzw. Nowy Kredyt Gotówkowy w kwocie od 500 do 30 000 zł i z okresem spłaty od 3 do 120 miesięcy.

Do jego zaciągnięcia nie potrzeba żadnych dokumentów ani nie jest konieczna wizyta w oddziale – wystarczy wypełnić wniosek online, a potem także elektronicznie zawrzeć umowę. Kredyt udzielany jest bez prowizji, a dodatkowo płatność pierwszej raty można przesunąć o 60 dni od zawarcia umowy.

mBank – Kredyt bez wychodzenia z domu

W mBank kredyt bez zaświadczeń i przez internet możesz zaciągnąć głównie wtedy, jeśli jesteś klientem tego banku. Twoje dochody zostaną bowiem potwierdzone na podstawie historii rachunku. Jeśli Twoje wynagrodzenie wpływa na konto w innej instytucji, historię rachunku możesz udostępnić kredytodawcy online w ramach tzw. otwartej bankowości.

W ofercie jest kwota od 500 zł do 200 000 zł i z okresem spłaty do 10 lat. Płatność pierwszej raty można przesunąć o 3 miesiące w ramach wakacji kredytowych. Z kolei koszt zaciągnięcia zobowiązania można w prosty sposób obniżyć, korzystając z promocyjnych kodów rabatowych. Wniosek o kredyt składa się w bankowości elektronicznej lub bezpośrednio na stronie banku.

PKO BP – Pożyczka Gotówkowa online dla nowych klientów

Kredyt gotówkowy bez zaświadczeń w PKO BP dostępny jest dla stałych i nowych klientów. Jeśli należysz do tej drugiej grupy osób, całkowicie online i na podstawie oświadczenia o dochodach możesz się ubiegać o maksymalnie 6200 zł, a zobowiązanie spłacać przez góra 24 miesiące.

Wniosek wypełnisz bezpośrednio na stronie banku, a umowę podpiszesz elektronicznie.

VeloBank – kredyt gotówkowy bez zaświadczeń

Oferta od VeloBanku dostępna jest dla obecnych i nowych klientów. Można się o niego ubiegać w kwocie do 23 000 zł, a spłatę zobowiązania rozłożyć na okres od 3 do 120 miesięcy.

Formalności związane z ubieganiem się o kredyt odbywają się tu jednak tylko częściowo online – przez internet należy bowiem wypełnić jedynie formularz kontaktowy. Potem trzeba zaczekać na telefon od doradcy, by podczas rozmowy telefonicznej ustalić szczegółowe warunki kredytu.

Dla kogo kredyty bez zaświadczeń? – warunki zaciągnięcia

Kredyty bez zaświadczeń udzielane są na podstawie uproszczonych formalności, jednak aby z nich skorzystać, należy spełnić tak naprawdę dość podobne warunki jak w przypadku standardowych kredytów. Chcąc skorzystać z oferty, należy zatem:

 • mieć minimum 18 lat,
 • posiadać ważny dokument tożsamości,
 • mieć stałe źródło dochodów – najlepiej z tytułu umowy o pracę, ale wiele banków akceptuje także umowy cywilnoprawne, renty i emerytury, czy też dochody z działalności gospodarczej;
 • nie mieć zaległości w spłacie innych zobowiązań – dotyczy to zarówno zobowiązań kredytowych, jak i pozakredytowych, ponieważ banki sprawdzają BIK oraz rejestry dłużników BIG.

Otrzymanie usługi zależy od pozytywnej oceny zdolności kredytowej. Możesz na nią liczyć przede wszystkim w sytuacji, gdy masz dochody w wysokości wystarczającej na pokrycie wszystkich zobowiązań.

Ze względu jednak na dość niskie kwoty kredytów, szanse na ich zaciągnięcie mają także osoby o najniższych zarobkach.

Zaciąganie kredytu bez zaświadczeń – jak to zrobić?

Najprościej jest zaciągnąć kredyt online, ponieważ nie wymaga to tracenia czasu na wizyty w placówce i stanie w kolejkach do okienka bankowego.

Procedura zaciągania takiego kredytu przez internet jest także bardzo prosta, ponieważ w tym celu będziesz musiał wykonać dosłownie kilka czynności:

 1. Wybierz korzystną ofertę kredytu – zrobisz to szybko online za pomocą rankingu kredytów gotówkowych na Pozyczasz.pl.
 2. Wejdź na stronę banku  i kliknij przycisk „Weź kredyt”.
 3. Określ parametry swojego kredytu, czyli jego kwotę oraz okres spłaty.
 4. Wypełnij formularz wniosku – należy w nim wpisać przede wszystkim swoje dane (także z dowodu osobistego), numer rachunku bankowego oraz dane na temat sytuacji finansowej (w tym informacje o dochodach w formie oświadczenia).
 5. W razie konieczności pobierz z bankowości elektronicznej historię rachunku bankowego i dołącz ją w formie pliku pdf do wniosku o kredyt.
 6. Potwierdź wymagane zgody i oświadczenia (np. na weryfikację w BIK).
 7. Potwierdź swoją tożsamość – w zależności od banku można to zrobić np. za pomocą przelewu weryfikacyjnego, albo poprzez przesłanie zdjęcia dowodu i selfie.
 8. Zaczekaj na decyzję o przyznaniu kredytu.

Jeśli bank przyzna Ci kredyt, prześle Ci umowę do podpisania w formie elektronicznej, a pieniądze przeleje na konto bankowe, jakie wskazałeś we wniosku.

Ile można otrzymać bez zaświadczeń i na jak długo?

Ile pożyczysz?

Jak już wspomnieliśmy, kredyt bez zaświadczeń udzielany jest zazwyczaj w niższej kwocie niż standardowy kredyt gotówkowy. Dotyczy to w szczególności zobowiązania zaciąganego wyłącznie na podstawie samego oświadczenia o dochodach.

Przykładowo, bank spółdzielczy oferuje kwotę do 5000 zł, PKO BP do 6700 zł, ale np. w Santander BP jest szansa zaciągnąć zobowiązanie nawet do 30 tys. zł.

Na nieco wyższe kwoty mogą liczyć klienci prowadzący w danym banku konto lub którzy są w stanie dostarczyć historię swojego rachunku. W takim przypadku kwota może wynieść nawet 200 000 zł.

Na jak długo?

Okres spłaty kredytu gotówkowego bez zaświadczeń zależy głównie od kwoty zobowiązania, ale ogólnie może wynieść od 3 do 120 miesięcy, a więc nawet 10 lat.

Ile kosztuje kredyt bez zaświadczeń o dochodach?

Kredyt bez zaświadczeń o dochodach bywa niestety droższy od tego standardowego. Powód tego jest prosty – brak udokumentowanych zarobków zwiększa ryzyko udzielenia kredytu, dlatego banki rekompensują je sobie wyższym oprocentowaniem lub prowizją. Takie podejście ma np. VeloBank, który standardowy kredyt gotówkowy oferuje z RRSO 13,2%, a bez zaświadczeń z RRSO 26,2%, a więc niemal dwukrotnie wyższym.

Zdarzają się jednak banki, które nie stosują większych kosztów, ponieważ swoje ryzyko ograniczają poprzez oferowanie niskich kwot zobowiązania. Przykładem jest PKO BP, w którym  oferta dla nowych i powracających klientów ma  to samo RRSO 9,82%, jednak tę pierwszą można wziąć do maks. 6,7 tys. zł, a drugą do nawet 300 tys. zł.

Na pewno więc przed złożeniem wniosku warto dokładnie porównać oferty pod kątem kosztów. W takim porównaniu pomoże Ci nasza porównywarka kredytów gotówkowych, z której skorzystasz w prosty sposób i całkowicie za darmo.

Najczęstsze pytania klientów

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęstsze pytania klientów szukających ofert finansowania bez zaświadczeń

Czy można wziąć kredyt hipoteczny bez zaświadczeń?

Nie. Taki kredyt jest trudny do uzyskania. Większość banków wymaga dostarczenia takiego dokumentu, ponieważ przy tego rodzaju kredycie obowiązują bardziej rygorystyczne zasady oceny zdolności kredytowej. Co więcej, jeśli o kredyt hipoteczny ubiega się osoba pozostająca w związku małżeńskim, zaświadczenie o zarobkach musi dołączyć także jej współmałżonek.

Czy przy wniosku o kredyt bez zaświadczeń bank sprawdza bazy?

Tak. Banki sprawdzają swoich klientów w bazach BIK i BIG niezależnie od rodzaju kredytu, ponieważ jest to istotny element oceny zdolności kredytowej. W przypadku kredytu bez zaświadczeń weryfikacja w bazach ma szczególnie istotne znaczenie, ponieważ brak dokumentów dochodowych zwiększa ryzyko kredytowe.

Dlaczego bank wymaga zaświadczenia o dochodach?

Bank wymaga zaświadczenia o dochodach, aby mieć do oceny zdolności kredytowej klienta oficjalny dokument potwierdzający zarówno źródło, jak i wysokość jego dochodów. W zaświadczeniu informacje na ten temat są bardzo szczegółowe, ponieważ obejmują m.in. dokładne dane na temat pracodawcy, rodzaju umowy i czasu jej obowiązywania, a także składowych wynagrodzenia. Ze względu na podpis pracodawcy zaświadczenie jest też wiarygodne, dlatego jest lepszą podstawą do oceny wiarygodności kredytowej niż np. oświadczenie o dochodach.

Jak bank potwierdza dochody, jeśli nie ma zaświadczenia?

Usługa przyznawana jest najczęściej na podstawie samego oświadczenia kredytobiorcy o dochodach, które jest integralną częścią wniosku kredytowego. Opcjonalnie niektóre banki wymagają dołączenia do wniosku wyciągu z rachunku, w którym widnieją potwierdzenia wpływu wynagrodzenia na konto.

Gdzie jeszcze można otrzymać gotówkę bez zaświadczeń?

Gotówkę bez dokumentów potwierdzających zarobki pożyczysz nie tylko w bankach, ale także na rynku pozabankowym. Pożyczki na sam dowód bez zaświadczeń oferuje bowiem wiele firm pożyczkowych. Możesz się o nie ubiegać także w 100% online i wyłącznie na podstawie wniosku oraz oświadczenia o dochodach. W ten sposób pożyczysz zarówno niewielką chwilówkę, jak i większą pożyczkę ratalną.

Oceń tekst

Od 10 lat związany z branżą finansową. Specjalista od wszelkiego rodzaju produktów pozabankowych, które regularnie analizuje i testuje. Doświadczenie zawodowe zbierał, pracując w największych firmach pożyczkowych, przez co wiedzę na temat sektora pozabankowego posiada z pierwszej ręki. Założyciel portalu pozyczasz.pl.

Kontakt z autorem:

- Opinie

0 Opinii

Jeszcze nie skomentowano!

Możesz być pierwszy