Wirtualna karta kredytowa – Oferty czerwiec 2024

Zaktualizowano 08-06-2023 Autor: Arkadiusz Stal Karta kredytowa

Plastikowy prostokąt to nie jedyna dostępna forma karty płatniczej. Przyszłością rynku, która już teraz zdobywa wielu zwolenników, jest jej wirtualna postać.

Wirtualna karta kredytowa służąca do dokonywania płatności, ma takie same funkcje i parametry jak jej fizyczne, namacalne odpowiedniki. Ze względu na wygodę i bezpieczeństwo użytkowania niektórzy wróżą im nawet całkowite wyparcie w przyszłości plastikowych kart wkładanych do portfela.

Dla zadłużonych
logo
Max limit
10 000 zł
Bez odsetek
30 dni
Oprocentowanie
0%
RRSO
341.94%
BONUS: Dla Nowych Klientów Pierwsze 30 dni BEZPŁATNIE
Dla zadłużonych
logo
Max limit
6000 zł
Bez odsetek
30 dni
Oprocentowanie
20%
RRSO
169,5%
Przez pierwsze 30 dni - RRSO 0%

Wirtualna karta płatnicza — co to jest?

Wirtualna karta płatnicza to takie samo narzędzie do płacenia online i stacjonarnie za produkty, usługi czy rachunki jak plastikowa karta w formie niewielkiego prostokąta z paskiem magnetycznym i chipem.

Wirtualna karta nie ma jednak fizycznej postaci, a więc transakcje w sklepach czy przy bankomacie odbywają się bezdotykowo, przy pomocy modułu NFC w dowolnym urządzeniu mobilnym (z reguły – smartfonie lub smartwatchu).

Podobnie jak w przypadku kart w tradycyjnej, standardowej postaci, te wirtualne również są udostępniane w ramach różnych ofert i występują w różnych wariantach.

Poznaj rodzaje wirtualnych kart płatniczych

Wirtualne karty płatnicze możemy podzielić ze względu na instytucję, która je oferuje na:

 • bankowe,
 • pozabankowe.

Drugi popularny podział wynika z charakterystyki kart i obejmuje:

 • Wirtualne karty debetowe
  Pozwalają korzystać online oraz stacjonarnie, przy pomocy telefonu ze środków zgromadzonych na koncie osobistym. Najczęściej są podpinane do mobilnego portfela Apple Pay lub Google Pay.
 • Wirtualne karty prepaid
  To karty przedpłacone. Środki, które obsługują, pochodzą z wykonanego wcześniej na ich rachunek przelewu. Oznacza to, że aby na karcie pojawiły się jakieś pieniądze, trzeba ją nimi uprzednio „doładować”.
 • Wirtualne karty kredytowe
  Pieniądze wydawane z ich użyciem pochodzą z kredytu bankowego lub pożyczki pozabankowej, co znaczy, że takie karty należy spłacać. Po uregulowaniu należności, limit jest dostępny dla użytkownika ponownie.

Co to jest wirtualna karta kredytowa?

O wirtualną kartę kredytową można zawnioskować zarówno w bankach, jak i firmach pożyczkowych. Aplikacja dostępna jest zwykle w pełni online, a w przypadku pozytywnej decyzji kredytowej klient otrzymuje produkt od razu, bez konieczności oczekiwania na przesyłkę z fizyczną kartą. Jest to równoznaczne z przyznaniem limitu kredytowego, z którego można skorzystać natychmiast.

Pieniądze z kredytu czy pożyczki obsługiwanych wirtualną kartą można przeznaczać na dowolne cele i dokonywać płatności:

 • online — wprowadzając odpowiednie dane z karty
 • w dowolnych punktach wyposażonych w terminal płatniczy, za pośrednictwem urządzenia mobilnego pozwalającego na transakcje zbliżeniowe.

Spłata wirtualnej karty kredytowej odbywa się tak samo, jak w przypadku wszystkich innych produktów tego typu. Kiedy kończy się okres rozliczeniowy, należy uregulować ewentualne należności: za użytkowanie karty, wykorzystany limit oraz koszty związane z prowizją od pożyczki czy oprocentowaniem kredytu.

Kto oferuje wirtualne karty kredytowe?

Jak zdążyłeś już przeczytać, wirtualne karty kredytowe posiadają w swojej ofercie zarówno banki, jak i inne instytucje finansowe spoza tego sektora. Banki proponują jednak tego typu produkty najczęściej jako instrumenty dodatkowe, uzupełniające, podczas gdy fizyczne karty kredytowe pozostają głównym narzędziem do obsługi kredytu.

Jeśli chcesz, by wyrobienie fizycznej karty nie było konieczne do zawnioskowania o kartę wirtualną, taką możliwość daje aktualnie jedynie pozabankowa wirtualna karta kredytowa.

Ważna różnica
Ważna różnica między bankiem a firmą pożyczkową to dostępność usługi Fast Cash, która polega na możliwości przetransferowania 80%-90% środków udzielonej pożyczki z karty bezpośrednio na konto bankowe użytkownika, od razu po podpisaniu umowy. Taki przelew zadysponujesz tylko w instytucji pozabankowej.

Zasady działania wirtualnej karty kredytowej — jak używać?

Mobilny portfel
Wirtualne karty kredytowe najlepiej podpiąć do swojego mobilnego portfela Google Pay lub Apple Pay i z ich pośrednictwem dokonywać płatności stacjonarnie, przykładając telefon lub inne urządzenie elektroniczne do terminala.

NFC
Portfele internetowe nie są jednak konieczne, wystarczy dowolna aplikacja do obsługi modułu NFC. To technologia niewykorzystująca połączenia z internetem, nie musisz więc martwić się o swoją łączność z siecią.

Zakupy online
Zakupy online wyglądają z kolei dokładnie tak samo, jak w przypadku fizycznych kart kredytowych – w odpowiednie pola należy wprowadzić numer karty, jej datę ważności oraz kod CVC/CVV. Choć wirtualna karta nie ma awersu i rewersu, również posiada tego typu dane.

Koszt używania wirtualnej karty

Wirtualna karta kredytowa generuje dokładnie takie same koszty jak jej plastikowy odpowiednik (chyba że mówimy o kosztach klimatycznych, które są niższe w przypadku bardziej ekologicznych kart wirtualnych).

Opłaty związane z kartami kredytowymi i uruchomionymi na nich limitami to:

 • Koszty związane z użytkowaniem karty
  miesięczne lub roczne, które czasem są zerowe (częściej w przypadku kart pozabankowych), a czasem można ich uniknąć, spełniając pewne warunki (rozwiązanie stosowane w bankach) w postaci wykonania minimalnej ilości transakcji, lub płatności na minimalną łączną kwotę podczas jednego okresu rozliczeniowego.
 • Koszty naliczane w związku z oprocentowaniem lub prowizją za wykorzystaną kwotę kredytu, lub pożyczki
  w bankach są zerowe, jeśli spłata zostanie dokonana w tzw. okresie bezodsetkowym, natomiast w firmach pożyczkowych występują z reguły promocyjne pierwsze miesiące z zerowym RRSO.

Nie zawsze jesteśmy w stanie spełnić wszystkie warunki banku lub znaleźć firmę pożyczkową z odpowiednią promocją, jednak wybierając ofertę dla siebie, warto szukać takiej, która umożliwi korzystnie z karty w możliwie jak najlepszej cenie, a najlepiej – za darmo.

Czy wirtualna karta kredytowa może być darmowa?

Bankowa
W bankach wirtualna karta kredytowa za darmo to powszechny produkt. Wszystko za sprawą okresu bezodsetkowego, czyli ok. 50-, 60-dniowego okresu rozliczeniowego i czasu na spłatę, podczas którego wystarczy oddać tylko taką kwotę, jaka została pożyczona w ramach przyznanego limitu. Jeśli dodatkowo użytkownik wykona wszystkie czynności potrzebne do udzielenia bonusu w postaci zerowych kosztów obsługi karty (na przykład 5 transakcji w miesiącu lub płatności na łączną kwotę 1 000 zł w jednym okresie rozliczeniowym), karta kredytowa będzie zupełnie za darmo.

Pozabankowa
Pozabankowe karty kredytowe z reguły nie posiadają okresu bezodsetkowego, ale można skorzystać z promocji na pierwszy miesiąc za darmo. Na dodatek wydanie oraz korzystanie z karty najczęściej nic nie kosztuje.

4 zalety używania wirtualnej karty kredytowej

Choć wirtualne karty kredytowe nie weszły jeszcze na polski rynek na szeroką skalę, ich zwolennicy już dostrzegają szereg plusów.

Najważniejsze zalety używania wirtualnych kart kredytowych to:

 • Bezpieczeństwo
  Jeśli sam nie podasz niepożądanej osobie danych karty, nikt nie będzie w stanie Cię z nich okraść. Wirtualna karta kredytowa praktycznie nie ma szans na dostanie się w niepowołane ręce.
 • Oszczędność czasu
  Płatności zbliżeniowe przy pomocy wirtualnej karty kredytowej to najszybsze możliwe transakcje, jakich możesz dokonać w stacjonarnym punkcie.
 • Wygoda
  Do zrealizowania dowolnej płatności wystarczy Ci telefon, który masz zawsze przy sobie.
 • Ekologia
  Dla jednych bardzo ważny aspekt, inni poświęcają mu mniej uwagi, jednak nie można zaprzeczyć, że brak karty kredytowej w portfelu (a kiedy straci ważność kolejnej i kolejnej…) to mniej plastiku zalegającego na wysypiskach.
 • Elastyczność
  Część firm pozabankowych oferuje karty kredytowe z limitem dla zadłużonych.

Jeśli zalety wirtualnej karty Cię przekonują, poniżej możesz sprawdzić aktualne propozycje instytucji finansowych w tym zakresie.

Wirtualne karty kredytowe — najlepsze oferty

W sektorze pozabankowym warto zwrócić uwagę na dwie stosunkowo nowe na polskim rynku oferty:

Wirtualna karta kredytowa od Net Credit
Net Credit może przyznać Ci 3 000 zł limitu na karcie na 12 miesięcy, z których pierwszy będzie dla Ciebie całkowicie darmowy. Jeśli nie jesteś dla firmy nowym klientem, pożyczysz 5 000 zł, jednak nie będziesz mógł skorzystać z promocji na zerowe RRSO podczas początkowych 30 dni użytkowania. Będzie czekał na Ciebie inny bonus – 90 dni z prowizją w wysokości 13% pożyczonej kwoty w każdym z 30-dniowych okresów rozliczeniowych.

Kiedy wszystkie promocje się kończą, prowizja rośnie do 16% pożyczonej kwoty. Za każdy pożyczony tysiąc będziesz więc musiał zapłacić 160 zł. To i tak mniej niż za pożyczki-chwilówki gdzie koszty 1 000 zł to z reguły 250-270 zł.

Poza prowizją karta wraz ze wszystkimi swoimi funkcjami nie generuje żadnych dodatkowych opłat.

Wirtualna karta kredytowa od Axi Card
W Axi Card podpiszesz umowę na 5 lat z maksymalnym limitem na karcie wynoszącym 6 000 zł. Jeśli pierwotnie zawnioskujesz o mniej, po 3 miesiącach będziesz mógł zwiększyć saldo.

RRSO w pierwszym miesiącu wynosi 0 zł, natomiast w każdym kolejnym – 308,9%. Składa się na nie prowizja wraz z oprocentowaniem.

Po wydaniu pozytywnej decyzji kredytowej otrzymasz od Axi Card zarówno wirtualną, jak i fizyczną kartę kredytową całkowicie za darmo. Bezkosztowo możesz także wypłacać pieniądze z bankomatów dowolnej sieci.

Wirtualna karta od Santander Bank Polska
Wirtualne karty kredytowe są też dostępne w niektórych bankach, choć nie jest to powszechny produkt. Zwykle i tak w pierwszej kolejności wymagają one złożenia wniosku o tradycyjną, plastikową kartę – tak jest w przypadku karty kredytowej od Santandera. By móc korzystać z ich wirtualnej karty, musisz posiadać aktywny fizyczny egzemplarz i wykonać procedurę aplikowania.

Nowy egzemplarz karty kredytowej w wirtualnej formie zostanie wydany w kilka chwil, całkowicie za darmo.

Warto sprawdzić
Jeśli nie zainteresowała Cię żadna z powyższych propozycji, sprawdź nasz ranking kart kredytowych, który prezentuje wszystkie oferty.

Wniosek o wirtualną kartę kredytową online — krok po kroku

Wirtualne karty kredytowe online są dostępne na wniosek online i jeśli formularz składasz w firmie pożyczkowej, do jego uzupełnienia wystarczy dowód osobisty. Żadne dodatkowe dokumenty nie będą potrzebne.

 1. Zacznij w serwisie wybranego pożyczkodawcy od wybrania na kalkulatorze kwoty limitu, o który chcesz zawnioskować.
 2. Kliknij przycisk potwierdzający chęć zaciągnięcia zobowiązania. Zostaniesz przeniesiony na stronę właściwego wniosku do wypełnienia.
 3. Uzupełnij wszystkie pola odpowiednimi danymi osobowymi oraz finansowymi.
 4. Potwierdź swoją tożsamość przy pomocy dostępnych opcji — specjalnejaplikacji lub przelewu weryfikacyjnego.
 5. Poczekaj na decyzję kredytową. Otrzymasz ją nawet w 15 minut.
 6. W przypadku akceptacji wniosku, cały proces będziesz mógł zakończyć dyspozycją przelewu Fast Cash, który sprawi, że nawet 80%-90% kwoty limitu, który właśnie otrzymałeś, zostanie przetransferowany na Twoje osobiste konto bankowe.

To warto wiedzieć

Jeśli w Twojej głowie nadal kłębią się pytania dotyczące wirtualnych kart kredytowych, poniżej możesz poszukać odpowiedzi. Wyjaśniamy tam kilka dodatkowych kwestii związanych z tym typem narzędzi płatniczych.

Kiedy środki z karty będą dostępne po akceptacji wniosku?

Wirtualna karta kredytowa ma przewagę nad swoim fizycznym odpowiednikiem — nie musi być dostarczana pocztą tradycyjną czy kurierem pod drzwi swojego użytkownika, a więc z jej aktywacją i korzystaniem ze środków nie trzeba czekać. Środki są dostępne w kilka chwil po otrzymaniu pozytywnej decyzji kredytowej.

Czy można korzystać z wirtualnej karty kredytowej za granica?

Taka możliwość jest zależna od konkretnej oferty jednak z reguły – tak.

Wiele osób decyduje się na kartę kredytową właśnie przez wzgląd na tego rodzaju funkcję – chce płacić za granicą po bankowych kursach wymiany walut, a sporo kart kredytowych różnych dostawców to umożliwia.

Czy można wypłacić środki z wirtualnej karty kredytowej?

Wypłata gotówki z bankomatu jest możliwa, jeśli maszyna posiada czytnik zbliżeniowy.

Co do zasady bankowe karty kredytowe są obciążane dużą, kilkuprocentową prowizją za wypłaty gotówki z bankomatu, z kolei karty pozabankowe umożliwiają to najczęściej za darmo.

Jak można spłacić wykorzystany limit na karcie?

Spłata limitu odbywa się przelewem na podany w umowie i dostępny w panelu klienta lub bankowości internetowej numer rachunku karty.

4.7 (Ilość ocen: 3)

Od 10 lat związany z branżą finansową. Specjalista od wszelkiego rodzaju produktów pozabankowych, które regularnie analizuje i testuje. Doświadczenie zawodowe zbierał, pracując w największych firmach pożyczkowych, przez co wiedzę na temat sektora pozabankowego posiada z pierwszej ręki. Założyciel portalu pozyczasz.pl.

Kontakt z autorem: