Ubezpieczenie szkolne– co trzeb wiedzieć

Ubezpieczenie szkolne– co trzeb wiedzieć

Zaktualizowano 10-03-2024 Autor: Arkadiusz Stal

W większości szkół wraz z początkiem każdego roku szkolnego rodzice dzieci są wzywani do opłacenia ubezpieczenia NNW.

Ponieważ z reguły nie jest to wysoka kwota, wielu rodziców ją opłaca nie wnikając, jaką ma zapewniać dziecku ochronę.

Ubezpieczenie szkolne nie jest w ogóle obowiązkowe i jeśli chcesz dobrze zabezpieczyć dziecko od różnych nieszczęśliwych zdarzeń, do jakich może dojść w szkole, czasami lepiej takie ubezpieczenie wykupić na własną rękę.

Ubezpieczenie dziecka w szkole jest nieobowiązkowe

Na początku warto jeszcze raz podkreślić, że wykupienie polisy dla dziecka w szkole dobrowolne. Poza jednym wyjątkiem, ponieważ rodzice muszą takie ubezpieczenie wykupić, jeśli dzieci jadą na zagraniczną wycieczkę szkolną.

Pomimo braku obowiązku wykupu ubezpieczenia większość szkół je oferuje na początku roku szkolnego. Składka na ubezpieczenie grupowe rzadko przekracza 50 zł, dlatego większość rodziców bez mrugnięcia okiem je opłaca – w końcu polisa ma zapewnić ochronę ich dziecku, więc taka opłata za spokój wydaje się niewygórowana.

Jakie ubezpieczenie najczęściej oferuje szkoła?

Szkoły oferują najczęściej grupowe ubezpieczenie NNW (od następstw nieszczęśliwych wypadków), które w założeniu ma zapewnić wypłatę odszkodowania w sytuacji, gdy dziecku przydarzy się wypadek podczas pobytu w szkole. Odszkodowanie ma z kolei pokryć ewentualne koszty leczenia i rehabilitacji dziecka.

W praktyce jednak takie szkolne ubezpieczenie najczęściej zapewnia bardzo podstawową ochronę i często przewiduje mnóstwo wyłączeń odpowiedzialności ubezpieczyciela, czyli sytuacji, w których odszkodowanie nie będzie wypłacone. Jeśli już dojdzie do wypłaty odszkodowania, jest ono zazwyczaj bardzo niskie.

Niska suma ubezpieczenia i niskie odszkodowanie

Szkolne ubezpieczenia grupowe przewidują zwykle bardzo niską sumę ubezpieczenia. Warto też pamiętać, że wysokość odszkodowania zależy od tego, jak ubezpieczyciel wycenia konkretny rodzaj uszczerbku na zdrowiu – jest on wyrażony w procentach i liczy się go potem od sumy ubezpieczenia – jeśli suma ta jest niska, niskie również będzie odszkodowanie. Jest jeden przypadek, gdy rodzice otrzymają 100% odszkodowania – jeżeli na skutek wypadku w szkole dojdzie do śmierci dziecka.

Czy ubezpieczenie szkolne jest w ogóle potrzebne?

Sama idea ubezpieczenia dzieci w szkole jest bardzo dobra – w polskich szkołach każdego roku dochodzi do około 70 tysięcy wypadków, „na szczęście” tylko ułamek z nich kończy się śmiercią dzieci. Według statystyk do największej liczby wypadków dochodzi podczas zajęć wychowania fizycznego oraz podczas przerw między lekcjami.

Zwykle są to urazy kończyn – złamania, stłuczenia i zwichnięcia, ale zdarzają się również poważniejsze urazy, takie jak rany otwarte, uszkodzenia narządów wewnętrznych, czy wstrząśnienia mózgu. Do wypadków takich dochodzi najczęściej wskutek nieuwagi uczniów, dużo rzadziej z niedostatecznej opieki nad nimi.

Warto pamiętać, że każde dziecko ma zapewnioną opiekę zdrowotną, dlatego w razie wypadku otrzyma niezbędną pomoc medyczną bez względu na to, czy ma ubezpieczenie NNW, czy nie.

Dodatkowa polisa przydaje się w sytuacjach, gdy wskutek nieszczęśliwego wypadku dziecko potrzebuje np. dłuższej hospitalizacji i rehabilitacji, specjalistycznych i drogich protez, wyjazdów do lekarzy specjalistów poza rodzinną miejscowość, albo leczenia w specjalistycznym ośrodku. Niestety grupowe ubezpieczenie szkolne takich kosztów nie pokryje.

Aby mieć zapewnioną szeroką ochronę, warto ubezpieczyć dziecko we własnym zakresie – może wówczas rozszerzyć podstawową polisę także o usługi assistance obejmujące np.:

  • transport medyczny,
  • pomoc psychologa,
  • pomoc pielęgniarki w domu po hospitalizacji,
  • transport sprzętu rehabilitacyjnego itp.

Indywidualny zakup polisy pozwala dopasować w sposób elastyczny zakres ochrony do swoich potrzeb, dlatego warto rozważyć takie rozwiązanie.

Jeśli jednak chcemy skorzystać z grupowego ubezpieczenia NNW oferowanego przez szkołę, warto przynajmniej poprosić o przedstawienie OWU, czyli ogólnych warunków ubezpieczenia i tabeli opisującej liczenie stawek za poszczególny rodzaj uszczerbku na zdrowiu.

5 (Ilość ocen: 1)

Od 10 lat związany z branżą finansową. Specjalista od wszelkiego rodzaju produktów pozabankowych, które regularnie analizuje i testuje. Doświadczenie zawodowe zbierał, pracując w największych firmach pożyczkowych, przez co wiedzę na temat sektora pozabankowego posiada z pierwszej ręki. Założyciel portalu pozyczasz.pl.

Kontakt z autorem:

- Opinie

0 Opinii

Jeszcze nie skomentowano!

Możesz być pierwszy