Konto bankowe online – przez internet od zaraz

Zaktualizowano 17-06-2023 Autor: Arkadiusz Stal Konta bankowe

Konto bankowe online to dzisiaj najwygodniejszy sposób zarządzania pieniędzmi. Dzięki niemu możesz o każdej porze dnia i nocy sprawdzać stan swoich finansów, opłacać rachunki, czy też płacić za zakupy w Internecie.

Poniżej dowiesz się, jak otworzyć konto bankowe przez Internet od zaraz, bez konieczności odwiedzania placówki banku i bez zbędnych formalności. Poniższe zestawienie ofert dostępnych online podpowie Ci również, w którym banku warto założyć taki rachunek.

Zestawienie aktualne na dzień: 21.06.2024.

Konto Jakie Chcę
logo
Prowadzenie
0 zł / 6 zł
Karta
0 zł / 8 zł
Bankomaty
0 zł / 5 zł
Przelewy
0 zł
Promocja! 400 zł premii
logo
Prowadzenie
0 zł
Karta
0 zł / 5 zł / 11 zł
Bankomaty
0 zł / 5 zł
Przelewy
0 zł
logo
Prowadzenie
0 zł
Karta
0 zł / 7 zł
Bankomaty
0 zł / 2,50 zł
Przelewy
0 zł
BONUS: Załóż konto i zgarnij do 450 zł
logo
Prowadzenie
0 zł
Karta
0 zł / 2 zł / 7 zł
Bankomaty
0 zł / 7 zł
Przelewy
0 zł
logo
Prowadzenie
0 zł
Karta
0 zł / 10 zł
Bankomaty
0 zł / 10 zł
Przelewy
0 zł
logo
Prowadzenie
0 zł
Karta
0 zł
Bankomaty
0 zł / 8 zł
Przelewy
0 zł
Do 350 PLN na start w nowej ofercie
logo
Prowadzenie
0 zł / 10 zł
Karta
0 zł / 5 zł
Bankomaty
0 zł / 2,50 zł
Przelewy
0 zł
Zgarnij do 450 zł na start!
logo
Prowadzenie
0 zł
Karta
0 zł
Bankomaty
0 zł
Przelewy
0 zł
Do 600 zł zwrotu za zakupy kartą
logo
Oprocentowanie
7%
Okres
3 miesiące
Kwota
do 300 000 zł
Konto osobiste
TAK
Do zgarnięcia 250 zł na start!
logo
Prowadzenie
0 zł / 9 zł
Karta
0 zł
Bankomaty
0 zł / 7 zł
Przelewy
0 zł
Premia nawet do 555 zł.
logo
Prowadzenie
0 zł
Karta
0 zł / 4 zł
Bankomaty
0 zł / min. 5 zł
Przelewy
0 zł
Zgarnij nawet do 250 zł premii!
logo
Prowadzenie
0 zł
Karta
0 zł
Bankomaty
0 zł / 6 zł
Przelewy
0 zł

Co to znaczy konto bankowe online?

Internetowe konto bankowe to nowoczesny rodzaj rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego, którego charakterystyczną cechą jest w pełni zdalna obsługa odbywająca się 100% online.

Właściciel takiego konta zyskuje do niego dostęp za pośrednictwem bankowości elektronicznej lub aplikacji mobilnej, a więc może nim samodzielnie zarządzać z poziomu komputera, laptopa, czy smartfona.

Jeśli zdecydujesz się na takie konto internetowe, będziesz mógł bez wychodzenia z domu i przez 24 godziny na dobę mieć do niego dostęp w bankowości elektronicznej i dokonywać w niej następujących operacji:

 • sprawdzać saldo rachunku,
 • przeglądać historię transakcji,
 • realizować przelewy np. z tytułu opłat za mieszkanie i różnych rachunków,
 • zlecać dodatkowe operacje np. zlecenia stałe, czy polecenia zapłaty,
 • płacić online za zakupy w sklepach internetowych,
 • składać szybko wnioski o dodatkowe produkty bankowe np. kredyty lub lokaty,
 • zarządzać swoją kartą płatniczą do konta np. zmieniać limity dzienne płatności.

Wiele banków oferuje również w ramach bankowości elektronicznej dodatkowe usługi np. doładowania telefonu, automatycznych płatności za autostrady, czy też możliwość składania wniosków o różne świadczenia takie jak 500+.

Konto bankowe online jest więc wygodniejszą alternatywą dla standardowego rachunku bankowego, którego obsługa możliwa jest w placówkach np. przy okienku kasowym.

Czy można założyć konto bankowe przez internet?

Konto bankowe online oferuje dzisiaj każdy nowoczesny bank komercyjny. Większość instytucji umożliwia również założenie takiego rachunku w 100% zdalnie. Nie musisz zatem odwiedzać placówki, by otworzyć konto internetowe, ponieważ wszystkie formalności załatwisz w sposób zdalny z domu.

Do otwarcia konta bankowego online potrzebne Ci będą wyłącznie:

 • ważny dowód osobisty,
 • komputer (stacjonarny lub przenośny) z dostępem do Internetu – coraz więcej banków umożliwia również założenie konta przez smartfona i wówczas należy wcześniej zainstalować na nim aplikację bankową.

Zakładanie konta online a potwierdzenie tożsamości

Zakładanie konta bankowego online sprowadza się głównie do wypełnienia formularza wniosku, a potem potwierdzenia tożsamości oraz zawarcia umowy o prowadzenie rachunku.

Kluczowym elementem tego procesu jest potwierdzenie tożsamości – przy zakładaniu rachunku w placówce odbywa się to poprzez okazanie pracownikowi banku dowodu osobistego, natomiast przy otwieraniu konta przez Internet banki siłą rzeczy muszą stosować inne metody takiej weryfikacji

Do najpopularniejszych z nich należą:

 • weryfikacja selfie
  tożsamość potwierdza się poprzez wykonanie zdjęcia swojego dowodu osobistego oraz selfie, czyli zdjęcia swojej twarzy,
 • konto na e-dowód
  do jego założenia online konieczne jest posiadanie dowodu osobistego z warstwą elektroniczną oraz specjalnej aplikacji eDO App do jego obsługi, za pomocą której bank pobiera dane osobowe oraz je potwierdza,
 • weryfikacja przelewem 1 grosz
  ta metoda wymaga posiadania konta osobistego w innym banku i polega na tym, że należy wykonać z niego przelew na kwotę 1 grosz (lub 1 zł) na wskazany rachunek bankowy (bank dzięki temu może porównać dane osobowe wpisane we wniosku z danymi widniejącymi na rachunku),
 • video weryfikacja
  w tym przypadku zakładanie konta wymaga połączenia się z bankiem za pośrednictwem internetowego kanału do video konferencji (należy więc mieć aktywną kamerkę internetową) i odbycia rozmowy z pracownikiem banku, który podczas niej prosi o zaprezentowanie swojej twarzy przed kamerą, a także zbliżenia do niej dowodu osobistego,
 • weryfikacja przez kuriera
  polega ona na tym, że po złożeniu wniosku online bank w ciągu kilku dni przesyła umowę rachunku na adres zamieszkania klienta firmą kurierską i to kurier weryfikuje tożsamość na podstawie okazanego dowodu osobistego,
 • weryfikacja w placówce
  jest ona stosowana w przypadku klientów, którzy nie mogą (lub nie chcą) skorzystać ze zdalnych form weryfikacji tożsamości i polega na tym, że po złożeniu wniosku o otwarcie konta przez Internet należy udać się do wskazanej placówki, by okazać swój dowód osobisty pracownikowi banku oraz podpisać umowę o prowadzenie rachunku.

Ważne!
Każdy bank wymaga innej formy potwierdzenia tożsamości, dlatego przed wnioskowaniem o otwarcie konta warto na to zwrócić uwagę. Jeśli np. dany bank wymaga przelewu 1 grosza z innego konta osobistego, a Ty go nie posiadasz, nie będziesz mógł otworzyć w sposób zdalny rachunku, lecz jedynie w placówce.

Załóż konto bankowe online krok po kroku

Poniżej prezentujemy dokładną instrukcję, jak założyć konto bankowe przez internet krok po kroku.

 1. Wybierz najlepsze konto bankowe online
  najpierw porównaj warunki rachunków internetowych w różnych instytucjach, aby wybrać najkorzystniejsze konto. W ich porównaniu pomoże Ci nasz ranking kont osobistych online, który prezentuje najlepsze oferty w danym miesiącu.
 2. Zapoznaj się z zasadami zakładania konta
  znajdziesz je na stronie internetowej banku. Zwróć uwagę, czy konto online możesz założyć przez komputer, czy konieczne jest pobranie aplikacji na telefon, a także jaka jest wymagana metoda weryfikacji tożsamości.
 3. Złóż wniosek o otwarcie konta
  w tym celu musisz wypełnić krótki formularz online, wpisując w nim dane osobowe (także z dowodu osobistego), dane adresowe oraz kontaktowe. Dodatkowo w formularzu wniosku możesz być poproszony o wskazanie zakresu usług, z jakich chcesz korzystać w ramach konta np. czy ma być do niego wydana karta płatnicza.
 4. Potwierdź tożsamość
  dokonaj jej zgodnie z instrukcją widniejącą na stronie internetowej banku.
 5. Zaakceptuj umowę rachunku
  najpierw zapoznaj się z jej treścią i jeśli odpowiadają Ci jej warunki, zaakceptuj je w sposób wskazany przez bank np. poprzez wpisanie na ekranie kodu otrzymanego SMS-em.
 6. Aktywuj bankowość elektroniczną
  użyj do tego loginu oraz hasła tymczasowego, jakie otrzymasz z banku np. SMS-em. Po pierwszym logowaniu zmień hasło tymczasowe na własne. Uwaga – jeśli zakładałeś konto przez aplikację mobilną, dostęp do konta w tym kanale uzyskasz automatycznie po akceptacji umowy.
 7. Zacznij korzystać ze swojego konta.

Konto bankowe przez internet od zaraz – warunki szybkiego otwarcia

Jeśli chcesz otworzyć konto szybko i móc z niego skorzystać od razu, musisz odpowiednio wybrać ofertę takiego rachunku. Jak już bowiem wiesz, poszczególne banki stosują różne procedury zakładania kont online i nie zawsze są one tak szybkie, by zapewniały dostęp do rachunku od ręki.

Najszybciej otworzysz konto w banku, który proponuje:

 • cały proces zakładania rachunku w 100%online
  najsprawniej przebiega otwarcie konta w aplikacji, natomiast unikaj ofert, które wymagają po złożeniu wniosku wizyty w placówce lub czekania na telefon od konsultanta, ponieważ to może wydłużyć otwarcie konta nawet do kilku dni,
 • szybką metodę weryfikacji online
  np. na e-dowód, na selfie lub przelew weryfikacyjny (unikaj weryfikacji przez kuriera lub w placówce),
 • zdalny sposób podpisania umowy
  zwróć uwagę, czy bank nie wymaga ręcznego podpisania umowy w obecności kuriera lub podczas wizyty w oddziale.

Warto wiedzieć
Pamiętaj, że jeśli zależy Ci na szybkim dostępie do nowego konta, najlepiej zakładać je w dni robocze, ponieważ w weekendy nie będą działać wszystkie metody weryfikacji (np. w niedziele może nie być możliwości odbycia video konferencji z konsultantem) i nie zawsze będzie możliwa aktywacja konta.

Konta bankowe online – 4 najkorzystniejsze ofery

Poniżej prezentujemy 4 banki, w których założysz konto online. Wybraliśmy najkorzystniejsze oferty, wśród których znajdziesz m.in. konto bez opłat lub rachunek, za którego otwarcie bank wypłaci Ci atrakcyjne premie.

1. Konto korzystne dla Ciebie – Credit Agricole

Konto korzystne dla Ciebie do 31 grudnia 2022 roku oferowane jest w promocji. Za jego otwarcie możesz otrzymać atrakcyjne premie w łącznej kwocie do 555 zł:

 • 55 zł za samo otwarcie konta i zasilenie go kwotą minimum 300 zł,
 • od 50 do 500 zł za płatności kartą, telefonem, zegarkiem lub Blikiem – jeśli co miesiąc wykonasz minimum 3, 5 lub 10 takich płatności, bank będzie Ci zwracał 3% ich wartości przez okres od 6 do 20 miesięcy. Im więcej wykonasz płatności, tym większą premię dostaniesz.

Poza tym spełniając niewygórowane warunki, możesz korzystać z konta za darmo. Wystarczy, że zapewnisz co miesiąc wpływ na konto kwoty minimum 1000 zł i wykonasz co najmniej 1 płatność kartą lub Blikiem, a Twoje opłaty będą wynosiły:

 • 0 zł za prowadzenie konta,
 • 0 zł za kartę wielowalutową,
 • 0 zł za wypłaty ze wszystkich bankomatów w Polsce.

Bezwarunkowo będziesz mógł także wykonywać całkowicie za darmo przelewy Elixir poprzez stronę i w aplikacji.

Konto korzystne dla Ciebie otworzysz szybko w aplikacji CA24 Mobile lub przez Internet na stronie banku Credit Agricole. Wystarczy wypełnić wniosek online oraz dołączyć do niego skan dowodu osobistego (jeśli nie chcesz tego robić, Twoją tożsamość zweryfikuje kurier, który dostarczy Ci umowę).

2. eKonto Możliwości w mBank

Również mBank proponuje atrakcyjne konto bankowe online w promocji. Jeśli otworzysz je do 8 lutego 2023 r. przez aplikację na selfie lub e-dowód i spełnisz dodatkowe warunki, możesz otrzymać w sumie aż 350 zł. Dodatkowo możesz dostać 8% oprocentowania na wybrany przez siebie cel oszczędnościowy.

Twoje promocyjne eKonto Możliwości w mBanku będzie też całkowicie darmowe, ponieważ opłaty za jego użytkowanie wyniosą:

 • 0 zł za otwarcie i prowadzenie konta,
 • 0 zł za używanie karty,
 • 0 zł za przelewy,
 • 0 zł za wypłaty dowolnej kwoty ze wszystkich bankomatów w Polsce.

W mBanku otworzysz takie konto bankowe bez wizyty kuriera. Wystarczy wybrać szybką metodę weryfikacji tożsamości na selfie lub e-dowód.

3. CitiKonto – Citi Handlowy

Kolejną korzystną propozycją jest CitiKonto w banku Citi Handlowy, które możesz otworzyć online na promocyjnych warunkach do 30 listopada 2022 r. Dzięki promocji możesz zyskać nawet 300 zł – wystarczy, że złożysz wniosek o otwarcie konta online, a następnie przez kolejne miesiące spełnisz dodatkowe warunki m.in. zapewnisz wpływ na rachunek swojego wynagrodzenia min. 2000 zł oraz będziesz dokonywał co najmniej 3 płatności Blikiem miesięcznie.

Za prowadzenie CitiKonta oraz kartę z usługą wielowalutową bank nie pobiera żadnych opłat.

CitiKonto otworzysz szybko i wygodnie przez Internet, potwierdzając swoją tożsamość na selfie. Umowę wystarczy zaakceptować kodem SMS, by korzystać z nowego konta bankowego przez internet od zaraz.

4. Konto Otwarte na Ciebie z kartą Otwartą na dzisiaj – BNP Paribas

Konto Otwarte na Ciebie to konto osobiste, za którego prowadzenie bank nie pobiera żadnych opłat i to bez konieczności spełniania dodatkowych warunków. Możesz je otworzyć wygodnie przez aplikację mobilną GOmobile lub na komputerze bez konieczności czekania na kuriera.

Tożsamość potwierdzisz przesyłając do banku skan lub zdjęcie swojego dowodu oraz filmiku swojej twarzy (filmik wymagany jest tylko w aplikacji). Z kolei umowę podpiszesz zdalnie, zatwierdzając ją kodem SMS.

Na co zwrócić uwagę wybierając konto bankowe przez internet

Spodobały Ci się nasze propozycje, ale nie wiesz, jak wybrać najlepszą ofertę? Pamiętaj, że dobre konto osobiste powinno przede wszystkim być dopasowane do Twoich potrzeb i sposobu zarządzania finansami. O atrakcyjności konta online świadczą również takie elementy jak:

 • brak opłat
  najlepsze są konta darmowe, które nie przewidują pobierania opłat za podstawowe usługi, czyli za prowadzenie rachunku, wypłaty gotówki z bankomatów oraz za przelewy,
 • premie i bonusy za otwarcie konta
  dzięki nim możesz otrzymać w prezencie od banku dodatkową gotówkę i to nawet w kwocie kilkuset złotych,
 • przyjazny serwis internetowy do bankowości elektronicznej
  oraz łatwa w obsłudze i stabilna aplikacja bankowa – warto przed wyborem konta sprawdzić ich interfejs oraz funkcjonalność (np. czy można za pomocą bankowości elektronicznej logować się do serwisów gov.pl),
 • dostęp do nowoczesnych metod płatności
  np. Blikiem, telefonem, zegarkiem, czy też przelewów natychmiastowych,
 • dostęp do określonych usług
  np. karty wielowalutowej, konta oszczędnościowego, debetu w rachunku itp.

Najczęstsze pytania klientów

Poniżej znajdziesz dodatkowo odpowiedzi na najczęstsze pytania klientów, dzięki którym dowiesz się więcej o zasadach zakładania i korzystania z takiego rachunku.

Czy można otworzyć konto bankowe online bez dowodu osobistego?

Tak. Co prawda, do założenia konta bankowego online konieczny jest dowód osobisty. Nie zawsze jednak musisz przesyłać jego zdjęcie do banku, albo go okazywać kurierowi. Nie będzie to konieczne, jeśli złożysz wniosek o konto przez Internet i wybierzesz metodę weryfikacji tożsamości przelewem 1 grosz – wówczas wystarczy, że dane z dowodu wpiszesz w formularzu wniosku, ponieważ bank je potwierdzi poprzez ich porównanie z danymi widniejącymi na Twoim dotychczasowym rachunku bankowym. W tym kontekście możesz więc założyć konto bankowe online bez dowodu osobistego.

Konto bankowe online bez kuriera - czy to możliwe?

Tak, w wielu bankach otworzysz dzisiaj konto bankowe przez internet bez kuriera. Wystarczy w tym celu wybrać odpowiednią metodę potwierdzenia tożsamości np. na selfie lub e-dowód. Wówczas podpisanie umowy odbywa się zazwyczaj w sposób zdalny poprzez zaakceptowanie jej warunków kodem SMS.

Czy można zamknąć konto bankowe przez internet?

Tak, w większości banków możesz zamknąć konto bankowe zdalnie, składając w bankowości elektronicznej stosowną dyspozycję zamknięcia konta lub wypowiedzenie umowy rachunku. W ten sposób zamkniesz konto m.in. w PKO BP, mBanku oraz ING Banku Śląskim. Są jednak instytucje, w których wypowiedzenie umowy możliwe jest wyłącznie w formie pisemnej (pismo należy dostarczyć do oddziału lub przesłać drogą listowną) i należą do nich m.in. Pekao SA, BNP Paribas, czy też Credit Agricole.

Założyłem internetowe konto bankowe - kiedy karta?

W większości banków konto jest aktywne od razu po akceptacji umowy online. Jednak na kartę do konta będziesz musiał zaczekać od kilku do nawet 14 dni. Zostanie Ci ona przesłana listem na adres wskazany we wniosku. Co ważne, aby móc ją używać, najpierw należy ją aktywować np. w bankowości elektronicznej.

2.7 (Ilość ocen: 7)

Od 10 lat związany z branżą finansową. Specjalista od wszelkiego rodzaju produktów pozabankowych, które regularnie analizuje i testuje. Doświadczenie zawodowe zbierał, pracując w największych firmach pożyczkowych, przez co wiedzę na temat sektora pozabankowego posiada z pierwszej ręki. Założyciel portalu pozyczasz.pl.

Kontakt z autorem: