Konto dla Ukraińców – który bank najlepszy?

Zaktualizowano 16-03-2023 Autor: Arkadiusz Stal

Większość banków w Polsce ma w ofercie konto bankowe dla Ukraińców. Niektóre instytucje przygotowały nawet specjalne konto bankowe dla uchodźców wojennych, które jest bezpłatne i którego założenie odbywa się na podstawie uproszczonych formalności.

Sprawdź, który bank będzie najlepszy dla Ukraińców i jak założyć w nim konto.

logo
Prowadzenie
0 zł
Karta
0zł/ 8zł / 10zł / 12 zł
Bankomaty
0 zł / 0,5%, min. 10 zł
Przelewy
0 zł

Konto bankowe dla Ukraińców – co to znaczy?

Ukraińcy jako największa grupa cudzoziemców
Od wielu lat obywatele Ukrainy stanowią największą grupę cudzoziemców w Polsce. Jeszcze przed wybuchem wojny z Rosją mieszkało ich w naszym kraju na stałe lub czasowo około 1,1-1,2 mln. Większość z nich to migranci zarobkowi, którzy znaleźli u nas pracę i osiedlili się z całymi rodzinami. Do codziennego funkcjonowania w Polsce potrzebne im jest konto w polskim banku, na które może wpływać ich wynagrodzenie za pracę i z którego mogą na co dzień dokonywać różnych płatności.

Szeroka oferta niemal w każdym banku
Banki szybko dostrzegły tę potrzebę, dlatego od dłuższego czasu oferowały obywatelom Ukrainy możliwość otwarcia rachunku osobistego. Jeszcze rok temu takie konto bankowe dla Ukraińców nie różniło się niczym od konta proponowanego innym cudzoziemcom. Aby je założyć, Ukraińcy musieli zatem przedstawić szereg dokumentów m.in. paszport oraz dokumenty poświadczające legalny pobyt w Polsce. Ukraińców obowiązywał również normalny cennik usług, a więc musieli ponosić standardowe koszty m.in. za prowadzenie rachunku, czy za przelewy na Ukrainę.

Zmiany w ofercie banków po wybuchu wojny

Trwająca od lutego 2022 r. wojna na Ukrainie sprawiła, że do Polski trafiła ogromna liczba ukraińskich uchodźców (około 8 mln). Wszyscy otrzymali w naszym kraju pomoc w znalezieniu dachu nad głową oraz w zaspokojeniu podstawowych potrzeb życiowych.

W akcję pomocową zaangażowały się także banki, które już w kilka dni po wybuchu wojny zaczęły tworzyć specjalne oferty kont bankowych dla naszych wschodnich sąsiadów.

Najczęściej jest to tzw. podstawowy rachunek płatniczy (oсновний платіжний рахунок), który zgodnie z rekomendacją Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego zapewnia następujące korzyści:

 • umożliwia wpłaty i wypłaty środków w gotówce oraz w formie transferów bezgotówkowych,
 • jest zwolniony ze wszelkich opłat,
 • zapewnia dostęp do karty płatniczej,
 • można go otworzyć na podstawie dokumentacji w języku ukraińskim, rosyjskim, angielskim i polskim.

Tak naprawdę jednak polskie banki dla Ukraińców zaoferowały znacznie więcej, ponieważ wiele instytucji wprowadziło m.in.: obsługę klientów w języku ukraińskim (w oddziałach i na infolinii), czy też uproszczone formalności związane z założeniem rachunku.

Kluczowe cechy dobrego konta dla Ukraińców

Aktualnie obywatele Ukrainy mogą korzystać w Polsce albo ze specjalnych rachunków dla uchodźców, albo ze standardowych kont osobistych. Wybór ofert jest bardzo duży, dlatego warto wiedzieć, jak wybrać tę korzystną.

Dobre konto dla Ukraińca powinno przede wszystkim zapewniać:

 • możliwość otwarcia rachunku w języku ukraińskim i na podstawie prostych formalności (np. bez konieczności dokumentowania dochodów czy miejsca zamieszkania w Polsce),
 • brak opłat za podstawowe usługi – np. za prowadzenie konta, obsługę karty i wypłaty gotówki z bankomatów,
 • niskie koszty przelewów zagranicznych,
 • wygodną obsługę rachunku – za pomocą karty bankomatowej, bankowości elektronicznej i aplikacji.

Na co powinien zwrócić uwagę Ukrainiec wybierając konto?

Dla mieszkających w Polsce Ukraińców konto bankowe powinno dodatkowo spełniać pewne wymagania, które są związane z ich specyficznymi potrzebami.

Przy wyborze rachunku warto więc zwrócić uwagę, czy bank w jego ramach oferuje:

 • dostęp do rozbudowanej sieci bezpłatnych bankomatów lub możliwość bezpłatnej wypłaty gotówki w oddziale banku (Ukraińcy często potrzebują gotówki, by np. wymienić w kantorze złotówki na hrywny przed wyjazdem do ojczyzny),
 • dostęp do karty wielowalutowej, która umożliwi swobodne płatności bezgotówkowe w Polsce i za granicą,
 • dostęp do wygodnych metod płatności np. BLIKiem,
 • brak opłat za przelewy na Ukrainę,
 • korzystny kurs wymiany hrywien na złotówki,
 • dostęp do konta oszczędnościowego, które umożliwi bezpieczne przechowywanie większej sumy gotówki,
 • bieżące wsparcie w języku ukraińskim (w oddziale i na infolinii) – jest to bardzo ważne np. w trudnych sytuacjach, gdy trzeba szybko zastrzec zgubioną kartę lub odblokować dostęp do bankowości elektronicznej.

Bank dla ukraińców – przedstawiamy najlepsze oferty

Jakie jest najlepsze konto dla Ukraińców? Najlepiej się o tym przekonać, porównując oferty w wielu instytucjach.

1. Konto Otwarte na Ciebie – BNP Paribas

BNP Paribas proponuje konto osobiste dla Ukraińców w ramach oferty Konta Otwartego na Ciebie. Bank nie pobiera opłat za prowadzenie rachunku, a przelewy internetowe w złotówkach oraz za wypłaty gotówki kartą z bankomatów znajdujących się przy placówkach banku i bankomatów Planet Cash w Polsce.

Do konta można zamówić Kartę Otwartą na Świat Mastercard, która umożliwia dokonywanie płatności za granicą (są one przeliczane według korzystnego kursu walutowego ustalanego przez organizację płatniczą Mastercard).

Ukraińcy mogą takie konto w BNP Paribas otworzyć w oddziale banku, przedstawiając wyłącznie:

 • dokument tożsamości: paszport, kartę pobytu lub Tymczasowe Zaświadczenie Tożsamości Cudzoziemca,
 • TIN – ukraiński numer identyfikacji podatkowej,
 • polski numer telefonu.

2. PKO BP – Konto dla obywateli Ukrainy

PKO BP proponuje specjalne konto dla osób z Ukrainy (Konto bez Granic), które zapewnia szereg korzyści:

 • 0 zł za prowadzenie konta przez pierwsze 12 miesięcy (potem 17,90 zł za miesiąc),
 • 0 zł za obsługę karty debetowej,
 • darmowe wypłaty ze wszystkich bankomatów w Polsce i za granicą oraz płatności kartą bez przewalutowania (dotyczy to operacji w wybranych walutach),
 • darmowe wpłaty i wypłaty gotówki oraz przelewy w placówkach banku,
 • wygodną obsługę konta w aplikacji mobilnej IKO na telefon.

Ukrainiec może założyć takie konto wyłącznie w oddziale banku PKO BP. Do jego otwarcia przyda się dokument tożsamości – paszport lub ukraiński dowód osobistym w wersji plastikowej (tzw. paszport wewnętrzny wydany po 2016 r.). Osoby, które nie mają żadnego dokumentu, mogą otworzyć Czasowe Konto bez Granic dla Ukraińców, które zapewnia dostęp do podstawowych usług bankowych.

3. Konto Przekorzystne dla Ukraińców – Pekao S.A.

Konto Przekorzystne dla Ukraińców w Pekao do 31 grudnia 2023 r. można założyć na następujących warunkach:

 • 0 zł za prowadzenie konta,
 • 0 zł za obsługę karty debetowej oraz wypłaty gotówki we wszystkich bankomatach w kraju i za granicą (zwolnienie z opłaty przysługuje pod warunkiem zasilenia co miesiąc konta kwotą minimum 500 zł i wykonania 1 transakcji kartą lub aplikacją PeoPay),
 • 0 zł za przewalutowanie przy płatności kartą debetową,
 • 0 zł za zlecanie przelewów wysyłanych do banków w Ukrainie i otrzymanych z ukraińskich banków do 31.12.2023 r.

Do założenia konta wystarczy jeden dokument (do wyboru): ukraiński paszport biometryczny lub

ukraiński paszport standardowy (wydawany od 1.06.2003 r.), karta pobytu, ukraiński paszport plastikowy, tymczasowe zaświadczenie tożsamości cudzoziemca, dowód osobisty obywatela Ukrainy (paszport wewnętrzny) wraz z zaświadczeniem o nadaniu numeru PESEL i wnioskiem uchodźcy.

Oprócz tego Pekao ma w ofercie Konto Pomocne dla uchodźców z Ukrainy, które zapewnia bezpłatny dostęp do podstawowych usług. Można je założyć jedynie na podstawie: polskiego dokumentu tożsamości cudzoziemca, tymczasowego polskiego dokumentu podróży cudzoziemca, zaświadczenia z konsulatu, czy też zaświadczenia o numerze PESEL.

4. eKonto osobiste UA – mBank

W mBanku eKonto osobiste UA jest specjalnym kontem dla obywateli Ukrainy. Można je założyć na podstawie ukraińskiego dowodu osobistego lub paszportu w placówkach banku lub w mFinanse. Nie trzeba dokumentować adresu zamieszkania oraz uzyskiwania dochodów w Polsce.

Taki rachunek zapewnia dostęp do podstawowych usług płatniczych, ale jeśli w ciągu 12 miesięcy dostarczy się brakujące dokumenty (m.in. PESEL), uzyskuje się dostęp do pozostałych funkcji konta np. ePUAP, usługi wielowalutowej, lokat czy kredytów.

Podstawowe opłaty za konto wynoszą:

 • otwarcie i prowadzenie rachunku – 0 zł
 • przelewy przez internet/aplikację mobilną – 0 zł
 • transakcje BLIK – 0 zł
 • opłata za wydanie i obsługę karty – 0 zł
 • prowizja za wypłaty ze wszystkich bankomatów – 0 zł
 • wpłata/wypłata gotówki w oddziale banku – 0 zł.

5. Konto dla Uchodźców – ING Bank Śląski

ING Bank Śląski ma w swojej ofercie specjalne konto dla Ukraińców, którzy musieli uciec do Polski przed wojną. Takie Konto dla Uchodźców można założyć na 12 miesięcy i zapewnia ono dostęp do bankowości elektronicznej oraz kartę bankomatową. Podstawowe usługi są darmowe:

 • 0 zł za założenie i prowadzenie konta,
 • 0 zł za wydanie i korzystanie z karty płatniczej do konta (karta Visa zbliżeniowa),
 • 0 zł za przelewy krajowe,
 • 0 zł za przelewy zagraniczne.

Do założenia konta Ukrainiec potrzebne są następujące dokumenty:

 • dokument tożsamości (wystarczy np. zaświadczenie tożsamości obywatela Ukrainy wydawane przez ukraińskie placówki dyplomatyczne lub moduł Diia w aplikacji mObywatel wraz z potwierdzeniem nadania numeru PESEL),
 • oświadczenie o adresie zamieszkania na terenie Polski,
 • oświadczenie CRS z numerem identyfikacji podatkowej (TIN lub NIP).

6. Konto dla Uchodźców – Santander Bank Polska

Santander Bank Polska także proponuje specjalne Konto dla Uchodźców z Ukrainy, które można otworzyć na podstawie uproszczonych formalności (brakujące dokumenty należy dostarczyć w ciągu 6 miesięcy). Konto zapewnia dostęp do najważniejszych usług (także do bankowości elektronicznej Santander internet i aplikacji Santander mobile) i jest bezpłatne, ponieważ związane z nim opłaty wynoszą:

 • 0 zł za prowadzenie konta,
 • 0 zł za kartę Dopasowaną do tego konta,
 • 0 zł za wypłaty gotówki ze wszystkich bankomatów w Polsce i za granicą,
 • 0 zł za wpłaty w naszych wpłatomatach i placówkach,
 • 0 zł za przelewy krajowe ELIXIR,
 • 0 zł za miniwyciąg z ostatnich 10 transakcji kartą i wygenerowany w bankomacie.

Konto dla uchodźców ma pewne ograniczenia, ponieważ można mieć na nim jedynie kwotę do 5 000 zł, a suma wpłat na rachunek w ciągu miesiąca nie może przekroczyć 10 000 zł.

Chcąc otworzyć konto w Santander, należy udać się do oddziału banku wraz z jednym z następujących dokumentów:

 • paszport zagraniczny,
 • dowód osobisty ukraiński,
 • karta pobytu z zezwoleniem na pobyt czasowy/ stały lub na pobyt rezydenta długoterminowego UE,
 • paszport biometryczny ukraiński z przedłużoną datą ważności w formie: pieczątki konsulatu albo wpisu ręcznego z pieczątką i podpisem pracownika konsulatu oraz dodatkowo poświadczenie nadanie numeru Pesel lub uwierzytelnione tłumaczenie dokumentu.

7. Konto dla obywateli Ukrainy – Bank Millennium

W Banku Millennium obywatele Ukrainy mogą otworzyć konto osobiste i je użytkować na preferencyjnych warunkach. Bank zapewnia im bowiem wiele usług za darmo m.in.:

 • obsługę konta,
 • kartę płatniczą,
 • wypłaty z bankomatów,
 • wypłaty gotówki w oddziałach,
 • przelewy zagraniczne do banków na Ukrainie.

Oprócz tego Ukraińcy dostają od Millennium dostęp do bankowości elektronicznej Millenet, w której mogą składać online różne wnioski urzędowe w języku ukraińskim np. o świadczenie 500+.

Do założenia konta w Banku Millennium Ukraińcy potrzebują jedynie dokumentu tożsamości, o ile przebywają w Polsce z powodu wojny (w innych przypadkach bank wymaga dodatkowej dokumentacji).

8. Podstawowy rachunek płatniczy dla Ukraińców w Alior Bank

Dla uchodźców wojennych z Ukrainy Alior Bank proponuje podstawowy rachunek płatniczy (osobistij platiznij rachunok), z którego można korzystać przez 12 miesięcy zupełnie za darmo (bezpłatne są także przelewy na Ukrainę). Konto zapewnia jednak dostęp tylko do podstawowych usług i narzuca pewne ograniczenia np. limit salda do 5000 zł, czy też limity transakcji kartą do 10 000 zł dziennie.

Konto mogą otworzyć wyłącznie Ukraińcy, którzy uciekli do Polski z powodu działań wojennych w swoim kraju i nie mają innych rachunków w polskich bankach. Do założenia rachunku Alior wymaga od nich wyłącznie potwierdzenia nadania numeru PESEL – dokument tożsamości należy jednak dostarczyć w ciągu kolejnych 6 miesięcy.

9. VeloKonto dla Ukraińców w Velo Bank

Velo Bank proponuje dla Ukraińców konto osobiste pod nazwą VeloKonto, które do 30 czerwca 2023 r. można otworzyć w ramach oferty specjalnej zapewniającej brak opłat (0zł) za następujące usługi:

 • prowadzenie VeloKonta oraz konta walutowego,
 • za obsługę karty debetowej,
 • za wypłaty i wpłaty we wszystkich bankomatach w Polsce,
 • za przelewy wychodzące z kodem SWIFT „UA” do dowolnego ukraińskiego banku,
 • za wpłaty i wypłaty gotówkowe w placówkach banku w PLN, EUR, USD, GBP, CHF.

Ukraińcy mogą otworzyć VeloKonto na podstawie paszportu lub Karty Pobytu oraz numeru IPN. Co ważne, od ręki mogą dostać niespersonalizowaną kartę płatniczą do konta.

Darmowe konto dla Ukraińców – na jakich zasadach?

Aktualnie większość banków oferuje darmowo konto dla Ukraińców. Jest to najczęściej rachunek dedykowany wyłącznie obywatelom Ukrainy, który ze względu na ich trudną sytuację wynikającą z toczącej się wojny ma preferencyjne warunki.

Konto zwolnione jest zatem z opłat za podstawowe usługi, a także za pewne dodatkowe funkcje potrzebne wyłącznie Ukraińcom. Banki zapewniają więc bezpłatne:

 • prowadzenie konta,
 • wydanie i obsługę karty debetowej,
 • przelewy na rachunki w Polsce i na Ukrainie,
 • wypłaty i wpłaty gotówki w bankomatach i placówkach.

Zwolnienie z opłat jest zazwyczaj bezwarunkowe, jednak obowiązuje wyłącznie w określonym czasie np. przez 12 miesięcy od dnia podpisania umowy.

Dokumenty potrzebne aby założyć rachunek bankowy dla Ukraińca

Aby założyć konto w banku, Ukrainiec musi posiadać dokumenty, które należy przedstawić w placówce podczas składania wniosku o założenie rachunku.

Standardowo banki wymagają dokumentów potwierdzających:

 • tożsamość – np. ukraiński paszport lub dowód osobisty,
 • legalny pobyt w Polsce – np. karta pobytu lub wiza Schengen,
 • miejsce zamieszkania na terenie Polski – np. potwierdzenie meldunku,
 • uzyskiwanie dochodów na terenie Polski – np. zaświadczenie od pracodawcy o zatrudnieniu.

W związku z toczącą się wojną Ukraińcy mają od lutego 2022 r. możliwość otwarcia rachunku w polskim banku na podstawie uproszczonych formalności. Wymagany jest od nich zatem wyłącznie jakikolwiek dokument potwierdzający tożsamość, natomiast pozostałe dokumenty należy dostarczyć w ciągu kolejnych 6 miesięcy.

Warto jednak zwrócić uwagę, że każdy bank w zakresie wymaganej dokumentacji ma nieco inne wymagania (niektóre wymagają np. TIN, czyli ukraińskiego numeru identyfikacji podatkowej lub polskiego numeru PESEL), dlatego przed podjęciem decyzji o wyborze rachunku, należy tę kwestię sprawdzić.

Ważne!
W wielu bankach do założenia rachunku konieczne jest również podanie polskiego numeru telefonu komórkowego.

Jak założyć konto w banku dla Ukraińca – krok po kroku

Ukraińcy mogą założyć konto w Polsce wyłącznie w placówkach bankowych. Nie mają możliwości założenia konta online jak polscy klienci.

Niektóre instytucje umożliwiają co prawda złożenie wniosku o rachunek przez Internet, jednak konieczna jest potem wizyta w oddziale w celu okazania dokumentu tożsamości oraz podpisania umowy.

Poniżej wyjaśniamy krok po kroku, jak Ukrainiec może założyć konto w banku:

 1. Porównaj oferty i znajdź najlepsze konto.
 2. Zapoznaj się z wymaganiami np. jakie dokumenty należy dostarczyć w celu założenia rachunku.
 3. Udaj się do najbliższego oddziału banku.
 4. Poproś pracownika banku o formularz wniosku o założenia konta osobistego w języku, który rozumiesz. W razie potrzeby poproś o pomoc w jego wypełnieniu. Jeśli chcesz kartę debetową, zwróć uwagę, by wskazać prawidłowy adres zamieszkania, na który bank ma przesłać Ci kartę. Możesz także wybrać opcję jej odbioru w oddziale.
 5. Przedstaw pracownikowi wymagane dokumenty np. paszport.
 6. Podpisz umowę o prowadzenie konta – bank powinien umożliwić Ci jej zawarcie także w języku ukraińskim.
 7. Uzyskaj dane dostępowe do bankowości elektronicznej i aplikacji mobilnej.
 8. Zacznij korzystać z konta.

Jaki bank oferuje konto walutowe w hrywnach?

Konto walutowe w hrywnach (UAH) byłoby dla wielu Ukraińców bardzo pomocne, ponieważ umożliwiłoby np. bezpośrednie przelewanie środków z rachunku bankowego na Ukrainie bez konieczności ich przewalutowania.

Niestety w Polsce żaden bank dla Ukraińców nie ma takiej oferty. Dostępne są wyłącznie konta walutowe w najpopularniejszych walutach np. EUR, USD, CHF, czy GBP.

Obywatele Ukrainy, którzy uciekli do Polski przed wojną, mają jednak możliwość wymiany hrywien po korzystnym kursie – bez bankowego spreadu i bez ponoszenia dodatkowych opłat. Taka wymiana możliwa jest w oddziałach banku PKO BP.

Alternatywą może być także wirtualne konto walutowe oferowane przez instytucje pozabankowe np.:

 • konto Wise
  można na nim przechowywać hrywny i w dowolnym momencie je przewalutować na złotówki lub inne waluty; konto obsługuje się za pomocą aplikacji na telefon i można do niego zamówić także kartę debetową Wise, która umożliwia dokonywanie płatności bezgotówkowych w 50 różnych walutach,
 • konto Revolut
  do jego obsługi wystarczy pobrać aplikację i wybrać pakiet usług (bezpłatny jest plan Standard); aplikację można połączyć z ukraińskim kontem bankowym i za jej pomocą dokonywać przelewów i płatności bezgotówkowych w różnych krajach; dla uchodźców z Ukrainy Revolut oferuje zwolnienie z niektórych opłat, a także korzystny kurs wymiany hrywny.

Dodatkowe usługi dla Ukraińców przy zakładaniu konta

Przy zakładaniu rachunku banki dla Ukraińców często oferują dodatkowe usługi np.:

 • kartę wielowalutową,
 • konta oszczędnościowe i lokaty (także w walutach obcych),
 • dostęp do kantoru online,
 • dostęp do funkcji ePUAP po ukraińsku w bankowości elektronicznej.

Warto zwrócić uwagę na takie dodatkowe opcje, a także sprawdzić, czy bank będzie za nie pobierał jakieś opłaty. Bezpłatne są bowiem zazwyczaj wyłącznie podstawowe usługi w ramach konta dla Ukraińców, co wyjaśniliśmy wyżej.

Konto bankowe pomoże w zdobyciu szybkiej pożyczki

Rachunek bankowy dla Ukraińca jest potrzebny na co dzień przede wszystkim do bezpiecznego przechowywania pieniędzy, a także wykonywania nimi różnych transakcji bezgotówkowych – kartą lub za pomocą bankowości online. Na takie konto są także przekazywane różne świadczenia pomocowe od państwa polskiego np. 500+ na dzieci.

Konto w polskim banku przydaje się także do korzystania z innych usług finansowych. Warto wiedzieć, że w kilku firmach dostępna jest szybka pożyczka online dla Ukraińców. Można o nią wnioskować wygodnie przez Internet, a więc bez wychodzenia z domu. Wystarczy wypełnić formularz wniosku online, a następnie potwierdzić tożsamość za pomocą polskiego konta bankowego, z którego należy albo wykonać przelew 1 grosz, albo jedynie się do niego zalogować za pośrednictwem specjalnej aplikacji.

5 (Ilość ocen: 5)

Od 10 lat związany z branżą finansową. Specjalista od wszelkiego rodzaju produktów pozabankowych, które regularnie analizuje i testuje. Doświadczenie zawodowe zbierał, pracując w największych firmach pożyczkowych, przez co wiedzę na temat sektora pozabankowego posiada z pierwszej ręki. Założyciel portalu pozyczasz.pl.

Kontakt z autorem: