Konto dla dziecka – najlepsze oferty dla dzieci poniżej 13 lat

Zaktualizowano 17-06-2023 Autor: Arkadiusz Stal Konta bankowe

Warto nauczyć naszą pociechę oszczędzania, płatności bezgotówkowych oraz posługiwania się nowoczesnymi metodami zarządzania pieniędzmi. Umożliwia to konto bankowe dla dziecka, a w tym artykule wyjaśnimy zasady działania takiej usługi.

Przedstawiamy poniżej ranking kont dla dzieci, w którym znajdziesz wszystkie oferty takich rachunków i dzięki temu z łatwością wybierzesz najlepszą ofertę dla swojego dziecka

Czym jest konto bankowe dla dziecka?

Co to jest?
Konto bankowe dla dziecka to nic innego jak specjalny rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy, który jest przeznaczony dla niepełnoletniej osoby, a więc dziecka poniżej 18 roku życia. Banki coraz częściej proponują takie konta dla dzieci, aby dzięki nim rodzice mogli wprowadzać swoje pociechy w świat finansów, który dzisiaj nie może istnieć bez nowoczesnych usług bankowych.

Jakie daje korzyści?
Konta dla dzieci mają więc przede wszystkim wymiar edukacyjny, ale też praktyczny, ponieważ ułatwiają rodzicom przekazywanie swoim pociechom pieniędzy na codzienne wydatki oraz pomagają im kontrolować, na co maluchy przeznaczają otrzymane środki i jak nimi zarządzają.

Poznaj dwa rodzaje kont dla dzieci

Banki dla dzieci oferują różne rodzaje kont, ponieważ są wśród nich zarówno konta osobiste, jak i oszczędnościowe.

Te pierwsze mają charakter zwykłych rachunków rozliczeniowo-oszczędnościowych i mają służyć dzieciom głównie do bieżącego zarządzania kieszonkowym.

Jeśli chodzi o konta osobiste dla dzieci, to wyróżnić możemy ich dwa rodzaje:

 • konto dla dziecka powyżej 13 lat
  młodzież od tego wieku ma już ograniczoną zdolność do czynności prawnych, dlatego może takie konto dla młodych założyć na własne nazwisko za zgodą rodziców, a potem korzystać z niego niemal tak swobodnie jak dorosły w zakresie podstawowych operacji gotówkowych i bezgotówkowych (może m.in. płacić kartą pieniędzmi zgromadzonymi na rachunku, wypłacać je z bankomatu, a także zlecać przelewy np. w bankowości elektronicznej lub aplikacji),
 • konto dla dzieci poniżej 13 lat
  takie konto mogą założyć swojemu dziecku wyłącznie rodzice, a pociecha może nim dysponować w bardzo ograniczonym zakresie.

W wielu bankach rodzice mogą również otworzyć konto oszczędnościowe dla dziecka i to już po jego narodzinach.

Z założenia ma ono służyć do odkładnia pieniędzy na sfinansowanie przyszłych potrzeb dziecka, jednak niektóre instytucje oferują również takie rachunki powiązane z kontem osobistym malucha.

Pełnią one wówczas funkcje wirtualnej skarbonki, na której pociecha może zbierać pieniądze na określony cel.

Konto dla dziecka poniżej 13 lat

Kto może założyć?
Tak jak wspomnieliśmy wyżej, konto dla dziecka poniżej 13 lat może założyć wyłącznie rodzic lub opiekun prawny. W tym wieku dziecko nie posiada bowiem żadnych zdolności do czynności prawnych, czyli nie może samodzielnie zawierać żadnych umów (nawet za zgodą dorosłych).

Jak to działa?
Konto dla dzieci do 13 lat ma najczęściej formę dodatkowego konta osobistego, które rodzic może założyć swojemu dziecku w banku, w którym prowadzi własny rachunek. Jest to więc rodzaj subkonta, na które rodzic może przelewać pieniądze dla dziecka i na bieżąco je kontrolować za pomocą swojej bankowości internetowej.

Kiedy można otworzyć?
Co ciekawe, takie dziecięce konto można otworzyć nawet tuż po narodzinach dziecka, aby np. od pierwszych dni jego życia odkładać na nim pieniądze dla swojej pociechy. Gdy maluch osiągnie odpowiedni wiek, można mu zapewnić dostęp do rachunku np. poprzez wyrobienie do niego karty bankomatowej, czy też zainstalowanie na komórce aplikacji bankowej.

Od jakiego wieku dziecko może mieć konto w banku?

Dziecko może mieć konto w banku już od dnia swoich narodzin, jednak należy pamiętać, że do osiągnięcia wieku 13 lat taki rachunek znajduje się pod pełną kontrolą rodziców.

Dopiero po ukończeniu 13. roku życia dziecko może otworzyć konto za zgodą opiekuna i samodzielnie zarządzać zgromadzonymi na nim środkami.

Ranking kont dla dzieci – jak pomoże wybrać najlepszą ofertę?

Ranking kont dla dzieci to najwygodniejsze narzędzie służące do porównania ofert takich rachunków. Warto z niego korzystać z kilku względów:

 • jest w 100% darmowe,
 • prezentuje wszystkie oferty kont dla dzieci,
 • uwzględnia aktualne promocje bankowe,
 • pokazuje najważniejsze koszty prowadzenia rachunku, w pierwszej kolejności prezentując darmowe konta dla dzieci,
 • wskazuje na zalety i wady oferty.

Jeśli więc nie chcesz tracić czasu na żmudne sprawdzanie ofert na stronach banków, sprawdź ranking kont dla dzieci. Na naszej stronie jest on na bieżąco aktualizowany, dlatego nie musisz się martwić, że umknie Ci jakaś atrakcyjna promocja.

Co ważne, ranking pomoże Ci dopasować konto do wieku pociechy. Nie wszystkie bowiem banki oferują konta dla dzieci poniżej 13 lat. Przykładowo, w Alior i ING konto dla dziecka można otworzyć dopiero, gdy ukończy ono 13 lat.

Konto bankowe dla dziecka – 6 najlepszych ofert

Konta dla dzieci poniżej 13 lat oferuje tylko kilka banków w Polsce. Poniżej prezentujemy 6 najlepszych ofert takich rachunków.

1. eKonto Junior – mBank

eKonto Junior w mBanku jest to konto dla dziecka poniżej 13 lat, które jako rodzic możesz otworzyć dla swojej pociechy, o ile posiadasz konto osobiste w mBanku. Możesz to zrobić online po zalogowaniu się do swojej bankowości elektronicznej.

Dziecko może korzystać z takiego konta w dwojaki sposób:

 • za pomocą specjalnej aplikacji mBank Junior – może sprawdzać saldo środków i historię transakcji (nie może natomiast wykonywać żadnych przelewów),
 • za pomocą opaski lub karty do konta – może wypłacać pieniądze z bankomatów i dokonywać płatności bezgotówkowych za zakupy (rodzic może ustawić limit dzienny takich transakcji).

Zarówno karta, jak i opaska może mieć wybraną przez dziecko atrakcyjną grafikę. W aplikacji pociecha znajdzie także grę edukacyjną, która nauczy ją obsługiwania się kartą oraz samą aplikacją.

eKonto Junior jest darmowe, jedynie za opaskę trzeba zapłacić 25 zł.

2. Konto 360° Junior – Bank Millennium

Konto 360° Junior w Banku Millennium jest przeznaczone dla dzieci w wieku od 0 do 17 lat, jednak wraz z wiekiem dziecka zmienia się jego funkcjonalność:

 • do 6 lat kontem zarządza wyłącznie rodzic, który może na nim odkładać środki lub przelewać je na specjalne Konto Oszczędnościowe Profit,
 • od 7 do 12 lat – dziecko zyskuje dostęp do konta za pomocą karty debetowej oraz dziecięcej aplikacji mobilnej (może za jej pomocą m.in. sprawdzić saldo, wysłać do rodzica prośbę o kieszonkowe, a także dokonywać płatności telefonem i Blikiem) ,
 • od 13 do 17 lat – dziecko zyskuje dodatkowo dostęp do konta za pomocą bankowości elektronicznej i „dorosłej” wersji aplikacji mobilnej.

Konto 360° Junior jest bezpłatne i może je założyć rodzic prowadzący w Banku Millennium własne Konto 360°.

3. PKO Konto dla dziecka – PKO BP

Dla dzieci poniżej 13 lat PKO BP proponuje PKO Konto dla dziecka. Możesz je otworzyć pod warunkiem, że jako rodzic sam prowadzisz w PKO BP swoje konto osobiste. W ramach dziecięcego rachunku Twoja pociecha zyska:

 • dostęp do konta za pomocą specjalnego serwisu internetowego PKO Junior i aplikacji mobilnej PKO Junior – może za ich pomocą m.in. zakładać wirtualne skarbonki, tworzyć plan oszczędzania, inicjować przelewy (do ich realizacji potrzebna jest akceptacja rodzica),
 • kartę bankomatową.

Co ważne, konto jest oprocentowane (5% w skali roku dla kwot do 2500 zł) i zapewnia dostęp do Pierwszego Konta Oszczędnościowego z oprocentowaniem do 8%. Jego prowadzenie jest darmowe, podobnie jak wypłaty gotówki z bankomatów.

4. Konto Samodzielniaka – BNP Paribas

W BNP Paribas dziecku w wieku od 0 do 18 lat możesz założyć Konto Samodzielniaka. I w tym przypadku musisz mieć najpierw swoje konto osobiste w tym banku. W ramach oferty Twoja pociecha otrzyma Kartę Samodzielniaka (jest to klasyczna karta debetowa) lub Mikrokartę Samodzielniaka w formie opaski na rękę. Obie karty umożliwiają dzieciom do 13 lat wypłacanie gotówki z bankomatów oraz płatności bezgotówkowe za zakupy w sklepach stacjonarnych.

Jako rodzic będziesz mieć pełną kontrolę nad kontem dziecka w swojej bankowości elektronicznej, gdzie możesz np. zmieniać limity transakcji kartą i opaską.

Prowadzenie Konta Samodzielniaka jest darmowe, podobnie jak wydanie i obsługa karty debetowej oraz wypłaty gotówki ze wszystkich bankomatów w Polsce. Jedynie za wydanie i obsługę opaski bank pobiera opłaty w wysokości 1 zł miesięcznie.

5. Konto dla dzieci Pekao SA

Bank Pekao SA ma ofertę dla dzieci poniżej 13 lat z podziałem na warianty wiekowe: 0-6 lat i 6-13 lat. Najmłodszym pociechom rodzice mogą otworzyć głównie konto oszczędnościowe Mój Skarb, na którym mogą odkładać dla nich pieniądze nawet do 18 roku życia.

Dla starszych dzieci w wieku 6-13 lat Pekao proponuje natomiast Pakiet PeoPay Kids, który obejmuje:

 • Konto Przekorzystne dla Młodych,
 • Rachunek Oszczędnościowy Mój Skarb,
 • kartę do konta Mastercard PeoPay Kids,
 • aplikację mobilną PeoPay Kids.

Taki pakiet usług dla dziecka możesz zamówić, jeśli posiadasz Konto Przekorzystne w Pekao. Jest ono bowiem niezbędne do kontrolowania i zarządzania rachunkami dziecka.

6. Konto dla dzieci – Santander Bank Polska

Dla najmłodszych klientów w wieku 0-12 lat Santander proponuje Konto dla dzieci. Możesz je założyć online lub w oddziale, także niemając własnego rachunku w tym banku. Z Konta dla dzieci w Santanderze może korzystać wyłącznie rodzic – latorośl nie otrzymuje do niego ani karty, ani aplikacji (są one udostępniane na wniosek rodzica, gdy dziecko ukończy 13 lat).

Rachunek ma więc głównie charakter oszczędnościowy i jego oprocentowanie wynosi 6% do kwoty 3000 zł (środki powyżej tej sumy nie są oprocentowane). Dziecko w jego ramach zyskuje wyłącznie dostęp do materiałów edukacyjnych na portalu Finansiaki.

Jakie funkcje oferuje konto dla dziecka?

Konto dla dzieci poniżej 13 lat nie jest standardowym kontem osobistym, ponieważ dziecko może z niego korzystać w bardzo ograniczonym zakresie.

Zazwyczaj bowiem banki umożliwiają najmłodszym klientom dokonywać jedynie następujących czynności:

 • sprawdzać saldo i historię rachunku w aplikacji mobilnej (większość instytucji oferuje jej dedykowaną wersję dla dzieci),
 • wypłacać gotówkę z bankomatów – za pomocą karty debetowej lub specjalnej opaski,
 • realizować płatności bezgotówkowe kartą lub opaską w stacjonarnych sklepach i punktach usługowych.

Dziecko w wieku do 13 lat nie może zatem samodzielnie wykonywać przelewów z konta, a nawet opłacać samodzielnie zakupów online.

Niektóre banki udostępniają najmłodszym jednak dodatkowe funkcje w ramach aplikacji mobilnej np.:

 • płatności zbliżeniowe telefonem,
 • płatności BLIK,
 • przelewy drobnych kwot na telefon bez podawania numeru konta odbiorcy,
 • wirtualne skarbonki służące do odkładania pieniędzy na określony cel.

Znacznie więcej funkcji natomiast ma konto dla dzieci powyżej 13 lat, w ramach którego młodzież zyskuje już dostęp do „dorosłej” aplikacji i bankowości elektronicznej, w której może dokonywać niemal wszystkich standardowych operacji.

Jedynym ograniczeniem dla nich jest brak możliwości wnioskowania o produkty kredytowe – zyskują ją bowiem dopiero po ukończeniu 18 lat.

Karty płatnicze dla dzieci – poznaj ich rodzaje

W większości banków oferujących konta dla małych dzieci poniżej 13 lat istnieje możliwość zamówienia karty do rachunku. Taka karta płatnicza dla dziecka zwykle jest standardową kartą debetową z funkcją zbliżeniową, którą można zamówić z atrakcyjną grafiką (do wyboru jest zwykle kilka motywów stworzonych specjalnie dla dzieci).

Dla mniejszych dzieci banki często proponują także mikrokartę w formie opaski na rękę, która ma dokładnie taką samą funkcjonalność co standardowa karta.

Co ważne, dziecko może dokonywać transakcji kartą wyłącznie w ramach środków zgromadzonych na swoim koncie (konto rodzica nie jest z taką kartą powiązane) i do określonych limitów, które rodzic może samodzielnie ustalić w bankowości elektronicznej.

Warto wiedzieć!
W niektórych bankach można również wyrobić dziecku kartę przedpłaconą (prepaid) bez konieczności zakładania dla niego specjalnego konta. Wystarczy ją zasilać odpowiednią kwotą, przelewając pieniądze na przypisany do niej specjalny rachunek, który nie jest powiązany z żadnym kontem osobistym.

W żadnym banku natomiast nie jest dostępna karta kredytowa dla dziecka, ponieważ aż do osiągnięcia pełnoletności nie może ono zaciągać zobowiązań.

Ile kosztuje konto w banku dla dzieci?

Konto bankowe dla dziecka jest w większości banków całkowicie darmowe. Nie są przede wszystkim pobierane:

 • opłaty miesięczne za jego prowadzenie,
 • opłaty za wydanie i obsługę zwykłej karty debetowej do konta (odpłatna jest zazwyczaj opaska),
 • opłaty za wypłaty gotówki z bankomatów.

Przed założeniem konta dla pociechy warto jednak dokładnie porównać oferty, ponieważ poszczególne banki stosują różne cenniki i niektóre z nich mogą naliczać jakieś prowizje za wybrane usługi.

Jak założyć konto w banku dla dziecka?

Konto dla dziecka jako jego rodzic możesz założyć w dwojaki sposób:

 • online – najszybciej można założyć konto bankowe online, po zalogowaniu się do bankowości elektronicznej do swojego konta osobistego,
 • w oddziale banku – należy udać się osobiście do banki i przeprowadzić cały proces z konsultantem

Umowę na prowadzenie takiego rachunku podpisuje rodzic lub opiekun prawny i to on pozostaje właścicielem konta. Przy zawieraniu umowy nie jest więc konieczna obecność pociechy. Jest to wymagane wyłącznie w niektórych bankach i tylko w sytuacji, jeśli zakładane jest konto dla dziecka w wieku powyżej 13 lat, ponieważ to ono podpisuje umowę.

Umowę rachunku dziecka zwykle można podpisać w oddziale lub w obecności kuriera, który dostarcza dokumenty pod wskazany adres klienta.

Dokumenty potrzebne do założenia konta dla dziecka

Do założenia konta dla niepełnoletniej pociechy potrzebne są zazwyczaj następujące dokumenty:

 • gdy dziecko ma mniej niż 13 lat
  dowód osobisty rodzica oraz dokument tożsamości dziecka np. legitymacja szkolna, paszport, dowód osobisty, akt urodzenia dziecka,
 • gdy dziecko ma więcej niż 13 lat
  pisemna zgoda rodzica na założenie konta oraz dokument tożsamości dziecka.

Konto dla dziecka a bezpieczeństwo

Założenie konta dla dziecka poniżej 13 lat nie wiąże się z żadnym ryzykiem, ponieważ pieczę nad takim rachunkiem sprawuje w 100% rodzic, który może:

 • decydować o ilości środków udostępnianych maluchowi,
 • sprawdzać sposób wydatkowania pieniędzy przez dziecko w historii rachunku,
 • określać limity transakcji dziennych dokonywanych kartą.

Warto też zauważyć, że dla bezpieczeństwa same banki narzucają szereg ograniczeń dla najmłodszych użytkowników konta, blokując im możliwość m.in.:

 • korzystania z pełnej wersji aplikacji mobilnej i bankowości elektronicznej,
 • realizowania przelewów,
 • zaciągania zobowiązań,
 • dokonywania płatności za zakupy w sieci.

Nie musisz się zatem obawiać, że dziecko wyda zbyt dużo pieniędzy, albo że dokona jakiś zakupów online bez Twojej wiedzy.

Czy warto założyć konto dla dziecka?

Konto dla dziecka warto założyć, aby od najmłodszych lat uczyć je korzystania z nowoczesnych usług bankowych, bez których trudno sobie wyobrazić dzisiaj codzienne życie.

Zanim Twoja pociecha wkroczy w dorosłość, będzie więc umiała posługiwać się kartą i aplikacją mobilną do dokonywania transakcji bezgotówkowych, a także pozna najnowsze technologie płatności np. telefonem, czy Blikiem. Osobne konto bankowe nauczy ją również planowania wydatków w ramach posiadanego budżetu oraz oszczędzania.

Pamiętaj jednak, że otwarcie konta będzie miało walory edukacyjne tylko wtedy, jeśli zaangażujesz się w proces wprowadzania dziecka w tajniki bankowości oraz będziesz sprawować kontrolę nad jego rachunkiem.

Najczęstsze pytania rodziców

Poniżej odpowiadamy na pytania rodziców, jakie najczęściej zadają w kwestii założenia konta dla swojego dziecka.

Co potrzeba, aby założyć dziecku konto w banku?

Do założenia konta dziecku w wieku do 13 lat potrzebujesz przede wszystkim własnego konta osobistego, ponieważ większość banków umożliwia jego otwarcie właśnie w ramach swojego ROR-u. Ponadto do zawarcia umowy potrzebne będą jedynie dokumenty tożsamości – Twoje i Twojej pociechy.

Konto dla dziecka a konto dla młodych – czym to się różni?

Pod pojęciem konta dla młodych banki zazwyczaj rozumieją rachunki przeznaczone ogólnie dla dzieci i młodzieży w wieku od 0 do nawet 26 lat (takie konta często są oferowane także studentom).

Natomiast konto dla dzieci jest dedykowane głównie niepełnoletnim klientom w wieku do 18 lat i w wielu bankach dzielą się one dodatkowo na konta dla dzieci do 13 i powyżej 13 lat.

W jaki sposób kontrolować konto dziecka?

Konto dziecka możesz na bieżąco kontrolować w swojej bankowości elektronicznej lub aplikacji mobilnej poprzez wgląd do historii rachunku pociechy, a także poprzez możliwość zmiany różnych ustawień np. w zakresie limitów dziennych transakcji kartą (gotówkowych i bezgotówkowych). W niektórych bankach (np. PKO BP) możesz również decydować o poszczególnych operacjach inicjowanych przez dziecko, akceptując je lub odrzucając.

Jakie konto dla dziecka 10 lat?

Jeśli chcesz otworzyć konto dla dziecka w wieku 10 lat, to musisz wybrać ofertę rachunku przeznaczonego dla najmłodszych (do 13 lat). Takie konto założysz w ramach swojego rachunku i będziesz mieć nad nim pełną kontrolę.

Dzieciom w wieku 10 lat banki oferują już karty do konta, a także dostęp do dziecięcych aplikacji na smartfona. Gdy pociecha skończy 13 lat, możesz rozważyć przekształcenie obecnego konta w konto dla młodych (lub bank zrobi to automatycznie), które zapewni jej znacznie więcej możliwości np. dostęp do bankowości elektronicznej.

5 (Ilość ocen: 2)

Od 10 lat związany z branżą finansową. Specjalista od wszelkiego rodzaju produktów pozabankowych, które regularnie analizuje i testuje. Doświadczenie zawodowe zbierał, pracując w największych firmach pożyczkowych, przez co wiedzę na temat sektora pozabankowego posiada z pierwszej ręki. Założyciel portalu pozyczasz.pl.

Kontakt z autorem: