Konto walutowe – oferty maj 2024

Zaktualizowano 17-06-2023 Autor: Arkadiusz Stal Konta bankowe

Konto walutowe to specjalny rodzaj rachunku bankowego, który przydaje się do dokonywania różnych transakcji w walucie obcej, z pominięciem opłat za przewalutowanie środków. Poniżej wyjaśniamy, czym są konta walutowe i kiedy opłaca się je założyć.

Poniżesz zestawienie przedstawia najkorzystniejsze oferty, jakie są dostępne w aktualnych ofertach banków. Propozycje aktualne na dzień: 28.05.2024.

logo
Prowadzenie
0 zł
Karta
0 zł / 7 zł
Bankomaty
0 zł / 2,50 zł
Waluty
USD, EUR, GBP, CHF
Konto osobiste
NIE
logo
Prowadzenie
0 zł
Karta
0 zł / 5 zł / 11 zł
Bankomaty
0 zł / 5 zł
Waluty
EUR, USD, GBP, CHF
Konto osobiste
TAK
logo
Waluty
0 zł
Karta
0 zł
Bankomaty
0 zł
Waluty
EUR, USD, GBP, CHF
Konto osobiste
TAK
logo
Prowadzenie
0 zł / 10 zł
Karta
0 zł / 5 zł
Bankomaty
0 zł / 2,50 zł
Waluty
EUR, USD, CHF, GBP
Konto osobiste
NIE
logo
Prowadzenie
0 zł
Karta
0 zł
Bankomaty
0 zł / 6 zł
Waluty
EUR, USD, GBP
Konto osobiste
TAK
logo
Prowadzenie
0 zł
Karta
0 zł / 7 zł
Bankomaty
0 zł / 5 zł
Waluty
EUR, USD, GBP
Konto osobiste
NIE
logo
Prowadzenie
0 zł
Karta
0 zł
Bankomaty
0 zł / 8 zł
Waluty
EUR, USD, GBP, CHF
Konto osobiste
TAK

Czym jest i jak działa konto walutowe?

Co to jest?
Pod nazwą konto walutowe kryje się nic innego jak bankowy rachunek rozliczeniowy, który jest prowadzony w walucie obcej. W większości banków walutą takiego konta może być: euro, dolar amerykański, funt brytyjski lub frank szwajcarski. Są jednak instytucje, które oferują większy wybór walut i umożliwiają prowadzenie rachunku np. w koronach norweskich, węgierskich forintach, czy nawet w japońskich jenach.

Jak to działa?
Podobnie jak standardowe konto osobiste w złotówkach taki rachunek walutowy służy do dokonywania różnych transakcji gotówkowych i bezgotówkowych z wykorzystaniem zgromadzonych na nim środków. W ramach konta walutowego możesz zatem:

 • przyjmować i wykonywać przelewy w walucie obcej,
 • płacić kartą w walucie obcej np. w zagranicznych sklepach i punktach usługowych (również tych internetowych),
 • wypłacać gotówkę w bankomatach,
 • regulować raty kredytu walutowego bezpośrednio w walucie, w jakiej naliczane są raty.

Wszystkie powyższe operacje wykonuje się w walucie obcej, w jakiej prowadzony jest rachunek. Dzięki temu można uniknąć przewalutowania środków, co byłoby konieczne, gdybyśmy je robili z konta w złotówkach.

To warto wiedzieć
Konta walutowe zwykle można obsługiwać w bankowości elektronicznej i w aplikacji, dokładnie tak jak konto osobiste w PLN. Banki wydają także do niego kartę debetową. Coraz częściej jest to tzw. karta wielowalutowa, za pomocą której można obsługiwać kilka kont jednocześnie – osobiste w złotówkach oraz rachunki w innych walutach.

Konta walutowe – kto z nich korzysta?

Konta walutowe okazują się przydatne w wielu sytuacjach. Najczęściej korzystają z nich osoby, które:

 • pracują za granicą i chcą przesyłać pieniądze rodzinie w Polsce bezpośrednio ze swojego konta zagranicznego w tej samej walucie,
 • mieszkają w Polsce i otrzymują wynagrodzenie w walucie obcej,
 • pobierają świadczenia socjalne z zagranicy,
 • często wyjeżdżają za granicę – na wakacje lub w podróże służbowe,
 • uczestniczą w wymianach studenckich (np. w ramach programu Erasmus),
 • często robią zakupy w zagranicznych sklepach online lub portalach aukcyjnych np. eBay,
 • spłacają kredyt hipoteczny w walucie obcej np. we frankach szwajcarskich.

Najlepsze konto walutowe – jakie musi mieć cechy?

Rachunek w obcej walucie możesz założyć już niemal w każdym banku w Polsce. Czym jednak kierować się przy jego wyborze? Oto wskazówki:

 • dopasowane do potrzeb
  np. pod kątem rodzaju waluty, w jakim można je prowadzić,
 • tanie
  znaczenie mają opłaty za prowadzenie konta, za przelewy walutowe (wychodzące i przychodzące), wypłaty gotówki w bankomatach, za wydanie karty i za korzystanie z niej itp.,
 • łatwe do założenia
  przez Internet bez konieczności wizyty w placówce,
 • wygodne w obsłudze
  warto zwrócić uwagę, czy możliwa jest obsługa w aplikacji, czy bank oferuje kartę zbliżeniową do konta lub kartę wielowalutową, albo czy umożliwia korzystną wymianę walut w swoim kantorze internetowym,
 • zapewniające dodatkowe profity
  np. z korzystnym oprocentowaniem lub z możliwością otwarcia oprocentowanego konta oszczędnościowego w walucie obcej.

Warto wiedzieć!
W znalezieniu najlepszej oferty pomocny może okazać się ranking kont walutowych.

Gdzie najlepiej otworzyć konto walutowe?

Poniżej prezentujemy oferty rachunków w walucie obcej w najpopularniejszych bankach. Poprzez ich porównanie łatwiej podejmiesz decyzję i wybierzesz najlepszą ofertę dla siebie.

mBank
Dla klientów indywidualnych mBank proponuje konto, które można prowadzić w jednej z 10 walut do wyboru: EUR, USD, GBP, CHF, JPY, SEK, NOK, CZK, DKK, HUF. Zarówno otwarcie, jak i późniejsze prowadzenie konta jest darmowe.

Przelewy wewnętrzne online (na inne rachunki w mBanku) oraz przelewy zewnętrzne SEPA są również bezpłatne, natomiast za pozostałe w walucie obcej trzeba zapłacić 0,35% kwoty przelewu (min. 25 zł i max. 200 zł). Gotówkę z konta można także wypłacić w oddziale banku, ale tylko w USD lub EUR i kosztuje to 9 zł (taka sama opłata jest za wpłatę pieniędzy na rachunek).

Do eKonta walutowego bank proponuje kartę płatniczą (koszt jej wydania to 30 zł), którą można płacić bezgotówkowo i wypłacać gotówkę w walucie karty za granicą bez ponoszenia opłat. Alternatywą może być włącznie usługi wielowalutowej do swojej zwykłej karty do konta osobistego w PLN – wówczas tym samym plastikiem można dokonywać transakcji także z kont walutowych.

Santander Bank Polska
Oferta w Santander Bank Polska to Konto24 walutowe, które możesz prowadzić w jednej z 4 walut: EUR, USD, GBP lub CHF (ta ostatnia waluta dostępna jest tylko dla osób, które otworzą konto w bankowości elektronicznej).

Prowadzenie konta kosztuje 10 zł miesięcznie lub 0 zł, jeśli zapewni się na nim w miesiącu średnie saldo wynoszące minimum 20 jednostek danej waluty (np. 20 USD). Darmowe są przelewy wewnętrzne oraz przelewy zagraniczne zlecone przez Internet, podobnie jak wypłaty gotówki w placówkach banku.

Do konta można zamówić kartę walutową (w EUR, USD lub GBP), którą można płacić za granicą bez kosztów przewalutowania. Miesięczna opłata za jej obsługę kosztuje 0,8 jednostki danej waluty, a opłata za wypłacenie nią gotówki z bankomatów za granicą – 2,5 jednostki (czyli np. 2,5 euro).

Można także zdecydować się na korzystanie z Karty Dopasowanej wydanej do konta osobistego w PLN w Santanderze, którą można połączyć z kontem walutowym.

ING Bank Śląski
W Banku Śląskim ING możesz otworzyć rachunek w EUR, USD lub GBP. Jego założenie oraz prowadzenie jest darmowe, podobnie jak wydanie do niego karty Mastercard w euro (miesięczna opłata za obsługę karty wynosi 1,5 zł).

Wypłata gotówki taką kartą w bankomatach ING w Polsce jest bezpłatna, a za granicą kosztuje 3% od wartości wypłacanej sumy. Można jednak wykupić pakiet darmowych wypłat gotówki za 15 zł, który obowiązuje 30 dni (jest on zatem korzystny dla osób wyjeżdżających np. na wakacje).

Uwaga – klienci ING mogą do kotna walutowego podpiąć swoją kartę Visa wydaną do konta osobistego w PLN.

Konto w ING można obsługiwać w bankowości elektronicznej i aplikacji mobilnej. Wykonane w tych kanałach przelewy: wewnętrzne, europejskie oraz w euro poza obszarem funkcjonowania SEPA są darmowe, natomiast za pozostałe walutowe trzeba uiścić opłatę 40 zł.

PKO BP
Konto w PKO BP  dostępne jest w jednej z 9 walut: EUR, GBP, USD, CHF, DKK, NOK, SEK, CZK lub HUF. Jest ono dostępne dla osób w wieku prowadzących konto osobiste w PLN w PKO, które mogą je założyć w bankowości elektronicznej iPKO lub aplikacji IKO.

Miesięczna opłata za prowadzenie konta wynosi 6,9 zł albo 0 zł, jeśli podepnie się do niego kartę wielowalutową. Operacje bezgotówkowe kartą (w sklepach stacjonarnych i internetowych) zwolnione są z opłat związanych z przewalutowaniem. Bank oferuje także przelewy zagraniczne za 0 zł, ale pod warunkiem, że co najmniej waz w miesiącu wykona się jakąś operację walutową w kantorze internetowym PKO.

Bank Millennium
Oferta Banku Millennium przeznaczona jest wyłącznie dla klientów prowadzących w tej instytucji konto osobiste Millennium 360°. Walutą konta może być: EUR, GBP lub USD.
Opłata za prowadzenie konta wynosi 0 zł, jeśli wykorzystuje się je do obsługi kredytu walutowego zaciągniętego w Millennium.

Do konta w euro można zamówić kartę Millennium Mastercard Voyager, która zapewnia za granicą możliwość płacenia bezgotówkowo w euro bez przeliczania waluty po bieżącym kursie i bez naliczania opłat za przewalutowanie transakcji. Miesięczna opłata za taką kartę wynosi 1 EUR, a koszt wypłacenia nią gotówki z bankomatów za granicą na terenie Unii Europejskiej wynosi od 1,5 do 2 EUR.

Pekao
W banku Pekao S.A. rachunek walutowy może być prowadzony w EUR, USD, GBP lub CHF. Miesięczna opłata za konto wynosi 0 zł, jeśli jego posiadacz w danym miesiącu wykona przelewy wewnętrzne (przychodzące i wychodzące) na kwotę o równowartości 1000 jednostek waluty, w jakiej prowadzony jest rachunek. Przy dokonywaniu takich przelewów można skorzystać z kantoru online w ramach bankowości elektronicznej Pekao24 oraz aplikacji PeoPay, w którym wymiana walut odbywa się po atrakcyjnych kursach.

Do konta walutowego Pekao wydaje za darmo kartę Visa (w euro lub dolarach), której późniejsza obsługa kosztuje miesięcznie 2 EUR lub 2 USD. Za wypłaty gotówki takimi kartami w Polsce i za granicą trzeba zapłacić prowizję 4% i minimum 1,5 EUR lub 2,2 USD (wypłaty w bankomatach Pekao są bezpłatne). Internetowe przelewy wewnętrzne są darmowe, natomiast prowizje za przelewy zagraniczne zależą od ich rodzaju i wynoszą min. 0,5%.

Nest Nank
Nest Bank oferuje Nest Konto Waluta i dostępne jest w EUR, USD lub w GBP. Mogą je otworzyć wyłącznie klienci, którzy mają także konto osobiste w PLN w Nest Banku. W ramach oferty bank oferuje m.in. brak opłat za prowadzenie rachunku oraz za przelewy europejskie SEPA w euro. Koszt przelewu zagranicznego SWIFT to z kolei 6 EUR, 8 USD lub 5 GBP.

Do Nest Konta Waluta proponowana jest za darmo karta Visa, którą potem można bez prowizji dokonywać płatności bezgotówkowych, także w Internecie. Wypłaty gotówki z bankomatów za granicą kosztują natomiast w zależności od waluty konta – 1,2 EUR, 1,6 USD lub 1 GBP.

Dodatkowo Nest Bank udostępnia swoim klientom usługę wymiany walut online po korzystnych kursach.

Credit Agricole
Konto walutowe w Credit Agricole musi być powiązane z kontem osobistym w PLN w tym banku. Rachunek można prowadzić w EUR, USD lub GBP i miesięczny koszt jego obsługi wynosi 4 zł. Do obu kont (w złotówkach i walucie obcej) wydawana jest jedna karta wielowalutowa, którą można wykonywać transakcje bezgotówkowe bez prowizji za przewalutowanie, a także wypłacać gotówkę z bankomatów na całym świecie. Wypłaty euro w krajach UE są darmowe pod warunkiem wykonania w miesiącu minimum 1 transakcji kartą lub BLIK-iem.

Przelewy internetowe wewnętrzne i SEPA są darmowe, natomiast za przelewy zagraniczne SWIFT bank pobiera opłatę w wysokości 0,25% (min. 60 zł i max. 300 zł).

Również w Credit Agricole można skorzystać z bankowego kantoru – w bankowości elektronicznej lub przez infolinię. Oferuje on preferencyjne kursy wymiany walut PLN, USD, EUR i GBP.

Jak założyć konto walutowe przez internet?

Jeśli chcesz założyć walutowe konto przez internet, najpierw sprawdź, czy w danym banku jest to możliwe. Wiele instytucji umożliwia to bowiem wyłącznie swoim klientom, którzy już prowadzą u nich konto osobiste w złotówkach. W takiej sytuacji założenie rachunku polega na wykonaniu następujących czynności:

 1. Zaloguj się do bankowości elektronicznej.
 2. Wybierz opcję Oferta/ Wnioski (lub o podobnej nazwie).
 3. Wybierz rodzaj rachunku, który chcesz założyć.
 4. Wypełnij krótki formularz online.
 5. Zaakceptuj umowę (w większości banków można to zrobić elektronicznie).

Nieliczne instytucje (np. mBank i Santander) umożliwiają także założenie konta przez Internet klientom zewnętrznym. W takim przypadku procedura zakładania rachunku sprowadza się do wypełnienia formularza na stronie internetowej banku, a następnie potwierdzenia tożsamości oraz zawarcia umowy.

Czy możliwe jest darmowe konta walutowe?

Darmowe konto walutowe znajdziesz bez problemu w ofertach wielu banków, podobnie jak darmowe konto bankowe w złotówkach. I w tym przypadku „darmowe” oznacza przede wszystkim zwolnienie z miesięcznej opłaty za prowadzenie rachunku.

Taka opcja jest najczęściej dostępna, jeśli konto walutowe ma być połączone z kontem osobistym w tym samym banku. Zdarza się również, że brak opłaty wymaga spełnienia dodatkowych warunków np. wykonania w ramach konta określonej liczby operacji.

W przypadku konta walutowego zwolnienie z opłat może dotyczyć także innych usług np. za przelewy internetowe, czy też za obsługę karty. Zazwyczaj jednak cennik bankowy przewiduje jakieś opłaty i najczęściej dotyczą one przelewów SWIFT oraz wypłat gotówki w bankomatach za granicą.

Czy konto walutowe się opłaca?

Na pytanie to pytanie trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Na pewno jest to rachunek dedykowany głównie osobom, które faktycznie dość często dokonują różnych transakcji w walucie obcej, ponieważ dzięki niemu nie muszą za każdym razem wymieniać waluty np. w kantorze internetowym.

Dotyczy to zatem np. osób często podróżujących za granicę, czy też regulujących co miesiąc raty kredytu walutowego.

Przy ocenie opłacalności konta walutowego należy wziąć pod uwagę opłaty związane z jego prowadzeniem, a także koszty związane z jego zasilaniem. Jeśli np. zamierzasz dość często przelewać na niego pieniądze z konta osobistego w PLN, bank będzie musiał je przewalutować, co może okazać się mało korzystne finansowo.

Jak zrobić przelew na konto walutowe

Przelew na tego typu konto możesz wykonać z innego rachunku w tej samej walucie lub z konta w złotówkach. Możesz również skorzystać z kantoru internetowego. W każdym z tych trzech przypadków musisz się liczyć z innymi kosztami takiej operacji:

 • przelew z konta osobistego w złotówkach na konto walutowe
  bank dokona tutaj przewalutowania transakcji według swojego kursu bankowego (nawet jeśli oba konta są prowadzone w tej samej instytucji),
 • przelew środków za pośrednictwem kantoru internetowego (zewnętrznego lub bankowego)
  takie kantory oferują znacznie korzystniejsze kursy wymiany niż tabele kursowe banków,
 • przelew z konta zagranicznego na konto walutowe
  jest to opcja np. dla osób, które pracują za granicą i prowadzą tam konto oraz chcą przesłać z niego pieniądze na polskie konto walutowe w tej samej walucie; w tym przypadku nie będzie kosztów przewalutowania, jednak mogą być naliczone opłaty za wykonanie przelewu i będą one zależały od jego rodzaju – czy będzie to np. przelew SEPA w euro, czy SWIFT w innej walucie.

Gdzie dostępne jest konto walutowe w hrywnach?

Konto walutowe w hrywnach (UAH) byłoby doskonałym rozwiązaniem dla Ukraińców, którzy na stałe mieszkają w Polsce lub którzy tymczasowo znaleźli w naszym kraju schronienie przed wojną. Niestety jak dotąd żaden polski bank nie umieścił takiego rachunku w swojej ofercie.

Warto jednak wiedzieć, że banki proponują specjalne konta bankowe dla Ukraińców, które są co prawda prowadzone w złotówkach, ale zapewniają preferencyjne warunki dokonywania transakcji walutowych. W ramach takich kont Ukraińcy mogą m.in. przelewać pieniądze na Ukrainę bez żadnych opłat.

Konta walutowe w hrywnach oferują dzisiaj wyłącznie pozabankowe firmy świadczące nowoczesne usługi płatnicze np. Revolut lub Wise. W ramach takich kont można dokonywać różnych płatności w innych walutach (także kartą), wymieniając swoje pieniądze po korzystnym kursie wymiany.

Konto walutowe w euro

Konto w euro jest najczęściej wybieranym kontem walutowym w Polsce i można je otworzyć praktycznie w każdym banku. Jest to idealny rachunek dla osób, które często wyjeżdżają do krajów strefy euro lub w nich pracują i uzyskują dochody w europejskiej walucie. Takie rozwiązanie zapewnia przede wszystkim możliwość:

 • wysyłania i otrzymywania przelewów w euro bez przewalutowań,
 • dokonywania płatności bezgotówkowych i gotówkowych kartą w euro bez kosztów przewalutowania transakcji.

Warto też wiedzieć, że prowadząc rachunek w euro, mamy najwięcej możliwości wpłacania i wypłacania waluty europejskiej na terenie Polski.

Jak wpłacić euro na konto walutowe

Można tego dokonać poprzez:

 • przelew środków z konta prowadzonego w banku za granicą w euro
  w takim przypadku warto wybrać przelew SEPA, który służy wyłącznie do rozliczeń w euro i jest znacznie tańszy niż przelew SWIFT,
 • zakup euro za złotówki w kantorze internetowym i przelanie ich na rachunek wlautowy
  w tym przypadku kosztem będzie przewalutowanie złotówek w kantorze oraz opcjonalnie prowizja za przelew przychodzący,
 • wpłatę gotówkową euro w oddziale banku
  należy pamiętać, że banki przyjmują wyłącznie banknoty i niektóre z nich pobierają opłaty za przyjęcie gotówki,
 • wpłatę gotówki w euro we wpłatomacie
  taką opcję udostępnia wyłącznie Citi Bank Handlowy we własnych maszynach.

Wypłata euro z konta walutowego

Wypłata euro możliwa jest na kilka sposobów, ponieważ można jej dokonać poprzez:

 • wypłatę euro w oddziale banku
  w większości banków taka operacja jest bezpłatna, ale w przypadku wypłaty większej kwoty (najczęściej powyżej 2000 EUR), należy o niej powiadomić bank z wyprzedzeniem,
 • wypłata euro z bankomatów w Polsce
  taką funkcję mają np. wybrane maszyny sieci Euronet, jednak można z nich skorzystać wyłącznie w przypadku posiadania karty, której walutą rozliczeniową jest waluta inna niż euro i w takim przypadku należy liczyć się z kosztami przewalutowania operacji,
 • wypłata euro z bankomatu za granicą w kraju w strefie euro
  w takim przypadku nie będzie kosztów przewalutowania, ale mogą być pobrane opłaty: przez bank prowadzący nasze konto oraz przez operatora bankomatu.

Czym jest konto wielowalutowe?

Standardowe konto walutowe w banku może być prowadzone wyłącznie w jednej obcej walucie. Wiele osób potrzebuje jednak korzystać z różnych walut np. podczas podróży po świecie lub zakupów w zagranicznych sklepach internetowych. Wówczas idealnym rozwiązaniem dla nich jest konto wielowalutowe.

Konto wielowalutowe, jak sama nazwa wskazuje, umożliwia dokonywanie transakcji w różnych walutach. Takie konto oferują głównie kantory bankowe (np. kantor walutowy Alior Banku) oraz fintechy świadczące nowoczesne usługi płatnicze online (np. Wise, Revolut, czy Zen).

W każdym przypadku do dokonywania transakcji w różnych walutach służy specjalna karta wielowalutowa lub dodatkowo aplikacja, dzięki której można także wysyłać przelewy walutowe. Konto wielowalutowe można zasilić złotówkami, a potem dokonywać nimi płatności w różnych walutach, które są przeliczane po korzystnym kursie.

5 (Ilość ocen: 1)

Od 10 lat związany z branżą finansową. Specjalista od wszelkiego rodzaju produktów pozabankowych, które regularnie analizuje i testuje. Doświadczenie zawodowe zbierał, pracując w największych firmach pożyczkowych, przez co wiedzę na temat sektora pozabankowego posiada z pierwszej ręki. Założyciel portalu pozyczasz.pl.

Kontakt z autorem: