Konto bankowe - najlepsze oferty marzec 2023

Konto bankowe jest niezbędnym narzędziem do codziennego zarządzania osobistymi finansami. Warto jednak wiedzieć, jak wybrać odpowiedni rodzaj rachunku, aby spełniał nasze wszystkie oczekiwania. W tym artykule znajdziesz  najważniejsze informacje o kontach bankowych.

Poniższe porównanie kont pomoże Ci znaleźć najlepszą ofertę na rynku. Dzięki niej szybko i wygodnie wybierzesz korzystne konto bankowe, które będzie idealnie dopasowane do Twoich potrzeb. Sprawdź wszystkie aktualne oferty i przekonaj się, w którym banku warto je założyć konto bankowe!

Konto Jakie Chcę
logo
Prowadzenie
0 zł / 6 zł
Karta
0 zł / 8 zł
Bankomaty
0 zł / 5 zł
Przelewy
0 zł
Promocja! 400 zł premii
logo
Prowadzenie
0 zł
Karta
0 zł / 5 zł / 11 zł
Bankomaty
0 zł / 5 zł
Przelewy
0 zł
logo
Prowadzenie
0 zł
Karta
0 zł / 7 zł
Bankomaty
0 zł / 2,50 zł
Przelewy
0 zł
BONUS: Załóż konto i zgarnij do 450 zł
logo
Prowadzenie
0 zł
Karta
0 zł / 2 zł / 7 zł
Bankomaty
0 zł / 7 zł
Przelewy
0 zł
logo
Prowadzenie
0 zł
Karta
0 zł / 10 zł
Bankomaty
0 zł / 10 zł
Przelewy
0 zł
logo
Prowadzenie
0 zł
Karta
0 zł
Bankomaty
0 zł / 8 zł
Przelewy
0 zł
Do 350 PLN na start w nowej ofercie
logo
Prowadzenie
0 zł / 10 zł
Karta
0 zł / 5 zł
Bankomaty
0 zł / 2,50 zł
Przelewy
0 zł
Zgarnij do 450 zł na start!
logo
Prowadzenie
0 zł
Karta
0 zł
Bankomaty
0 zł
Przelewy
0 zł
Do 600 zł zwrotu za zakupy kartą
logo
Oprocentowanie
7%
Okres
3 miesiące
Kwota
do 300 000 zł
Konto osobiste
TAK
Do zgarnięcia 250 zł na start!
logo
Prowadzenie
0 zł / 9 zł
Karta
0 zł
Bankomaty
0 zł / 7 zł
Przelewy
0 zł
Premia nawet do 555 zł.
logo
Prowadzenie
0 zł
Karta
0 zł / 4 zł
Bankomaty
0 zł / min. 5 zł
Przelewy
0 zł
Zgarnij nawet do 250 zł premii!
logo
Prowadzenie
0 zł
Karta
0 zł
Bankomaty
0 zł / 6 zł
Przelewy
0 zł

Porównywarka kont bankowych – jak działa?

Porównywarka kont bankowych jest całkowicie darmowym narzędziem służącym do porównania ofert rachunków osobistych, jakie są aktualnie dostępne w bankach.

W jednym miejscu możesz więc poznać wszystkie konta bankowe, a dodatkowo porównać ich najważniejsze warunki dotyczące m.in.:

 • opłat za prowadzenie konta,
 • opłat za obsługę karty,
 • opłat za wypłatę gotówki w bankomatach,
 • opłat za przelewy i inne operacje w ramach rachunku,
 • opcji dodatkowych np. możliwości otwarcia konta oszczędnościowego, czy walutowego,
 • dodatkowych bonusów np. premii za otwarcie rachunku.

Dzięki naszej porównywarce znajdziesz zatem najtańsze konto bankowe i zyskasz szansę na skorzystanie z atrakcyjnych promocji. Poza tym dowiesz się, jak otworzyć konto oraz z jakich funkcji w jego ramach będziesz mógł korzystać

Co ważne, porównywarka jest jednocześnie rankingiem tworzonym na podstawie ocen klientów, dlatego dzięki niej dowiesz się, które obecnie konta bankowe są obecnie najlepiej oceniane przez klientów.

Konto bankowe – co to jest?

Konto bankowe (inaczej rachunek bankowy) to najważniejszy produkt oferowany przez banki, który w podstawowym zakresie służy do bezpiecznego przechowywania środków pieniężnych.

Właściciel konta może jednak na nim nie tylko zdeponować swoje pieniądze, ale też swobodnie nimi zarządzać w ramach czynności przewidzianych w umowie, czyli np.:

 • wpłacać i wypłacać gotówkę,
 • dokonywać różnych transakcji bezgotówkowych (przelewy, płatności kartą itp.),
 • przekazywać na cele inwestycyjne lub oszczędnościowe w ramach innych produktów bankowych.

Konta bankowe oferują zarówno banki komercyjne, jak i spółdzielcze. W większości przypadków są to dzisiaj konta z dostępem online, które można obsługiwać w wygodny sposób przez komputer w ramach bankowości elektronicznej lub przez telefon za pomocą aplikacji mobilnej.

Jakie są rodzaje kont bankowych?

W podstawowym zakresie konta bankowe dzielą się na rozliczeniowe oraz oszczędnościowe. Te pierwsze służą do bieżącego wydatkowania środków zgromadzonych na rachunku, natomiast te drugie do przechowywania pieniędzy w celu ich pomnożenia dzięki oprocentowaniu.

W szerszym ujęciu wyróżnia się natomiast następujące rodzaje kont bankowych:

 • konto osobiste
  jest to tzw. rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy (ROR), który jest przeznaczony dla klientów indywidualnych i służy przede wszystkim do różnych rozliczeń z bieżących dochodów; to właśnie na konto osobiste wpływa wynagrodzenie za pracę, renta lub emerytura i z takiego konta dokonujemy codziennych płatności kartą za zakupy, opłacamy rachunki, czy też spłacamy raty pożyczek i kredytów,
 • konta dla młodych
  są to specjalne konta dla dzieci, które są nadzorowane przez rodziców, bądź konta dla młodych zapewniające podobną funkcjonalność jak standardowe konta osobiste
 • konto oszczędnościowe
  jest to swego rodzaju połączenie konta i lokaty, ponieważ można na nim odkładać nadwyżki finansowe, ale także w każdej chwili je wypłacić bez utraty prawa do odsetek; najczęściej konto oszczędnościowe można założyć w banku, w którym prowadzi się także konto osobiste lub firmowe,
 • konto walutowe
  jest to konto prowadzone w obcej walucie np. w euro lub funtach brytyjskich; zgromadzone na nim środki można zatem wykorzystywać np. do dokonywania płatności w zagranicznych sklepach internetowych lub do spłaty kredytu walutowego,
 • konto firmowe
  jest to rachunek przeznaczony dla przedsiębiorstw, który służy do rozliczeń dokonywanych w ramach prowadzonej działalności, a więc np. przyjmowania płatności od kontrahentów, czy też regulowania zobowiązań wobec dostawców czy urzędu skarbowego,
 • konto maklerskie
  jest to rachunek przeznaczony do dokonywania transakcji na rynku finansowym, a więc np. inwestowania w akcje, obligacje, fundusze ETF, czy kontrakty terminowe.

Ile cyfr ma konto bankowe

Każde konto bankowe jest oznaczone indywidualnym i niepowtarzalnym numerem, po którym można je zidentyfikować w systemie bankowym. Jednocześnie pełni on funkcję identyfikatora przy dokonywaniu różnych transakcji za pomocą środków zgromadzonych na rachunku, a więc np. należy go wpisać w poleceniu przelewu, aby pieniądze trafiły do właściciela danego konta.

Ile zatem cyfr ma konto bankowe?
Zgodnie z obowiązującymi przepisami tzw. Numer Rachunku Bankowego (NRB) składa się zawsze z 26 cyfr, które oznaczają kolejno:

 • dwie pierwsze – są numerem kontrolnym,
 • osiem następnych cyfr – stanowią numer rozliczeniowy jednostki organizacyjnej banku, przy czym pierwsze cztery są identyfikatorem banku w systemie IBAN,
 • szesnaście ostatnich cyfr – są numerem porządkowym rachunku.

Polskie banki zobowiązane są dodatkowo do oznaczania numerów kont bankowych w systemie IBAN, który służy do identyfikacji rachunków w rozliczeniach międzynarodowych. Właśnie dlatego każde konto założone w polskim banku rozpoczyna się od symbolu literowego PL, a więc w sumie składa się z 28 znaków.

Ponadto zgodnie z tym systemem cyfry od 3 do 6 muszą oznaczać konkretną instytucję. Po tym ciągu liczb można więc rozpoznać, w którym banku prowadzony jest rachunek. Poniżej prezentujemy takie identyfikatory wybranych banków:

 • 1020 – PKO BP,
 • 1240 – Pekao S.A.,
 • 1050 – ING Bank Śląski,
 • 1030 – Citi Bank Handlowy,
 • 1140 – mBank,
 • 1160 – Bank Millennium,
 • 1750 – BNP Paribas,
 • 1940 – Credit Agricole,
 • 2490 – Alior Bank.

Konto bankowe – gdzie oferowana jest promocja?

Banki konkurując o klientów, coraz częściej oferują konta bankowe w promocji. Najpopularniejszą taką ofertą jest premia za założenie konta, dzięki której można otrzymać od banku w prezencie gotówkę.

Zwykle wypłata takiej premii wymaga spełnienia kilku dodatkowych warunków, jednak sprowadzają się one głównie do aktywnego korzystania z konta.

Aktualnie najlepsze promocje tego rodzaju znajdziesz w następujących bankach:

 • Credit Agricole
  do 555 zł premii za otwarcie konta – 55 zł można otrzymać za zasilenie konta sumą minimum 300 zł, a kwotę do 500 zł za wykonanie w miesiącu co najmniej 10 płatności kartą, telefonem, zegarkiem lub BLIKIEM – promocja obowiązuje do 31.12.2022 r.,
 • Citi Handlowy
  do 450 zł premii za otwarcie konta – bank wypłaca 150 zł za transakcje BLIKiem (trzeba ich wykonać min. 3 w miesiącu na kwotę 300 zł), 150 zł za wpływ wynagrodzenia (min. 2000 zł), 100 zł za spełnienie obu wcześniejszych warunków oraz 50 zł za wyrażenie zgody marketingowej – promocja obowiązuje do 07.11.2022r.,
 • Santander Bank Polska
  do 300 zł premii za otwarcie konta – bank wypłaca 100 zł za założenie Konta Jakie Chcę oraz wzięcie karty debetowej oraz zapewnienie wpływu na rachunek min. 1000 zł do końca listopada, a oprócz tego oferuje dodatkowe 200 zł za zapewnienie wpływu na konto 1000 zł od grudnia 2022 r. do lutego 2023 r. oraz za skorzystanie minimum raz z aplikacji mobilnej oraz wykonanie co najmniej 1 transakcji kartą na kwotę min. 10 zł – promocja obowiązuje do 31.10.2022r.

Koszty prowadzenia konta bankowego

Banki co do zasady prowadzą swoją działalność w celu osiągania zysków, dlatego też za możliwość korzystania z oferowanych przez siebie produktów pobierają od klientów opłaty.

Samo otwarcie konta bankowego jest darmowe, jednak potem należy liczyć się z kosztami za jego obsługę. Standardowy cennik dotyczący rachunku bankowego zazwyczaj obejmuje takie opłaty jak:

 • za prowadzenie konta – średnio od 5 do 20 zł/ miesiąc,
 • za obsługę karty płatniczej – od 3 do 10 zł/ miesiąc,
 • za wypłaty gotówki w bankomacie – opłaty są pobierane głównie za wypłaty z obcych bankomatów,
 • za przelewy z rachunku – te internetowe są zazwyczaj darmowe, natomiast za przelewy zlecone w placówce należy zapłacić od 5 do nawet 15 zł.

Warto wiedzieć!
Powyższe opłaty dotyczą cenników standardowych. W praktyce bowiem większość banków oferuje dzisiaj zwolnienie z takich kosztów, ale pod warunkiem spełnienia określonych wymagań np. wykonania określonej liczby operacji kartą w miesiącu lub zapewnienia regularnych wpływów na konto.

Chcąc znaleźć najtańsze konto bankowe, należy więc dzisiaj dość dokładnie porównać oferty i to nie tylko pod kątem ogólnych cenników, ale przede wszystkim promocyjnych warunków.

Najtańsze konto bankowe – w jakim banku?

Banki zmieniają dość często swoje oferty, dlatego bardzo trudno jest wskazać tę najtańszą. Warto jednak wiedzieć, że bez problemu można dzisiaj znaleźć nawet darmowe konto bankowe.

Poniżej przedstawiamy 3 banki, które w październiku 2022 r. mają właśnie taką ofertę.

Pekao S.A. – Konto Przekorzystne

 • 0 zł za prowadzenie konta,
 • 0 zł* za obsługę karty debetowej Mastercard oraz VISA do konta,
 • 0 zł za wypłaty gotówki z bankomatów Pekao.
  * pod warunkiem zasilenia rachunku w poprzednim miesiącu kwotą minimum 500 zł z tytułu wynagrodzenia oraz dokonania przynajmniej 1 transakcji kartą lub aplikacją PeoPay.

BNP Paribas – Konto Otwarte na Ciebie

 • 0 zł za prowadzenie konta,
 • 0 zł za obsługę karty*,
 • 0 zł za wypłaty gotówki z bankomatów BNP Paribas oraz Planet Cash w Polsce.
  *pod warunkiem wykonania w miesiącu kalendarzowym poprzedzającym pobranie opłaty co najmniej 3 transakcji bezgotówkowych kartą.

ING Bank Śląski – Konto Direct

 • 0 zł za prowadzenie konta,
 • 0 zł za obsługę karty*,
 • 0 zł za wypłaty z bankomatów z logo ING oraz Planet Cash.
  *zwolnienie z opłaty przysługuje pod warunkiem wykonania w poprzednim miesiącu transakcji kartą na kwotę minimum 300 zł.

Warto zwrócić uwagę, że powyższe konta bankowe są bezwarunkowo za darmo, a więc nie trzeba spełniać dodatkowych warunków, aby nie ponosić kosztów za ich prowadzenie. Warunkowe jest jedynie zwolnienie z opłat za kartę.

Warto wiedzieć!
Banki oferują także bezwarunkowo za darmo tzw. Podstawowy Rachunek Płatniczy. Mogą go jednak założyć wyłącznie osoby nieposiadające konta w żadnym innym banku. Takie konto jest całkowicie bezpłatne, ale zapewnia dostęp do kilku podstawowych usług.

7 cech atrakcyjnego konta bankowego

Na pytanie, jakie konto bankowe jest najlepsze, trudno odpowiedzieć jednoznacznie, ponieważ każdy powinien dobrać je według własnych potrzeb.

Na pewno jednak o jego atrakcyjności świadczy tych 7 cech:

 1. Łatwe otwarcie konta – np.  konto bankowe online bez konieczności wizyty w oddziale.
 2. Bezwarunkowy brak opłaty za prowadzenie rachunku.
 3. Brak lub niskie opłaty za podstawowe usługi w ramach konta (za obsługę karty, wypłaty z bankomatów i przelewy).
 4. Szerokie możliwości korzystania z konta – przez Internet, aplikację na smartfona, przez infolinię i w placówkach.
 5. Duża liczba darmowych bankomatów i wpłatomatów.
 6. Nowoczesne usługi w ramach konta – np. możliwość korzystania z płatności BLIK-iem, przelewów natychmiastowych, czy karty wielowalutowej.
 7. Dostęp do atrakcyjnych produktów dodatkowych np. lokat, pożyczek na start, czy limitu w rachunku.

Jakie konto bankowe wybrać?

Banki prześcigają się w tworzeniu atrakcyjnych ofert rachunków, dlatego coraz trudniej podjąć decyzję, jakie konto bankowe wybrać.

Przy jego wyborze najlepiej kieruj się indywidualnymi oczekiwaniami, ponieważ najlepsze będzie konto:

 • dopasowane do Twojego sposobu zarządzania pieniędzmi
  np. jeśli dokonujesz głównie transakcji bezgotówkowych, zwróć uwagę na funkcjonalność bankowości elektronicznej i aplikacji mobilnej (czy np. będziesz mógł za pomocą smartfona korzystać z BLIK-a oraz płatności zbliżeniowych Google Pay lub Apple Pay), natomiast jeśli wolisz tradycyjne rozwiązania, wybierz konto w banku, który ma rozbudowaną sieć bankomatów i oddziałów,
 • spełniające Twoje konkretne potrzeby
  np. jeśli często wyjeżdżasz za granicę, wybierz konto walutowe, jeśli zależy Ci na pomnażaniu kapitału, wybierz konto z dostępem do produktów oszczędnościowych lub inwestycyjnych,
 • korzystne finansowo
  jeśli masz ograniczony budżet, wybierz najprostsze konto z jak najniższymi opłatami, a jeżeli stać Cię na większe wydatki, możesz zdecydować się na konto premium oferujące większy zakres usług i więcej udogodnień,
 • oferujące więcej niż konkurencyjne produkty
  zwróć uwagę na banki oferujące w ramach konta np. wyższe oprocentowanie, większy zakres usług, czy też atrakcyjne promocje w postaci różnych premii, zniżek za zakupy lub zwrotów za płatności bezgotówkowe.

Pamiętaj, aby przed wyborem konta bankowego porównać różne oferty i zapoznać się z ich szczegółowymi warunkami. Tylko w ten sposób znajdziesz idealny produkt dla siebie, który spełni wszystkie Twoje oczekiwania.

Co potrzeba do założenia konta bankowego?

Założenie rachunku bankowego jest bardzo proste i nie wymaga spełnienia szczególnych wymagań. Do jego otwarcia potrzebny jest przede wszystkim dokument tożsamości, najlepiej dowód osobisty, a w przypadku cudzoziemców – paszport lub Tymczasowe Zaświadczenie Tożsamości Cudzoziemca.

Istotne jest posiadanie numeru PESEL, ponieważ wymaga go większość instytucji.

Co ważne, banki nie wymagają posiadania źródła dochodów, a więc nie trzeba dostarczać żadnych zaświadczeń o zarobkach. W praktyce konto bankowe mogą więc założyć także studenci, a nawet osoby bezrobotne.

A jak założyć konto w banku? W zależności od instytucji możesz to zrobić na kilka sposobów:

 • w oddziale banku,
 • przez infolinię,
 • przez Internet (w wielu bankach jest to możliwe także za pośrednictwem aplikacji mobilnej).

Sama procedura zakładania konta bankowego polega natomiast na wykonaniu tylko trzech czynności:

 1. Złożenia wniosku o założenie konta.
 2. Potwierdzenia swojej tożsamość np. poprzez okazanie pracownikowi banku swojego dowodu osobistego.
 3. Podpisania umowy o prowadzenie rachunku.

Wirtualne konto bankowe – jak to działa?

Jak to działa?
W ostatnich latach coraz większą popularność zyskuje wirtualne konto bankowe. Pod tym pojęciem należy rozumieć po prostu rachunek obsługiwany całkowicie online. Jest on proponowany przede wszystkim przez instytucje działające wyłącznie wirtualnie, a więc bez wykorzystywania do tego celu placówek stacjonarnych.

Zalety wirtualnego konta bankowego
Głównymi zaletami wirtualnego konta bankowego jest jego niski koszt oraz znacznie łatwiejsze dokonywanie za jego pośrednictwem różnych transakcji. Obsługa konta odbywa się całkowicie online i dostępna jest przez 24/7. W ramach rachunku można też zazwyczaj korzystać z bardzo wygodnych rozwiązań jak np. opcji szybkiego wysyłania pieniędzy do znajomych i rodziny, czy możliwości dokonywania przelewów międzynarodowych w różnych walutach bez dodatkowych opłat.

Czy można mieć więcej niż jedno konto osobiste?

Nic nie stoi na przeszkodzie, by mieć więcej niż jedno konto bankowe, ponieważ nie ma przepisów, które wprowadzałyby jakieś ograniczenia w tym zakresie.

Najczęściej za decyzją o otwarciu kolejnego konta stoi chęć skorzystania z atrakcyjnych promocji lub z ciekawych usług, jakie nie są dostępne w dotychczasowym banku. Zdarza się również, że założenie drugiego konta osobistego pozwala na uzyskanie lepszych warunków innych produktów finansowych.

Dodatkowe konto osobiste przydaje się także w celu:

 • uporządkowania finansów – np. jeden rachunek może pełnić funkcję rozliczeniową, a drugi oszczędnościową,
 • uzyskania większej niezależności – np. małżonkowie mogą mieć jeden rachunek wspólny, a dodatkowo każe z nich może mieć konto osobiste wyłącznie do własnej dyspozycji,
 • zwiększenia bezpieczeństwa – ze względu na to, że Bankowy Fundusz Gwarancyjny obejmuje gwarancją maksymalnie 100 tys. euro zdeponowanych w jednym banku, zamożniejsze osoby zakładają kilka kont w różnych bankach, aby poprzez taką dywersyfikację zapewnić bezpieczeństwo wszystkim swoim środkom.

Wart owiedzieć
Jeśli zdecydujesz się na więcej niż jedno konto osobiste, możesz skorzystać z usługi Otwartej Bankowości. Polega ona na tym, że w jednym banku za pośrednictwem bankowości internetowej możesz mieć podgląd do historii swoich transakcji i bieżącego salda na pozostałych rachunkach prowadzonych w innych instytucjach. Taką możliwość mamy dzięki unijnej Dyrektywie o usługach płatniczych PSD2, która weszła w życie 14 września 2019 r.

Konto bankowe po śmierci – co się z nim dzieje?

Na koncie bankowym gromadzimy swoje pieniądze, dlatego wiele osób zastanawia się, co się z nimi stanie po śmierci właściciela rachunku. Jak się okazuje, kwestie te są uregulowane w przepisach.

Zgodnie z art. 59a ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Prawo bankowe, umowa na konto bankowe po śmierci jego posiadacza zostaje automatycznie rozwiązana.

Wyjątkiem są dwie sytuacje:

 • gdy chodzi o konto firmowe (a także osobiste wykorzystywane do rozliczeń w ramach prowadzonej działalności gospodarczej),
 • gdy chodzi o konto wspólne np. należące do małżonków.

W powyższych sytuacjach konto nie jest zamykane automatycznie, ponieważ może być potrzebne np. do kontynuowania działalności firmy przez spadkobierców lub muszą mieć do niego dostęp pozostali współwłaściciele.

A co się dzieje z pieniędzmi po zamknięciu konta po śmierci jego posiadacza? Podlegają one postępowaniu spadkowemu. Aby spadkobiercy mogli jednak zyskać dostęp do środków zmarłej osoby, muszą złożyć w banku dokumenty potwierdzające prawo do spadku, czyli np. sądowe postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku lub też notarialne poświadczenie dziedziczenia.

Pytania i odpowiedzi

Co jeszcze warto wiedzieć o zakładaniu i prowadzeniu rachunku w banku? Poniżej odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania na temat konta bankowego.

Czy można założyć konto bankowe bez wychodzenia z domu?

Tak. Aktualnie w wielu bankach możesz założyć konto bankowe online, bez konieczności odwiedzania oddziału. W takim przypadku wniosek o otwarcie rachunku należy wypełnić przez Internet. Potwierdzenie tożsamości odbywa się również w sposób zdalny np. poprzez zrobienie selfie, dokonanie przelewu weryfikacyjnego z rachunku w innym banku lub okazanie dowodu osobistego kurierowi, który dostarczy umowę pod adres zamieszkania.

Konto bankowe - w jakim banku najlepiej?

Jeśli zastanawiasz się, w jakim banku najlepiej założyć konto osobiste, w pierwszej kolejności sprawdź ranking kont bankowych, który pomoże Ci wybrać najkorzystniejszą ofertę. Następnie zapoznaj się z opiniami na temat wybranego banku oraz przekonaj się, czy odpowiada Ci sposób świadczenia przez niego usług. Warto sprawdzić m.in. jak prezentuje się internetowy serwis transakcyjny i aplikacja mobilna do konta, czy stacjonarny oddział banku znajduje się w pobliżu Twojego miejsca zamieszkania lub pracy oraz czy będziesz mieć wygodny dostęp do sieci bezpłatnych bankomatów.

Od ilu lat można mieć konto bankowe?

Zgodnie z polskimi przepisami własne konto bankowe może mieć każda osoba, która ukończyła 13 lat, ponieważ właśnie wtedy zyskuje się ograniczoną zdolność do czynności prawnych. Jednak osoby niepełnoletnie w wieku od 13 do 18 lat muszą mieć zgodę rodziców na otwarcie swojego rachunku. Oprócz tego wiele banków oferujących konto dla dziecka wymaga również, aby pociecha miała swój numer PESEL. Warto też mieć świadomość, że takie konto dziecko może wykorzystywać w ograniczonym zakresie np. dokonywać transakcji tylko do określonego limitu środków.

Istnieje też możliwość założenia rachunku dla młodszego dziecka, nawet dla niemowlaka. Takie konto jest jednak otwierane w ramach głównego rachunku rodzica, który ma nad nim pełną kontrolę.

Czy można otworzyć konto na skan dowodu?

Otwarcie konta bankowego na sam skan dowodu osobistego nie jest możliwe. Pewnym wyjątkiem jest konto na selfie, które możesz założyć w sposób całkowicie zdalny przez Internet. W tym przypadku do potwierdzenia tożsamości bank będzie wymagał od Ciebie przesłania właśnie zdjęcia lub skanu obu stron Twojego dowodu osobistego. Dodatkowo jednak będziesz musiał wysłać swoje selfie, aby na jego podstawie bank mógł zweryfikować, czy jesteś właścicielem dokumentu.

Jak zablokować konto bankowe?

Zablokowanie rachunku na wniosek klienta nie jest możliwe, ponieważ nie ma to większego sensu (po co sobie blokować dostęp do własnych środków?). Istnieje natomiast możliwość:

 • zablokowania karty płatniczej do konta poprzez jej zastrzeżenie – jest to konieczne w przypadku utraty karty, gdy istnieje ryzyko jej wykorzystania przez znalazcę lub złodzieja,
 • zablokowanie dostępu do bankowości elektronicznej – w tym celu wystarczy np. kilkukrotnie wprowadzić błędne hasło (zablokować konto w ten sposób można więc także niechcący).

Również bank może Ci zablokować konto bankowe, a konkretnie dostęp do zgromadzonych na nim środków. Może to jednak zrobić tylko w określonych sytuacjach:

 • gdy zajdzie podejrzenie popełnienia przez Ciebie przestępstwa w zakresie prania pieniędzy, finansowania terroryzmu, oszustwa lub wyłudzenia,
 • na podstawie tytułu wykonawczego np. dotyczącego egzekucji komorniczej.

Jak odblokować konto bankowe internetowe?

Informację, jak odblokować konto bankowe internetowe np. w przypadku zapomnienia hasła lub loginu, znajdziesz na witrynie swojego banku. Najczęściej jednak w tym celu należy na stronie do logowania się do bankowości elektronicznej kliknąć opcję „Odzyskaj dostęp” i dalej postępować zgodnie z instrukcją. Zwykle wystarczy wypełnić krótki formularz swoimi danymi osobowymi i potwierdzić dyspozycję odzyskania hasła/loginu kodem autoryzacyjnym.

Czy można zamknąć konto bankowe przez internet?

Jak już wiemy, rachunek bankowy można otworzyć całkowicie online, nawet bez konieczności odwiedzania placówki. A czy można zamknąć konto bankowe przez Internet? Jest to możliwe, ale tylko w wybranych bankach, które w takim przypadku udostępniają w bankowości elektronicznej specjalną opcję dyspozycji zamknięcia rachunku. W wielu instytucjach natomiast zamknięcie konta bankowego wymaga albo osobistego stawienia się w placówce, albo przesłania tradycyjnym listem wypowiedzenia umowy.

Czy karta płatnicza do konta bankowego jest obowiązkowa?

Nie. Karta płatnicza do konta bankowego nie jest obowiązkowa, a więc żaden bank nie może Ci narzucić konieczności jej wyrobienia. Co prawda, banki bardzo namawiają do zamówienia karty debetowej, ponieważ wiążą się z tym dodatkowe opłaty. Jednak dzisiaj plastik nie jest już konieczny – wystarczy mieć aplikację mobilną, za pomocą której można nie tylko płacić bezgotówkowo za zakupy, ale nawet wypłacać pieniądze z bankomatów.