Konta bankowe

Wybór konta bankowego nigdy nie był prosty. O ile dawniej liczyła się cena za prowadzenie rachunku, dziś szczególną uwagę zwraca się na bezpieczeństwo, dostęp elektroniczny do rachunku, aplikacje i inne narzędzia dostępne w koncie. Dobór konta bankowego może mieć znaczenie w przyszłości, gdzie właściciel ubiegać się będzie o kredyt hipoteczny lub pożyczkę gotówkową. To, jakie konto wybrać i na co zwracać uwagę przy podpisaniu umowy z bankiem, dowiesz się, czytając prosty poradnik.

W jakim celu zakładasz konto bankowe?

To, w jakim celu chcesz założyć konto, może mieć wpływ na wybór odpowiedniego banku. Inne potrzeby może mieć nastolatek, a inne senior. Ma znaczenie to czy posiadasz stałe zatrudnienie, czy dopiero studiujesz. W jakich celach można założyć konto bankowe? Np.:

 • oszczędzanie i odkładanie środków finansowych,
 • wyrobienie karty płatniczej i dostęp do aplikacji banku,
 • konto na cele wpłaty wynagrodzenia,
 • konto na potrzeby zaciągnięcia kredytu,
 • konto dla dziecka,
 • budowanie historii kredytowej,
 • wybór z uwagi na niższe opłaty i prowizje,
 • itd.

Podejście do wyboru konta powinno być rzetelne. Ocena warunków jak i banku nie jest prosta. Poniżej poznasz to, na co warto zwrócić uwagę, podpisując umowę z bankiem na prowadzenie rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego.

Oszczędzanie na koncie bankowym

Oszczędzanie w każdym banku może wyglądać inaczej. Wpłacając 1000 zł na rok w dwóch różnych bankach, może spowodować, że po upływie tego okresu z jednego wypłacisz 1010 zł, a z innego 990 zł. Różnica niewielka, ale jednak w jednym możesz stracić więcej, a w drugim zyskasz. Co jest ważne przy wyborze konta do oszczędzania?

 • dostęp do pieniędzy – czy musisz mieć kartę do bankomatu? Za te często pobierane są opłaty. Jeśli oszczędzasz, może jest zbędna?
 • opłata za przelewy – często banki nie pobierają opłat za przelewy, ale za to pobierają opłaty za samo prowadzenie konta. Zobacz czy nie ma opcji darmowego konta, ale z płatnymi przelewami. Przy oszczędzaniu nie są Ci potrzebne.
 • opłata za dostęp do bankomatów w Polsce, Europie i Świecie. Z tej opcji również możesz zrezygnować,
 • oprocentowanie środków na koncie. Zobacz czy masz możliwość zakładania lokat bankowych lub, czy środki zgromadzone na koncie nie są automatycznie objęte korzystnym oprocentowaniem,
 • dostęp elektroniczny i do aplikacji – jeśli możesz za darmo zarządzać kontem poprzez telefon lub internet, skorzystaj z tego i nie ponoś opłat,
 • bank – wybierz znany bank. Nie korzystaj z niepewnych firm, które nie są objęte nadzorem bankowym. Najlepsze będą banki państwowe. Banki prywatne lub zagraniczne, mogą mieć problemy w innym kraju, przez co środki będą transferowane właśnie tam. Historia pokazuje, że takie przypadki miały już miejsce.

Konto osobiste a karty płatnicze

Najczęściej wraz z kontem masz możliwość wyrobienia karty płatniczej. Dzięki niej zapłacisz za zakupy lub wypłacisz gotówkę z bankomatu. To jednak nie jest darmowe, bowiem najczęściej banki pobierają opłatę za jej prowadzenie. Może to być zarówno 50 jak i 100 zł rocznie. Otwierając konto osobiste w tym przypadku:

 • patrz na opłaty za kartę i prowadzenie rachunku,
 • sprawdź opłaty za wypłatę gotówki z bankomatu,
 • poznaj liczbę dostępnych bankomatów,
 • sprawdź, kto obsługuje płatności – MasterCard czy Maestro, Visa.
 • zobacz, czy możesz płacić telefonem,
 • sprawdź, czy nie ma wymaganej liczby transakcji.

Tutaj również będzie istotny bank. Często np. banki spółdzielcze mają wiele ograniczeń co do ilości bankomatów jak i płatności.

Konto bankowe do przelewania wynagrodzenia od pracodawcy

Nie ma znaczenia sam rachunek i cyfry, które zostaną przypisane do konta bankowego. Łatwiej jest przelać pieniądze pracodawcy na wskazane konto niż wypłacać je gotówką. Tak czy inaczej, najlepiej kierować się w tym przypadku opłatami, ale również i tym, czy dany bank ma swój oddział w naszym mieście lub miejscowości. Osoby mieszkające na wsi, które w celu podjęcia gotówki muszą jechać wiele kilometrów, powinny to uwzględnić. Może lepiej będzie zdecydować się na nieco droższe konto bankowe, ale w banku, który mam „pod nosem”.

Rachunek w banku a kredyty i pożyczki

Wiele osób nie zwraca uwagi na to, w jakim banku zakłada swój rachunek. Ma to jednak wpływ na koszty samych kredytów i pożyczek. Gdy się je zaciąga, bank najczęściej wymaga założenia konta również i u siebie co niesie dodatkowe koszty. Wnioskując o kredyt hipoteczny w banku, gdzie mamy już założony rachunek, często nie zapłacimy prowizji lub otrzymamy lepszą ofertę. To dlatego zakładając konto, powinno się wybiegać w przyszłość.

Dzięki temu również bank ma wgląd w Twoje transakcje i to jak zarządzasz swoimi pieniędzmi. Może chętniej lub niechętnie udzielić kredytu. Dotyczy to zarówno kredytów hipotecznych, jak i zwykłych pożyczek gotówkowych.

Często w ofercie banków mamy do czynienia z debetem i saldem, które bank może włączyć na Twoją prośbę. Jego limit i wielkość zależeć będzie od tego, jakie dochody posiadasz.

Budowanie historii kredytowej na koncie bankowym

Jeśli myślisz w przyszłości o kredycie hipotecznym lub pożyczce pamiętaj, że ważna jest Twoja historia kredytowa. Chodzi tutaj o to jak wywiązujesz się z wszelkich zobowiązań jak energia elektryczna czy opłaty za abonament telefoniczny. Dodatkowo możesz brać niewielkie pożyczki gotówkowe, które spłacane w terminie pozwolą Ci polepszyć historię kredytową w przyszłości. W oczach pracownika banku będziesz rzetelnym kredytobiorcą.

Tutaj ważne jest to, by mieć konto w tym banku, w jakim będziemy chcieli się ubiegać o kredyt.

Opłaty i prowizje za prowadzenie rachunku w banku

Jeśli już otrzymasz wzór proponowanej umowy na otwarcie rachunku, na pewno spotkasz się z całą tabelą opłat i prowizji, jakie bank pobiera, prowadząc Twój rachunek bankowy. Zapoznaj się z nim dobrze i przelicz, co będzie dla ciebie korzystniejsze. Może w niej być wiele zapisów, które powiększą koszty w późniejszym czasie. Jakie opłaty można spotkać w bankach przy ROR?

 • stała opłata miesięczna za prowadzenie rachunku,
 • opłaty za wypłaty z bankomatów,
 • opłaty za przelewy,
 • opłaty za usługi SMS i powiadomień,
 • opłaty za karty przypisane do konta,
 • opłaty za limity debetowe,
 • opłaty za niedostateczną ilość transakcji na koncie,
 • opłaty za otrzymanie wniosków,
 • wiele innych,

Konto bankowe powinno być dopasowane tylko i wyłącznie do Twoich potrzeb. Nie możesz decydować na podstawie reklam znanych aktorów czy gwiazd. Wybór powinien być poprzedzony analizą i dokładną kalkulacją – co będzie korzystniejsze. Opłata rzędu 20 zł miesięcznie za ROR w skali roku wydaje się być sporym wydatkiem.

Sprawdź, czy nie ma promocji, czy może są darmowe konta dla studentów lub seniorów. Czasem korzystnie jest zmieniać rachunki i banki, ale pamiętaj, że to też wiąże się ze zmianą rachunku bankowego.

Przelew
0 zł
Karta
0 zł / 5 zł
Bankomaty
0 zł / 5 zł
Konto
0 zł / 6 zł
Wniosek  
Przelew
0 zł
Karta
0 zł / 7 zł
Bankomaty
0 zł / 5 zł
Konto
0 zł / 8 zł
Wniosek  
Przelew
0 zł
Karta
0 zł / 7 zł
Bankomaty
0 zł / 5 zł
Konto
0 zł
Wniosek  
Przelew
0 zł
Karta
0 zł / 3 zł, 6 zł, 10 zł
Bankomaty
0 zł / 5 zł
Konto
0 zł
Wniosek  
Przelew
0 zł
Karta
0 zł / 7 zł
Bankomaty
0 zł / 2,50 zł
Konto
0 zł
Wniosek  
Przelew
0 zł
Karta
0 zł
Bankomaty
0 zł / 8 zł
Konto
0 zł / 6 zł
Wniosek  
Przelew
0 zł
Karta
0 zł
Bankomaty
0 zł / 8 zł
Konto
0 zł / 6 zł
Wniosek  
Przelew
0 zł
Karta
0 zł / 5 zł
Bankomaty
0 zł / 2,50 zł
Konto
0 zł / 10 zł
Wniosek  
Przelew
0 zł
Karta
0 zł / 10 zł
Bankomaty
0 zł / 10 zł
Konto
0 zł
Wniosek  
Przelew
0 zł
Karta
0 zł / 9 zł
Bankomaty
0 zł / 6 zł
Konto
0 zł / 7 zł
Wniosek  
Przelew
0 zł
Karta
0 zł
Bankomaty
0 zł / 5 zł
Konto
0 zł / 9 zł
Wniosek  
Konta bankowe 0 Opinii

Wspólne konto bankowe dla seniorów to wiele korzyści

Według szacunków ZUS około 25% seniorów wciąż nie zdecydowało się na założenie rachunku bankowego, pomimo że już niedługo wszystkie nowe emerytury będą wypłacane wyłącznie przelewem.

Konta bankowe 0 Opinii

Co powinien wiedzieć emeryt lub senior przed założeniem konta w banku?

Konto bankowe wydaje się dzisiaj czymś oczywistym, jednak w Polsce nawet co czwarta osoba w wieku powyżej 65 lat wciąż go nie posiada. Seniorzy już niedługo będą musieli przekonać się do usług bankowych

Konta bankowe 1 Opinia

Od kiedy emerytura z ZUS wypłacana będzie tylko na konto bankowe?

Dzisiaj nawet co czwarty emeryt odbiera emeryturę gotówką za pośrednictwem przekazu pocztowego, najczęściej z powodu nieposiadania rachunku osobistego w banku.

Konta bankowe 0 Opinii

Konto bankowe dla seniora – jak wybrać najlepsze?

Już niedługo konto bankowe dla seniora będzie produktem, bez którego trudno będzie mu się obyć. Od 2022 roku bowiem wszystkie nowe renty i emerytury mają być wypłacane drogą elektroniczną

Konta bankowe 0 Opinii

Czy posiadanie rachunku bankowego jest obowiązkowe?

Konto bankowe ma już 87% Polaków w wieku powyżej 15 lat. Tak wynika z danych Banku Światowego, który bada ubankowienie społeczeństw różnych krajów.