Konto na selfie – poznaj najlepsze oferty

Zaktualizowano 17-06-2023 Autor: Arkadiusz Stal Konta bankowe

Już niemal we wszystkich bankach otworzysz konto na selfie i jak się okazuje, jest to najszybsza i najwygodniejsza metoda założenia rachunku bankowego, ponieważ wymaga użycia jedynie smartfona. Sprawdź, na czym dokładnie polega procedura otwarcia takiego konta i jakie ma zalety.

Jeśli zdecydujesz się na skorzystanie z takiej metody założenia rachunku, sprawdź również poniższe zestawienie ofert, dzięki któremu dowiesz się, które z nich jest aktualnie najkorzystniejsze.

Na selfie
logo
Prowadzenie
0 zł / 6 zł
Karta
0 zł / 8 zł
Bankomaty
0 zł / 5 zł
Przelewy
0 zł
Promocja! 400 zł premii
Na selfie
logo
Prowadzenie
0 zł / 9 zł
Karta
0 zł
Bankomaty
0 zł / 7 zł
Przelewy
0 zł
Premia nawet do 555 zł.
Na selfie
logo
Prowadzenie
0 zł
Karta
0 zł / 7 zł
Bankomaty
0 zł / 2,50 zł
Przelewy
0 zł
BONUS: Załóż konto i zgarnij do 450 zł
Na selfie
logo
Prowadzenie
0 zł
Karta
0 zł
Bankomaty
0 zł
Przelewy
0 zł
Do 600 zł zwrotu za zakupy kartą
Na selfie
logo
Prowadzenie
0 zł
Karta
0 zł / 7 zł
Bankomaty
0 zł / 5 zł
Przelewy
0 zł
Do zgarnięcia 250 zł na start!
Na selfie
logo
Prowadzenie
0 zł
Karta
0 zł / 4 zł
Bankomaty
0 zł / min. 5 zł
Przelewy
0 zł
Zgarnij nawet do 250 zł premii!
Na selfie
logo
Prowadzenie
0 zł
Karta
0 zł / 5 zł / 11 zł
Bankomaty
0 zł / 5 zł
Przelewy
0 zł
logo
Prowadzenie
0 zł
Karta
0 zł / 10 zł
Bankomaty
0 zł / 10 zł
Przelewy
0 zł
logo
Prowadzenie
0 zł
Karta
0 zł / 2 zł / 7 zł
Bankomaty
0 zł / 7 zł
Przelewy
0 zł
logo
Prowadzenie
0 zł
Karta
0 zł
Bankomaty
0 zł / 8 zł
Przelewy
0 zł
Do 350 PLN na start w nowej ofercie
logo
Prowadzenie
0 zł / 10 zł
Karta
0 zł / 5 zł
Bankomaty
0 zł / 2,50 zł
Przelewy
0 zł
Zgarnij do 450 zł na start!
logo
Prowadzenie
0 zł
Karta
0 zł
Bankomaty
0 zł / 6 zł
Przelewy
0 zł

W jaki sposób można otworzyć konto bankowe?

Konto bankowe możesz dzisiaj otworzyć na wiele sposobów i ogólnie można podzielić je na te offline (tradycyjnie w placówce) oraz online (przez Internet).

Jeśli jesteś tradycjonalistą, możesz po prostu udać się do oddziału wybranej instytucji i na miejscu dopełnić wszystkich formalności. Plusem tego rozwiązania jest możliwość podpisania na miejscu umowy, a więc także uzyskania niemal od ręki dostępu do nowego rachunku.

Być może jednak nie masz czasu na wycieczki do banku i stanie w długiej kolejce do okienka? W takim przypadku możesz otworzyć konto bankowe online, a więc przez komputer lub smartfona.

Tutaj jednak również istnieje kilka różnych metod zakładania rachunku, ponieważ może się to odbywać poprzez:

 • złożenie wniosku o otwarcie konta online, a potem dokończenie formalności offline
  poprzez okazanie swojego dowodu tożsamości oraz podpisanie papierowej umowy w oddziale lub w obecności kuriera,
 • otwarcie konta w 100% online
  w tym przypadku wniosek o założenie rachunku składa się za pomocą formularza na stronie internetowej banku lub w jego aplikacji; następnie trzeba dokonać weryfikacji tożsamości w sposób zdalny, co może się odbyć poprzez np. przelanie 1 grosza z innego konta, wykorzystanie e-dowodu lub właśnie za pomocą selfie.

Co to znaczy konto na selfie?

Co to jest?
To nic innego jak konto bankowe, które można otworzyć online za pomocą aplikacji bankowej i z wykorzystaniem selfie. Wykonanie zdjęcia samego siebie telefonem służy tutaj do potwierdzenia tożsamości, które jest niezbędne do zawarcia umowy o prowadzenie rachunku.

Kiedy się pojawiło?
Możliwość otwarcia konta w ten sposób jest stosunkowo nowym rozwiązaniem, ponieważ pojawiło się ono w Polsce w 2019 roku. Jako pierwszy wprowadził je bank Pekao S.A., który umożliwił zakładanie konta w swojej aplikacji PeoPay. W tym samym roku usługę uruchomił także Credit Agricole.

Mnogość ofert
Prawdziwy wysyp takich ofert nastąpił dopiero w 2020 roku, tuż po wybuchu pandemii koronawirusa. Z powodu lockdownów placówki bankowe musiały być bowiem zamknięte przez wiele tygodni i dlatego pojawiła się pilna potrzeba wprowadzenia nowoczesnych metod zdalnej obsługi klientów, również w zakresie zawierania umów. Wykorzystanie selfie do potwierdzania tożsamości okazało się tutaj idealnym rozwiązaniem.

Co potrzebne jest do założenia konta na selfie?

Zakładanie rachunku bankowego w każdym przypadku sprowadza się do zawarcia umowy między klientem a bankiem. Niezwykle istotnym elementem tego procesu jest jednak właściwe zidentyfikowanie przyszłego posiadacza rachunku i potwierdzenie jego danych na podstawie dokumentu tożsamości.

W placówce bank może dokonać takiej weryfikacji tożsamości poprzez porównanie wizerunku klienta z jego zdjęciem w dowodzie osobistym.

W przypadku zakładania konta odbywa się to dokładnie tak samo, tyle że w sposób zdalny, na podstawie wykonanych w czasie rzeczywistym zdjęć klienta oraz jego dokumentu tożsamości, które są przesyłane do banku za pośrednictwem aplikacji i potem porównywane w celach identyfikacyjnych.

Jest to tzw. identyfikacja biometryczna, która wykorzystuje specjalne algorytmy do analizowania biometrii twarzy.

Właśnie dlatego do założenia takiego konta potrzebne są jedynie trzy rzeczy:

 • ważny dowód osobisty z aktualnym zdjęciem,
 • smartfon z dostępem do internetu i kamerką,
 • aplikacja bankowa.

Jak otworzyć konto na selfie?

Przejdźmy teraz do konkretów, czyli jak faktycznie wygląda zakładanie takiego konta. Jest to bardzo proste i zwykle zajmuje nie więcej niż około 5 minut. W większości banków odbywa się również w podobny sposób.

Poniżej wyjaśniamy zatem, jak otworzyć konto na selfie krok po kroku:

 1. Podłącz swój smartfon do Internetu – dla bezpieczeństwa skorzystaj z domowego Wi-Fi lub danych komórkowych. Przygotuj również swój dowód osobisty.
 2. Pobierz i zainstaluj na swoim telefonie aplikację banku, w którym chcesz założyć konto osobiste.
 3. Uruchom aplikację i wybierz opcję „Otwórz nowe konto” (lub podobnie brzmiącą).
 4. Wybierz rodzaj konta (jeśli taka opcja jest dostępna) oraz dodatkowe usługi (np. zamów kartę do konta).
 5. Uzupełnij krótki formularz swoimi danymi.
 6. Wyraź zgodę na weryfikację tożsamości oraz przetwarzanie przez bank Twojego wizerunku twarzy.
 7. Przejdź do weryfikacji tożsamości za pomocą selfie i wykonaj czynności zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na ekranie. Zazwyczaj należy wykonać telefonem:
  – zdjęcie dowodu osobistego z obu stron,
  – zdjęcie swojej twarzy.
  Niektóre banki wymagają dodatkowo, aby nagrać krótki film, na którym trzeba zaprezentować swoją twarz wykonującą określone ruchy lub gesty (np. pokręcenie głową lub mrugnięcie oczami).
 8. Zaakceptuj umowę rachunku bankowego – w zależności od banku można to zrobić np. kodem SMS.

To wszystko! Teraz wystarczy zaczekać na aktywację konta, co zwykle trwa najpóźniej do następnego dnia roboczego.

W jakich bankach można skorzystać takiej oferty?

Aktualnie konta na selfie założysz już w większości banków komercyjnych oraz w bankach spółdzielczych grupy BPS i SGB. Poniżej prezentujemy oferty w największych instytucjach.

mBank
Otwarcie konta w mBanku wymaga zainstalowania aplikacji mBank. Za jej pomocą można założyć eKonto osobiste, eKonto możliwości oraz mKonto Intensive. Podczas weryfikacji tożsamości bank wymaga wykonania telefonem zdjęć oraz filmików prezentujących dowód osobisty oraz twarz. Akceptacja umowy odbywa się kodem SMS.

Konto jest aktywowane najpóźniej następnego dnia roboczego, ale na początku nie można z niego w pełni korzystać. Ograniczenia dotyczą m.in. limitów dla płatności z rachunków oraz limitów autoryzacyjnych dla kart debetowych. Nie można także zaakceptować umowy kredytowej online oraz zawnioskować o ePUAP, czy też świadczenie 500+. Ograniczenia te można jednak znieść podczas wizyty w placówce.

ING Bank Śląski
W ING za pomocą selfie można otworzyć konto osobiste lub firmowe. Najpierw należy zainstalować na telefonie aplikację Moje ING, a potem postępować zgodnie z instrukcjami pojawiającymi się na ekranie. Procedura zakładania konta jest tutaj standardowa. Podczas weryfikacji tożsamości bank wymaga zrobienia zdjęcia obu stron dowodu osobistego, a potem wykonania przed kamerką kilku ruchów głową.

Wniosek rozpatrywany jest w ciągu kilku godzin. Potem bank przesyła umowę mailem oraz login do konta SMS-em. Tak otwarte konto także ma pewne ograniczenia, ale głównie w zakresie zakładania i korzystania z profilu zaufanego.

Bank Millennium
W Banku Millennium możesz założyć takie konto np. konto osobiste Millennium 360o. I w tym przypadku potrzebna jest aplikacja banku. Po jej zainstalowaniu wystarczy wybrać opcję „Załóż konto i aktywuj aplikację”, a następnie wykonać standardowe kroki. Weryfikacja tożsamości wymaga wykonania zdjęcia dowodu osobistego oraz krótkiego nagrania swojej twarzy i… głosu.

Konto aktywowane jest zwykle w ciągu kilkunastu minut od złożenia wniosku. Po tym czasie bank przesyła SMS-em informację o aktywacji rachunku wraz z Millekodem potrzebnym do uruchomienia aplikacji.

PKO BP
Aktualnie w PKO BP otworzysz Konto za Zero, Konto dla Młodych oraz Konto bez Granic. W tym celu należy zainstalować na telefonie aplikację mobilną IKO, a następnie po wybraniu odpowiedniej opcji założenia rachunku postępować zgodnie z instrukcjami na ekranie. Weryfikacja tożsamości polega na wykonaniu zdjęć obu stron dowodu osobistego oraz nagrania twarzy w ruchu (należy pilnować, by zdjęcia i nagrania mieściły się w ramce).

Po pozytywnej weryfikacji pozostaje zaczekać na wygenerowanie umowy (zwykle następuje to tego samego dnia), którą należy zaakceptować kodem SMS. Następnie bank przesyła dane do logowania do serwisu iPKO i aplikacji IKO na podany we wniosku adres e-mail. Po aktywacji konta niektóre jego funkcje są zablokowane (np. e-urząd) i ich aktywacja wymaga wizyty w oddziale.

Santander Bank Polska
Konto w Santander Bank Polska można założyć zarówno w aplikacji, jak i za pośrednictwem strony internetowej banku. W ten sposób możesz otworzyć m.in. konto osobiste Jakie Chcę, konto firmowe Godne Polecenia, czy też konto walutowe.

Co ważne jednak, w Santander otwieranie konta na selfie nieco się różni, ponieważ w procesie uczestniczy pracownik banku. Po złożeniu wniosku na stronie internetowej lub w aplikacji należy połączyć się z nim w ramach wideokonferencji. Podczas rozmowy video trzeba mu przed kamerą pokazać dowód osobisty oraz zaprezentować siebie, aby mógł wykonać zdjęcia i przekazać je do weryfikacji. Jeśli przebiegnie ona pomyślnie, wystarczy zaakceptować ustnie warunki umowy, by od razu uzyskać dostęp do rachunku (login znajduje się w umowie, a hasło przychodzi pocztą elektroniczną).

BNP Paribas
W BNP Paribas konto otwiera się za pomocą aplikacji GOmobile. Po jej zainstalowaniu i kliknięciu ikonki inicjującej zakładanie rachunku trzeba najpierw potwierdzić swój numer telefonu kodem SMS, a potem dokonać wideoweryfikacji tożsamości. W tym celu wystarczy zrobić skan dowodu osobistego oraz nagrać krótki filmik swojej twarzy. Dopiero po pozytywnym potwierdzeniu tożsamości wypełnia się formularz wniosku o otwarcie konta. Umowę podpisuje się także zdalnie za pomocą kodu SMS, a hasło dostępowe do konta otrzymuje się mailem.

Citi Handlowy
Również w banku Citi Handlowy otworzysz konto na selfie. Podobnie jak w Santanderze wniosek o jego założenie można wypełnić online na stronie banku – na komputerze lub telefonie, a więc bez konieczności pobierania aplikacji.

Po złożeniu wniosku bank przesyła w wiadomości SMS link do strony służącej do weryfikacji tożsamości za pomocą biometrii. Po jego uruchomieniu otwiera się strona, w ramach której należy włączyć opcję aparatu w telefonie, a następnie zrobić zdjęcie dowodu osobistego oraz swojej twarzy (wystarczy klasyczne selfie). Jeśli weryfikacja przebiegnie pomyślnie, należy jeszcze potwierdzić umowę kodem SMS, a potem przystąpić do aktywacji bankowości elektronicznej. Co ważne konto w Citi Handlowym po otwarciu ma od razu pełną funkcjonalność, jak rachunek otwierany w oddziale.

Credit Agricole
W Credit Agricole można otworzyć konto wyłącznie za pomocą aplikacji CA24 Mobile. Po jej zainstalowaniu i wybraniu opcji zakładania konta należy najpierw wpisać w formularzu swoje dane, a potem przystąpić do weryfikacji tożsamości. Odbywa się ona standardowo, a więc wymaga wykonania zdjęcia dowodu osobistego oraz zdjęcia twarzy. Zawarcie umowy również potwierdza się zdalnie za pomocą kodu SMS.

Ile to kozutje?

Wszystko zależy od oferty konkretnego banku
Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ wszystko zależy od konkretnej oferty. Na pewno jednak nie jest ono droższe od rachunku zakładanego w oddziale, ponieważ za sam fakt wykonania weryfikacji tożsamości metodą biometrii żaden bank nie pobiera dodatkowej opłaty.

Co więcej, na selfie można otworzyć dokładnie te same rachunki, jakie są w standardowej ofercie. Dlatego jeśli chcesz poznać koszty, sprawdź w ogólnej Tabeli opłat i prowizji, ile one wynoszą w przypadku danego rodzaju rachunku.

Darmowe oferty też istnieją
Warto też wiedzieć, że wiele banków oferuje dzisiaj darmowe konto bankowe. Najczęściej jest to konto osobiste, za które nie trzeba płacić np. miesięcznej opłaty za prowadzenie rachunku oraz ewentualnie także opłat za podstawowe usługi np. przelewy internetowe, wypłaty gotówki z bankomatów, czy za obsługę karty.

W niektórych przypadkach zwolnienie z kosztów wymaga spełnienia dodatkowych warunków np. wykonania określonej liczby transakcji bezgotówkowych kartą lub BLIK-iem w miesiącu.

Dlaczego warto założyć konto przez selfie?

Tego typu konto cieszy się coraz większą popularnością i dlatego też rośnie liczba banków, które wprowadzają go do swojej oferty. Do największych zalet tego rozwiązania z pewnością należy zaliczyć:

 • dużą oszczędność czasu
  proces zakładania konta zajmuje 5-10 minut,
 • prostotę i wygodę
  aby założyć rachunek, nie trzeba wychodzić z domu, a nawet włączać komputera, ponieważ wystarczy mieć smartfona z dostępem do internetu oraz dowód osobisty,
 • minimum formalności
  nie wymaga wypełniania długich formularzy, ani podpisywania papierowych dokumentów,
 • szybki dostęp do konta
  ze względu na zdalny sposób zawierania umowy w chwilę po weryfikacji tożsamości, z rachunku można zacząć korzystać niemal od razu po jej podpisaniu.

Oczywiście można znaleźć opinie, że usługa nie jest dla każdego. Ten sposób zakładania rachunku wymaga bowiem dość dobrego posługiwania się smartfonem oraz aplikacjami mobilnymi, z czym mogą mieć problemy np. osoby starsze.

Jak wynika jednak z badań, Polacy doskonale radzą sobie z nowoczesnymi technologiami bankowymi. Według Związku Banków Polskich przeszło 21 milionów klientów co najmniej raz w miesiącu korzysta z bankowości elektronicznej. Z kolei liczba użytkowników aplikacji mobilnych banków wynosi już przeszło 18 milionów i rośnie z miesiąca na miesiąc. Wprowadzenie przez banki możliwości otworzenia konta na selfie okazało się więc tak naprawdę strzałem w dziesiątkę.

Konto bankowe bez selfie – w jakich bankach?

Pomimo wygody otwierania rachunku bankowego za pomocą selfie, są osoby, które obawiają się tego sposobu zakładania rachunku. Najczęściej ich wątpliwości dotyczą przesyłania telefonem zdjęć dowodu osobistego, które może potencjalnie nieść zagrożenie wycieku danych.

Banki zapewniają, że weryfikacja tożsamości za pomocą biometrii jest w pełni bezpieczna, ponieważ odbywa się z wykorzystaniem zaawansowanych technologii szyfrowania danych. Mimo to warto wiedzieć, że w wielu bankach otworzymy konto bankowe bez selfie i też bez wychodzenia z domu.

Chcąc założyć konto bankowe online bez selfie, po prostu trzeba skorzystać z innej metody weryfikacji tożsamości. Przykładowo, w mBanku można do tego użyć swojego e-dowodu. Z kolei Alior Bank proponuje przelew weryfikacyjny 1 grosz z innego rachunku. W Banku Millennium natomiast wystarczy w procesie wnioskowania o konto online zalogować się na chwilę do swojego dotychczasowego rachunku w innym banku.

5 (Ilość ocen: 1)

Od 10 lat związany z branżą finansową. Specjalista od wszelkiego rodzaju produktów pozabankowych, które regularnie analizuje i testuje. Doświadczenie zawodowe zbierał, pracując w największych firmach pożyczkowych, przez co wiedzę na temat sektora pozabankowego posiada z pierwszej ręki. Założyciel portalu pozyczasz.pl.

Kontakt z autorem:

- Opinie

0 Opinii

Jeszcze nie skomentowano!

Możesz być pierwszy