Darmowa karta kredytowa — poznaj wszystkie darmowe oferty

Zaktualizowano 08-07-2023 Autor: Arkadiusz Stal Karta kredytowa

Na rynku można znaleźć wiele  kart kredytowych, których zasady użytkowania bardzo się różnią. Dostępne są oferty z  zerowymi kosztami, ale i licznymi bonusami – sklepowymi rabatami czy programem cashback.

Przeczytaj, w jakich miejscach dostępna jest darmowa karta kredytowa, na czym dokładnie polega ten produkt i czy faktycznie, zarówno w banku, jak i poza nim nie czekają Cię żadne koszty.

Dla zadłużonych
logo
Max limit
10 000 zł
Bez odsetek
30 dni
Oprocentowanie
0%
RRSO
341.94%
BONUS: Dla Nowych Klientów Pierwsze 30 dni BEZPŁATNIE
Dla zadłużonych
logo
Max limit
6000 zł
Bez odsetek
30 dni
Oprocentowanie
20%
RRSO
169,5%
Przez pierwsze 30 dni - RRSO 0%

Jak działa darmowa karta kredytowa?

Koszty i zasady działania produktów takich jak bankowa i pozabankowa karta kredytowa za darmo są podobne, choć mają też wyraźne różnice, o których będziesz miał okazję przeczytać w dalszej części tekstu.

Aby karta kredytowa faktycznie była całkowicie darmowa, musi wiązać się z kompletnym brakiem opłat w każdej z trzech kategorii opisywanych niżej ewentualnych kosztów.

O darmowej karcie kredytowej możemy mówić kiedy:

 1. Jednorazowe koszty karty kredytowej związane z uruchomieniem limitu i wydaniem narzędzia do obsługi go wynoszą zero zł;
 2. Miesięczne lub roczne koszty karty wynikające z korzystania z karty są równe zeru;
 3. Miesięczne koszty karty naliczane w związku z oprocentowaniem wykorzystanej kwoty przyznanego limitu to także zero zł.

Czy takie oferty w ogóle istnieją? Owszem. Darmowa karta kredytowa to domena banków, ale w ofertach innych instytucji finansowych również można znaleźć produkty tego typu — bez żadnych opłat.

Przede wszystkim jednak, aby karty kredytowe były za darmo, trzeba dobrze rozumieć zasady ich działania oraz spełniać liczne warunki stawiane przez wydawców.

Ważne!
Jeśli szukasz dodatkowego finansowania za darmo z klarownymi i prostymi regułami,  odpowiednia będzie dla Ciebie pożyczka za darmo – oferta  z zerowym RRSO dla nowych klientów. Na rynku dostępnych jest aktualnie kilkanaście takich produktów.

Czy darmowa karta kredytowa zawsze jest za 0 zł?

Karty kredytowe mogą być darmowe, jednak nie w każdej sytuacji takimi pozostają. Po przeanalizowaniu wszystkich ewentualnych opłat po kolei — od momentu decyzji kredytowej, przez miesięczne/roczne koszty użytkowania, aż po odsetki naliczane w związku z wykorzystanym limitem, stworzyliśmy listę wskazówek dla każdego, kto chce korzystać ze swojej karty kredytowej za darmo.

Darmowe wydanie karty kredytowej

Samo wydanie karty kredytowej odbywa się w ogromnej większości przypadków całkowicie za darmo. Podobnie jak uruchomienie na niej przyznanego limitu.

To, co może wygenerować dodatkowe opłaty to na przykład:

 • wydanie duplikatu karty,
 • wydanie kolejnych egzemplarzy karty, na przykład dla osób, którym chcesz udostępnić swój limit kredytowy.

Koszty usług dodatkowych tego typu zawsze znajdziesz w tabeli opłat i prowizji na stronach pożyczko- i kredytodawców.

Miesięczne koszty korzystania z karty kredytowej

Jeśli chodzi o miesięczne (lub roczne) koszty z samego tylko tytułu użytkowania karty, wydawca zwykle nalicza pewne opłaty, ale często można je z łatwością wyzerować.

Wiele instytucji stawia pewne warunki, po których spełnieniu korzystanie z karty pozostaje całkowicie darmowe. Prawie zawsze jest to minimalna kwota, którą należy wydać (łącznie) za pomocą karty w jakimś ujęciu czasowym – z reguły miesięcznym. Na przykład suma transakcji w ciągu miesiąca na kwotę 1 000 zł, sprawia, że kilkunastozłotowy koszt miesięcznego korzystania z karty zeruje się.

Karta kredytowa a wypłata z bankomatu za darmo

Osobną kwestią jest korzystanie za pomocą karty z bankomatów. Karty wydawane przez banki są pod tym kątem kompletnie nieopłacalne. Prowizja naliczana z tytułu takiej wypłaty jest bardzo wysoka i jest to rodzaj opłaty, którego w żaden sposób nie da się uniknąć.

Co ciekawe pozabankowe karty kredytowe wypadają na tle bankowych odpowiedników o niebo lepiej. Wypłaty z bankomatów przy pomocy karty wydanej poza bankiem są najczęściej całkowicie za darmo.

Miesięczne koszty karty kredytowej — odsetki

Płatności dokonywane przy pomocy opisywanych kart odbywają się „na kredyt”, a ten jak wiadomo jest oprocentowany, jednak wszystkie bankowe karty kredytowe oraz niektóre produkty tego typu z sektora pozabankowego posiadają tzw. okres bezodsetkowy.

Oznacza to, że jeśli całkowita spłata wydanej kwoty odbędzie się wystarczająco szybko (zwykle między 30, a 60 dniami od startu okresu rozliczeniowego) karta i obsługiwany nią kredyt czy pożyczka pozostaną darmowe. W bankach okres bezodsetkowy działa za każdym razem od nowa, w firmach pożyczkowych jest to najczęściej jednorazowy bonus na start.

Karta kredytowa za darmo to jak widzisz nie tylko chwyt marketingowy. Jeśli dobrze poznasz całą ofertę oraz mechanizm działania promocji i upustów, zarówno wydanie i korzystanie z karty, jak i uruchomienie i korzystanie z limitu może Cię nic nie kosztować. Opłaty zaczynają się od momentu, w którym korzystasz z płatnych usług dodatkowych, przestajesz spełniać warunki darmowego użytkowania oraz nie regulujesz salda karty w odpowiednim czasie.

Kiedy karta kredytowa przestaje być darmowa — ile to kosztuje?

Przykładowe podstawowe koszty bankowych kart kredytowych to:

 • od 35 do 150 zł rocznie za korzystanie z karty, jeśli nie spełnisz wymaganych warunków darmowego użytkowania,
 • oprocentowanie – najczęściej w wysokości 10%, jeśli nie spłacisz zobowiązania w okresie bezodsetkowym.

Do tego mogą dojść opłaty za dodatkowe usługi związane z wydaniem kolejnej karty, ubezpieczeniem czy podniesieniem limitu kredytowego.

Przykład
Przykładem spoza sektora bankowego może być platforma Net Credit, której użytkowanie przez pierwsze 30 dni jest całkowicie darmowe, natomiast po jednorazowym okresie bezodsetkowym, jej koszty to 16% procent prowizji od wykorzystanego limitu.

Pozytywną cechą karty jest brak opłat za niekorzystanie z limitu, jednak jeśli chcesz skorzystać z oferty tego pożyczkodawcy, nie płacąc nic ponad pożyczoną kwotę, po początkowym miesiącu za darmo będzie to niemożliwe.

Darmowe karty kredytowe – 5 najlepszych ofert

Nawet najlepsza znajomość zasad działania karty kredytowej i najbardziej strategiczne podejście do unikania kosztów nie sprawią, że karta będzie darmowa, jeśli wybierzesz złą ofertę.

Poniżej znajdziesz 5 propozycji kart kredytowych, które faktycznie mogą Cię nic nie kosztować.

1. Karta Citi Simplicity od Citi Banku
Karta wydawana jest całkowicie za darmo i nie generuje żadnych miesięcznych kosztów użytkowania przez pierwsze 12 miesięcy. Nie jest też oprocentowana, jeśli spłata wszystkich transakcji następuje w trakcie okresu bezodsetkowego trwającego 56 dni.

Po roku korzystania z karty produkt pozostanie darmowy, jeśli łączne wydatki w ciągu pojedynczego okresu rozliczeniowego wyniosą 1 000 zł. W przeciwnym razie koszt karty to 12 zł miesięcznie.

Karta pozwala w tej chwili także na zdobycie bonusu w postaci bonu na 600 zł do wydania w serwisie Allegro. By otrzymać tego typu dodatek, należy w każdym z 7 następujących po sobie miesięcy dokonać płatności na sumę 300 zł i logować się co najmniej jeden raz w miesiącu do bankowości elektronicznej lub mobilnej.

2. Karta kredytowa Turbokarta — Santander Consumer Bank
Wydanie karty i pożyczanie za jej pośrednictwem środków jest darmowe, jeśli spłata następuje w ciągu 54 dni, czyli w okresie bezodsetkowym. Korzystanie z karty nie wiąże się z opłatą, jeśli miesięcznie użytkownik wydaje nią łącznie 1 000 zł. Jeśli suma wydatków w ujęciu miesięcznym jest niższa, naliczane koszty to 6,90 zł za miesiąc.

Karta pozwala na otrzymanie zwrotu środków wydanych na myjniach samochodowych, stacjach paliw czy restauracjach w wysokości maks. 30 zł miesięcznie.

3. Karta kredytowa z Żubrem
Ma 3 warianty, z czego całkowicie darmowy może być jedynie wariant Standard. Cechuje się najdłuższym z wymienionych okresem bezodsetkowym, który trwa 58 dni. Zarówno wydanie, jak i użytkowanie karty z Żubrem Standard  jest darmowe.

4. Karta kredytowa od Net Credit
Net Credit oferuje karty kredytowe online, darmowe przez pierwsze 30 dni użytkowania. Po tym okresie każdą transakcję będzie należało zwrócić wraz z prowizją wynoszącą 16%.

Koszt użytkowania karty jest zerowy, a więc nieużywana karta Net Credit nie generuje żadnych opłat.

5. Karta kredytowa Axi Card
Axi Card oferuje fizyczne karty kredytowe wydawane za darmo i podobnie jak w ofercie od Net Credit – pierwsze 30 dni jest tutaj bezkosztowe i nieoprocentowane. Jeśli po tym czasie nie zamkniesz karty, każdy wydatek będzie pożyczką z RRSO na poziomie 308,9%.

Sprawdź inne oferty
Nie znalazłeś oferty dla siebie? Nie straconego. Wszystkie darmowe karty prezentuje nasz ranking kart kredytowych.

Warunki skorzystania z darmowej karty kredytowej

O bankową kartę kredytową za darmo może aplikować każdy, kto wykaże się odpowiednią zdolnością kredytową i spełni wszystkie formalne wymagania instytucji.

Najczęściej jest to:

 • kryterium wieku
  pełnoletność lub ukończone 21 czy nawet 25 lat,
 • kryterium dochodowe
  stałe miesięczne zarobki w odpowiedniej wysokości, w niektórych placówkach będzie to 500 zł, w innych 1 500 zł czy 2 000 zł.

Składanie wniosku w banku może być równoznaczne z koniecznością dostarczenia kredytodawcy zaświadczenia o zarobkach. Podczas ubiegania się o kartę w sektorze pozabankowym nic takiego nie będzie miało miejsca. W instytucjach finansowych tego typu zwykle wystarczy dowód osobisty. Zupełnie inaczej podchodzą one także do kwestii zdolności kredytowej.

Jaka darmowa karta kredytowa będzie najlepsza?

Dobra zdolność kredytowa – wybierz bank
W dużym uproszczeniu można przyjąć, że dla klientów z dobrą zdolnością kredytową, stabilną sytuacją finansową i nienaganną historią wcześniejszych zobowiązań lepszy będzie kredyt odnawialny z kartą zaciągnięty w banku.

Jesteś zadłużony – lepsza będzie firma pożyczkowa
Jeśli jednak dodatkowego zastrzyku gotówki szuka osoba z nie najlepszą historią kredytową lub posiadająca negatywne wpisy w rejestrach dłużników – dostępna będzie jedynie darmowa karta kredytowa z limitem dla zadłużonych, oferowana  w pozabankowych firmach pożyczkowych.

Są to nieco droższe produkty, jednak bardzo łatwo i szybko dostępne nawet dla osób o niskiej zdolności kredytowej. Dostępne poza bankami limity są  nieco niższe, jednak mogą sięgać nawet kilku tysięcy złotych.

Od czego zależy limit na karcie kredytowej za darmo?

Oprócz tego, że większość instytucji ma pewien odgórny nieprzekraczalny limit (w bankach może wynosić nawet 100 000 tysięcy, poza tym sektorem, górne widełki zamyka maksymalnie 10% tej kwoty), ostateczna wartość jest ustalana indywidualnie na podstawie informacji, które potencjalny klient dostarcza wraz z wnioskiem o kartę.

Oznacza to, że podczas aplikowania o konkretną sumę, bank lub firma pożyczkowa sprawdzi Twoją zdolność kredytową i na jej podstawie wyda decyzję dotyczącą limitu.

Pytania i  odpowiedzi

Poniżej możesz przeczytać odpowiedzi na dwa najczęściej zadawane przez internautów pytania. Mamy nadzieję, że pozwolą one na ostateczne rozwianie wszystkich Twoich wątpliwości.

Czy darmowa karta obniża zdolność kredytową?

Karta kredytowa widnieje na Twoim koncie jako zobowiązanie w pełnej kwocie limitu. To oznacza, że nawet jeśli saldo karty jest w całości spłacone, dla instytucji, która prześwietla Twoją sytuację finansową, całkowity limit karty kredytowej „wisi” jako obciążenie. Nie jest to jednak jednoznaczne z negatywnym wpływem na zdolność kredytową – jeśli zawsze spłacasz kartę w terminie, budujesz swoją wiarygodność i obraz terminowego konsumenta, któremu warto pożyczyć pieniądze.

Czy warto korzystać z darmowej karty kredytowej?

Karta kredytowa zapewnia dostęp do dodatkowych środków 24/7, a więc jest to z jednej strony dobre zabezpieczenie finansowe w nagłych sytuacjach, z drugiej jednak nie nadaje się dla osób, które nie panują nad swoimi wydatkami lub kupują impulsywnie.

Jest to też produkt, który spłacany w terminie buduje pozytywną historię kredytową.

Na koniec warto dodać, że dzięki licznym bonusom, które proponują banki, otwieranie i zamykanie kart kredytowych może stać się sposobem na zgarnianie pieniędzy czy promocyjnych produktów bez ponoszenia jakichkolwiek kosztów.

5 (Ilość ocen: 4)

Od 10 lat związany z branżą finansową. Specjalista od wszelkiego rodzaju produktów pozabankowych, które regularnie analizuje i testuje. Doświadczenie zawodowe zbierał, pracując w największych firmach pożyczkowych, przez co wiedzę na temat sektora pozabankowego posiada z pierwszej ręki. Założyciel portalu pozyczasz.pl.

Kontakt z autorem: