Co robić, gdy się zgubi dowód osobisty?

Co robić, gdy się zgubi dowód osobisty?

Zaktualizowano 25-11-2020 Opinie 0 Autor: Michał Kamiński

Zgubiony dowód osobisty może nas słono kosztować, zwłaszcza gdy dokument trafi w ręce przestępców. Jednym z najgorszych scenariuszy jest wykorzystanie go do wyłudzenia kredytu lub chwilówki na cudze nazwisko, do czego niestety ostatnimi czasy dochodzi coraz częściej. Choć każdy powinien swojego dowodu tożsamości pilnować jak oka w głowie, to jednak warto wiedzieć, co w razie jego zgubienia należy zrobić, by uniknąć kłopotów.

Zgubienie dowodu należy niezwłocznie zgłosić do urzędu

Zgodnie z Ustawą o dowodach osobistych z dn. 6 sierpnia 2010 r. oraz Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 29 stycznia 2015 r. w przypadku zgubienia lub uszkodzenia dowodu osobistego jego właściciel powinien niezwłocznie zgłosić ten fakt do urzędu. Co ważne, można to dzisiaj zrobić zarówno osobiście, jak i przez internet:

  • Zgłoszenie osobiste – możliwe jest w każdym urzędzie gminy na terenie Polski
  • Zgłoszenie przez internet – możliwe jest za pośrednictwem platformy epuap.gov.pl

W obu przypadkach należy wypełnić stosowny formularz – jego wzór można zobaczyć tutaj

Zgłoszenie utraty dowodu skutkuje jego unieważnieniem i potwierdzeniem tego faktu na specjalnym zaświadczeniu wydanym przez urząd gminy. Zaświadczenie wydawane jest na żądanie i jest ważne do momentu wydania nowego dowodu osobistego, jednak nie dłużej niż 2 miesiące.

Osoby przebywające za granicą, które zgubiły dowód osobisty, mogą ten fakt zgłosić w konsulacie – osobiście, za pośrednictwem poczty lub faksem.

Unieważnienie dowodu osobistego w urzędzie jest bardzo ważne – wówczas każde wykorzystanie skradzionego dokumentu przez przestępców będzie można szybko udowodnić.

 

Bankowy System Dokumenty Zastrzeżone

Banki w Polsce, a dokładnie instytucja je zrzeszająca, czyli Związek Banków Polskich utworzyły specjalny system do zastrzegania utraconych dokumentów m.in. dowodów osobistych, paszportów, czy praw jazdy. System DOKUMENTY ZASTRZEŻONE umożliwia każdemu zgłoszenie faktu utraty dokumentu:

  • Osobiście w dowolnej placówce banku będącego uczestnikiem systemu (uwaga – lista banków przyjmujących zgłoszenia od każdego lub tylko od własnych klientów znajduje się tutaj
  • Telefonicznie w swoim banku, jeśli oferuje on taką usługę,
  • Za pośrednictwem swojego internetowego konta w BIK (Biuro Informacji Kredytowej).

Bez względu gdzie i jak zgłosi się utracony dokument, zostanie on natychmiast wprowadzony do Centralnej Bazy Danych Systemu DOKUMENTY ZASTRZEŻONE, a informacje na ten temat automatycznie zostaną przekazane do wszystkich uczestników systemu. Dzięki temu każdy bank korzystający z Systemu może od razu rozpoznać próbę założenia przez przestępcę rachunku bankowego online na skradziony dowód osobisty, czy próbę zaciągnięcia z jego użyciem kredytu.

Kiedy utratę dowodu należy zgłosić na policję?

Do niedawna praktykowane było zgłoszenie na policję każdego przypadku utraty dowodu osobistego. Dzisiaj w wyniku zmiany przepisów jest to możliwe wyłącznie wtedy, gdy dowód został skradziony, czyli doszło do popełnienia przestępstwa. W praktyce na policję należy udać się w przypadku, gdy dokument został utracony np. w wyniku kradzieży torebki lub w walizki, włamania do mieszkania lub samochodu itd. Zgłoszenie zwykłego zgubienia dokumentu niestety może być przez policję po prostu nie przyjęte.

Podsumowując, zgubienie dowodu osobistego powinno nas skłonić do natychmiastowego wykonania dwóch czynności – zgłoszenia tego faktu do urzędu (osobiście lub online) i ewentualnie bankowego systemu DOKUMENTY ZASTRZEŻONE prowadzonego przez Związek Banków Polskich. W zasadzie w zapobieżeniu skutków przestępstwa z użyciem skradzionego dowodu powinno wystarczyć unieważnienie dokumentu w urzędzie, jednak dla pewności warto skorzystać z wszystkich dostępnych opcji.

- Opinie

0 Opinii

Jeszcze nie skomentowano!

Możesz być pierwszy