Chroń PESEL – Jak działa? Opinie klientów

Zaktualizowano 16-09-2020 komentarzy 11 Autor: Michał Kamiński

Tylko w 2017 roku doszło w Polsce do 47 000 prób wyłudzenia kredytu lub pożyczki na podstawie skradzionych danych osobowych, z czego raptem 6 tys. udało się powstrzymać. Takie informacje znaleźć można na stronie ChronPESEL.pl. Za jej pośrednictwem można skorzystać z nowej usługi zabezpieczającej PESEL i tym samym zminimalizować ryzyko wyłudzenia kredytu z użyciem naszych danych.

Chroń PESEL –  alternatywa dla Alertów BIK

Usługa Chroń PESEL została stworzona przez Kaczmarski Group, czyli właściciela Krajowego Rejestru Długów BIG S.A (KRD).

W gruncie rzeczy jest ona bliźniaczą usługą do Alertów BIK oferowanych przez Biuro Informacji Kredytowej. Obie instytucje, czyli BIK i KRD BIG, zajmują się udzielaniem informacji bankom i instytucjom pożyczkowym na temat firm i osób ubiegających się o kredyt.

BIK przekazuje informacje na temat terminowości spłat kredytów, natomiast KRD o ewentualnych wpisach na temat zadłużenia danego podmiotu lub osoby. Korzystanie przez banki i firmy pożyczkowe z takich danych stało się standardem w procesie oceny zdolności kredytowej, dlatego każde zapytanie o klienta w BIK lub KRD może świadczyć o tym, że klient ten właśnie ubiega się o kredyt lub pożyczkę.

Tę prostą zależność wykorzystuje BIK, oferując od kilku lat usługę Alertów BIK – klient korzystający z niej otrzymuje informację za każdym razem, gdy jakaś instytucja zapyta o niego w BIK.

Usługa Chroń PESEL polega na tym samym: klient jest powiadamiany o każdym przypadku złożenia zapytania w KRD z użyciem jego danych osobowych.

jak działa system chroń pesel

Chroń PESEL – nie tylko powiadomienia

Podstawowa usługa, z jakiej można skorzystać na stronie ChronPESEL.pl obejmuje powiadomienia i tzw. asystę prawną.

Powiadomienia (alerty) – za każdym razem, gdy ktoś zapyta o nas w KRD, otrzymamy SMS-a i emaila z taką informacją. Alert 24/7 ma nas w ten sposób ostrzec, że ktoś dysponuje naszymi danymi i być może właśnie próbuje z ich użyciem wyłudzić pożyczkę lub kredyt.

Asysta prawna – wraz z alertem otrzymujemy instrukcję, co zrobić w sytuacji, gdy podejrzewamy, że ktoś wykorzystuje nasze dane osobowe lub gdy już doszło do wyłudzenia kredytu na skradzione dane. Oprócz instrukcji dostaniemy także wzory dokumentów, które należy wysłać do różnych instytucji w celu wyjaśnienia sprawy.

Jeśli zadajesz sobie pytanie czy jestem w KRD to wiedz, że usługa pozwala także sprawdzić historie zapytań każdej osoby. Dowiesz się czy masz negatywne wpisy, a także te pozytywne.

Za dodatkową opłatą można także rozszerzyć pakiet o usługę ochrony prawnej, która pozwala uzyskać zwrot kosztów ewentualnej pomocy prawnej przez prawnika, jeśli byłaby ona konieczna.

Aktualnie pakiet podstawowy obejmujący Alerty 24/7 oraz Asystę prawną kosztuje 7,90 zł miesięcznie. Dla porównania usługa Alerty BIK w podstawowej wersji kosztuje 24 zł na rok.

Aby skorzystać z usługi oferowanej przez KRD, należy się najpierw zarejestrować na stronie ChronPESEL.pl. Dzięki usłudze można czuć się zabezpieczonym przed wyłudzeniem kredytu na skradzione dane osobowe w 25 bankach, 64 firmach pożyczkowych oraz 4 sieciach komórkowych.

chronpesel

Z pewnością jest to dość interesujący sposób na ochronę swoich danych z dowodu osobistego, nad którymi dzisiaj można dość łatwo stracić kontrolę nawet bez zgubienia fizycznego dokumentu – przecież dane z dowodu wpisuje się w wielu formularzach online, a kserokopie dowodu zostawia się u wielu usługodawców.

- Opinie

11 komentarzy

 1. Lukasz
  27.02.2020, 4:20 pm Odpowiedz
  Chronpesel.pl na poczcie nie można zweryfikować danych w Łodzi na Kościuszki czy Kutrzeby a w artykułach jest napisane że tak, coś tu nie gra pomimo tego że to dobre rozwiazanie
 2. jasix
  06.05.2019, 9:30 pm Odpowiedz
  Mam i sobie chwalę. Kosztuje niewiele i śpię spokojnie. Niby po wyłudzeniu kredytu na nasze dane wystarczy zgłosić na policję i mamy spokój, ale lepiej oszczędzić sobie czasu i nerwów.
 3. MB
  07.09.2018, 9:37 am Odpowiedz
  Alerty BIK gwarantują lepszą ochronę bo w systemie biorą udział wszystkie banki i wszystkie SKOK-i czyli prawie 600 instytucji. Do tego telekomy i 70 firm pożyczkowych.
  • Adam
   08.01.2020, 11:17 pm Odpowiedz
   Nie prawda do Biku nie mają dostępu telcomy i firmy pożyczkowe!
 4. JulkaM
  06.09.2018, 10:23 am Odpowiedz
  Według mnie nie ma lepszej ochrony niż chronpesel, sporo oferują a płaci się tyle co nic. Dla mnie super, bo nie muszę się denerwować że moje dane zostaną przez kogoś bezprawnie wykorzystane.
 5. Mariolka
  04.09.2018, 5:53 pm Odpowiedz
  Również korzystam z chronpesel.pl i uważam ten portal za super sprawę, bo działa sprawnie, zawsze mogę sie zalogować i skorzystać z usługi. Super sprawa.
  • marzanna
   06.09.2018, 11:45 am Odpowiedz
   faktycznie ich raporty są bardzo przejrzyste i dostęp jest bardzo dobry i nic się nie wiesza. Widać, że bardzo przemyślana usługa
 6. unholy
  04.09.2018, 3:36 pm Odpowiedz
  mam od kilku miesięcy i jestem bardzo zadowolony bo nie kosztuje to majątek a ochrona wydaje się być bardzo realna patrząc na ich raporty
 7. Daria
  27.07.2018, 6:04 pm Odpowiedz
  Sama wykupiłam u nich ochronę danych, teraz przynajmniej mogę być spokojniejsza i nie stresować się przy każdym jakimś wycieku, że mogły to być moje dane
 8. Daniel
  27.07.2018, 9:14 am Odpowiedz
  Kupiłem ten chronpesel, bo kilka miesięcy temu kumplowi wbił komornik na chatę, że niby ma pożyczki. Okazało się że jego ex sobie wzięła pożyczkę w necie na jego dane. Wolę spać spokojnie.
 9. jalub
  19.07.2018, 12:16 pm Odpowiedz
  Używam i jest ok. Nabrałem kiedyś chwilówek, więc wolę dmuchać na zimne. Teraz co chwilę w uwadze na TVN-ie mówią o osobach, na których oszuści nabrali chwilówek.