Jak bezpiecznie przesłać skan dowodu osobistego

Jak bezpiecznie przesłać skan dowodu osobistego

Zaktualizowano 22-01-2021 komentarze 4 Autor: Michał Kamiński

Od dłuższego czasu głośno mówi się o konieczności właściwej ochrony swoich danych osobowych w Internecie w kontekście dużej liczby przypadków kradzieży tożsamości. Szczególnie niebezpieczne jest przejęcie przez przestępców naszych danych z dowodu osobistego, ponieważ można je wykorzystać np. do wyłudzenia kredytu na nasze nazwisko. Pojawia się więc pytanie, co robić w sytuacji, gdy firma, z której usług chcemy korzystać, żąda od nas przesłania online skanu dowodu osobistego?

Kto może poprosić o przesłanie skanu dowodu osobistego?

Skan dowodu osobistego jest zazwyczaj potrzebny przy zawieraniu umów na odległość w zakresie usług finansowych, bankowych, a także telekomunikacyjnych. O przesłanie skanu dowodu tożsamości proszą głównie banki np. podczas zakładania konta online oraz niektóre firmy oferujące pożyczki na dowód przez internet. Dzieje się to rzadko, ponieważ większość z nich stosuje inne sposoby weryfikacji swoich klientów np. przelew weryfikacyjny.

Prosi również o to Biuro Informacji Kredytowej (BIK) przy zamawianiu usługi Alerty BIK oraz PayPal w celu weryfikacji klienta. Niestety odmowa przesłania takiego skanu, często skutkuje brakiem możliwości skorzystania z usług danej firmy bądź instytucji. Warto więc wiedzieć, co w takiej sytuacji zrobić, by spełnić żądania usługodawcy, a jednocześnie właściwie zadbać o bezpieczeństwo swojego dokumentu tożsamości.

Sposoby na bezpieczne przesłanie skanu dowody osobistego

Najprostszym sposobem na zabezpieczenie swoich danych jest ich zamaskowanie w przesyłanym skanie dokumentu tożsamości. Można w tym celu w programie graficznym (np. w Paint) zamazać nr i serię dowodu oraz PESEL, a także zdjęcie. Niestety nie zawsze jest to możliwe, ponieważ na przykład banki życzą sobie wglądu do wszystkich danych znajdujących się w dowodzie osobistym.

Niektórzy radzą, by w takich przypadkach zamieścić na skanie dokumentu znak wodny (można to zrobić w edytorze Word), jednak tak naprawdę nie zabezpieczy on dostępu do najbardziej wrażliwych danych jak numer i seria dowodu osobistego czy PESEL. Formą zabezpieczenia się przed potencjalnym użyciem skanu dowodu w innej firmie przez przestępców jest umieszczenie napisu, że skan jest przeznaczony wyłącznie do użytku danej firmy lub banku. Napis taki również można nałożyć na skan w programie Paint.

W przypadku banków ryzyko przejęcia skanu dokumentu jest stosunkowo niewielkie, ponieważ przesłanie skanu odbywa się za pośrednictwem szyfrowanej strony banku. Należy wystrzegać się przesyłania skanu bezpośrednio e-mailem – w takim przypadku można to zrobić wyłącznie po zamazaniu najważniejszych danych. Jeśli firma nie wyraża na to zgody, warto rozważyć zmianę dostawcy usług, bądź skorzystać z usług firmy zapewniającej obsługę bezpośrednią w placówce.

Dobrze też pamiętać o innych formach zabezpieczenia się przed wyłudzeniem kredytu na skradzioną tożsamość – pisaliśmy o tym na naszym portalu wielokrotnie. Przykładem są choćby wspomniane wyżej Alerty BIK oraz nowa usługa BIK credit freeze.

- Opinie

4 komentarze

 1. Klient
  04.03.2020, 11:38 am Odpowiedz
  Airbnb nic sobie z tego zakazu nie robi i wymaga od swoich klientów skanów dowodów tożsamości. I co?
 2. adam
  22.03.2019, 4:29 pm Odpowiedz
  Są lepsze i bezpieczniejsze metody weryfikacji, niż wysłanie skanu dowodu osobistego.
  • Roma.
   16.03.2020, 5:00 pm Odpowiedz
   Adamie,proszę podaj te bezpieczniejsze metody .na mój email. toszekroma@gmail.com. Dziękuję.
 3. janina
  08.01.2019, 1:35 pm Odpowiedz
  Według nie lepiej wcale tego nie robić, bo w sieci jest tyle różnych podmiotów, że nigdy nie wiadomo gdzie się wysyła.