Jak bezpiecznie przesłać skan dowodu osobistego

Jak bezpiecznie przesłać skan dowodu osobistego

Zaktualizowano 08-08-2021 Autor: Arkadiusz Stal

Od dłuższego czasu głośno mówi się o konieczności właściwej ochrony swoich danych osobowych w Internecie w kontekście dużej liczby przypadków kradzieży tożsamości. Szczególnie niebezpieczne jest przejęcie przez przestępców naszych danych z dowodu osobistego, ponieważ można je wykorzystać np. do wyłudzenia kredytu na nasze nazwisko.

Pojawia się więc pytanie, co robić w sytuacji, gdy firma, z której usług chcemy korzystać, żąda od nas przesłania online skanu dowodu osobistego?

Jak zrobić skan dowodu osobistego?

W wielu sytuacjach zdjęcie lub skan dowodu osobistego jest obowiązkowym etapem weryfikacji podczas zawierania umowy. Poniżej przedstawiamy trzy najpopularniejsze sposoby tworzenia skanu dowodu:

 • zdjęcie wykonane aparatem cyfrowym lub tabletem
 • zdjęcie wykonane aparatem fotograficznym
 • skan wykonany przy użyciu tradycyjnego skanera.

We wszystkich powyższych przypadkach należy pamiętać, aby wykonane zdjęcie miało jakość pozwalającą na odczytanie wszystkich danych. Ważne jest też, aby skany każdej strony dowodu jako oddzielne pliki.

Stworzone pliki należy przesłać na komputer i dowolnym edytorem zakryć niezbędne dane. Po zapisz plik do jednego z formatów jpg, jpeg lub png.

Zwróć uwagę…
Podczas tworzenia skanu zwróć uwagę na wielkość pliku. Wysyłając skan online, zazwyczaj napotkasz na ograniczenia wielkości pliku od 0,5 mb do 5 mb.

Kto może poprosić o przesłanie skanu dowodu osobistego?

Skan dowodu osobistego jest zazwyczaj potrzebny przy zawieraniu umów na odległość w zakresie usług finansowych, bankowych, a także telekomunikacyjnych. O przesłanie skanu dowodu tożsamości proszą głównie banki np. podczas zakładania konta online oraz niektóre firmy oferujące pożyczki na dowód przez internet. Dzieje się to rzadko, ponieważ większość z nich stosuje inne sposoby weryfikacji swoich klientów np. przelew weryfikacyjny.

Prosi również o to Biuro Informacji Kredytowej (BIK) przy zamawianiu usługi Alerty BIK oraz PayPal w celu weryfikacji klienta. Niestety odmowa przesłania takiego skanu, często skutkuje brakiem możliwości skorzystania z usług danej firmy bądź instytucji. Warto więc wiedzieć, co w takiej sytuacji zrobić, by spełnić żądania usługodawcy, a jednocześnie właściwie zadbać o bezpieczeństwo swojego dokumentu tożsamości.

Sposoby na bezpieczne przesłanie skanu dowody osobistego

Najprostszym sposobem na zabezpieczenie swoich danych jest ich zamaskowanie w przesyłanym skanie dokumentu tożsamości. Można w tym celu w programie graficznym (np. w Paint) zamazać nr i serię dowodu oraz PESEL, a także zdjęcie. Niestety nie zawsze jest to możliwe, ponieważ na przykład banki życzą sobie wglądu do wszystkich danych znajdujących się w dowodzie osobistym.

Niektórzy radzą, by w takich przypadkach zamieścić na skanie dokumentu znak wodny (można to zrobić w edytorze Word), jednak tak naprawdę nie zabezpieczy on dostępu do najbardziej wrażliwych danych jak numer i seria dowodu osobistego czy PESEL. Formą zabezpieczenia się przed potencjalnym użyciem skanu dowodu w innej firmie przez przestępców jest umieszczenie napisu, że skan jest przeznaczony wyłącznie do użytku danej firmy lub banku. Napis taki również można nałożyć na skan w programie Paint.

W przypadku banków ryzyko przejęcia skanu dokumentu jest stosunkowo niewielkie, ponieważ przesłanie skanu odbywa się za pośrednictwem szyfrowanej strony banku. Należy wystrzegać się przesyłania skanu bezpośrednio e-mailem – w takim przypadku można to zrobić wyłącznie po zamazaniu najważniejszych danych. Jeśli firma nie wyraża na to zgody, warto rozważyć zmianę dostawcy usług, bądź skorzystać z usług firmy zapewniającej obsługę bezpośrednią w placówce.

Dobrze też pamiętać o innych formach zabezpieczenia się przed wyłudzeniem kredytu na skradzioną tożsamość – pisaliśmy o tym na naszym portalu wielokrotnie. Przykładem są choćby wspomniane wyżej Alerty BIK oraz usługa od KRD o nazwie Chroń PESEL.

Czy wysyłanie skanu dowodu jest bezpieczne?

Wysyłanie skanu dowodu jest częstą metodą weryfikacji tożsamości. Procedura ta jest bezpieczna pod warunkiem, że wysyłasz skan do zaufanego podmiotu.

Instytucje takie jak banki, operatorzy komórkowi, bukmacherzy czy firmy pożyczkowe są ściśle nadzorowane przez GIODO i przestrzegają surowych reguł ochrony danych osobowych. Wysyłając skan do takiej firmy, możesz mieć pewność, że Twoje dane będą bezpieczne.

Wysyłanie skanu dowodu nie jest dobrym pomysłem, jeśli wymóg ten nie jest do końca uzasadniony, np. podczas rejestracji w sklepie internetowym czy serwisie społecznościowym.

Uważaj również na lokalne serwisy ogłoszeniowe. Oszuści zamieszczają w takich miejscach anonse, prosząc o skan dowodu osobistego, obiecując jednocześnie prace. Pod żadnym pozorem nie wysyłaj skanu w takiej sytuacji.

Jak zabezpieczyć kopię dowodu osobistego przed wysłaniem

Aby dokonać rejestracji w niektórych serwisach internetowych, wymagane jest przesłanie skanu dowodu osobistego. Czynność ta ma na celu weryfikację danych podanych w formularzu rejestracyjnym. Najczęściej jest to imę, nazwisko, data urodzenia, PESEL oraz numer i seria dowodu.

W takiej sytuacji należy ukryć resztę danych na przesyłanym skanie, gdyż w przypadku wysyłki niezabezpieczonego dokumentu i wycieku danych złodziej ma wszystkie informacje, potrzebne do wyłudzenia czy też innego nadużycia.

Jakie dane należy ujawnić na przesyłanym skanie dowodu osobistego:

 • Imię
 • Nazwisko
 • Numer PESEL
 • Numer dowodu osobistego
 • Data ważności dowodu osobistego

Jakie dane należy zakryć na przesyłanym skanie dowodu osobistego

 • wszystkie zdjęcia
 • nazwisko rodowe oraz imiona rodziców
 • data i miejsce urodzenia oraz płeć
 • data wydania dowodu osobistego

skan dowodu osobistego - zakryte dane

Tak powinien wyglądać skan dowodu osobistego przed wysłaniem

 

3.6 (Ilość ocen: 33)

Od 10 lat związany z branżą finansową. Specjalista od wszelkiego rodzaju produktów pozabankowych, które regularnie analizuje i testuje. Doświadczenie zawodowe zbierał, pracując w największych firmach pożyczkowych, przez co wiedzę na temat sektora pozabankowego posiada z pierwszej ręki. Założyciel portalu pozyczasz.pl.

Kontakt z autorem:

- Opinie

10 komentarzy

 1. Marek
  17.02.2024, 7:53 pm Odpowiedz
  Platforma eBay żąda mój nr DO I Pesel. Jak nie prześlę to nie zwrócą 57 euro za moją sprzedaż. Dałem im wszystkie dane z zdjęciem Zamazałem tylko dane wrażliwe. Chyba stracę te euro bo nie podam tych danych. EBAY Rozporządzenie EU 2022/2065.
 2. Grzegorz Pielański
  13.10.2022, 8:14 pm Odpowiedz
  Czy taka firma jak Allegro może żądać skanu dowodu? Pretekst: przeciwdziałanie praniu brudnych pieniędzy i wspieraniu terroryzmu. Sprzedaję na Allegro stare graty za ok. 200 zł/miesiąc. Czy tym samym piorę brudne pieniądze i wspieram terroryzm?
  • Marcin
   10.12.2023, 1:05 pm Odpowiedz
   A jeśli takich osób jest 60000-100000, i każdy te 200pln? To wtedy robi się większą suma już. Sprawdzają czy nie jesteś jakimś słupem.
 3. sewek
  20.09.2022, 6:42 pm Odpowiedz
  Jeżeli wysłałem zdjęcie dowodu osobie, która okazuje się być oszustem ale zdjęcie było z jednej strony z zamazanymi wszystkimi danymi, poza nazwiskiem i zdjęciem to mogę być spokojny? Czy jest z tym związane jakieś ryzyko?
 4. diuk1
  18.10.2021, 2:38 pm Odpowiedz
  Nest bank trzyma nagranie z videokonferencji na żywo (co już jest potwierdzeniem tożsamości osoby z dokumentem pokazanym na kamerce na żywo!!!) przy zakładaniu konta na serwerach. Po napisaniu i złożeniu mojej woli odnośnie usunięcie nagrania z wizerunkiem i dowodem osobistym "inspektor danych osobowych tam" wypina się na prawo bankowe i ustawie antyterrorystycznej. Tylko że UODO jasno okreslił że zakładanie konta nie jest "zagrożeniem" A sprawdzanie przez banki winno być depeiro prz yjakiś tam kwotach powyżej chyba 50 000 euro. A nie przy weryfikacji już na początku. I co i nikt tego nie sprawdzi co mają na serwerach , nikt nie raczy się tym zająć w Polsce. W dodatku w moim piśmie o usuniecie danych zakazie przwtwarzania itd oraz o tym komu udostepnili już otrzymałem zero odpowiedzi merytorycznej tylko to "że mamy prawo" yhy. 21 wiek UE Polska brawo.
 5. Horn
  26.02.2021, 5:34 pm Odpowiedz
  Mało kto wie, że zrobiony w domu skan czy zdjęcie dowodu w banku po prostu nie ma szans się przyjąć. To musi być specjalny skaner.
 6. Klient
  04.03.2020, 11:38 am Odpowiedz
  Airbnb nic sobie z tego zakazu nie robi i wymaga od swoich klientów skanów dowodów tożsamości. I co?
 7. adam
  22.03.2019, 4:29 pm Odpowiedz
  Są lepsze i bezpieczniejsze metody weryfikacji, niż wysłanie skanu dowodu osobistego.
  • Roma.
   16.03.2020, 5:00 pm Odpowiedz
   Adamie,proszę podaj te bezpieczniejsze metody .na mój email. toszekroma@gmail.com. Dziękuję.
 8. janina
  08.01.2019, 1:35 pm Odpowiedz
  Według nie lepiej wcale tego nie robić, bo w sieci jest tyle różnych podmiotów, że nigdy nie wiadomo gdzie się wysyła.