Ile się czeka na dowód? Ile trwa wyrobienie?

Ile się czeka na dowód? Ile trwa wyrobienie?

Zaktualizowano 10-03-2024 Autor: Arkadiusz Stal

Czym jest i po co nam dowód osobisty? Dowód osobisty to dokument tożsamości pozwalający zidentyfikować posiadacza w dzisiejszym systemie i społeczeństwie. Zawiera podstawowe informacje o posiadaczu jak imię i nazwisko, datę i miejsce urodzenia, informacje o pochodzeniu i miejscu zamieszkania. Potrzebny jest do identyfikacji w systemie podatkowym, do zawierania umów cywilnoprawnych, zakupie nieruchomości, samochodu czy wzięcia chwilówki lub otworzenia konta w banku. Musi posiadać go każda osoba, która ukończyła 18 rok życia. Pozwala dodatkowo podróżować po krajach członkowskich Unii Europejskiej i strefie Schengen.

Kto wydaje dowód osobisty i na czyj wniosek?

Dowód osobisty wydawany jest przez jednostkę lokalną podlegającą Wójtowi, Burmistrzowi lub Prezydentowi miasta. To w odpowiednich urzędach lokalnych prowadzone są działy odpowiedzialne za wyrabianie dowodów, przez co należy rozumieć przyjmowanie wniosków, ich weryfikację i rejestrację w systemie. O tym gdzie i jak złożyć wniosek o dowód napisaliśmy w poprzednim wpisie. Warto jednak wiedzieć, że po przyjęciu wniosku, urząd występuje w imieniu wnioskodawcy o wydruk dowodu osobistego w Wytwórni Papierów Wartościowych i to poniekąd z tego względu musimy czekać na jego wyrobienie nie 3 dni, a np. 2 czy 3 tygodnie.

Wniosek o dowód można złożyć osobiście lub przez Internet na stronie. To jak wygląda i jakie dane są potrzebne dowiesz się tutaj. Jest to wniosek w formie papierowej, który składa się w lokalnym urzędzie. Jeśli chcesz, możesz to zrobić przez Internet na stronie serwisu RP. Wymaga jednak posiadania profilu zaufanego, zdjęć i wypełnienia wniosku w formie elektronicznej.

Ile czeka się na dowód osobisty 2021?

Oczekiwanie na dowód wynika z kilku czynników. Od strony prawnej i przepisów, urzędy na wydanie dowodu od momentu złożenia wniosku mają 30 dni. W tym terminie Twój dokument musi być gotowy do odbioru. Niekiedy czas oczekiwania trwać może 2 tygodnie, a niekiedy ustawowe 30 dni. Od czego zależy czas oczekiwania na wyrobienie dowodu osobistego? Wpływ na to mają:

  • organizacja pracy lokalnego urzędu,
  • ilość złożonych wniosków w urzędzie,
  • sezon i pora roku (w okresie wakacyjnym poczekamy nieco dłużej niż w okresie np. zimowym),
  • szybkość druku dokumentów w Wytwórni Papierów Wartościowych,
  • okres świąteczny (urzędy pracują w dni powszednie dlatego czas może się wydłużyć np. w święta)

Nie da się przyśpieszyć wyrobienia dowodu osobistego. Nie pomoże tutaj urzędnik czy telefony do organów odpowiedzialnych za jego wydruk. Załóż, że czas oczekiwania na dowód to ustawowe 30 dni.

Jaki organ odpowiada za wydanie dowodu osobistego?

Jeśli myślisz, że dowody drukowane są w lokalnym urzędzie miasta lub gminy, jesteś w błędzie. Lokalne organy i administracja przyjmuje jedynie wnioski i dba o to by dostarczone dane były prawdziwe i kompletne. Urząd jest tylko pośrednikiem w wyrabianiu dowodu oraz jego odbiorze. Nie wyrabia go, nie drukuje, a jedynie wydaje i dba o zlecenie jego wyrobienia.

Za wydruk dowodu jak już wspomniano, odpowiada Wytwórnia Papierów Wartościowych. Wyrabia ona dowody osobiste dla wszystkich obywateli Polski.

Jeśli utraciłeś dowód ze swojej winy lub Ci go skradziono, zobacz co zrobić gdy się go zgubi.

Gdzie sprawdzić czy dowód osobisty jest wyrobiony i gotowy do odbioru?

W ostatnich latach stworzono system elektroniczny, w którym możesz sprawdzić czy Twój dowód jest gotowy do odebrania. Możesz to zrobić w serwisie rządowym pod adresem: https://www.gov.pl/web/gov/sprawdz-czy-dowod-osobisty-jest-gotowy

gdzie sprawdzić czy dowód jest do odbioru

Co musisz mieć by sprawdzić status wyrabiania dokumentu tożsamości? Przygotuj:

  • Numer wniosku o dowód osobisty (dostaniesz go przy składaniu wniosku),
  • Wpisać numer wniosku w odpowiednim polu i kliknąć „sprawdź”

Odpowiedź otrzymasz natychmiastowo w formie PDF. Usługa jest bezpłatna i możliwa do wykonania w każdym miejscu. Jeśli masz pewność, że dowód jest gotowy do odbioru, udaj się do pobliskiego urzędu i dopełnij formalności – podpisów, przekazania starego dowodu osobistego.

 

2.1 (Ilość ocen: 1027)

Od 10 lat związany z branżą finansową. Specjalista od wszelkiego rodzaju produktów pozabankowych, które regularnie analizuje i testuje. Doświadczenie zawodowe zbierał, pracując w największych firmach pożyczkowych, przez co wiedzę na temat sektora pozabankowego posiada z pierwszej ręki. Założyciel portalu pozyczasz.pl.

Kontakt z autorem:

- Opinie

0 Opinii

Jeszcze nie skomentowano!

Możesz być pierwszy