Jak i gdzie złożyć wniosek o dowód osobisty? Zrób to online!

Jak i gdzie złożyć wniosek o dowód osobisty? Zrób to online!

Zaktualizowano 10-03-2024 Autor: Arkadiusz Stal

Dowód osobisty to dokument tożsamości, który jest wymagany prawnie przez RP. Wymóg posiadania dowodu skierowany jest jednak do określonej grupy osób.

Osobami, które musza posiada dowód osobisty, są wszyscy pełnoletni obywatele Polski, czyli Ci co ukończyli 18 rok życia. Jeśli nie masz dowodu, niezwłocznie udaj się do właściwego urzędu lub złóż wniosek o wydanie dowodu przez internet.

Tutaj krok po kroku powiemy Ci jak to zrobić, co zawiera wniosek i to jakie dane są niezbędne do wniosku o wydanie dowodu.

Czym jest dowód osobisty?

W naszym poprzednim wpisie wyjaśniliśmy podstawowe informacje o tym co to jest dowód osobisty i dlaczego będzie niezbędny w codziennym życiu. W dużym skrócie można powiedzieć, że to niejako Twój identyfikator. Drukowany jest przez Wytwórnię Papierów Wartościowych i zawiera podstawowe informacje jak:

  • przynależność do kraju i obywatelstwo
  • zdjęcie właściciela
  • imiona i nazwisko
  • miejsce i data urodzenia
  • płeć
  • seria i numer
  • data ważności
  • organ wydający
  • kod kreskowy

Wydawany jest w formie plastikowej karty, którą możesz nosić przy sobie na wypadek kontroli, chęci podpisania umowy czy odebrania przesyłki na poczcie.

Dowód osobisty stale podlega regulacjom prawnym, przez co informacje w nim zawarte mogą ulegać zmianom. Jedne mogą zostać wycofane, a inne jak np. dane biometryczne i odciski, zostać wprowadzone. Jako obywatel nie masz wpływu na to co zawarte jest w samym dowodzie osobisty.

jakie dane są w dowodzie osobistym

Dlaczego niezbędny jest dowód osobisty w życiu codziennym?

Bez ważnego dowodu osobistego nie jesteśmy w stanie podpisać żadnej umowy o świadczenie usług z firmami działającymi na rynku. To dokument, który zawiera serię i numer dowodu, co stanowi jako potwierdzenie autentyczności podawanych przez Ciebie danych.

Kolejnym problemem przy braku dowodu osobistego będzie niemożność załatwienia jakichkolwiek spraw urzędowych. Każdy z nas funkcjonuje, pracuje, płaci podatki, podlega ubezpieczeniu zdrowotnemu. Bez niego nie jesteśmy w stanie chociażby podjąć pracy.

Dowód będzie obowiązkowy przykładowo do takich czynności jak:

Gdzie składa się wniosek o dowód osobisty?

Wniosek o dowód osobisty złożyć można na dwa sposoby.

Składanie wniosku osobiście

Pierwszy z nich to udanie się do odpowiedniego dla zameldowania urzędu miasta lub urzędu gminy. To tam możesz pobrać informacje oraz sam wniosek. Prawdopodobnie Twój urząd posiada swoją stronie internetową, gdzie te dokumenty znajdziesz oraz to, gdzie ostatecznie będzie trzeba się udać do złożenia dokumentów. To jedna z najbardziej popularnych metod bowiem niekiedy źródła Internetowe mogą posiadać nieaktualne informacje przez co i tak zostaniesz odesłany z powrotem celem uzupełnienia dokumentów. Obecnie aktualny wniosek możesz pobrać tutaj – > Wniosek o wydanie dowodu osobistego. Pamiętaj, że jest to wniosek aktualny na dzień stworzenia tego poradnika. Jeśli ustawodawcy zmienili prawo o dokumencie tożsamości, musisz udać się do stosownego urzędu.

Składanie wniosku o dowód przez Internet

Drugim sposobem na złożenie wniosku jest e-urząd. Czyli mówiąc prosto, wniosek o dowód osobisty możesz złożyć za pośrednictwem Internetu. By tego dokonać, zapoznaj się z podstawowymi informacjami tutaj. My przedstawimy tutaj prostą procedurę, którą będzie trzeba przejść oraz to, co Ci będzie potrzebne do złożenia wniosku o dowód przez Internet.

Jak złożyć wniosek o dowód osobisty - w urzędzie i online

Jak złożyć wniosek o dowód osobisty w urzędzie?

Złożenie wniosku o dowód w urzędzie jest proste. Najlepiej będzie jeśli skontaktujesz się telefonicznie z osobą odpowiedzialną za wydawanie dowodów osobistych i zaczerpniesz podstawowych informacji. Dowiedz się:

  • skąd pobrać wniosek,
  • co potrzeba oprócz wniosku (zdjęcie),
  • w jakich godzinach pracuje urząd (umów się na wizytę online),
  • kiedy i gdzie możesz złożyć wniosek osobiście,
  • gdzie możesz odebrać dowód osobisty.

Jeśli już w Twoje ręce trafi wniosek, wypełnij go. Znajdź fotografa, który wykona zdjęcie profilowe o pewnych wymaganiach. Udaj się i złóż dokumenty urzędnikowi, który dalej rozpocznie procedurę wydruku dowodu. Dokumenty zostaną przesłane do Wytwórni Papierów Wartościowych, która zajmie się wydrukiem dowodu. Gdy dowód trafi do urzędu, będziesz mógł go odebrać.

Pamiętaj, że jeśli wymieniasz dowód na nowy, stary musisz mieć podczas odbioru i składania wniosku przy sobie. Gdy wydany zostanie nowy dowód osobisty, stary zostanie zniszczony i wyrejestrowany z systemu.

Wniosek o dowód przez Internet – gdzie i jak złożyć?

Od pewnego czasu stale postępuje informatyzacja wszelkich urzedów (głównie przez COVID-19), dzięki czemu możemy składać deklaracje oraz wniosku za pośrednictwem Internetu. Tak jest i w przypadku dowodów osobistych. Tutaj formalności wyglądają nieco inaczej bowiem musisz posiadać swój profil zaufany lub e-dowód.

Wyrobienie dowodu przez Internet wygląda następująco:

  1. Znajdź login lub hasło do profilu zaufanego. Jeśli go nie posiadasz, najpierw musisz to zrobić tutaj.
  2. Przygotuj zdjęcie w formie elektronicznej.
  3. Zadeklaruj powód wyrabiania dowodu (wymiana, nowy dowód, wymiana po kradzieży).
  4. Uzupełnij wszystkie wymagane dane.
  5. Upewnij się, że są poprawne.
  6. Po wypełnieniu formularz potwierdź go elektronicznym podpisem (profil zaufany, e-podpis, e-dowód).
  7. Odbierz dowód (podajesz we wniosku to, gdzie i jak go odbierzesz).

Nie będziemy ukrywać, że osoba, która nie miała zbyt wiele do czynienia z obsługą Internetu, napotka wiele pytań i problemów. Warto jednak spróbować złożyć wniosek o dowód online lub poprosić o pomoc kogoś z rodziny. Będzie to najbezpieczniejsze rozwiązanie w istniejących warunkach i pandemii COVID.

dowód osobisty dla dziecka - jak złożyć

Ile należy poczekać na dowód?

Cała procedura o wyrobienie nowego dowodu osobistego nie powinna trwać dłużej niż 30 dni. Wnioskodawca od momentu złożenia dokumentów czeka tak naprawdę na:

  • zarejestrowanie dokumentów w systemie informatycznym i bazie,
  • przesłania tych dokumentów do Wytwórni Papierów Wartościowych,
  • wydruk samego dowodu osobistego,
  • przesłanie gotowego dowodu do odpowiedniego urzędu/miejsca odbioru,
  • potwierdzeniu możliwości odbioru dokumentu tożsamości.

Taką drogę musi przejść cała procedura wyrabiania dokumentów. Niekiedy czas może się skrócić do np. 2 tygodni, a niekiedy faktycznie będzie trwać 30 dni. Jest to uzależnione do ilości wnioskodawców. Terminem, kiedy trzeba poczekać mogą być przykładowo wakacje, gdzie wiele osób występuje z wnioskami z uwagi na zaplanowany wyjazd wakacyjny. Robią to na ostatnią chwilę, dlatego warto pomyśleć o tym wcześniej.

Ile kosztuje złożenie wniosku o dowód?

Niezależnie od powodu składani wniosku o nowy dowód, nie ma tutaj żadnych opłat skarbowych czy znaczków urzędowych. Nie zapłacisz nic za wyrobienie dowodu nic, między innymi z powodu:

  • wymiana dowodu ze względu na zmianę danych zamieszkania, zameldowania, itp.
  • wyrobienie dowodu z powodu utraty dokumentu,
  • wymiana dowodu na nowy dokument (nowa generacja dokumentu),
  • wymiana dowodu po kradzieży,
  • wymiana dowodu z tytułu wyłudzeń kredytów, itp.,
  • wyrabianie dowodu dla dziecka,
  • zmiana dowodu tymczasowego na docelowy,
  • itd.

Kto może składać wniosek o dowód osobisty?

Jako, że dowód osobisty jest wymagany po osiągnięciu pełnoletności, wyrobić go mogą osoby, które mają min. 18 lat. Nie kryją się tutaj żadne trudności, a procedura wygląda jak te opisane powyżej.

W przypadku składania wniosku o dowód osobisty dla dziecka, z wnioskiem występuje jego rodzic, opiekun lub kurator. Są tutaj jednak wymagania bowiem w przypadku, gdy dziecko ukończyło 5 lat, musi się ono stawić z rodzicem w urzędzie.

Osoby niepełnoletnie nie mogą same wyrobić dokumentu tożsamości, a to dlatego, by nie doszło do nadużyć, bowiem osoby niepełnoletnie nie mają pełnej zdolności prawnej. Nie mogą zaciągać kredytów, podpisywać umów, występować w swoim imieniu w urzędach, itp. Dokument taki mógłby posłużyć np. do wyjazdu dziecka za granicę.

Rodzic musi mieć świadomość tego, jakie konsekwencje wiążą się z posiadaniem dowodu. Być może lepszym sposobem będzie, gdy to opiekun będzie w jego posiadaniu.

Oceń tekst

Od 10 lat związany z branżą finansową. Specjalista od wszelkiego rodzaju produktów pozabankowych, które regularnie analizuje i testuje. Doświadczenie zawodowe zbierał, pracując w największych firmach pożyczkowych, przez co wiedzę na temat sektora pozabankowego posiada z pierwszej ręki. Założyciel portalu pozyczasz.pl.

Kontakt z autorem:

- Opinie

0 Opinii

Jeszcze nie skomentowano!

Możesz być pierwszy