System Bezpieczny PESEL – zabezpiecz się wyłudzeniem pożyczki

Zaktualizowano 25-11-2020 Opinie 0 Autor: Michał Kamiński

W Polsce każdego dnia dochodzi nawet do kilkunastu prób wyłudzenia kredytu z wykorzystaniem cudzej tożsamości. Dane te pochodzą z systemu Dokumenty Zastrzeżone, który od wielu lat umożliwia konsumentom zastrzec skradziony dowód osobisty we wszystkich bankach działających w Polsce.

Od marca 2017 roku podobne rozwiązanie oferuje sektor firm pożyczkowych pod nazwą System Bezpieczny PESEL. Dzięki niemu zastrzeżenie dokumentu pozwala zapobiec wyłudzeniu z użyciem skradzionego dowodu także pożyczki pozabankowej.

Podstawowe informacje o systemie

System Bezpieczny PESEL został stworzony przez firmę CRIF dostarczającą w przeszło 50 krajach nowoczesne rozwiązania informatyczne dla banków i instytucji finansowych. W Polsce udostępnia ona dla pozabankowych instytucji pożyczkowych system CreditCheck, czyli branżową platformę wymiany informacji o pożyczkobiorcach.

Bezpieczny PESEL jest niejako uzupełnieniem modułu antyfraudowego CreditCheck, dzięki któremu firmy pożyczkowe korzystające z tego rozwiązania, mogą nie tylko w szybki sposób sprawdzić historię zaciągania i spłacania pożyczek przez swoich klientów, ale także zapobiec wyłudzeniom pożyczek na podstawie skradzionych danych osobowych.

Systemowi patronuje Polski Związek Instytucji Pożyczkowych, który zrzesza znaczną część firm udzielających pożyczek przez Internet.

Jak działa Bezpieczny PESEL?

System dostępny jest dla osób fizycznych całkowicie bezpłatnie pod adresem bezpiecznypesel.pl. Aktualnie na stronie proponowane są dwa rodzaje usług: prewencyjnego zastrzeżenia numeru PESEL oraz zgłoszenia utraty dowodu osobistego.

Prewencyjne zastrzeżenie numeru PESEL dotyczy osób, które dysponują swoim dowodem tożsamości, ale nie zamierzają w najbliższym czasie korzystać z usług firm pożyczkowych. Zastrzeżenie numeru PESEL w ich przypadku pozwala zapobiec wyłudzeniu pożyczki z użyciem ich danych np. skradzionych w wyniku działań hakerskich w Internecie.

Zgłoszenie utraty dowodu osobistego zapobiega z kolei wyłudzeniu pożyczki z użyciem już skradzionego dokumentu.

W obu przypadkach aby skorzystać z usługi zastrzeżenia numeru PESEL należy się zarejestrować w serwisie, wypełniając prosty formularz online. Podane w nim dane trzeba potwierdzić – w sytuacji prewencyjnego zastrzegania PESEL poprzez przesłanie skanu zastrzeganego dowodu osobistego, natomiast w przypadku jego kradzieży, odbywając rozmowę telefoniczną z pracownikiem Systemu.

Zastrzeżenie numeru PESEL w każdej chwili można wycofać – można to zrobić także online, ale i tutaj niezbędne jest potwierdzenie cofnięcia zastrzeżenia podczas rozmowy telefonicznej.

Czy warto skorzystać z systemu Bezpieczny PESEL?

System zastrzegania dokumentów dla klientów branży pożyczkowej to bardzo ciekawa inicjatywa. Pożyczki pozabankowe, szczególnie te internetowe są coraz popularniejsze, a ich uzyskanie wymaga przecież uzupełniania formularzy online, co w pewnym stopniu rodzi ryzyko wycieku danych osobowych i ich ewentualnego wykorzystania przez przestępców.

Niestety System Bezpieczny PESEL w obecnym kształcie nie do końca jest funkcjonalny. O ile bowiem bankowy system Dokumentów Zastrzeżonych pozwala zastrzec dowód we wszystkich bankach działających w Polsce, o tyle w systemie Bezpieczny PESEL uczestniczy zaledwie część przedstawicieli branży pożyczkowej. Wśród nich znajdują się m.in. Wonga, Lendon, MoneyMan, Provident, SuperGrosz, AlfaKredyt, Solven, Kuki, Vippo, Łatwy Kredyt, Tani Kredyt oraz POLOżyczka.

Z systemu nie korzysta natomiast cała lista innych znanych firm oferujących chwilówki online lub pożyczki ratalne, jak choćby Filarum, Vivus, Ferratum, ViaSMS, Netcredit, Pożyczkomat, Aasa czy Zaplo. Te firmy nie dowiedzą się więc o zastrzeżeniu dokumentu w Systemie, a więc nie zareagują w przypadku działań przestępczych z jego użyciem.

Z drugiej strony warto zauważyć, że dzisiaj już niemal wszystkie firmy pożyczkowe działające online stosują tak zaawansowane metody weryfikacji tożsamości swoich klientów, że nawet bez zastrzegania dokumentu ryzyko zaciągnięcia pożyczki na skradzioną tożsamość jest dość niskie.

- Opinie

0 Opinii

Jeszcze nie skomentowano!

Możesz być pierwszy