Darmowe wzory pism do komornika
Problemy z komornikiem dotyczą bardzo wielu Polaków. Jak podaje Krajowa Rada Komornicza, w 2021 roku, 2198 komorników przeprowadziło 7 924 964 spraw egzekucyjnych [1].
Z funkcjonariuszami przeprowadzającymi postępowanie, komunikujemy się najczęściej telefonicznie lub listownie. Choć dzwoniąc na numer kancelarii, możemy załatwić większość spraw dużo szybciej, niektóre z nich wymagają formy pisemnej.
Poniżej znajdziesz całkowicie darmowe wzory pism do komornika. Wybraliśmy i zamieściliśmy tutaj te, o które internauci pytają najczęściej.
Rodzaje pism do komornika
W odróżnieniu od wielu dokumentów sądowych, pisma do komorników z reguły nie są prawnie wystandaryzowane. Ich forma jest poniekąd dowolna, jednak dla szybkiej i sprawnej komunikacji warto wiedzieć, jaki sposób sporządzania takich dokumentów jest ogólnie i zwyczajowo przyjęty.
Jedyny wyjątek stanowi skarga na czynności komornika, która musi zostać złożona w ściśle określony sposób. Dokładne regulacje prawne na ten temat znajdziemy w kodeksie postępowania cywilnego.
Pisma, które nie posiadają urzędowych wzorów to m.in.:
- Zapytanie o stan zadłużenia;
- Wniosek o wstrzymanie egzekucji;
- Wniosek o egzekucję alimentów;
- Wniosek o wydanie zaświadczenia o bezskutecznej egzekucji alimentów;
- Wniosek o zmniejszenie kwoty potrąceń z wypłaty.
Każde z nich znajduje się poniżej w formie pomocniczego wzoru.
Wzory pism do komornika — do pobrania za darmo
Wszystkie opublikowane tu wzory pism do komorika są do pobrania całkowicie za darmo, w dwóch formatach:
- DOC – dokument do edycji
- PDF – dokument do wydruku
Wystarczy, że uzupełnimy je odpowiednimi danymi osobowymi oraz informacjami dotyczącymi naszej sprawy. Korzystanie z internetowych wzorów może usprawnić wymianę korespondencji z komornikiem i w efekcie doprowadzić do szybszego rozpatrzenia naszego wniosku.
Wzór pisma do komornika o stan zadłużenia
Świadomość tego, ile pieniędzy komornik zdążył już ściągnąć, jaka kwota długu nam pozostała oraz jaką jej część stanowią koszty komornicze, jest bardzo ważna – należy to monitorować.
Niektórzy komornicy udzielają informacji o stanie zadłużenia przez telefon, jednak by poznać aktualną kwotę do spłaty, najczęściej musimy wysłać stosowne zapytanie na piśmie. Poniższy wzór pomoże je napisać.
Wzór pisma do komornika o wstrzymanie egzekucji
Jeżeli wierzyciel udzielił Ci tzw. zwłoki, lub zdążyłeś spłacić swój dług przed otrzymaniem pisma o rozpoczęciu egzekucji, bądź w trakcie jej trwania, poinformuj o tym komornika.
Powinien on niezwłocznie skontaktować się z wierzycielem celem potwierdzenia informacji z dokumentu i wstrzymać/zawiesić egzekucję. Wzór takiego pisma znajdziesz poniżej.
Wniosek do komornika o alimenty
Wzór wniosku o ściągnięcie alimentów znajduje się na dole akapitu. Tego typu pismo wypełniamy najczęściej, mając w ręku prawomocny wyrok dotyczący alimentów wraz z klauzulą wykonalności.
Kierujemy je do komornika pełniącego swoją funkcję jak najbliżej miejsca zamieszkania dłużnika (jeżeli jest nam ono znane).
Wniosek do komornika o wydanie zaświadczenia o bezskutecznej egzekucji alimentów
Jeżeli próby egzekucji zaległych i bieżących alimentów są nieskuteczne, mamy prawo do świadczeń z funduszu alimentacyjnego.
Fundusz będzie wymagał od nas skompletowania potrzebnej dokumentacji — m.in. zaświadczenia o bezskutecznej egzekucji alimentów.
Wzór pisma o zmniejszenie potrąceń z wypłaty
O odblokowanie części środków z naszego konta bankowego, możemy ubiegać się, gdy wynagrodzenie jest już zajęte bezpośrednio u pracodawcy.
W takiej sytuacji należy uzyskać zaświadczenie o potrąceniach dokonywanych w miejscu pracy i załączyć je do wniosku o odblokowanie konta, które sporządzimy z pomocą poniższego wzoru.
Odpowiedź do komornika na zajęcie wynagrodzenia
Jeżeli jesteś pracodawcą, który zatrudnia dłużnika, komornik prędzej czy później wyśle do Ciebie pismo, w którym zobowiąże Cię do przekazywania części wynagrodzenia na rzecz egzekucji długu oraz do przekazania pewnych informacji na temat zadłużonego.
Twoja odpowiedź powinna być wysłana w ciągu 7 dni od otrzymania dokumentu, a jej wzór opublikowaliśmy poniżej.
Co powinno zawierać pismo do komornika?
Stałe elementy, które należy zawrzeć w każdym piśmie do komornika to:
- data i miejscowość sporządzenia pisma,
- nasze dane – imię, nazwisko, adres, numer PESEL,
- dane komornika (Komornik Sądowy przy Sądzie Rejonowym w X, imię i nazwisko komornika, nazwa i adres kancelarii),
- sygnatura sprawy,
- tytuł pisma (określający jego rodzaj, to, z czym zwracamy się do komornika),
- treść pisma,
- podpis.
Jeżeli pismo wymaga załączników, dodajmy także informację, co załączamy do dokumentu.
Jak napisać pismo do komornika?
Treść pisma powinna mieć urzędowy, formalny styl. Nie ma w nim miejsca na prywatne komentarze czy niejasne informacje. Piszmy rzeczowo, a jeśli trzeba — przytaczajmy odpowiednie przepisy prawne.
Na koniec warto dodać, że pismo powinno wyglądać schludnie. Nie może zawierać zabrudzeń czy skreśleń.
Rzeczowo i chłodno – oprócz sporządzania w ten sposób dokumentów do komornika, tak samo powinniśmy zachować się w sytuacji, kiedy to on wysyła pismo do nas. Szczególnie jeżeli jest to pierwszy dokument tego typu, który trafił w nasze ręce.
Co zrobić po otrzymaniu pisma od komornika?
Rodzaj działań, które podejmujemy po otrzymaniu pisma od komornika, zależy od tego, czy sprawa jest nam znana (na przykład byliśmy częścią postępowania sądowego), czy też nie mamy pojęcia, czego dotyczy dokument, ponieważ przykładowo doszło do:
- odziedziczenia długów po dalekim krewnym,
- pomyłki,
- wszczęcia egzekucji przedawnionej wierzytelności.
W piśmie znajdziemy co prawda informacje o tytule wykonawczym oraz wierzycielu, ale najczęściej jest to ciąg znaków i zagraniczna lub krajowa firma skupująca długi, które zupełnie nic nam nie mówią.
Jeżeli chcemy dopytać komornika o szczegóły telefonicznie — na piśmie na pewno znajduje się adres jego kancelarii oraz numer telefonu — warto wykonać połączenie i rozwiać swoje wątpliwości.
W zależności od tego, jakie jest nasze stanowisko w sprawie, możemy m.in.:
- Złożyć zażalenie na nadanie klauzuli wykonalności do sądu
pamiętajmy jednak, że mamy na to niewiele czasu, od momentu odbioru pierwszego pisma. Dokument możemy złożyć samodzielnie, ale najlepiej skorzystać z profesjonalnej pomocy prawnika. - Złożyć skargę na czynność komornika
mamy na to 7 dni od otrzymania zawiadomienia o podjęciu przez niego danej czynności. - Złożyć wniosek o zawieszenie postępowania egzekucyjnego
w takiej sytuacji zgłoszenie się po pomoc do prawnika również jest dobrym pomysłem. - Oczekiwać na egzekucję długu.
Jak wysłać pismo komornikowi?
Mimo tego, że cyfryzacja jest znakiem naszych czasów, pismo do komornika najlepiej wysłać pocztą tradycyjną, jako list polecony.
Zyskamy dzięki temu zarówno dowód na wysłanie odpowiedzi, jak i poświadczenie, że dokument został dostarczony i odebrany przez funkcjonariusza.
Niestety e-mail — choć to szybszy i tańszy sposób komunikacji — nie posiada funkcji potwierdzenia odbioru, a na dodatek nie każdy komornik korzysta z poczty internetowej.
Przydał Ci się nasz wzór? Napisz swoją opinię poniżej.
2 komentarze
wioletta
25.06.2023, 7:41 amKRZYSZTOF
09.03.2023, 10:02 am