Wizyta komornika w domu – jak się zachować

Zaktualizowano 21-08-2023 Autor: Arkadiusz Stal

Widmo postępowania komorniczego spędza sen z powiek wielu dłużnikom i trudno się temu dziwić. Wiąże się ono z zajęciem rachunku bankowego, ruchomości lub nieruchomości. Najwięcej stresu przysparza wizyta komornika w dom. Podpowiadamy co zrobić, aby ten nieprzyjemny proces przejść możliwie dogodny sposób.

Niestety wierzyciele, którzy nie widzą innego sposobu na odzyskanie swojej należności, często nie mają innego wyjścia, jak skierować sprawę do sądu i potem do egzekucji komorniczej.

Jeśli już dojdzie do takie postępowania, warto wiedzieć, jak w takiej sytuacji się zachować i co zrobić, by egzekucja była jak najmniej dotkliwa.

Sprawdzenie podstawy wszczęcia postępowania

Zgodnie z kodeksem postępowania cywilnego art. 805. § 1 komornik przy pierwszej czynności egzekucyjnej zobowiązany jest dostarczyć dłużnikowi zawiadomienie o wszczęciu egzekucji wraz z treścią tytułu wykonawczego. W tytule wykonawczym powinna być wskazana:

  • nazwa wierzyciela
  • wysokość egzekwowanej wierzytelności oraz

Po otrzymaniu takiego pisma warto sprawdzić, czy egzekucja jest w ogóle zasadna. Być może widniejąca w tytule wykonawczym kwota została już uregulowana (wówczas należy wezwać wierzyciela do umorzenia egzekucji) lub dług w ogóle nas nie dotyczy (w takim przypadku należy złożyć sprzeciw do sądowego nakazu zapłaty będącego podstawą tytułu wykonawczego oraz wniosek o umorzenie postępowania).

Warto pamiętać, że komornik nie ma prawa ani tym bardziej obowiązku badać zasadności tytułu wykonawczego, dlatego może być on nawet nieświadomy, że egzekwuje dług bezpodstawnie.

Właśnie dlatego też należy odbierać pisma od komornika, tym bardziej że nieodebranie korespondencji nie wstrzyma postępowania!

Jak zawrzeć ugodę z wierzycielem

Wszczęcie postępowania komorniczego nie oznacza, że nie ma już o czym rozmawiać z wierzycielem. Wręcz przeciwnie, nawet warto to robić.

Zawarcie z nim ugody może być podstawą zawieszenia postępowania egzekucyjnego, a więc pozwala uniknąć zajęcia przez komornika np. wynagrodzenia, rachunku w banku czy ruchomości.

Co więcej, dzięki ugodzie można także obniżyć koszty egzekucji, którymi obciążany jest zawsze dłużnik. Ważne jest jednak, by o ugodę wystąpić jak najszybciej i sporządzić ją na piśmie. W ugodzie takiej zwykle zawiera się:

  • dokładne dane dotyczące wierzytelności (można je spisać z tytułu wykonawczego),
  • dokładny termin spłaty, do jakiego się zobowiązuje dłużnik (albo harmonogram spłaty należności w ratach),
  • zobowiązanie wierzyciela do złożenia wniosku o zawieszenie postępowania egzekucyjnego.

Potem oczywiście należy wywiązywać się z ustaleń ugody i dopilnować, by wierzyciel faktycznie złożył wniosek o zawieszenie egzekucji.

Czy komornik może wejść do mieszkania lub domu

Generalnie w postępowaniu egzekucyjnym mniejsze kwoty odzyskuje się poprzez zajęcie rachunku bankowego, wynagrodzenia za pracę, emerytury lub renty.

Pamiętaj, że zajęcia te są ograniczone ustawą, która mówi, ile może zabrać komornik. Świadczenia z tytułu programu 500+ nie podlegają w ogóle egzekucji.

W przypadku egzekucji większego zadłużenia komornik może zjawić się u Ciebie w domu celem zajęcia określonych dóbr. Może on zgodnie z prawem wejść do Twojego mieszkania lub domu o dokonać czynności.

Trzeba jednak zaznaczyć, że komornik nie może zająć określonych rzeczy i jet to ograniczenie prawne.

Komornik może zapukać do Twojego domu praktycznie od razu po uprawomocnieniu się wyroku sądowego. Polskie prawo przewiduje możliwość wizyty komornika  w dni powszednie od 6:00 do 22:00.

Podczas wizyty komornika bardzo ważne jest, abyś nie utrudniał postępowania, a wręcz współpracował. Jeśli będziesz sprawiał kłopoty, to kolejna wizyta odbędzie się w asyście policji, a koszt takiej interwencji spadnie na Ciebie.

Wiedz również, że nie otwieranie drzwi komornikowi nie jest dobrym pomysłem. Ma on bowiem prawo zjawić się ze ślusarzem, który siłą otworzy drzwi. Koszt pracy ślusarza spada oczywiście na Ciebie.

Po umożliwieniu komornikowi wejścia do Twojego domu lub mieszkania przystąpi on do swoich czynności. Najczęściej zajmowanymi rzeczami są:

  • ruchomości – samochody i motocykle
  • sprzęt AGD i RTV – komórki, laptopy, telewizory, lodówki, pralki, odkurzacze itp.
  • wyposażenie lokalu – stoły, biurka, kanapy
  • biżuterię – złote pierścionki, łańcuszki itp.
  • wszystkie inne cenne przedmioty

Czy komornik może wejść do mieszkania wynajmowanego?

Przepisy pozwalają komornikowi na wejście do mieszkania lub domu osoby trzeciej. Może to być mieszkanie, które nas przykład wynajmujesz lub też lokal członka Twojej rodziny.

Aby komornik wszedł do lokalu, który nie jest Twoją własnością, musi istnieć realne podejrzenie, że znajduje się tam Twój majątek.

Jeśli więc mieszkasz z rodziną lub dłuższy czas wynajmujesz mieszkanie, to dla komornika oczywiste jest, że w lokalu znajdują się cenne rzeczy, które są Twoją własnością.

Komornik po wejściu do lokalu ma prawo zająć wszelkie rzeczy stanowiące wartość. Czasami zdarza się, że komornik dokona błędnej oceny i zajmie przedmioty będące własnością rodziny lub współlokatorów.

W takiej sytuacji należy złożyć u komornika skargę. Musisz być w stanie udowodnić, że zajęty przedmiot rzeczywiście nie jest Twój. Możesz to zrobić na dwa sposoby:

  • świadek – wskazujesz świadka, który poświadczy, że zajęty przedmiot należy do niego
  • faktura – pokazujesz rachunek lub fakturę za zakup danego przedmiotu (dokument powinien zawierać dane osobowe właściciela)

W przypadku  gdy jesteś stanie udowodnić, że zajęty przedmiot nie należy do Ciebie, komornik ma obowiązek zwrócić sporną rzecz.

UWAGA
Komornik może wejść do wynajmowanego mieszkania nawet jeśli nie jesteś tam zameldowany.

Dlaczego nie warto ukrywać majątku przed komornikiem

Ukrywanie majątku, praca na czarno, czy trzymanie pieniędzy w skarpecie zamiast na koncie w banku zwykle nie pomagają dłużnikowi uniknięcia egzekucji.

Po pierwsze wierzyciel może złożyć wniosek do sądu o wyjawienie majątku – w tym przypadku ukrywanie prawdy grozi odpowiedzialnością karną.

Po drugie nawet w przypadku umorzenia postępowania z powodu bezskuteczności egzekucji, wierzyciel może składać wniosek o wszczęcie postępowania co kilka lat do skutku, ponieważ każdy taki wniosek przerywa bieg przedawnienia wierzytelności.

Ukrywanie się latami przed komornikiem to chyba nie jest ciekawa perspektywa. Lepiej już za pierwszym razem podjąć współpracę z komornikiem, by dług został jak najszybciej spłacony, a wierzyciel raz na zawsze zaspokojony.

Warto wiedzieć!
Zajęcie komornicze nie stanowi problemów w uzyskaniu dodatkowej gotówki. Na rynku jest wiele firm, które oferują pożyczki z komornikiemaktualnie dostępnych jest 37 ofert.

3.9 (Ilość ocen: 24)

Od 10 lat związany z branżą finansową. Specjalista od wszelkiego rodzaju produktów pozabankowych, które regularnie analizuje i testuje. Doświadczenie zawodowe zbierał, pracując w największych firmach pożyczkowych, przez co wiedzę na temat sektora pozabankowego posiada z pierwszej ręki. Założyciel portalu pozyczasz.pl.

Kontakt z autorem:

- Opinie

0 Opinii

Jeszcze nie skomentowano!

Możesz być pierwszy