W co inwestować — znaleźliśmy 17 najlepszych opcji

W co inwestować — znaleźliśmy 17 najlepszych opcji

Zaktualizowano 06-11-2023 Autor: Arkadiusz Stal

Inwestowanie ma na celu zabezpieczenie Twoich pieniędzy przed inflacją. Cały proces może być jednak trudniejszy, niż Ci się wydaje. Aktywa, w których lokujesz środki, powinny być przemyślane i dobrze znane, ale nawet najbardziej świadomy wybór narzędzi inwestycyjnych nie jest w stanie uwolnić Cię od wszelkiego ryzyka.

Niemniej tylko inwestowanie nadwyżek budżetowych jest w stanie ochronić je przed zgubieniem się gdzieś w otchłani inflacji. W poniższym tekście podrzucamy kilka pomysłów na to w co bezpiecznie inwestować swoje pieniądze.

Jakie są formy inwestowania?

Inwestować można aktywnie lub pasywnie. Niektórzy specjaliści mówią także o inwestowaniu dynamicznym, które niejako łączy dwie pozostałe formy i stanowi złoty środek.

 • Inwestowanie aktywne
  Aktywny handel aktywami to ciągłe i regularne decyzje o kupnie i sprzedaży, by na nieustannych zmianach osiągać wyniki lepsze od średniej, czyli benchmarku. Polega na szukaniu okazji, śledzeniu rynku i analizie jego wahań i fluktuacji.
 • Inwestowanie pasywne
  Przeciwieństwem aktywnego inwestowania jest podejście pasywne, czyli „kup i trzymaj”. Długoterminowe inwestycje mogą być bezpieczniejsze, ale z reguły zarabia się na nich mniej. Długofalowe działania to nie szukanie szybkich zwrotów rynkowych, ale spokojne pomnażanie aktywów zgodnie z indeksem.
 • Inwestowanie dynamiczne
  Metoda pośrednia łącząca w sobie regularne zmiany (bliższe inwestowaniu aktywnemu) z długofalowymi celami (podobnymi jak w przypadku podejścia pasywnego).

Który sposób jest najlepszy i pozwala na osiągnięcie największych zysków? W inwestowaniu najważniejsza jest dywersyfikacja, a więc warto budować swój inwestycyjny portfel w oparciu o wszystkie trzy.

By to zrobić, należy dywersyfikować również aktywa, a więc nie tylko to, jak inwestujemy, ale także, w co inwestujemy.

10 przykładów, w co inwestować w 2023 roku

Bankowe formy inwestowania pieniędzy w postaci kont oszczędnościowych czy lokat nie są obecnie w stanie zapewnić odpowiednich wzrostów, które mogą pokryć szkody inflacyjne, toteż by chronić swój kapitał przed spadkiem siły nabywczej, warto zwrócić się ku następującym aktywom:

 1. Akcje i obligacje – są emitowane przez różne podmioty i uchodzą za stosunkowo bezpieczne. Wymagają jednak chociaż bazowej znajomości mechanizmów, które nimi rządzą;
 2. Waluty oraz kryptowaluty – aktywa wymagające dobrej znajomości mechanizmów rynkowych czy giełdy Forex;
 3. Nieruchomości – bardzo różnorodne i bezpieczne. Pozwalają zarówno na inwestowanie aktywne, jak i pasywne. Poradzą sobie z nimi nawet początkujący inwestorzy, jednak barierą wejścia jest często potrzeba dużego kapitału;
 4. Metale szlachetne – by w nie inwestować nie zawsze potrzeba sporej ilości pieniędzy. Najczęściej wybierane surowce to diamenty, srebro oraz przede wszystkim – złoto;
 5. Dzieła sztuki – specyficzny rynek wymagający rozległej wiedzy, ale przy umiejętnym inwestowaniu bardzo rentowny;
 6. Antyki – podobnie jak w przypadku dzieł sztuki, by inwestować w antyki, potrzebna jest znajomość rynku;
 7. Fundusze inwestycyjne – dla początkujących inwestorów bez doświadczenia. Kapitał powierza się za opłatą doświadczonym profesjonalistom, którzy podejmują decyzje o inwestycjach w imieniu swoich klientów;
 8. Inwestycje internetowe — strony www, e-commerce, reklamy w sieci —ze względu na stosunkowo niskie ryzyko i zadowalający zwrot z inwestycji, zyskują coraz więcej zwolenników wśród inwestorów,
 9. Start-upy – inwestycje w rozwijające się firmy to świetne uzupełnienie portfela inwestycyjnego i możliwość osiągnięcia ogromnej stopy zwrotu bez oglądania się na inflację, jednak wiedza to w przypadku tych aktywów podstawa.
 10. Inwestowanie na giełdzie – niepolecane początkującym, ale umożliwiające duże zarobki;

W co inwestować na giełdzie?

By skutecznie inwestować na Giełdzie Papierów Wartościowych (czy jakiejkolwiek innej) należy we właściwym momencie kupować i sprzedawać akcje spółek. Gdyby odpowiedź na pytanie, w czym lokować środki na giełdzie była powszechnie dostępna w sieci i dało się ją zawrzeć w jednym z akapitów internetowego artykułu, wszyscy bylibyśmy nieprzyzwoicie bogaci.

Niestety to bardzo złożone zagadnienie wymagające:

 • rozległej znajomości rynku,
 • ciągłej obserwacji trendów,
 • dobrej intuicji gospodarczej.

I choć od własnej gry na giełdzie dzieli Cię tylko wybór domu maklerskiego, za pośrednictwem którego będziesz inwestować i wpłata dowolnej kwoty na rachunek inwestycyjny, nie powinieneś zaczynać przygody z inwestowaniem od giełdy, która polecana jest wyłącznie osobom z doświadczeniem.

W co inwestować pieniądze w 2022 — przykładowe kwoty

Jeśli należysz do osób, którym wydaje się, że tylko dysponowanie ogromnymi kwotami czyni z człowieka inwestora – jesteś w błędzie. Niewielkie pieniądze także mogą przynieść zadowalające zyski, a bycie inwestorem nie zaczyna się od żadnej konkretnej cyfry z pięcioma, czy sześcioma zerami. Podczas inwestowania, od pieniędzy ważniejsza jest wiedza.

W co zainwestować 10 000 zł?

Jeśli dysponujesz kwotą na poziomie 10 000 zł, możesz na przykład:

 • Założyć lokatę bankową – pomnożysz swój kapitał z niemalże zerowym ryzykiem, jednak kwoty, które zyskasz, nie będą duże. Na plus przemawia jednak fakt, że lokaty są bardzo różnorodne i można przebierać w dostępnym oprocentowaniu i okresie trwania umowy.
 • Zainwestować środki w fundusz inwestycyjny z niskim ryzykiem – decydując się na zrównoważony fundusz, unikniesz agresywnego inwestowania i zyskasz dobrą bazę portfela inwestycyjnego na początek.
 • Wykupić obligacje skarbowe – niewielkie ryzyko, ale i niewielki zwrot z inwestycji. W przeciwieństwie do lokat bankowych, inwestując w obligacje skarbowe, istnieje większe prawdopodobieństwo, że unikniesz przykrych skutków inflacji. Są to jednak inwestycje z rodzaju długoterminowych. Dokonując ich, nie będziesz w stanie w najbliższym czasie korzystać z ulokowanego kapitału czy zysków.
 • Założyć konto w serwisie PeerBerry i inwestować w pożyczki pozabankowe – PeerBerry to platforma do inwestowania w pożyczki w sposób nowoczesny i w pełni zdalny. Wystarczy rejestracja, dodanie środków do nowo utworzonego konta, weryfikacja tożsamości i wybór pożyczek, w które zamierzasz zainwestować. Zwrot z inwestycji otrzymasz w momencie spłaty wybranych produktów przez pożyczkobiorców. Co ważne możesz tutaj inwestować krótkoterminowo – pierwsze zyski można wypłacić po 30 dniach.
 • Wykupić monety bulionowe – mowa o złocie. Cena monet zaczyna się już od 5 000 zł, a surowiec, z którego zostały utworzone, wciąż nabiera wartości. Ogromną zaletą takiego ulokowania kapitału jest możliwość spieniężenia inwestycji w dowolnym momencie.

W co zainwestować 50 000 zł?

Mając 50 tysięcy zł warto zainwestować w:

 • Fundusz hipoteczny – stopa zwrotu wynosi tu z reguły minimum 12%, a odsetki można wypłacać co kwartał. Ważne, abyś zdecydował się na renomowany fundusz z dużym doświadczeniem w wycenie nieruchomości;
 • Akcje spółek WIG20, które wypłacają akcjonariuszom dywidendy;
 • Metale szlachetne – bardzo bezpieczna inwestycja, której niestraszne są wahania rynku walutowego czy giełdowe bessy. Szczególnie popularne jest inwestowanie w  złoto i srebro.

Posiadając 50 000 zł, możesz także zainwestować w pięć różnych aktywów z poprzedniego akapitu. Takie działanie nazywamy dywersyfikacją portfela inwestycyjnego i jest to podstawowa zasada udanego inwestowania.

W co zainwestować 100 tysięcy zł?

100 tysięcy złotych to już odpowiednia kwota, by móc zainwestować w nieruchomości czy dzieła sztuki lub antyki. W przypadku takiej kwoty najlepiej zainwestować w:

 • Zakup garażu lub miejsca postojowego – deficyt miejsc, w których można zaparkować samochód to realny problem mieszkańców wielu miast. Odpowiedzią na ogromny popyt może być właśnie inwestycja tego typu.
 • Zakup działki budowlanej na wsi – grunt zyskuje na wartości, a 100 000 zł to wystarczająca kwota, by kupić kawałek ziemi na przykład w przestrzeni wiejskiej.
 • Zakup działki rolnej – oprócz samego wykupienia gruntu, taka inwestycja polega zwykle również na tzw. odrolnieniu działki, czyli przekształceniu jej w działkę budowlaną, dzięki czemu jej wartość rośnie i można sprzedać ją z zyskiem.
 • Zakup dzieł sztuki i antyków – jeśli masz wiedzę na temat tego rynku lub możliwość zdobycia jej, rozważ zakupy w tym obszarze. Przy odrobinie doświadczenia i szczęścia zyski mogą być bardzo satysfakcjonujące.

W co inwestować małe kwoty?

Podsumowując kilka powyższych wskazówek, trzeba przyznać, że sposobów na inwestycje jest bardzo wiele i nie trzeba dysponować wielomilionowym kapitałem, by z powodzeniem przeciwdziałać wpływom inflacji na osobiste finanse.

Mając kilka/kilkadziesiąt/kilkaset tysięcy złotych można inwestować w:

 • fundusze inwestycyjne,
 • fundusze hipoteczne,
 • metale szlachetne,
 • obligacje skarbowe,
 • pożyczki,
 • nieruchomości.

W co inwestować w czasie wojny?

Wojna to pewnego rodzaju kryzys, który przekłada się na inwestycje, powodując zwrot w stronę jak najbezpieczniejszych aktywów. Unikanie ryzyka w niepewnym czasie to kierunek, który obiera większość inwestorów.

Najbardziej doświadczeni decydują się głównie na:

 • zakup złota i srebra,
 • obce waluty, ale zwykle nie w gotówce, a w akcjach i obligacjach.

Wśród specyficznych grup instrumentów inwestycyjnych warto wspomnieć o jeszcze jednej – aktywach, z których zysk nie podlega opodatkowaniu.

W co inwestować, aby nie płacić podatków?

Nawet początkujący, niedoświadczeni inwestorzy słyszeli pewnie o podatku Belki. To potoczna nazwa podatku od dochodów kapitałowych, którego stawka wynosi 19% i obejmuje wszystkie zyski kapitałowe. Z pewnymi wyjątkami.

 1. Złoto
  Prawie 1/5 wartości wypracowanych zysków z inwestycji nie zostanie Ci zabrana, jeśli zainwestujesz w fizyczne złoto, a więc sztabki lub monety. Przepisy nie dotyczą jednak złota na tzw. papierze, czyli certyfikatów czy funduszy. Jeżeli nie sprzedasz kupionego do 6 miesięcy wstecz złota, ale poczekasz ze sprzedażą pół roku, zyskiem nie zainteresuje się fiskus.
 2. Aktywa odkładane na IKE i IKZE
  Abstrahując od wszystkich zalet i wad tych produktów finansowych, po spełnieniu pewnych warunków nie trzeba płacić podatków od znajdujących się tam odsetek. Chodzi o wypłatę środków dopiero w momencie osiągnięcia odpowiedniego wieku (60 lub 65 lat).

Skoro jednak wszystkie pozostałe narzędzia inwestycyjne są opodatkowane to czy dodając do tego szalejącą inflację, można w ogóle inwestować tak, by… zarobić? Owszem, jednak wymaga to dokładnej analizy własnych możliwości oraz rynku.

Ile można zarobić na inwestowaniu?

Zarobki z inwestycji mogą być bardzo różne w zależności od zawartości portfela inwestycyjnego oraz indywidualnej sytuacji inwestora. Mierzy się je, używając określenia stopa zwrotu, które służy także do oceny opłacalności inwestycji przed podjęciem decyzji o wyłożeniu kapitału.

Do obliczeń używana jest najczęściej stopa return on investment (ROI), której wzór to spodziewane dochody podzielone przez zainwestowane środki x 100%.

By zapewnić sobie maksymalną satysfakcję z całościowego efektu inwestycji, specjaliści podpowiadają, by:

 • dywersyfikować inwestycje, czyli stawiać na wiele kanałów i nie ograniczać się do jednego czy dwóch aktywów,
 • wybierać ograniczone ryzyko ponad wyższe zarobki,
 • inwestować długofalowo,
 • nie podążać za chwilowymi trendami w inwestycjach.
5 (Ilość ocen: 1)

Od 10 lat związany z branżą finansową. Specjalista od wszelkiego rodzaju produktów pozabankowych, które regularnie analizuje i testuje. Doświadczenie zawodowe zbierał, pracując w największych firmach pożyczkowych, przez co wiedzę na temat sektora pozabankowego posiada z pierwszej ręki. Założyciel portalu pozyczasz.pl.

Kontakt z autorem:

- Opinie

0 Opinii

Jeszcze nie skomentowano!

Możesz być pierwszy