Cena srebra za gram – ile dostaniesz w skupie?

Cena srebra za gram – ile dostaniesz w skupie?

Zaktualizowano 06-11-2023 Autor: Marta Wycisło

Srebro ozdabia przedmioty codziennego użytku, jest wykorzystywane w przemyśle oraz stanowi nieoceniony element inwestycyjny. W naszym artykule skupiamy się na ostatniej wymienionej tu funkcji.

Rynek surowców stale rośnie i zmienia się, dlatego wielu ludzi zastanawia się, ile mogą zyskać, sprzedając srebro w skupie. Cena srebra za gram oczywiście nie jest stała – poniżej wyjaśniamy, co na nią wpływa, gdzie sprawdzić potrzebne dane i ile w tej chwili kosztuje opisywany metal.

Koszt srebra w 2023 roku

W ciągu ostatnich trzech lat, a więc od nieszczęsnego roku 2020, cena srebra wzrosła o 83%. Specjaliści donoszą, że w kolejnych kwartałach przemysł będzie musiał mierzyć się z niedoborem tego surowca, co sprawi, że jego cena odnotuje dodatkowy, dynamiczny wzrost.

W związku z tymi prognozami wiele osób zastanawia się nad inwestycją w srebro, co może być bardzo korzystną decyzją finansową. Należy jednak pamiętać, że niezależnie od tego, w co lokujemy kapitał, zawsze wiąże się to z pewnym poziomem ryzyka. Cena srebra za gram zależy oczywiście od popytu i podaży, jednak to nie jedyny czynnik, który ma na nią wpływ.

Od czego zależy cena srebra w skupie?

Czynniki, od których uzależniona jest cena, po jakiej możemy sprzedać zakupione srebro, to w głównej mierze:

 • Wspomniane już podaż i popyt
  Niezależnie od tego o jakim surowcu mowa, jeśli popyt przewyższa podaż, jego cena co do zasady rośnie.
 • Wartość dolara
  Srebro notowane jest w dolarach amerykańskich, a więc siła tej waluty ma wpływ na jego cenę.
 • Poziom stóp procentowych
  Stopy procentowe wpływają na to, w co opłaca się inwestować. Ich zmieniający się poziom warunkuje decyzje inwestorów co do tego, w co lokują kapitał, a efektem są zmieniające się ceny surowców i innych narzędzi inwestycyjnych.
 • Polityka rządowa
  Decyzje polityków ingerujące w gospodarkę, mogą wpływać na rynki surowców, w tym srebra.
 • Wydarzenia geopolityczne
  Konflikty, kryzysy, pandemie i inne tego typu wydarzenia mogą wprowadzić niestabilność na rynku surowców, wpływając na ceny.
 • Trendy technologiczne
  Srebro jest szeroko wykorzystywane w przemyśle elektronicznym i innych jego sektorach. Rozwój nowych technologii może znacząco wpływać na popyt.
 • Inflacja
  Zmniejszająca się siła nabywcza waluty zasadniczo zwiększa zainteresowanie inwestorów surowcami, które mogą stanowić formę ochrony przed utratą wartości pieniądza.

Lokalne czynniki warunkujące cenę srebra w skupie

Na kwotę, którą zaproponuje nam za zgromadzone przez nas srebro skupujący, dodatkowy wpływ mogą mieć także:

 • Stan i jakość srebra
  Tzw. czystość srebra to jeden z kluczowych czynników wpływających na jego wartość. Srebro próby 925 (czyli srebro sterlingowe) będzie miało inną wartość niż srebro o niższej próbie – więcej szczegółów w poniższych akapitach. Ponadto uszkodzone przedmioty mogą być wyceniane taniej.
 • Koszty operacyjne skupu i wartość marży
  Koszty prowadzenia działalności i marża zysku mogą być różne w poszczególnych skupach, więc mogą one proponować interesantom odmienne ceny.
 • Lokalna konkurencja
  Im więcej skupów srebra w danym regionie, tym bardziej konkurencyjne ceny dla klientów.
 • Sezonowość
  W niektórych miesiącach roku odnotowuje się wyższy popyt na srebro, co wpływa na jego ceny w skupach.

Jaka jest cena srebra za gram?

Obecnie wartość 1 grama srebra to około 0,72$, czyli 3,15 zł. Jednak jak wiemy z poprzedniej części tekstu, cena srebra za gram jest zmienna i zależy od wielu czynników.

Aby znać aktualną cenę srebra, należy na bieżąco monitorować:

 1. Notowania giełdowe
  To najbardziej wiarygodne źródło informacji na temat bieżącej ceny srebra. Metal ten jest notowany na światowych rynkach surowców, takich jak London Bullion Market (LBMA) czy New York Mercantile Exchange (NYMEX). Cena srebra na tych giełdach jest wyrażana w dolarach amerykańskich za uncję, a dane są dostępne na stronach www giełd oraz w dedykowanych aplikacjach.
 2. Ceny w skupach i punktach sprzedaży
  Jeśli mamy zamiar sprzedać swoje srebro, warto sprawdzać ceny oferowane przez lokalne skupy lub punkty sprzedaży. Każdy skup może mieć własną politykę cenową, która może być oparta na bieżących notowaniach giełdowych, ale także uwzględniać lokalne czynniki i koszty operacyjne.
Warto wiedzieć!

W sieci dostępne są także kalkulatory online, które pozwalają obliczyć orientacyjną cenę srebra za gram na podstawie bieżących notowań giełdowych. Warto jednak pamiętać, że takie kalkulatory podają przybliżone ceny i często nie uwzględniają wszystkich czynników, które mogą wpływać na cenę srebra w danym miejscu i czasie.

Przejdźmy teraz do wyjaśnienia, jak na cenę wpływa rodzaj próby srebra.

Srebro z próbą 925 — jaka cena?

Srebro próby 925, znane również jako srebro sterlingowe, cieszy się ogromną popularnością w produkcji biżuterii i ozdób ze względu na swoją trwałość i elegancki wygląd. Jednak również cena srebra próby 925 za gram może być zróżnicowana, podlegając wpływom różnych czynników.

W tej chwili wartość srebra próby 925 w naszym kraju to około 1,90 zł za jeden gram.

Srebro z próbą 999 — jaka cena?

Srebro próby 999 to najczystsza forma srebra dostępna na rynku, zawierająca aż 99,9% srebra. Jest to materiał najczęściej używany do produkcji sztabek srebrnych i monet bulionowych. Kiedy mówimy o cenie srebra tej próby, mówimy w zasadzie o cenie srebra w jego najwartościowszej formie, która jest bliska cenom spot, notowanym na światowych giełdach surowców.

Wartość 1 grama srebra próby 999 to około 2 zł.

Ile wynosi cena srebra za kilogram?

Teoretycznie cena za kilogram srebra wynosi około 3 150 zł. Należy jednak pamiętać, że to wartość dynamiczna, podlegająca ciągłym zmianom na globalnych rynkach surowców oraz używana najczęściej w kontekście dużych inwestycji i handlu profesjonalnym. Indywidualny inwestor może kupić 1 kg srebra w formie sztabki, która jest znacznie droższa.

Ważne!

Jeżeli chcemy obliczyć cenę srebra za kilogram na podstawie notowań giełdowych, musimy wziąć pod uwagę, że jego wartość jest wyrażana w dolarach amerykańskich za uncję (oz troy), co stanowi około 31,1 gramów.

Ile można dostać za 100 g srebra?

Analogicznie, jeśli wartość 1 g srebra to w tej chwili około 3,15 zł, rynkowa cena 100 g wynosi około 315 zł.

Ważne!

Jeśli chcemy zainwestować w 100 g srebra jako osoby fizyczne, najprawdopodobniej będziemy musieli zakupić sztabkę o takiej wadze. Sztabki mają natomiast wyższą cenę.

Jaki jest koszt sztabki srebra?

Cena sztabki srebra zależy przede wszystkim od jej wagi oraz próby surowca, z którego została wykonana. Srebrne sztabki są dostępne w różnych rozmiarach (najczęściej od 1 g do 1 kg).

Przykładowo:

 • 1-uncjowa sztabka srebra (próby 999) to koszt od około 250 zł do 300 zł;
 • 500 g sztabka srebra (próba 999) to koszt od około 2 000 zł do 2 300 zł;
 • 1 kg sztabka srebra (próba 999) to koszt od około 3 500 zł do 4 800 zł.

Skąd te różnice? Oprócz samej wartości srebra w sztabce istnieją dodatkowe koszty, które mogą wpływać na jej cenę detaliczną:

 • koszty produkcji — wyprodukowanie sztabek srebra wiąże się z pewnymi kosztami, takimi jak odlewanie, prasowanie oraz znakowanie;
 • marża sprzedawcy — dystrybutorzy i sklepy z metalem dodają marżę, aby pokryć koszty operacyjne i zapewnić sobie zysk;
 • autentyczność — sztabki z renomowanych mennic i od zaufanych producentów mogą kosztować nieco więcej ze względu na ich sprawdzoną jakość i autentyczność.
Warto wiedzieć

Jeśli interesują Cię ceny kruszców, dowiedz się także ile kosztuje złoto.

Pytania

Poniżej przeczytasz 5 odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące cen srebra i inwestycji w ten metal.

1 uncja srebra ile to gram?

1 uncja srebra to równowartość około 31,1 gramów. Jest to jednostka miary powszechnie stosowana w handlu srebrem na rynkach światowych.

Gdzie można sprzedać srebro?

Srebro można sprzedać w wielu miejscach, takich jak:

 • skupy złota i srebra,
 • mennice,
 • biura numizmatyczne,
 • platformy aukcyjne online,
 • portale www handlujące surowcami.

Czy warto sprzedać srebro?

Wartość srebra zależy od jego czystości, wagi i bieżącej ceny na rynkach. Jeśli chcesz pozbyć się niepotrzebnego srebra, możesz zyskać dodatkowy zastrzyk gotówki, jednak srebro kolekcjonerskie czy numizmatyczne może zyskać na wartości w czasie.

Ile może być warte srebro?

Wartość srebra zależy od jego rodzaju. Złomowe srebro jest wyceniane według aktualnych cen srebra na rynkach. Srebro kolekcjonerskie może mieć większą wartość ze względu na unikalność i popyt wśród kolekcjonerów.

Ile kosztuje wycena srebra?

Koszt wyceny srebra zależy od miejsca i metody wyceny. W niektórych skupach lub mennicach wycena może być całkowicie darmowa. Jeśli korzystasz z usług niezależnych ekspertów numizmatycznych, możesz zapłacić od kilkudziesięciu do kilkuset złotych.

5 (Ilość ocen: 1)

Zaczynała od nauki oszczędzania z artykułów internetowych, skończyła jako pasjonatka wszystkich zagadnień finansowych i gospodarczych, o których chce edukować innych. Wcześniej zawodowo związana z Human Resources i księgowością. W obecnej pracy czerpie z tych dziedzin, by jeszcze lepiej wspierać czytelników, przekazując swoją wiedzę w sposób zrozumiały dla każdego.

Kontakt z autorem:

- Opinie

0 Opinii

Jeszcze nie skomentowano!

Możesz być pierwszy