Cena złota w 2024 – ile kosztuje?

Cena złota w 2024 – ile kosztuje?

Zaktualizowano 04-01-2024 Autor: Marta Wycisło

Cena złota ulega nagłym zmianom, czasami nawet w ciągu kilku sekund, dlatego trudno jest ustalić stałą kwotę, która byłaby aktualna przez długi okres. Osoby, które rozważają inwestycje w złoto, powinny stale monitorować sytuację na rynku.

Poniżej przedstawiamy ceny aktualne w listopadzie 2023 roku i opisujemy, w jaki sposób dane o cenach złota przedstawiane są na światowych rynkach oraz co na nią wpływa. Z tekstu dowiesz się też, ile dostaniesz za złoto w skupie.

Od czego zależy cena złota?

Mimo że kupowanie złota jest jedną z najstarszych form inwestycji i uchodzi za stosunkowo bezpieczne zabezpieczenie kapitału, cena złota również ulega wahaniom. Zależą one od wielu czynników. Przeczytasz o nich poniżej.

 1. Stosunek podaży i popytu
  To jeden z kluczowych czynników wpływających na cenę złota. Popyt przewyższający podaż = wzrastająca cena złota. Podaż przewyższająca popyt oznacza spadek cen. Podaż jest determinowana przede wszystkim wydobyciem złota. Popyt z kolei jest kształtowany przez czynniki takie jak inwestycje, produkcja biżuterii, czy zapotrzebowanie przemysłu elektronicznego.
 1. Wartość dolara
  Cena złota ma tendencję do wzrostu, gdy wartość dolara amerykańskiego spada. Ponieważ złoto jest często uważane za bezpieczną przystań w czasach niepewności gospodarczej, inwestorzy często przenoszą swoje aktywa z walut na złoto w okresach słabnięcia dolara.
 1. Inflacja
  Wzrost ogólnego poziomu cen również może wpływać na cenę złota. W okresach wysokiej inflacji inwestorzy często sięgają po złoto jako zabezpieczenie przed utratą wartości pieniądza, co może podnieść cenę tego metalu.
 1. Stopy procentowe
  Poziom stóp procentowych ustalanych przez Radę Polityki Pieniężnej może wpływać na cenę złota. Wysokie stopy procentowe z reguły zwiększaj opłacalność inwestowania w inne aktywa, co często obniża popyt na złoto. Z kolei niskie stopy procentowe sprawiają, że inwestowanie w złoto staje się bardziej atrakcyjne.
 2. Geopolityka
  Wydarzenia o charakterze geopolitycznym, takie jak wojny, konflikty, kryzysy polityczne czy niepewność na rynkach, mogą powodować wzrost popytu na złoto jako formy bezpiecznego aktywa.
Warto wiedzieć

Przeczytaj także jak w praktyce wygląda inwestycja w złoto.

Ile kosztuje złoto w 2023?

Poniżej znajdziesz informacje, ile kosztuje złoto, w zależności od jego wagi i próby. Ceny złota podaje się najczęściej za 1 uncję (31,1 grama – uncja trojańska), za 1 gram lub za 1 kilogram.

Jaka cena złota za gram?

Cena 1 g srebra na światowych rynkach to obecnie 266 zł. Pamiętaj jednak, że zmienia się ona z dnia na dzień i aby zawsze mieć aktualne informacje, należy śledzić je na bieżąco. Strony branżowe najczęściej podają jednak koszt złota za uncję.

Jaka jest cena uncji złota?

Cena złota na rynkach światowych kształtuje się w tej chwili na poziomie 1 992,62 USD za uncję. To 8 272,46 PLN za 31,1 g.

Aby śledzić ceny złota za uncję na bieżąco, najlepiej jest sprawdzać informacje na stronach internetowych specjalizujących się w informowaniu o cenach surowców i metali szlachetnych. Przykładem takiego serwisu jest mennica.com.pl

Ile kosztuje 1 kilogram złota?

Zgodnie z informacjami z globalnych rynków, 1 kg złota to koszt około 267 139,70 PLN (64 346,98 USD). Jako indywidualny inwestor możesz jednak kupić 1 kg złota głównie w formie sztabki, która jest nieco droższa.

Jaki jest koszt sztabki złota?

Kilogramowa sztabka złota to koszt ok. 271 000 zł. Inne dostępne gramatury wraz z kosztami, przedstawia poniższa tabela:

Waga sztabki w gramachOrientacyjny koszt sztabki w PLN
1300
2600
51 350
102 850
205 500
5013 500
10027 000
25067 000
500134 000

Kolejnym aspektem, który należy wziąć pod uwagę, ponieważ ma wpływ na wycenę, jest próba złota, czyli miara czystości lub zawartości złota w danym wyrobie. Oznacza ona procentową zawartość czystego złota w danym przedmiocie w stosunku do innych metali lub stopów. Próba jest wyrażana w promilach lub procentach.

Cena złota w zależności od próby

Najczęściej spotykanymi próbami złota w wyrobach jubilerskich są:

 • 375 – zawiera 37,5% czystego złota.
 • 585 – zawiera 58,5% czystego złota.
 • 750 – zawiera 75% czystego złota.
 • 916 – zawiera 91,6% czystego złota.

Wartość próby wpływa na wartość i jakość wyrobu. Wyższa próba oznacza większą zawartość czystego złota, czyli wyższą cenę. Wyroby o niższych próbach zawierają więcej innych metali, co może wpływać także na ich wygląd, trwałość oraz odporność na korozję.

Ile można dostać za złoto w lombardzie?

Przykładowy cennik jednego z Krakowskich lombardów przedstawia następujące ceny za 1 g surowca.

Próby:

 • 333 – 83,92 zł,
 • 375 – 94,00 zł,
 • 585 – 147,42 zł,
 • 750 – 189,00 zł,
 • 900 – 226,80 zł,
 • 999 – 252,00 zł.

Lombardy mogą jednak skupować złoto po różnych stawkach, w zależności od tego:

 • jaką marżę stosują,
 • gdzie się znajdują,
 • jaki jest lokalny popyt i podaż,
 • z jakimi kosztami operacyjnymi mierzy się dany lombard,
 • jaką renomą cieszy się skup.
Oceń tekst

Zaczynała od nauki oszczędzania z artykułów internetowych, skończyła jako pasjonatka wszystkich zagadnień finansowych i gospodarczych, o których chce edukować innych. Wcześniej zawodowo związana z Human Resources i księgowością. W obecnej pracy czerpie z tych dziedzin, by jeszcze lepiej wspierać czytelników, przekazując swoją wiedzę w sposób zrozumiały dla każdego.

Kontakt z autorem:

- Opinie

0 Opinii

Jeszcze nie skomentowano!

Możesz być pierwszy