Podanie o podwyżkę

Podanie o podwyżkę

Zaktualizowano 31-08-2023 Autor: Marta Wycisło

Podanie o podwyżkę jest sformalizowaną formą komunikacji z przełożonym i rozpoczyna negocjacje dotyczące wynagrodzenia.

Jeśli polityka Twojej firmy wymaga od Ciebie, byś na drodze ku upragnionej, zasłużonej podwyżce w pierwszej kolejności dostarczył pracodawcy formalne pismo, poniżej znajdziesz przydatne wskazówki, które pomogą Ci sporządzić takie podanie.

Możesz tu również pobrać wzór tego dokumentu i dokładnie przeanalizować, jak powinien wyglądać.

Kiedy negocjować wysokość pensji?

Z prawnego punktu widzenia o podwyżkę możesz zwrócić się do szefa w dowolnym momencie. Pamiętaj jednak, że naciskanie na wynagrodzenia w dół jest wpisane w rolę przełożonego, tak samo jak w Twoją — naciskanie na wynagrodzenie w górę. Nie świadczy o złej woli.

Sama podwyżka lub jej brak jest z kolei zwykle wynikiem negocjacji, a więc jeśli chcesz je wygrać, powinieneś do nich przystąpić wtedy, kiedy posiadasz odpowiednie argumenty, które to umożliwią.

Weź pod uwagę także dodatkowe okoliczności, które mogą zadziałać na Twoją korzyść:

  • ODGÓRNY CZAS USTALANIA PODWYŻEK – istnieją przedsiębiorstwa, które decyzje o podwyżkach dokonują na zbiorczo, na przykład raz do roku. W takiej sytuacji ważne jest złożenie podania w odpowiednim kwartale. Najlepiej tym, który poprzedza moment decydowania a wysokości wynagrodzeń.
  • CZAS TWORZENIA BUDŻETU – bardzo wiele firm działa w oparciu o roczny budżet, który ustalany jest jeszcze w roku poprzedzającym – złożenie podania zbyt późno może poskutkować otrzymaniem negatywnej odpowiedzi ze względu na zabudżetowane z góry wydatki dotyczące pensji.
  • WYNIK FINANSOWY PRACODAWCY – wniosek o podwyżkę poparty danymi ze sprawozdania finansowego spółki, które wykazało satysfakcjonujący zysk, również ma większe szanse na pozytywne rozpatrzenie niż podanie złożone w momencie, kiedy sytuacja finansowa firmy jest niestabilna.

Niestety nawet jeśli wybierzesz moment, uznawany za najlepszy z możliwych, a przedsiębiorstwo będzie na sporej finansowej górce, nie gwarantuje to, że Twoje wynagrodzenie faktycznie zostanie podniesione.

Kiedy należy się podwyżka?

Akty prawne, które regulują kwestie wynagrodzeń (w głównej mierze – kodeks pracy), dają Ci prawo do:

  • godziwego wynagrodzenia za pracę;
  • jednakowego wynagrodzenia za jednakową pracę lub za pracę o jednakowej wartości;
  • wynagrodzenia ustalonego w taki sposób, aby odpowiadało w szczególności rodzajowi wykonywanej pracy i kwalifikacjom wymaganym przy jej wykonywaniu, a także uwzględniało ilość i jakość świadczonej pracy.

Choć znajdziemy tam kilka dodatkowych zapisów, które nakazują podnieść wynagrodzenie w ściśle określonych sytuacjach, polski kodeks pracy nie przewiduje niestety podwyżki z tytułu inflacji. Rosnące koszty życia mogą być pewnym dodatkowym argumentem za podwyżką, jednak regulacje prawne nie uwzględniają nakazu waloryzowania wypłat o wskaźnik inflacyjny (tak, jak np. w Belgii).

Jeśli chcesz napisać dobre podanie o podwyżkę, specjaliści odradzają oparcie całej argumentacji na otoczeniu inflacyjnym, które – koniec końców – dotyczy przecież także pracodawcy.

Jak napisać podanie o podwyżkę?

Pisząc podanie o podwyżkę, przede wszystkim pamiętaj, że jest to formalny dokument. Taki jak np. CV, które składałeś przed rozpoczęciem zatrudnienia, czy list motywacyjny.

Pismo musi zawierać:

  • datę i miejsce sporządzenia;
  • dane osobowe ubiegającego się o podwyżkę;
  • dane firmy i osoby decyzyjnej w kwestii wysokości wynagrodzeń;
  • nagłówek – „Podanie o podwyżkę wynagrodzenia” / „Wniosek o podwyżkę pensji”;
  • treść informująca o tym, co dokładnie jest przedmiotem wniosku oraz argumenty potwierdzające tezę, że Twoja pensja powinna być wyższa;
  • odręczny podpis.

Poniżej przeczytasz, w jaki sposób uargumentować swoje podanie, by jak najlepiej pokazać pracodawcy, że jesteś cennym pracownikiem, któremu należy się wyższe wynagrodzenie.

Jakie argumenty w podaniu o podwyżkę — przykłady

W pierwszej kolejności warto zaznaczyć, że w podaniu o podniesienie wynagrodzenia nie należy stosować próśb. Podanie o podwyżkę nie jest proszeniem szefa o pieniądze, tylko rozpoczęciem negocjacji, które… raz można wygrać, innym razem – przegrać.

Aby sensownie rozpocząć wymianę argumentów, warto przeprowadzić dokładne badanie rynku pracy i sprawdzić:

  • jak wyglądają wynagrodzenia osób w Polsce/w województwie na tym samym stanowisku – to dane, które znajdziesz w internecie za darmo;
  • jak zmieniło się minimalne wynagrodzenie w kraju i jak miało się ono do Twoich zarobków w przeszłości, a jak ma się obecnie.

Kolejne kluczowe dla pozytywnego rozpatrzenia wniosku informacje to te, dotyczące Twojej własnej wartości dla pracodawcy, czyli:

  • Jakimi osiągnięciami możesz się pochwalić
    (np. najwięcej zmian z wypracowanym ponad normę wynikiem, zwiększenie sprzedaży, wdrożenie systemu, który usprawnił jakiś proces w przedsiębiorstwie). Pamiętaj, by pisać konkretnie i opierać się na twardych danych – liczbach i procentach.
  • Jak rozwinąłeś się w czasie, który minął, od kiedy ustalaliście warunki obecnej pensji
    (jakie kwalifikacje zawodowe podniosłeś od tamtego momentu, jakie kursy i szkolenia przeszedłeś).

Innymi słowy, zwróć uwagę szefa na wszystko, co sprawiło, że okoliczności, w których oboje zgodziliście się na obecny poziom wynagrodzenia, uległy zmianie, ale ze szczególnym naciskiem na to, jak pozytywnie Twoją praca wpływa na przedsiębiorstwo.

Sprawdź także

PRzeczytaj w naszym innym artykule na jakich zasadach działa podwyżka inflacyjna.

Podania o podwyżkę — darmowe wzory

Poniżej znajdziesz darmowy wzór podania o podwyżkę, które zawiera wszystkie niezbędne elementy i pokazuje, w jaki sposób argumentować swój wniosek o podniesienie wynagrodzenia.

Ważne

Wzór jest całkowicie darmowy. Możesz go modyfikować według własnych potrzeb.

Co zrobić, gdy podanie o podwyżkę zostało odrzucone?

Gdy mimo świetnej argumentacji, Twój przełożony nie zgadza się na podniesienie wynagrodzenia, masz trzy wyjścia:

  1. Umówić się na kolejny termin negocjacji;
  2. Poszukać zatrudnienia w miejscu, które będzie odpowiadało Twoim wymaganiom finansowym;
  3. Spróbować wynegocjować tzw. podwyżkę „niefinansową”.

Praca to w obecnych czasach nie tylko system wynagrodzeń, ale także m.in.:

  • Możliwość rozwoju – jeśli przedsiębiorstwo nie jest w stanie podnieść Twojej pensji, może jest chętne na sfinansowanie studiów, kursu czy szkolenia, które stanowiłoby wartość dodaną również dla Ciebie i rozwoju Twojej przyszłej kariery;
  • Work-life balance, czyli stosunek ilości pracy do ilości czasu wolnego – zamiast podwyższać nominalne wynagrodzenie, może obie strony usatysfakcjonowałoby zmniejszenie wymiaru etatu przy zachowaniu obecnej stawki, byś mógł w wolnym czasie „dorobić” pożądaną przez Ciebie kwotę gdzieś indziej. Inną „podwyżką” tego typu może być także zwiększenie wymiaru płatnego urlopu, czy większa ilość dni pracy na home office.

Benefity tego typu również mogą być podwyżkami. Co więcej, szef nie może odpowiedzieć na nie klasycznym „firmy na to nie stać”, ponieważ nie chodzi stricte o poziom wynagrodzenia.

Czy można napisać podanie o podwyżkę z humorem?

Jeżeli system komunikowania się z przełożonym jest na tyle sformalizowany, że wymaga pisemnego podania o podwyżkę, napisanie go w humorystyczny sposób najprawdopodobniej nie spotka się z pozytywnym odbiorem.

W większości przedsiębiorstw wniosek tej wagi należy potraktować z pełną powagą i kierować się powyższymi wskazówkami.

Oceń tekst

Zaczynała od nauki oszczędzania z artykułów internetowych, skończyła jako pasjonatka wszystkich zagadnień finansowych i gospodarczych, o których chce edukować innych. Wcześniej zawodowo związana z Human Resources i księgowością. W obecnej pracy czerpie z tych dziedzin, by jeszcze lepiej wspierać czytelników, przekazując swoją wiedzę w sposób zrozumiały dla każdego.

Kontakt z autorem:

- Opinie

0 Opinii

Jeszcze nie skomentowano!

Możesz być pierwszy