Płatność kartą — jak to robić?

Płatność kartą — jak to robić?

Zaktualizowano 29-08-2023 Autor: Arkadiusz Stal

Większość z nasz zna oczywiście sposoby na płatność kartą i doskonale wie, jak to robić – technologia pędzi jednak do przodu, a kolejne udogodnienia i możliwości wyrastają na rynku finansowym jak grzyby po deszczu.

Z pomocą tego artykułu można zaktualizować posiadane na temat kart płatniczych informacje i sprawdzić, czy jesteśmy na bieżąco z wiedzą o tym, gdzie i w jaki sposób wykonać płatności kartą, aby były skuteczne oraz bezpieczne.

Jak płacić kartą — sposoby

Płacenie kartą rozróżnia się na następujące sposoby:

 • stacjonarne i on-line;
 • umieszczając kartę w terminalu płatniczym oraz zbliżeniowe;
 • krajowe i zagraniczne.

Pozwala także na wypłaty gotówki z bankomatów oraz obsługę wpłatomatów.

A jak dokładnie wyglądają poszczególne procesy? Opisujemy je poniżej.

Jak płacić kartą przez internet?

Dokonując płatności kartą przez internet, musimy zadbać przede wszystkim o bezpieczeństwo swoich pieniędzy. Wiarygodność danej strony internetowej możemy łatwo sprawdzić, zerkając na jej adres u góry otwartej karty.

Serwis www jest bezpieczny, jeśli:

 • przed adresem znajduje się symbol kłódki,
 • adres zaczyna się ciągiem liter: https.

Takie oznaczenia świadczą o obecności wymaganych certyfikatów bezpieczeństwa. Jeśli dodatkowo platforma, na której robimy zakupy, ma dobre opinie, nie powinniśmy obawiać się dokonywania na niej płatności.

By to zrobić, w okienku przeznaczonym na wybór sposobu zapłaty, kliknijmy opcję karta płatnicza, a następnie wprowadźmy wymagane dane z karty.

Będą to:

 • numer karty,
 • data ważności karty,
 • imię i nazwisko posiadacza karty,
 • kod CVV/CVC

Przykład
Żadna transakcja internetowa nie ma prawa odbywać się z wykorzystaniem kodu PIN.

Po zaakceptowaniu wprowadzonych informacji portal pobierze z naszego konta za pośrednictwem systemu bankowego i karty płatniczej odpowiednią ilość środków.

Dlaczego nie mogę zapłacić kartą przez internet?

Obecnie każda bankowa karta płatnicza umożliwia dokonywanie płatności w internecie. Jeżeli coś stoi na przeszkodzie, by taka transakcja zakończyła się powodzeniem, to jest to najprawdopodobniej:

 • brak wystarczających środków na koncie,
 • blokada tej funkcji na rachunku bankowym.

Odblokowanie możliwości dokonywania płatności przez internet, jest możliwe na kilka sposobów.

 1. Samodzielnie, w bankowości internetowej lub aplikacji mobilnej;
 2. Z pomocą telekonsultanta, dzwoniąc na infolinię banku;
 3. Poprzez pracownika banku, kiedy udamy się do placówki osobiście.
To też warto wiedzieć

Zanim dokonasz pierwszej transakcji sprawdź jak aktywować kartę.

Jak płacić kartą w sklepie?

Płatność kartą w punkcie stacjonarnym może odbyć się tylko, jeśli posiada on specjalny terminal płatniczy. Jeśli takie urządzenie jest na wyposażeniu sklepu, płatności możemy dokonać w następujący sposób:

 1. Informujemy kasjera o chęci uiszczenia należności kartą płatniczą.
 2. Czekamy aż osoba obsługująca kasę, wprowadzi na terminalu odpowiednią kwotę i poinformuje nas o możliwości użycia karty.
 3. Kartę wsuwamy w otwór terminala poniżej klawiatury numerycznej i potwierdzamy płatność kodem PIN. Kod akceptujemy zielonym przyciskiem. Jego wprowadzenie powinno być szybkie i dyskretne, z zasłonięciem klawiatury ręką.
 4. Na koniec kasjer zasygnalizuje nam, że możemy wysunąć kartę i wydrukuje dla nas potwierdzenie udanej transakcji.

Może się oczywiście zdarzyć, że transakcja nie zakończy się pomyślnie. Obsługująca nas osoba na pewno poinformuje o tym fakcie — jego najczęstsze przyczyny to:

 • brak wystarczającej ilości pieniędzy na koncie, do którego przypisana jest karta,
 • awaria terminala,
 • przeterminowana karta,
 • przekroczenie kwotowego limitu transakcji kartą,
 • nieprawidłowy kod PIN.

Proces może też wyglądać nieco inaczej, jeśli nasza karta ma funkcję płatności zbliżeniowych.

Jak płacić zbliżeniowo?

Wyświetlenie kwoty na ekranie terminala, nie jest w przypadku płatności zbliżeniowej jednoznaczne, z koniecznością wprowadzenia karty do urządzenia. Wystarczy – jak wskazuje nazwa metody – jedynie zbliżyć kartę w okolicę wyświetlacza terminala, na odległość około 2 cm. Strona karty nie ma znaczenia, natomiast miejsce zbliżenia na urządzeniu płatniczym najczęściej jest zaznaczone symbolem fali radiowej.

Jeżeli kwota uiszczanej w ten sposób należności przekracza 100 zł, transakcję zbliżeniową należy potwierdzić kodem PIN. Poniżej tej wartości — PINnie jest wymagany.

Terminale płatnicze działają w ten sam sposób na całym świecie, jednak by płacić kartą za granicą, w niektórych bankach trzeba otworzyć dodatkowe konto.

Płatność kartą za granicą

By swobodnie posługiwać się kartą poza granicami rodzimego kraju, gdzie obowiązuje inna waluta, banki proponują z reguły dwa rozwiązania:

 1. Podpięcie karty pod konta walutowe
  wymaga to otwarcia i zasilenia dodatkowego rachunku, na którym znajdzie się waluta kraju, do którego zamierzamy podróżować.
 2. Korzystanie z karty DCC, czyli z funkcją dynamic currency conversion
  wykorzystywana jest wtedy waluta kraju, w którym karta została wydana, a bankomat lub terminal na miejscu dokonuje pobrania i przewalutowania środków.

Mbank i płatność za granicą

Posiadając konto i kartę w mBanku, możemy w obcym kraju płacić zarówno środkami z rachunku walutowego, jak i skorzystać z karty DCC, której prowizja za przewalutowanie to 3,5%.

W drugim przypadku nie mamy jednak wpływu na to, po jakim kursie przewalutowana zostanie dana kwota. Będzie to zależne od terminala i punktu, w którym będziemy dokonywać zakupów. Konta walutowe możemy z kolei otworzyć tylko w 11 oferowanych przez mBank walutach.

ING i płatność za granicą

ING pozwala na płatność za granicą dowolnymi kartami płatniczymi:

 • debetową,
 • kredytową,
 • przedpłaconą.

Kursy i opłaty związane z przewalutowaniem można sprawdzić na kalkulatorze dostępnym w serwisie www banku ING – są różne dla poszczególnych walut.

Płatność kartą kredytową

Skoro w poprzednim akapicie wspomnieliśmy o kartach kredytowych, warto zaznaczyć, że ich użytkowanie niczym nie różni się od kart przypisanych do konta osobistego. Proces dokonywania płatności jest dokładnie taki sam jak w przypadku karty debetowej.

To, co odróżnia oba narzędzia płatnicze to źródło, z którego pochodzą środki.

 • Kartą debetową wydajemy nasze własne pieniądze pochodzące z imiennego rachunku,
 • Karta kredytowa (jak wskazuje jej nazwa) służy do obsługi kredytu. Wydawane przy jej pomocy pieniądze są nam udostępniane przez bank i należy je w odpowiednim terminie spłacić.

Analizując charakterystykę obu kart, znaleźlibyśmy jeszcze kilka drobnych różnic. M.in. to, jaką maksymalnie kwotę możemy nimi uregulować.

Do jakiej kwoty można płacić kartą?

Najwyższa możliwa kwota należności, jaką uregulujemy kartą, w pierwszej kolejności zależy od jej rodzaju. Jeśli posługujemy się kartą przedpłaconą lub kredytową, maksimum, które nimi wydamy, zależy od kwoty zasilenia lub od limitu kredytowego.

W przypadku kart debetowych limitem będzie kwota dostępna na koncie lub indywidualne ustawienia na rachunku bankowym.

Karty debetowe posiadają dzienne limity transakcji. Domyślnie są one ustawione na kwoty rządu 500 zł-1 000 zł (w zależności od banku), ale możemy je łatwo zwiększać w:

 • bankowości internetowej,
 • aplikacji mobilnej,
 • przez infolinię,
 • w oddziale banku.

Górna granica dziennych limitów może się różnić w poszczególnych instytucjach, jednak najczęściej wynosi 50 000 zł.

Oprócz pytania o górne widełki płatności kartą bardzo często zastanawiamy się także, czy w tej chwili można już używać karty w każdym sklepie i punkcie usługowym.

Czy wszędzie można płacić kartą?

Chociaż miejsc, w których można regulować należności przy pomocy karty płatniczej, stale przybywa, wciąż nie wszystkie stacjonarne punkty posiadają terminal, a to właśnie on jest wyznacznikiem możliwości zapłaty kartą.

Kolejne akapity opisują miejsca, w których opisywany rodzaj płatności jest już dostępny, a jeszcze niedawno kojarzyliśmy z nimi tylko gotówkę.

Kurier i płatność kartą

Utarło się, że gdy kurier dostarcza nam paczkę opłacaną za tzw. pobraniem (czyli dopiero w momencie odbioru), musimy mieć przy sobie gotówkę. I to koniecznie odliczoną kwotę bowiem dostarczający przesyłkę nie ma obowiązku wydać nam reszty.

W tej chwili większość kurierów zawsze ma przy dobie terminal, a problem wyliczonej co do grosza gotówki to przeszłość.

DPD

Kurier pracujący dla DPD jest wyposażony w terminal płatniczy i możemy uregulować u niego płatność za pomocą karty czy systemu BLIK.

DHL

Kurierzy dostarczający przesyłki pod szyldem DHL przyjmują płatności bezgotówkowe. Możemy zapłacić im zarówno kartą płatniczą, jak i BLIK-iem, ponieważ posiadają specjalny terminal.

Inpost i paczkomat

Wszyscy kurierzy Inpost oraz wszystkie paczkomaty tej firmy są wyposażone w terminale płatnicze i przyjmują płatności kartami. Nie w każdym paczkomacie będziemy jednak w stanie zapłacić zbliżeniowo.

GLS

Kurier GLS nie jest wyjątkiem pod względem płatności bezgotówkowych i również może pojawić się pod naszymi drzwiami z terminalem płatniczym, do którego możemy wsunąć kartę, zapłacić zbliżeniowo lub użyć kodu BLIK.

Myjnia bezdotykowa i płatność kartą

Myjnie bezdotykowe coraz częściej uruchamiają możliwość płacenia kartami. To sytuacja korzystna zarówno dla przedsiębiorców, którym taka funkcjonalność podnosi obroty i sprawia, że są bardziej konkurencyjni, jak i klientów, którzy oczekują takiego udogodnienia i mogą dzięki niemu płacić szybciej i wygodniej.

Czy możliwe są napiwki przy płatności kartą?

Niektóre restauracje same doliczają napiwek dla swoich kelnerów „z automatu”, w innych — możemy poprosić o jego dopisanie do rachunku tak, aby kelner mógł nabić go na terminal, przyjmując od nas płatność. Nie każdy lokal zgodzi się jednak na takie działanie, a specjaliści od savoir-vivre’u sugerują, że nie jest to w dobrym tonie.

Najlepiej każdorazowo przed wizytą w gastronomii upewnić się, że dysponujemy drobnymi, które będziemy mogli zostawić na stoliku jako napiwek.

5 (Ilość ocen: 1)

Od 10 lat związany z branżą finansową. Specjalista od wszelkiego rodzaju produktów pozabankowych, które regularnie analizuje i testuje. Doświadczenie zawodowe zbierał, pracując w największych firmach pożyczkowych, przez co wiedzę na temat sektora pozabankowego posiada z pierwszej ręki. Założyciel portalu pozyczasz.pl.

Kontakt z autorem:

- Opinie

0 Opinii

Jeszcze nie skomentowano!

Możesz być pierwszy