Jak aktywować kartę – praktyczny poradnik

Jak aktywować kartę – praktyczny poradnik

Zaktualizowano 29-08-2023 Autor: Magdalena Godzieba

Podstawowym środkiem płatniczym, jakim posługujemy się na co dzień są karty. Aby karta poprawnie działała, konieczna jest jej aktywacja.

Bez tej czynności, karta staje się tylko bezużytecznym kawałkiem plastiku i dokonanie nawet symbolicznego zakupu z jej użyciem stanie się niemożliwe.

Poniżej wszystko co należy wiedzieć o aktywacji karty.

Co sprawdzić po otrzymaniu nowej karty?

W Polsce jest bardzo nieliczna grupa banków, które wręczają klientowi kartę osobiście podczas zakładania rachunku w placówce (są to między innymi: Alior Bank, Pekao oraz BGŻ).

Przeważająca ich część nadal wysyła karty płatnicze w formie pocztowej i w związku z tym należy zaczekać na nią kilka dni.

Gdy taki list pojawi się już w naszej skrzynce, należy bardzo dokładnie sprawdzić, czy zawiera wszystkie informacje. Powinny być to:

  • nasze dane osobowe;
  • tymczasowy PIN (w niektórych bankach);
  • opis dostępnych metod aktywacji i instrukcja;
  • ważne telefony, pod którymi należy zgłaszać kradzież lub zgubienie karty.

Należy także dokładnie obejrzeć samą kartę. Nie powinna być ona zarysowana i wyszczerbiona. Imię i nazwisko musi być zapisane bez literówek, a dane takie jak: numer karty, data ważności i kod CVV powinny być widocznie nadrukowane lub wytłoczone.

Najważniejsze informacje o aktywowaniu karty

Aktywacja karty konieczna jest do tego, aby możliwe było wykonywanie nią wszystkich transakcji – płatności online, płatności w sklepach stacjonarnych oraz wypłat w bankomatach. Nieaktywna karta nie zadziała ani w przypadku płatności zbliżeniowych, ani tych z wykorzystaniem kodu PIN.

Kartę otrzymujemy nie tylko na start, przy podpisaniu umowy o prowadzenie rachunku, ale także po upływie daty ważności starej karty. Podobnie dzieje się w przypadku, gdy zgłaszamy bankowi konieczność zablokowania karty w związku ze zgubieniem i kradzieżą. W nielicznych przypadkach może dojść do przypadkowego uszkodzenia karty, na przykład złamania lub uszkodzenia paska magnetycznego.

Niezależnie od tego w jakich okolicznościach wchodzimy w posiadanie nowej karty, zawsze będzie trzeba ją aktywować.

Możliwe sposoby aktywacji karty

Dostępne sposoby aktywacji karty określone są w każdym banku. Warto zapytać o nie już na etapie zakładania konta. Zazwyczaj jednak sposoby te się powielają i jest to:

  • aktywacja na infolinii;
  • aktywacja w oddziale banku, z pomocą pracownika;
  • aktywacja w aplikacji mobilnej;
  • aktywacja w bankowości internetowej;
  • aktywacja w bankomacie;
  • dokonanie pierwszej płatności w sklepie stacjonarnym z użyciem tymczasowego PIN-u.
Uwaga!

Pamiętaj o tym, aby nigdy nie zapisywać PIN-u na odwrocie karty, nie przyklejać do niej kartki z PIN-em, ani nie nosić go w portfelu.

Aktywacja karty w popularnych bankach

Poniżej przyjrzymy się dostępnym sposobom aktywacji karty w największych bankach.

Jak aktywować kartę PKO?

Bank PKO BP daje możliwość aktywacji karty na infolinii, w serwisie iPKO lub w aplikacji IKO. Jeśli wybieramy opcję samodzielną, należy zalogować się na swoje konto, przejść do zakładki karty, a następnie szczegóły. Należy wybrać opcję aktywuj  oraz podać kod CVV z odwrotu karty. Powyższe czynności upoważnią do korzystania z karty online. Chcąc płacić nią stacjonarnie, należy dokonać pierwszej transakcji w terminalu lub bankomacie.

Jak aktywować kartę ING?

Aktywacja karty ING możliwa jest: samodzielnie w aplikacji lub bankowości internetowej. Zaloguj się na konto i wybierz opcję karty i płatności telefonem, a następnie wybierz kartę do aktywacji i nadaj jej swój własny PIN. Przy dokonaniu pierwszej transakcji w sklepie, pamiętaj o tym, że karta nie zadziała zbliżeniowo. Należy umieścić ją w terminalu i wpisać PIN. Od tej pory obie formy płatności będą już dostępne.

Jak aktywować kartę Santander?

Kartę w Santander aktywujesz w bankowości elektronicznej lub aplikacji, a także w bankomacie i w sklepie podczas płatności w terminalu. Jeśli chodzi o bankowość, zarówno aktywacja jak i nadanie PIN-u odbywa się w tym samym miejscu. Wchodzimy w finanse, następnie karty, a na koniec aktywuj więcejnadaj PIN. W aplikacji z kolei – opcje aktywuj kartę – nadaj PIN.

Jak aktywować kartę Pekao?

Kartę w banku Pekao można aktywować w bankowości internetowej, bankomacie lub sklepie. Jeśli chcesz to zrobić przez bankowość, zaloguj się używając swojego NIK-u i hasła, wejdź w zakładkę moje finanse i wybierz listę kart. Kliknij na kartę, której dotyczy aktywacja i zatwierdź działanie.

Jak aktywować kartę mBank?

Aktywacja karty mBank zakłada 2 opcje – w aplikacji lub w bankowości internetowej. W tym celu po zalogowaniu się wybieramy opcję produktykarty, a następnie klikamy w polecenie aktywuj kartę. Na koniec nadajemy PIN i zatwierdzamy całą operację kodem sms.

Jak aktywować kartę Millennium?

W Millennium kartę aktywujesz poprzez bankowość internetową, aplikację, a także infolinię. Zaloguj się na swoje konto i wybierz polecenie aktywacja karty, a następnie nadaj jej PIN i zatwierdź.

Jak aktywować kartę Alior Bank?

Aktywacja karty w Alior najszybsza jest przez internet. Po tym jak zalogujesz się na swoje konto, zobaczysz na pulpicie niebieski pasek z danymi nowej karty. Znajdziesz tam opcję aktywuj kartę. Należy kliknąć ją oraz nadal swój PIN.

W Alior dostępna jest także aktywacja telefoniczna. Wybierasz w systemie głosowym polecenie aktywacja karty, poprzez wciśnięcie na telefonie odpowiedniego numeru, a następnie po weryfikacji, automat nada PIN do karty.

Jak zweryfikować aktywację karty?

Tuż po wybraniu jednego ze sposobów aktywacji karty, powinien przyjść automatyczny sms potwierdzający operację. Twój numer podany w banku musi być zawsze aktualny. Gwarantuje to bezproblemowe dokonywanie wszystkich czynności.

Informację o tym czy karta jest aktywna, czy nie, znajdziesz zawsze w swojej bankowości internetowej w zakładce „karty”. Zakładkę taką posiada każdy bank. Po zalogowaniu do serwisu lub aplikacji mobilnej, możesz sprawdzić także saldo swojego konta.

Poprawną aktywację karty potwierdzi oczywiście wykonanie płatności w sklepie, a także wypłata gotówki lub sprawdzenie salda w bankomacie. Jeśli czynności te możesz bez problemu wykonać, oznacza to że karta jest w pełni aktywna.

Aktywowałeś kartę? Co dalej?

Po poprawnej aktywacji karty, sprawdź jak wykonać płatność kartą.

Co w przypadku problemów z aktywacją karty?

Zazwyczaj banki umożliwiają swoim klientom wybór kilku sposobów aktywacji karty. Jeśli jeden z nich zakończy się z pewnych przyczyn niepowodzeniem, warto spróbować wykorzystać inny.

Jeśli jest to niemożliwe, albo żaden ze sposobów nie zadziałał, można oczywiście zwrócić się o pomoc pracowników banku – na infolinii lub w oddziale. Z pewnością rozwiążą oni tę usterkę. Numer kontaktowy znaleźć można na arkuszu informacyjnym, jaki został dołączony do koperty z kartą.

Oceń tekst

Kontakt z autorem:

- Opinie

0 Opinii

Jeszcze nie skomentowano!

Możesz być pierwszy