CVV/CVC karty – jak działa kod?

CVV/CVC karty – jak działa kod?

Zaktualizowano 25-01-2023 Autor: Arkadiusz Stal

Na awersie i rewersie każdej karty płatniczej znajdują się wszystkie informacje potrzebne, by dokonać nią płatności w sieci, dlatego tak ważne jest, aby umiejętnie z niej korzystać i nie pozostawiać w zasięgu wzroku osób trzecich.

Budowa karty oraz jej elementy zabezpieczające mają nam w tym pomóc. Jednym z zabezpieczeń jest m.in. kod CVV/CVC karty, o którym dowiesz się więcej z niniejszego artykułu. Sprawdź, jakie pełni funkcje i gdzie dokładnie go znaleźć.

Co to jest CVV/CVC na karcie?

Kod CVV/CVC to ciąg trzech cyfr. Podstawowym zadaniem kodu jest zabezpieczanie transakcji przeprowadzanych online. Chodzi o płatności kartą wszędzie tam, gdzie nie podajesz kodu PIN, tylko wprowadzasz w odpowiednie pola na stronie www:

Kiedy chcesz uregulować płatność zdalnie, bramka płatnicza poprosi Cię także o kod CVV/CVC. By go podać, musisz wiedzieć, gdzie dokładnie się znajduje i które to cyfry.

Gdzie na karcie jest kod CVV/CVC?

Kod CVV/CVC znajduje się na odwrocie, czyli rewersie karty, w pobliżu miejsca na podpis, poniżej paska magnetycznego. Cyfry zabezpieczające są zaznaczone niewielkim prostokątem.

gdzie na karcie jest kod cvv

Po drugiej stronie – na awersie, znajdziesz z kolei:

  • numer karty,
  • datę ważności,
  • imię i nazwisko właściciela,
  • logo organizacji kartowej,
  • nazwę banku-wydawcy,
  • informację czy karta jest debetowa (napis debit), czy kredytowa (credit),
  • chip,
  • symbol płatności zbliżeniowych.

Informacje na dwóch różnych stronach karty, a także CVC/CVV na odwrocie to celowy zabieg, który ma dodatkowo chronić poszczególne dane przed dostaniem się w niepowołane ręce.

Kiedy na stronie internetowej, na której dokonujesz zakupu, wyświetli się komunikat o konieczności podania kodu CVV, będziesz już wiedział, gdzie go szukać. Dlaczego jednak bramka płatnicza w ogóle będzie go wymagała? Czy numer karty, data ważności i dane właściciela nie stanowią wystarczającego zabezpieczenia? Okazuje się, że ostrożności nigdy za wiele, a przezorny zawsze ubezpieczony.

Do czego służy kod CVV?

Funkcje kodu CVV/CVC możemy zawrzeć w trzech punktach:

  1. Podczas transakcji pozwala na zidentyfikowanie i pobranie danych o właścicielu, a więc dzięki niemu sklep obciąża odpowiednie konto.
  2. Weryfikuje autentyczność i ważność karty,
  3. Co do zasady może zostać podany jedynie przez posiadacza karty, a więc jak już pisaliśmy, jest to też przeciwdziałanie nadużyciom finansowym.

Podsumowując zadania kodu CVC/CVV w kilku słowach, można stwierdzić, że to cyfry identyfikujące, które mają wzmocnić bezpieczeństwo transakcji.

Jeśli strona www, na której regulujesz wymaganą należność, jest w pełni bezpieczna (co można łatwo sprawdzić, o czym przekonasz się w dalszej części tekstu), podanie kodu CVV/CVC nie stanowi dla Ciebie żadnego zagrożenia. W takim przypadku trafia on bezpośrednio do systemu informatycznego instytucji bankowych.

Kod CVV/CVC a bezpieczeństwo

Najważniejszą zasadą postępowania z kodami CVV/CVC jest ochrona cyfr przed wzrokiem osób trzecich. Kod możesz podać w bezpiecznej bramce płatniczej i… nigdzie indziej.

Oto kilka dodatkowych wskazówek:

  • Po wyjęciu karty z portfela osłaniaj ją ręką;
  • Płać kartą samodzielnie, nie podawaj jej kasjerowi czy kelnerowi;
  • Na koncie powiązanym z kartą ustaw jak najniższe limity transakcji (wypłat z bankomatów czy płatności);
  • Duże sumy transferuj na konta oszczędnościowe czy inne niepowiązane z kartą miejsca;
  • Płacąc kartą zdalnie, sprawdzaj, czy przy adresie strony widoczny jest symbol kłódki oraz czy rozpoczyna go ciąg liter: https – tylko takie platformy są w pełni bezpieczne;
  • Jeśli portal www nie spełnia wymogów bezpieczeństwa, zrezygnuj z przeprowadzania na nim transakcji;
  • Czytaj opinie na temat platform internetowych, na których masz zamiar podać swoje wrażliwe dane;
  • Kiedy zauważysz zniknięcie karty, natychmiast ją zastrzeż.

Wszystkie powyższe działania zmniejszają ryzyko stania się ofiarą przestępstwa finansowego, jednak niestety nie redukują go do zera. Determinacja i pomysłowość współczesnych złodziei sprawia, że w niektórych sytuacjach, nawet najlepsze środki ostrożności nie pomogą. Na szczęście organizacje kartowe i banki również nie próżnują i rozwijają systemy zabezpieczające.

Co to jest dynamiczny kod CVV i CVC?

Dla jeszcze większego bezpieczeństwa na rynku kartowym udostępnione zostały narzędzia płatnicze z dynamicznym kodem CVV/CVC.

Na takich kartach cyfry CVV/CVC znajdują się w tym samym miejscu, co na ich standardowych odpowiednikach, jednak specjalny mechanizm sprawia, że co godzinę ulegają zmianie i wyświetlają inny, nadany losowo ciąg cyfr.

W efekcie podglądnięcie przez oszusta danych z karty nie umożliwia mu przeprowadzenia żadnej transakcji, ponieważ, jeśli nie wykona jej od razu, kiedy będzie próbował użyć przechwyconych informacji, mogą one być już kompletnie nieaktualne.

Jednocześnie karty tego typu mają dokładnie takie same funkcje jak te tradycyjne, a płatności dokonuje się nimi w ten sam sposób.

Jak widzisz, istnieją zatem karty, których kody CVV same ulegają zmianie. A czy te trzy kluczowe dla bezpieczeństwa cyfry można zmienić we własnym zakresie?

Czy można zmienić kod zabezpieczający CVV/CVC?

Kodu CVV/CVC nie można zmienić. Dyspozycja tego typu nie jest dostępna ani z poziomu bankowości internetowej czy aplikacji mobilnej, ani bezpośrednio w banku. Jedyny numer karty płatniczej, który można nadać według własnego uznania, to PIN.

Skoro zmiana CVV nie wchodzi w grę, co w przypadku zgubienia karty lub kiedy ciąg cyfr zetrze się z jej powierzchni? Niestety, w wielu przypadkach będzie on nie do odzyskania.

Jak sprawdzić numer CVV bez karty?

Ze względów bezpieczeństwa numeru CVV/CVC nie da się sprawdzić nigdzie poza kartą, na której jest umieszczony. Informacji o tym, jakie to cyfry nie ma ani w bankowości internetowej, ani w umowie dotyczącej konta czy środka płatniczego.

W przypadku zgubienia karty lub gdy numer stanie się z nieczytelny, konieczne jest wyrobienie nowego „plastiku”. Koszt takiej operacji to zwykle kilka lub kilkanaście złotych. Istnieje jeden przypadek, który możemy nazwać odstępstwem od tej reguły.

Wyjątek!
Jeżeli posiadasz mobilny egzemplarz swojej karty, kod CVV/CVC możesz sprawdzić w aplikacji mobilnej czy bankowości internetowej.

CVC a CVV — czy są różnice?

Zapis CVV i CVC stosujemy zamiennie, ponieważ oba skróty oznaczają właściwie to samo.

  • CVV to Card Verification Value,
  • CVC to Card Verification Code.

Poza drobną różnicą w rozwinięciu skrótu kodyróżnią się także organizacjami kartowymi, które je stosują.

  • CVV to określenie na trzy cyfry weryfikujące i zabezpieczające karty Visa;
  • CVC jest nazewnictwem używanym w MasterCard.

Oprócz tych dwóch najpopularniejszych w Polsce wydawców możesz mieć do czynienia również z kilkoma innymi, które także stosują własne nazewnictwo lub nie korzystają z tego typu kodu zabezpieczającego.

Jakie są rodzaje kodów CVV/CVC?

Oprócz kodów CVV i CVC używanych przez Visa i MasterCard, na rynku możesz spotkać się również:

  • z kodami o nazwie CID, czyli Card ID używanymi przez American Express,
  • z kartami bez kodu tego typu — np. wydawanymi przez Maestro.

Bardzo możliwe, że natknąłeś się także na podział kodów na CVV/CVC i CVV2/CVC2. Dwójka na końcu każdego skrótu oznacza, że kartami można płacić zdalnie, a w numerze zakodowane są dane właściciela. Taka informacja nie jest Ci jednak w żadnym stopniu potrzebna, by z powodzeniem przeprowadzać internetowe transakcje.

Warto wiedzieć
Drugim najważniejszym elementem na karcie kredytowej po kodzie CVV jest numer karty kredytowej. Sprawdź jego budowę oraz dowiedz się jak wygląda jego przykład.

Oceń tekst

Od 10 lat związany z branżą finansową. Specjalista od wszelkiego rodzaju produktów pozabankowych, które regularnie analizuje i testuje. Doświadczenie zawodowe zbierał, pracując w największych firmach pożyczkowych, przez co wiedzę na temat sektora pozabankowego posiada z pierwszej ręki. Założyciel portalu pozyczasz.pl.

Kontakt z autorem:

- Opinie

0 Opinii

Jeszcze nie skomentowano!

Możesz być pierwszy