Numer karty kredytowej

Numer karty kredytowej

Zaktualizowano 03-02-2023 Autor: Arkadiusz Stal

Numer karty kredytowej to element, bez którego nie dokonalibyśmy żadnej płatności internetowej. Można także z niego wyczytać, przez jaką instytucję została wydana oraz do jakiego banku należy rachunek.

Oprócz tego, że jest konieczny, by móc zrealizować e-płatność, stanowi więc także źródło pewnych informacji. Zobacz, co jeszcze można wyczytać z numeru karty kredytowej, w jaki sposób zabezpieczyć się przed jego nieuprawnionym użyciem i gdzie właściwie można go znaleźć.

Dane karty kredytowej

Dane karty kredytowej to wszystkie unikalne elementy, które odróżniają ją od pozostałych, pozwalają zidentyfikować konkretnego klienta, a podczas transakcji – obciążyć odpowiednie konto.

Na dane karty kredytowej składają się:

Dodatkowo na awersie i rewersie karty znajdziesz też:

  • nazwę i logotyp banku, z którego pochodzi karta;
  • logotyp organizacji kartowej;
  • hologram zabezpieczający;
  • chip, czyli mikroprocesor;
  • informację czy karta jest lokalna, czy międzynarodowa;
  • symbol płatności zbliżeniowych.

Wróćmy jednak do jednego z najważniejszych elementów – numeru karty kredytowej. Poniżej poznasz jego charakterystykę.

Budowa numeru karty kredytowej

Numer karty kredytowej składa się z 16 cyfr, które są wytłoczone w plastiku mniej więcej na środku awersu karty. Stosowany powszechnie zapis to 4 bloki w odstępach po 4 cyfry.

Numer karty kredytowej koduje wiele informacji.

1. Pierwsza cyfra określa emitenta karty, a właściwie całą branżę tej instytucji.
– 1 i 2 oznacza linie lotnicze,
– 3  karty klubowe Travel & Entertainment,
– 4, 5 i 6 instytucje finansowe,
– 7 sieci sprzedaży paliw,
– 8 instytucje telekomunikacyjne.

2. Przedział od drugiej do szóstej cyfry to tzw. BIN, czyli Bank Identification Number – jak wskazuje jego nazwa, można dzięki niemu zidentyfikować bank, który jest wydawcą karty.

3. Cyfry od siódmej do piętnastej to indywidualny identyfikator konta klienta.

4. Szesnasta cyfra kończąca cały ciąg jest numerem kontrolnym i oblicza się ją na podstawie algorytmu Luhna, by – mówiąc w dużym uproszczeniu – przeciwdziałać pomyłkom przy wpisywaniu numeru.

Przykładowy numer karty kredytowej

Przykładowy zapis numeru karty kredytowej może wyglądać następująco:

1234 5678 9101 1121

A jak zmieniłby się ten przykładowy ciąg cyfr w zależności od emitenta karty, czy banku, który udostępnił ją klientowi?

Numer karty kredytowej Mastercard

Zgodnie z międzynarodowymi zasadami, numer karty kredytowej Mastercard zawsze rozpoczyna cyfra 5, a więc poniższy przykładowy ciąg cyfr świadczy o wyemitowaniu jej przez wspomnianą wyżej organizację kartową.

5234 5678 9101 1121

Numer karty kredytowej Visa

Cyfra 4 na początku numeru karty kredytowej to symbol przypisany do organizacji kartowej Visa. Gdyby to właśnie ona była emitentem karty, nasz przykładowy numer wyglądałby następująco:

4234 5678 9101 1121

Numer karty kredytowej PKO

W zależności od banku, który wydał kartę, zmienia się druga i cztery kolejne cyfry numeru karty. Przykładowy numer karty kredytowej obsługującej limit przyznany przez PKO może więc wyglądać tak:

4038 2412 3455 789

Skoro jednak 16 cyfr na karcie pełni rolę identyfikacyjną, dlaczego nie koduje się ich w specjalny sposób, tylko nadrukowuje na karcie i wytłacza? Czemu ma służyć ich widoczność dla użytkownika karty?

Do czego służy numer karty kredytowej z punktu widzenia posiadacza?

Znajomość numeru karty kredytowej jest konieczna podczas transakcji internetowych. Jeśli w dowolnym punkcie online wybraliśmy jako sposób płatności zapłatę kartą, w bramce płatniczej będziemy zobowiązani podać numer karty, z której rachunku ma zostać pobrana odpowiednia kwota.

Numer karty to jednak niejedyna informacja, którą należy wprowadzić, by uregulować należność. Transakcje online są zabezpieczone dodatkową weryfikacją w postaci kodu CVV/CVC, daty ważności karty oraz imienia i nazwiska, które się na niej znajdują.

Najprawdopodobniej, gdyby przy pomocy samego tylko numeru karty kredytowej można było dokonać płatności, nie byłby on tak wyeksponowany i nie znajdował się w tak widocznym miejscu.

Gdzie jest numer karty kredytowej?

16-cyfrowy numer karty kredytowej znajduje się w centralnej części, z przodu karty. Jest nadrukowany kontrastowym kolorem, a dodatkowo wytłoczony w tworzywie, z którego powstał prostokąt płatniczy.

Druga strona karty – rewers zawiera z kolei kod CVV/CVC. Jest nadrukowany mniejszą czcionką i dyskretniejszy.

numer karty kredytowej
W oznaczonym miejscu zawsze znajdziesz numer karty kredytowej

Czy bezpieczne jest podawanie numeru karty kredytowej?

Podczas płacenia za internetowe zakupy czy wykupywania różnego rodzaju abonamentów i subskrypcji należy podać:

  • 16-cyfrowy numer karty
  • imię i nazwisko posiadacza
  • datę ważności karty
  • kod weryfikacyjny CVV/CVC.

Są to z reguły bezpieczne transakcje, a w przypadku ewentualnych problemów z uzyskaniem zakupionego towaru czy usługi, wystarczy zgłosić reklamację w banku, który ma obowiązek zwrócić wyłudzoną kwotę w ramach chargeback.

Jeśli podczas tego typu płatności faktycznie trafimy na oszusta, który wyłudzi wszystkie dane naszej karty pod przykrywką bramki płatniczej, pomocna może być usługa 3D Secure, która wymusza na użytkowniku potwierdzenie każdej nowej transakcji kodem przychodzącym wiadomością SMS na jego numer telefonu lub poprzez aplikację mobilną.

W żadnej innej sytuacji nie powinniśmy podawać nikomu numeru naszej karty kredytowej.

„Podajcie numer karty kredytowej” – co to znaczy?

Prośba o podanie numeru karty kredytowej w innej sytuacji niż płatność z jej pomocą na legalnie działającej, rzetelnej stronie www, na której dokonujemy zakupów, czy regulujemy rachunki, jest każdorazowo najprawdopodobniej próbą wyłudzenia danych.

Mimo iż sam numer karty nie pozwala co do zasady na jej nieuprawnione użycie, nie powinniśmy podawać go nikomu. Traktujmy go jak informację poufną.

Pytania użytkowników kart

Poniżej zebraliśmy najczęściej zadawane przez internautów pytania na temat numeru karty kredytowej i odpowiedzieliśmy na nie zgodnie z aktualnymi zasadami funkcjonowania banków i kart kredytowych.

Jak sprawdzić numer karty kredytowej w aplikacji?
Aplikacje poszczególnych banków różnią się między sobą, jednak większość posiada zakładkę o nazwie karty płatnicze/karty kredytowe. Pamiętaj jednak, że pełne dane Twojej karty, ze względów bezpieczeństwa znajdują się jedynie na jej awersie i rewersie. W aplikacji czy bankowości internetowej nie znajdziesz na pewno kodu CVV/CVC. Jedynym wyjątkiem jest posiadanie wirtualnej karty kredytowej, której wszystkie numery dostępne są po zalogowaniu – online.

Czy losowy numer karty kredytowej może zadziałać?
Przeprowadzenia transakcji online i wpisując losowe cyfry, trzeba pamiętać, że oprócz 16-cyfrowego numeru karty należy wprowadzić także 3-cyfrowy kod CVV/CVC i datę ważności karty, a więc prawdopodobieństwo odgadnięcia istniejących kombinacji jest praktycznie żadne. Lepiej sprawdzić legalne karty kredytowe w bankach i firmach pożyczkowych.

Skąd wziąć darmowy numer karty kredytowej?
Aby legalnie dysponować numerem karty kredytowej, należy złożyć wniosek o jej przyznanie, pozytywnie przejść proces weryfikacji zdolności kredytowej oraz aktywować otrzymany w tym procesie produkt. Cześć instytucji oferuje darmowe karty kredytowe – warto zapoznać się, na jakich zasadach działają.

Czy można zrobić przelew na numer karty kredytowej?
Przelewy na rachunek karty kredytowej są nie tylko możliwe, ale i konieczne. Środki z karty kredytowej są bowiem własnością banku i po każdym okresie rozliczeniowym trzeba je spłacić. Przynajmniej w kwocie minimalnej.

5 (Ilość ocen: 4)

Od 10 lat związany z branżą finansową. Specjalista od wszelkiego rodzaju produktów pozabankowych, które regularnie analizuje i testuje. Doświadczenie zawodowe zbierał, pracując w największych firmach pożyczkowych, przez co wiedzę na temat sektora pozabankowego posiada z pierwszej ręki. Założyciel portalu pozyczasz.pl.

Kontakt z autorem:

- Opinie

0 Opinii

Jeszcze nie skomentowano!

Możesz być pierwszy