Ile kosztuje porada prawna u adwokata w 2020?

Ile kosztuje porada prawna u adwokata w 2020?

Zaktualizowano 22-01-2021 Opinie 0

Przepisy prawne regulują wiele aspektów naszego życia i od czasu do czasu potrzebujemy pomocy fachowca, by nam doradził, jak je zinterpretować bądź zastosować. Pomóc może nam adwokat lub radca prawny, którzy za swoje usługi pobierają opłaty. Niestety nie należą one do najniższych dlatego, zanim udamy się do kancelarii, warto wiedzieć, ile kosztuje porada prawna.

Adwokat a radca prawny – do kogo pójść po poradę prawną?

Zanim przejdziemy do kwestii, ile kosztuje porada prawna, warto najpierw uściślić, do kogo w celu jej uzyskania powinniśmy się udać. Do wyboru mamy zwykle albo kancelarię adwokacką, albo radcy prawnego. Czy jest między nimi jakaś różnica?

Otóż od kilku lat zarówno radca, jak i adwokat świadczą pomoc prawną w niemal identycznym zakresie. Wszystko dlatego, że w 2007 i 2015 roku zmieniono przepisy, wskutek których radcowie prawni zyskali podobne kompetencje co adwokaci. W obu przypadkach możemy więc liczyć na następujący zakres usług:

  • udzielenie porady prawnej,
  • pomoc w sporządzeniu pisma lub umowy,
  • sporządzenie opinii prawnej,
  • reprezentowanie przed urzędami i sądami,
  • występowanie w roli obrońcy w sprawach karnych i karnoskarbowych.

Ile kosztuje porada prawna według stawek minimalnych

Pomimo że swoje cenniki kancelarie prawne ustalają indywidualnie, okazuje się, że muszą uwzględniać stawki minimalne określone w drodze rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości. Poniżej przedstawiamy te minimalne ceny porad prawnych według ustawowych zaleceń dla wybranych czynności.

Ile kosztuje porada prawna – rodzaj czynnościStawka minimalna
Rozwód i unieważnienie małżeństwa720 zł
Rozdzielność majątkowa720 zł
Sprawa dotycząca służebności480 zł
Dokonanie wpisu w księdze wieczystej240 zł
Sprawa o rozgraniczenie720 zł
Stwierdzenie nabycia spadku / z uznaniem ważności testamentu120 / 720 zł
Sprawa o ubezwłasnowolnienie480 zł
Rejestracja spółki2400 zł
Sprawy dot. przywrócenia do pracy180 zł
Obrona w postępowaniu karnym przed sądem rejonowym720 zł
Obrona w postępowaniu karnym w sprawie o wykroczenie360 zł
Sprawy o zapłatę w postęp. cywilnym (upominawczym i nakazowym):

· o wartości do 500 zł

· o wartości od 500 do 1500 zł

· o wartości od 1500 do 5000 zł

· o wartości od 5000 do 10000 zł

· o wartości od 10000 do 50000 zł

· o wartości od 50000 do 200000 zł

· o wartości powyżej 200000 zł

 

60 zł

180 zł

600 zł

1200 zł

2400 zł

3600 zł

7200 zł

W ministerialnych rozporządzeniach znaleźć można o wiele dłuższą listę czynności i przypisane do nich opłaty, dlatego warto sobie je dokładnie przejrzeć np. tutaj. Warto pamiętać, że są to minimalne stawki, dlatego kancelarie mają prawo zaproponować wyższe opłaty.

Warto też zauważyć, że powyższe stawki dotyczą głównie kompleksowego prowadzenia spraw – przykładowo kwota 720 zł w pierwszym wierszu związana jest z prowadzeniem sprawy rozwodowej w sądzie (w rzeczywistości ceny rynkowe zaczynają się od około 2-3 tys. zł). Inną zatem kwestią jest, ile kosztuje porada prawna w sprawie rozwodu (czyli samo doradztwo w tym zakresie) lub samo napisanie pozwu rozwodowego (tutaj koszt zwykle wynosi około 200 zł).

Ile kosztuje porada prawna w prostych sprawach?

Do kancelarii prawnej nie zawsze idziemy z myślą o tym, by nas reprezentowała w sądzie. Czasami potrzebna jest nam pomoc jedynie w interpretacji przepisów, sporządzeniu pisma do urzędu lub umowy. Przy takich prostych sprawach nie musimy się obawiać wysokich kosztów usług.

Za zwykłą poradę prawną należy zapłacić od 70 do 200 zł, gdzie wyższe stawki dotyczą spraw wymagających zapoznania się z dużą ilością dokumentów. A ile kosztuje napisanie pisma przez prawnika? Zazwyczaj za sporządzenie pisma lub umowy zapłacimy od 100 do 200 zł.

Darmowe porady prawne – kto może z nich skorzystać?

Od 2016 r. w Polsce funkcjonuje tzw. system nieodpłatnej pomocy prawnej. W jego ramach działa około 1500 punktów pomocy, które najczęściej znajdują się w urzędach Starostwa Powiatowego.

Od początku 2019 r. na pomoc takich punktów może liczyć każda osoba fizyczna, która przedstawi oświadczenie, że nie jest w stanie pokryć kosztów odpłatnej pomocy prawnej.

Jeśli więc po sprawdzeniu w kancelarii, ile kosztuje porada prawna, stwierdzimy, że nas na nią nie stać, możemy skorzystać z usług punktu nieodpłatnej pomocy. Niestety są to ograniczone usługi związane głównie z udzielaniem porad i sporządzaniem pism (ale nie pozwów).

Warto pamiętać, że w sprawach sądowych osoby o trudnej sytuacji materialnej mogą ubiegać się o zwolnienie z kosztów sądowych oraz o ustanowienie prawnika z urzędu, który będzie je bezpłatnie reprezentował w postępowaniu sądowym.

- Opinie

0 Opinii

Jeszcze nie skomentowano!

Możesz być pierwszy