Wynajęcie adwokata cennik – ile bierze adwokat za reprezentowanie w sądzie?

Wynajęcie adwokata cennik – ile bierze adwokat za reprezentowanie w sądzie?

Zaktualizowano 10-03-2024 Autor: Arkadiusz Stal

Przepisy prawne regulują wiele aspektów naszego życia i od czasu do czasu potrzebujemy pomocy fachowca, by nam doradził, jak je zinterpretować bądź zastosować. Pomóc może nam adwokat lub radca prawny, którzy za swoje usługi pobierają opłaty.

Niestety nie należą one do najniższych dlatego, zanim udamy się do kancelarii, warto wiedzieć, ile kosztuje porada prawna.

Adwokat a radca prawny – do kogo pójść po poradę prawną?

Zanim przejdziemy do kwestii, ile kosztuje porada prawna, warto najpierw uściślić, do kogo w celu jej uzyskania powinniśmy się udać. Do wyboru mamy zwykle albo kancelarię adwokacką, albo radcy prawnego. Czy jest między nimi jakaś różnica?

Otóż od kilku lat zarówno radca, jak i adwokat świadczą pomoc prawną w niemal identycznym zakresie. Wszystko dlatego, że w 2007 i 2015 roku zmieniono przepisy, wskutek których radcowie prawni zyskali podobne kompetencje co adwokaci. W obu przypadkach możemy więc liczyć na następujący zakres usług:

 • udzielenie porady prawnej,
 • pomoc w sporządzeniu pisma lub umowy,
 • sporządzenie opinii prawnej,
 • reprezentowanie przed urzędami i sądami,
 • występowanie w roli obrońcy w sprawach karnych i karnoskarbowych.

Koszt porady prawnej według stawek minimalnych

Pomimo że swoje cenniki kancelarie prawne ustalają indywidualnie, okazuje się, że muszą uwzględniać stawki minimalne określone w drodze rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości. Poniżej przedstawiamy te minimalne ceny porad prawnych według ustawowych zaleceń dla wybranych czynności.

Ile kosztuje porada prawna – rodzaj czynnościStawka minimalna
Rozwód i unieważnienie małżeństwa720 zł
Rozdzielność majątkowa720 zł
Sprawa dotycząca służebności480 zł
Dokonanie wpisu w księdze wieczystej240 zł
Sprawa o rozgraniczenie720 zł
Stwierdzenie nabycia spadku / z uznaniem ważności testamentu120 / 720 zł
Sprawa o ubezwłasnowolnienie480 zł
Rejestracja spółki2400 zł
Sprawy dot. przywrócenia do pracy180 zł
Obrona w postępowaniu karnym przed sądem rejonowym720 zł
Obrona w postępowaniu karnym w sprawie o wykroczenie360 zł
Sprawy o zapłatę w postęp. cywilnym (upominawczym i nakazowym):

· o wartości do 500 zł

· o wartości od 500 do 1500 zł

· o wartości od 1500 do 5000 zł

· o wartości od 5000 do 10000 zł

· o wartości od 10000 do 50000 zł

· o wartości od 50000 do 200000 zł

· o wartości powyżej 200000 zł

 

60 zł

180 zł

600 zł

1200 zł

2400 zł

3600 zł

7200 zł

W ministerialnych rozporządzeniach znaleźć można o wiele dłuższą listę czynności i przypisane do nich opłaty, dlatego warto sobie je dokładnie przejrzeć np. tutaj. Warto pamiętać, że są to minimalne stawki, dlatego kancelarie mają prawo zaproponować wyższe opłaty.

Warto też zauważyć, że powyższe stawki dotyczą głównie kompleksowego prowadzenia spraw – przykładowo kwota 720 zł w pierwszym wierszu związana jest z prowadzeniem sprawy rozwodowej w sądzie (w rzeczywistości ceny rynkowe zaczynają się od około 2-3 tys. zł). Inną zatem kwestią jest, ile kosztuje porada prawna w sprawie rozwodu (czyli samo doradztwo w tym zakresie) lub samo napisanie pozwu rozwodowego (tutaj koszt zwykle wynosi około 200 zł).

Ile kosztuje porada prawna u radcy prawnego w 2021

Radca prawny to osoba, która ukończyła wyższe studia prawnicze oraz zdała aplikację radcowską. Dzięki temu radca prawny jest uprawniony do reprezentowania swoich klientów przed sądem.

Ze względu na wyższe kompetencje, stawki radców prawnych są wyższe, niż w przypadku usług prawników bez dodatkowego tytułu zawodowego (bez aplikacji).

koszt porady prawnej

Ile kosztuje porada prawna w prostych sprawach?

Do kancelarii prawnej nie zawsze idziemy z myślą o tym, by nas reprezentowała w sądzie. Czasami potrzebna jest nam pomoc jedynie w interpretacji przepisów, sporządzeniu pisma do urzędu lub umowy. Przy takich prostych sprawach nie musimy się obawiać wysokich kosztów usług.

Za zwykłą poradę prawną należy zapłacić od 70 do 200 zł, gdzie wyższe stawki dotyczą spraw wymagających zapoznania się z dużą ilością dokumentów. A ile kosztuje napisanie pisma przez prawnika? Zazwyczaj za sporządzenie pisma lub umowy zapłacimy od 100 do 200 zł.

Ile bierze adwokat za reprezentowanie w sądzie?

Niezależnie od rodzaju, każde postępowanie sądowe to najdroższa usługa prawna. Jest to związane z koniecznością wielokrotnych wizyt prawnika na sali sądowej.

Za jednorazową reprezentację w sądzie adwokat zażyczy sobie od 300 zł do 1000 zł i więcej. Wszystko zależy od stopnia skomplikowania prowadzonej sprawy. Kwoty te są zawsze zróżnicowane, gdyż wpływ na nie mają następujące kwestie:

 • jak trudna i skomplikowana jest sprawa – skomplikowane sprawy zawsze wymagają dużych nakładów pracy, przez co cena jest proporcjonalnie wyższa
 • dziedzina prawna – np. sprawa karna będzie zawsze droższa, niż sprawa rozwodowa
 • lokalizacja – duże aglomeracje oznaczają zawsze wyższe ceny, natomiast zupełnie odwrotnie jest w mniejszych miastach
 • marka i prestiż adwokata – wiadomo, że najlepsi adwokaci mają największe wzięcie, koszt reprezentacji takiego adwokata będzie zawsze większy, niż np. takiego z urzędu

Darmowe porady prawne – kto może z nich skorzystać?

Od 2016 r. w Polsce funkcjonuje tzw. system nieodpłatnej pomocy prawnej. W jego ramach działa około 1500 punktów pomocy, które najczęściej znajdują się w urzędach Starostwa Powiatowego.

Od początku 2019 r. na pomoc takich punktów może liczyć każda osoba fizyczna, która przedstawi oświadczenie, że nie jest w stanie pokryć kosztów odpłatnej pomocy prawnej.

Jeśli więc po sprawdzeniu w kancelarii, ile kosztuje porada prawna, stwierdzimy, że nas na nią nie stać, możemy skorzystać z usług punktu nieodpłatnej pomocy. Niestety są to ograniczone usługi związane głównie z udzielaniem porad i sporządzaniem pism (ale nie pozwów).

Warto pamiętać, że w sprawach sądowych osoby o trudnej sytuacji materialnej mogą ubiegać się o zwolnienie z kosztów sądowych oraz o ustanowienie prawnika z urzędu, który będzie je bezpłatnie reprezentował w postępowaniu sądowym.

darmowe porady prawne

2.4 (Ilość ocen: 80)

Od 10 lat związany z branżą finansową. Specjalista od wszelkiego rodzaju produktów pozabankowych, które regularnie analizuje i testuje. Doświadczenie zawodowe zbierał, pracując w największych firmach pożyczkowych, przez co wiedzę na temat sektora pozabankowego posiada z pierwszej ręki. Założyciel portalu pozyczasz.pl.

Kontakt z autorem:

- Opinie

6 komentarzy

 1. Arkadiusz
  18.06.2023, 3:07 pm Odpowiedz
  Za darmowe doradztwo zaplacilem 250zl
  • Ewa
   29.06.2023, 4:51 pm Odpowiedz
   Chciałeś to dałeś kto ci kazał ja jeszcze nigdy nie zaplacilam
 2. Arek
  18.06.2023, 3:05 pm Odpowiedz
  Za darmowa, porade, zaplacilem 250 zl.
 3. Ala
  09.02.2023, 4:36 am Odpowiedz
  Koszt 200 zł to chyba,5 lat temu teraz,ok 600 zl minimum. Bynajmniej tyle płaciłam za,kilka,zdań, które napisał adwokat do sądu!!!
 4. Ola
  31.01.2023, 9:21 pm Odpowiedz
  "Zazwyczaj za sporządzenie pisma lub umowy zapłacimy od 100 do 200 zł." Co za bzdura, nie znam od 20 lat takiej stawki. Nikt pisma za taką stawkę nie zrobi, chyba że sekretarka, sekretarki. Ludzie co za bzdury w rynek puszczacie ..Najniższa stawka godzinowa za pismo dzisiaj to 300 netto za godzinę to w jakiejś bardzo marnej Kancelarii
  • karas
   09.08.2023, 7:10 pm Odpowiedz
   dużo masz racji w swoim poście " Ludzie co za bzdury w rynek puszczacie ..", ale ceny usług nadal są zróznicowane za porady prawne. Należy unikać Kancelari adwokackich młodych prawników gdzie maja ok.50 pozytywnych opinii , że np.: zaangazowany, wygrywajacy sprawy trudne itd- tj. ściema i łowienie "frajerów" , a opinie kupują od firm PR.