Ile idzie przelew pocztowy?

Ile idzie przelew pocztowy?

Zaktualizowano 28-02-2021 komentarzy 7 Autor: Michał Kamiński

Choć większość z nas przesyła pieniądze za pomocą bankowości elektronicznej, przelew pocztowy jest usługą, która wciąż cieszy się sporą popularnością. Przy okienku na poczcie możemy w łatwy sposób wpłacić pieniądze na dowolny rachunek prowadzony w banku w Polsce, a więc na przykład opłacić rachunek, przesłać środki rodzinie na konto, uregulować mandat bądź podatek.

Poniżej wyjaśniamy, ile idzie przelew pocztowy, ile kosztuje usługa i jak z niej skorzystać, a także czym się różni od przekazu pocztowego.

Na czym polega przelew pocztowy?

Oferowane przez Pocztę Polską usługi finansowe różnią się nieco od tych świadczonych przez banki. Przelew bankowy polega bowiem na bezgotówkowym przekazaniu środków z jednego rachunku na drugi, natomiast przelew pocztowy to tak naprawdę wpłata gotówki na konto. Aby skorzystać z usługi, należy na pocztę przynieść odliczoną sumę pieniędzy w formie gotówkowej oraz wypełniony blankiet według wzoru. Powinny się znaleźć w nim następujące informacje:

 • nazwa i adres odbiorcy,
 • numer rachunku bankowego odbiorcy,
 • kwota wpłaty – należy ją wpisać liczbowo oraz słownie,
 • nazwa zleceniodawcy,
 • tytuł przelewu (np. numer rachunku).

Blankiety w formie papierowej dostępne są na poczcie, może je także wypełnić online tutaj i wydrukować. W przypadku opłacania rachunków np. za prąd wystarczy przedstawić otrzymany od usługodawcy (np. zakładu energetycznego) już na gotowo wypełniony formularz.

Wpłata na rachunek a przekaz pocztowy – czym się różnią?

Jak już to wyjaśniliśmy wyżej, na poczcie nie dokonamy standardowego przelewu środków między dwoma rachunkami bankowymi. Takie usługi świadczy wyłącznie Bank Pocztowy dla swoich klientów mających założone w nim konto.

Pod nazwą przelew pocztowy rozumie się więc wpłatę gotówkową na wskazane konto. Oprócz tego istnieje jeszcze jeden rodzaj usługi – przekaz pocztowy. Polega on na przesłaniu środków do odbiorcy na wskazany adres. Pieniądze są więc wręczane odbiorcy do ręki w formie gotówki. W ten sposób można przekazać pieniądze zarówno do odbiorców w kraju, jak i za granicą (do 120 krajów na całym świecie).

Pamiętaj, że zawsze możesz skorzystać z przelewu natychmiastowego – zobacz ile kosztuje i jak to zrobić. Ta opcja jest płatna, ale pieniądze szybciej docierają na konto.

A ile idzie przekaz pocztowy? Ten krajowy od 2 do 4 dni, ale jest też opcja przyśpieszona tzw. Ekspres Pieniężny, który realizowany jest natychmiast (po 10 minutach odbiorca może odebrać gotówkę we wskazanej placówce), w ciągu 6 godzin (wariant „na dziś”) lub w ciągu 24 godzin (opcja „na jutro”).

Jak długo idzie przelew pocztowy?

Jak wiadomo, przelewy bankowe są realizowane zazwyczaj w ciągu maksymalnie 2 dni roboczych i zależy to od godzin sesji Elixir. A ile idzie przelew pocztowy? To z kolei uzależnione jest od rodzaju usługi, jaką wybierzemy. Poczta Polska oferuje bowiem 2 opcje wpłaty na rachunek:

 • Wpłata Express – wpłacone środki trafiają na rachunek bankowy odbiorcy w czasie rzeczywistym (on-line), ponieważ usługa realizowana jest za pośrednictwem Systemu Blue Cash,
 • Wpłata Standard Priorytet – jeśli usługa została zlecona do godz. 14, pieniądze trafiają na konto odbiorcy w tym samym dniu roboczym, a jeśli po godz. 14 – w dniu następnym.

Nieco inaczej wyglądają terminy realizacji płatności na rzecz administracji skarbowej oraz samorządu terytorialnego:

 • wpłata na poczcie do urzędu skarbowego – realizowana jest w następnym dniu roboczym,
 • przelew na rzecz samorządu (np. do urzędu gminy) – wykonywany jest w ciągu 2 dni roboczych.

Sprawdź też, ile idzie przelew po wysłaniu z banku.

Ile kosztuje przelew pocztowy?

Klienci banków zdążyli się już przyzwyczaić, że wiele usług jest bezpłatnych. Darmowe przelewy z konta osobistego w bankowości elektronicznej to dzisiaj w zasadzie standard, dlatego większość osób realizuje swoje płatności online. A ile kosztuje opłata rachunku na poczcie, bądź przesłanie pieniędzy na konto do bliskich w okienku pocztowym? Oto cennik:

ile kosztuje przelew pocztowy

Powyższe ceny obowiązują przy sumach nieprzekraczających wartość 600 zł. Powyżej tej kwoty należy uiścić opłatę obliczaną jako procent od wpłacanej sumy – 0,6% w przypadku opcji standardowej i 1,2% w wariancie ekspresowym. Dość drogie są wpłaty do urzędu skarbowego, ponieważ kosztują 12 zł.

Choć opłaty nie należą do najniższych, warto wziąć pod uwagę to, ile idzie przelew pocztowy. Jeśli chcemy uiścić ważny rachunek w ostatnim dniu terminu płatności, dzięki Wpłacie Express możemy mieć pewność, że środki trafią na konto odbiorcy natychmiast, a my unikniemy dzięki temu odsetek za opóźnienie. Tego rodzaju usługi oferują tylko niektóre banki – tzw. przelew natychmiastowy (Expres Elixir lub Blue Cash) kosztuje u nich średnio od 5 do 10 zł.

Rozwiązanie Poczty Polskiej może być więc w wielu przypadkach atrakcyjne. Wpłaty Standard Priorytet raczej nie są konkurencyjne dla usług bankowych, dlatego jest to przede wszystkim opcja dla osób, które chcą opłacać rachunki gotówką i mają blisko do placówki pocztowej.

- Opinie

7 komentarzy

 1. Anetta
  28.09.2021, 9:32 am Odpowiedz
  Ja czekam na pieniądze już tydzień. Co dzwonię na pocztę to słyszę że jeszcze nie ma. Co robić?
 2. Lucyna
  03.06.2021, 2:22 pm Odpowiedz
  Jak długo czeka odbiorca na przelew Ja 1 czerwca w godzinach popołudniowych wpłaciłam na poczcie pewną kwotę, kiedy odbiorca otrzyma przelew na konto?
 3. Aneta
  11.01.2021, 12:25 pm Odpowiedz
  Powiat Turecki Gmina Władysławów tu są dopiero cyrki, gadki o d... maryni m-dzy pracownicami a Klient stoi i czeka. Tempo listowego to dopiero akcja. Jedzie jak mu pasuje tych co najbliżej załatwia na końcu! Opieszałe tempo, żadnej kultury ani proszę, ani dziękuję a na koniec roku po 350zł Premii dostają Za co pytam?!
 4. Krzysztof
  24.09.2020, 8:55 am Odpowiedz
  4 dni kolki wam to zajmuje albo dłużej nigdy nie utrzymacie sie na rynku przy takiej opieszałości.Was juz dawno powino sie zaorać.
 5. Smyk
  06.04.2020, 12:25 pm Odpowiedz
  Poczta się nadaje do tarcia krzanu czekam już 4 dzień
 6. Pazdzioch
  01.04.2020, 3:54 pm Odpowiedz
  Raczej sciema, 30 wplacilem kasę po 14 tej dziś 1 i dalej nie ma
  • Kasztan
   13.09.2021, 9:06 am Odpowiedz
   Głupoty w banku klikasz i masz, w tej samej chwili i bez problemu więc PP jeszcze musi się zaktualizować