Ile idzie przelew?

Ile idzie przelew?

Zaktualizowano 05-06-2023 Autor: Arkadiusz Stal

Kiedy wykonujemy przelew, czas nie zawsze gra kluczową rolę, jednak w większości sytuacji dobrze wiedzieć, kiedy odbiorca może spodziewać się przekazywanej mu kwoty na swoim rachunku bankowym.

Poniżej opisujemy różne typy przelewów oraz czas księgowania ich na koncie adresata. Podpowiadamy też jak przyspieszyć cały proces.

Na jakich zasadach działają przelewy?

Obecnie najpopularniejsza metoda na wykonanie przelewu, to skorzystanie z bankowości elektronicznej. Choć banki nadal przyjmują w swoich stacjonarnych placówkach dyspozycje przekazania odpowiedniej kwoty z jednego rachunku, na inny – zamiast pod bankowe okienko, aktualnie najczęściej wchodzimy do internetu i szybko, wygodnie, a także bez kolejek dokonujemy odpowiedniej transakcji.

Wystarczy, że zalogujemy się do panelu klienta i otworzymy zakładkę umożliwiającą przelew pieniężny.

Krótki formularz wypełniamy następującymi informacjami:

 • numerem rachunku bankowego odbiorcy;
 • jego imieniem, nazwiskiem i adresem;
 • przekazywaną kwotą, która zniknie z naszego konta;
 • tytułem przelewu.

Po kliknięciu komendy wyślij przelew w zależności od naszych ustawień i banku, który nas obsługuje, musimy czasami dodatkowo zweryfikować transakcję swoim numerem pin, specjalnym kodem, który bank przysyła nam wiadomością SMS lub przy pomocy aplikacji mobilnej banku.

W zależności od tego, czy rachunek adresata znajduje się w tym samym banku, co nasz, w zupełnie innym banku lub nawet w zupełnie innym kraju, nasz przelew dotrze do niego po kilku sekundach, kilku godzinach lub kilku dniach roboczych.

Ile trwa przelew internetowy z konta na konto w tym samym banku?

Transakcję odbywającą się między dwoma rachunkami prowadzonymi w tym samym banku nazywamy przelewem wewnętrznym i jest on jednym z najszybszych sposobów na przekazanie gotówki, ponieważ jego księgowanie odbywa się w tzw. czasie rzeczywistym, a więc trwa kilka chwil.

Jeżeli odbiorca z niecierpliwością czeka na przesłanie pieniędzy, w momencie wysłania przelewu możemy poinformować go, że suma będzie do jego dyspozycji maksymalnie w kilka minut.

Ile idzie przelew z banku do banku?

To ile idzie przelew z banku do banku zależy od:

 • momentu, w którym prześlemy pieniądze,
 • harmonogramu wychodzących sesji Elixir naszego banku,
 • harmonogramu przychodzących sesji Elixir banku adresata przelewu.

Elixir to system obsługujący transakcje pomiędzy dwoma różnymi instytucjami bankowymi. Większość z nich posiada po trzy sesje wychodzące (kiedy bank przesyła pieniądze dalej) i przychodzące (kiedy bank księguje przypływającą gotówkę na kontach własnych klientów). Godziny sesji różnią się w poszczególnych bankach.

Nasz przelew musi zatem przejść następującą drogę:

 1. Zostać zadysponowanym do realizacji.
 2. Trafić na najbliższą wychodzącą sesję Elixir naszego banku.
 3. Trafić na najbliższą przychodzącą sesję Elixir banku odbiorcy
Warto wiedzieć

Jest piątek, godzina 20:00, a my przypomnieliśmy sobie o konieczności zapłacenia za wycieczkę szkolną dziecka. Nasze konto znajduje się w ING Banku Śląskim, a konto szkoły w mBanku. Dokonujemy dyspozycji przelewu. ING wyśle pieniądze w kolejnym dniu roboczym, I sesją Elixir, czyli w poniedziałek o godzinie 8:10, a mBank zaksięguje je po 11:15. Nasza płatność trafi na rachunek szkoły po 63 godzinach.

Jest poniedziałek, godzina 14:30, wykonujemy przelew z banku Pekao, na konto obsługiwane przez Alior Bank. Transakcja „wyjdzie” z naszego banku III sesją Elixir o 15:00, a trafi na konto adresata o 16:45, czyli przesłanie gotówki zajmie 2 godziny i 15 minut.

Jak widzimy, nasz przelew może wędrować między dwoma bankami od około 2 godzin do 3 dni. Sytuacja będzie wyglądała jeszcze inaczej, kiedy osoba, której chcemy przekazać środki, ma zagraniczny rachunek.

Ile idzie przelew zagraniczny?

W przypadku przelewów zagranicznych nie będziemy mieć do czynienia z systemem Elixir, tylko:

 • Single Euro Payments Area – SEPA;
 • Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication – SWIFT.

SEPA

System obsługuje wyłącznie przelewy w Euro na terenie krajów UE oraz Szwajcarii, Norwegii, Islandii i Liechtensteinu.

Trafiają one na konto odbiorcy w następnym od wykonania przelewu dniu roboczym.

SWIFT

Można z jego pośrednictwem przekazać do dowolnego kraju, dowolną walutę.

W ramach tego systemu, to ile idzie przelew zagraniczny zależy od opcji opcji księgowania pieniędzy:

 • Overnight – jeśli wyślemy gotówkę do godziny 13:00, dojdzie na konto adresata jeszcze tego samego dnia, jeśli później – w kolejnym dniu.
 • Tomnext – system zaksięguje przelew następnego dnia.
 • Spot – pieniądze dojdą do odbiorcy trzeciego dnia, licząc od daty zadysponowania transakcji.

Ile idzie przelew z poczty na konto?

Czy osoby, które nie posiadają konta bankowego lub mają ograniczony dostęp do bankowości elektronicznej, również mogą dokonywać przelewów na rachunki bankowe? Oczywiście.

Najłatwiej w tym celu udać się do placówki poczty polskiej lub przekazać gotówkę listonoszowi. W obu przypadkach pracownik poczty może przyjąć fizyczne pieniądze, a następnie przekazać odbiorcy w elektronicznej formie – jako wpłatę na konto w banku.

Przesyłka pieniędzy na rachunki adresatów rozpoczyna się:

 • w drugim dniu roboczym, po dokonaniu dyspozycji przekazania pieniędzy – dyspozycja Standard;
 • w tym samym lub kolejnym dniu roboczym w zależności od tego, czy zdążyliśmy załatwić w okienku naszą sprawę przed godziną 14:00 – dyspozycja Priorytet.

Gotówka zostaje zaksięgowana na odpowiednim koncie zgodnie z najbliższą sesją przychodzącą systemu Elixir.

Sprawdź, jak długo idzie przelew pomiędzy poszczególnymi bankami

Jeśli chcemy dowiedzieć się, jak długo potrwa przekazywanie środków między dwoma konkretnymi bankami, wystarczy, że znamy godzinę wysłania przelewu przez nadawcę, a następnie:

 1. Wejdziemy na stronę instytucji, z której wychodzą pieniądze i sprawdzimy godziny wychodzących sesji Elixir.
 2. Wejdziemy na stronę instytucji, która ma przyjąć płatność i sprawdzimy godziny przychodzących sesji Elixir.

Nieco szybszym i prostszym sposobem na sprawdzenie kiedy dojdzie przelew, jest wprowadzenie godziny wysłania gotówki i nazw banków uczestniczących w transakcji do gotowego narzędzia online (kalkulator księgowań bankowych), które na tej podstawie szybko obliczy, kiedy dodatkowe fundusze zasilą konto odbiorcy.

Jak przyśpieszyć przelew internetowy?

Kiedy potrzebujemy nie tylko pilnie wykonać przelew, ale chcemy też, aby środki jak najszybciej znalazły się na rachunku adresata, możemy ominąć międzybankowe sesje Elixir, korzystając z tzw. przelewów natychmiastowych.

Mowa o usłudze Express Elixir, Blue Cash lub SORBNET. W niektórych bankach dostępne są wszystkie trzy, w innych – wyłącznie jedna. Instytucje różnią się między sobą także pod kątem opłat, które pobierają za przelewy natychmiastowe od poszczególnych klientów.

Ekspresowy przelew nie zawsze jest darmowy, jednak zapewnia skrócenie czasu transakcji do absolutnego minimum, dzięki czemu gotówka może trafić z banku do banku w mniej niż minutę (maksymalnie – 15 minut).

Oceń tekst

Od 10 lat związany z branżą finansową. Specjalista od wszelkiego rodzaju produktów pozabankowych, które regularnie analizuje i testuje. Doświadczenie zawodowe zbierał, pracując w największych firmach pożyczkowych, przez co wiedzę na temat sektora pozabankowego posiada z pierwszej ręki. Założyciel portalu pozyczasz.pl.

Kontakt z autorem:

- Opinie

0 Opinii

Jeszcze nie skomentowano!

Możesz być pierwszy