Kiedy dojdzie przelew? Sesje Elixir – oblicz godziny księgowań

Zaktualizowano 01-06-2023 Autor: Arkadiusz Stal
Sprawdź kiedy dojdzie przelew

Kiedy dojdzie przelew – darmowy kalkulator

Zastanawiasz się, kiedy dojdzie przelew z Twoim wynagrodzeniem, albo kiedy wysłać ratę pożyczki, by dotarła do pożyczkodawcy na czas? Skorzystaj z kalkulatora księgowań bankowych, a szybko dowiesz się, kiedy środki wejdą na konto w danym banku.

Samo wykonanie przelewu jest dzisiaj szybkie dzięki bankowości elektronicznej. Aby go zrealizować, wystarczy uzupełnić prawidłowo formularz online i potwierdzić transakcję np. kodem SMS. Jednak to, kiedy faktycznie zostaną one wysłane z konta i kiedy dotrą do odbiorcy, zależy od księgowań w bankach, odbywających się w tzw. sesjach. W każdym banku są nieco inne godziny takich sesji, dlatego trudno samodzielnie wyliczyć czas realizacji przelewu. Nasz darmowy kalkulator zrobi to za Ciebie, a więc precyzyjnie określi:

 • termin wyjścia środków z konta w banku nadawcy,
 • termin ich wpłynięcia na rachunek w banku odbiorcy.

Dzięki naszemu narzędziu już nigdy nie spóźnisz się z zapłatą rachunku lub pożyczki i dokładnie będziesz wiedzieć, kiedy wysłane do Ciebie środki dotrą na Twoje konto.

Kalkulator przelewów – jak działa nasze narzędzie?

Kalkulator przelewów to narzędzie działające online, które na podstawie danych o godzinach sesji księgowań przelewów w poszczególnych bankach szybko oblicza, kiedy wysłane o określonej porze środki z jednego konta dotrą na drugi rachunek. Skorzystanie z kalkulatora jest proste, ponieważ wymaga jedynie podania trzech informacji:

 • numeru konta nadawcy przelewu lub nazwy banku, z którego został on wysłany,
 • daty i godziny wysłania przelewu przez nadawcę,
 • numeru konta odbiorcy przelewu lub nazwy banku, w którym odbiorca ma rachunek.

Kluczowa jest informacja o terminie wysłania przelewu, ponieważ to właśnie od tego zależy, kiedy przelew dojdzie do odbiorcy. A co w sytuacji, jeśli nie masz danych na ten temat, bo np. nie wiesz, kiedy pracodawca wysłał do Ciebie pieniądze? W takim wypadku przeprowadź symulację dla różnych terminów realizacji przelewu, co da Ci pewną orientację, kiedy on dotrze na Twój rachunek.

Przelew bankowy – co to jest?

Przy okazji warto wyjaśnić, co to jest przelew bankowy oraz jak działa. Pod tym pojęciem należy rozumieć bezgotówkowe przekazanie środków z jednego konta bankowego na drugie. Taka transakcja odbywa się zatem elektronicznie bez użycia fizycznych pieniędzy między dwoma rachunkami bankowymi. Zawsze też uczestniczą w niej dwie strony:

 • nadawca – który zleca bankowi tzw. polecenie przelewu, czyli przekazanie środków ze swojego konta na wskazany rachunek odbiorcy,
 • odbiorca – na którego rzecz jest realizowana płatność, a więc który otrzymuje środki.

Warunkiem realizacji przelewu jest posiadanie przez nadawcę odpowiedniej ilości pieniędzy na koncie. Muszą one pokryć kwotę przelewu, a w niektórych przypadkach także prowizję, jeśli bank pobiera ją z tytułu realizacji płatności.

Jak poprawnie wykonać przelew bankowy?

Przelew bankowy możesz wykonać zarówno przez Internet (w internetowym serwisie transakcyjnym lub aplikacji mobilnej banku), jak i zlecić go w placówce banku lub na poczcie. W obu przypadkach niezbędne jest prawidłowe wypełnienie formularza polecenia przelewu (online lub w formie papierowej).

Należy w nim wpisać co najmniej następujące dane:

 • numer swojego rachunku bankowego – składa się on zawsze z 26 cyfr,
 • swoje imię i nazwisko (oraz opcjonalnie adres),
 • numer rachunku bankowego odbiorcy,
 • imię i nazwisko lub nazwę odbiorcy (oraz opcjonalnie jego adres),
 • kwotę przelewu (na papierowym formularzu należy ją podać liczbowo oraz słownie, online wystarczy liczbowo),
 • walutę przelewu,
 • tytuł przelewu – można tutaj wpisać np. numer opłacanego rachunku, czy też numer umowy pożyczkowej.

Ważne!
Przelew możesz zlecić także przez telefon i wówczas powyższe dane do transakcji należy podać telefonicznie pracownikowi banku, w którym prowadzisz konto.

Najprościej jednak wykonać przelew bankowy online w bankowości elektronicznej, ponieważ wówczas część danych „wpisuje się” w formularzu automatycznie np. dane nadawcy przelewu lub numer jego rachunku. Istnieje też możliwość większej automatyzacji np. poprzez realizację tzw. przelewów zdefiniowanych lub pobranie danych do płatności na podstawie historycznych transakcji.

Kto może zlecić przelew?

Przelew bankowy może zlecić wyłącznie właściciel lub współwłaściciel rachunku, z którego ma być zrealizowana płatność. Może być to także osoba mająca jedynie pełnomocnictwo do danego konta np. należącego do rodziców lub małżonka, albo do konta firmowego.

Sesja Elixir – co to jest?

Przelewy bankowe w Polsce realizowane są w tzw. systemie Elixir. Jest to elektroniczny system rozliczeń międzybankowych, który został stworzony przez Krajową Izbę Rozrachunkową i który stosowany jest do księgowania transakcji w polskiej walucie.

Rozliczanie takich transakcji odbywa się w bankach podczas tzw. sesji Elixir. Są to inaczej określone pory dnia, w których banki dokonują w systemie elektronicznym księgowań płatności wychodzących i przychodzących. Sesja elixir zazwyczaj odbywa się 3 razy dziennie i tylko w dni robocze.

Sesje Elixir a czas oczekiwania na przelew

Należy mieć świadomość, że sesje Elixir mają wpływ na czas oczekiwania na przelew. Konkretnie to od nich zależy, kiedy zostanie zaksięgowane:

 • wyjście przelewu z konta nadawcy,
 • wpłynięcie środków na konto odbiorcy.

Mówimy tu jednak wyłącznie o przelewach realizowanych między dwoma różnymi bankami. Jeśli bowiem zlecisz przelew do odbiorcy, który ma konto w tym samym banku co Ty, zostanie on zaksięgowany z pominięciem sesji Elixir, a więc w praktyce niemal natychmiast.

Sesje Elixir – godziny księgowania przelewów przychodzących i wychodzących

Chcąc wiedzieć, kiedy dojdzie przelew z innego banku, należy znać godziny księgowań i sesji Elixir w banku nadawcy i odbiorcy płatności. W każdym banku godziny sesji Elixir dla przelewów wychodzących i przychodzących są bowiem różne.

Przykładowo, przelew zlecony o 7 rano w jednym banku będzie zaksięgowany jako wychodzący już o godzinie 8, a w innym dopiero po 11. Z kolei jego wpływ na konto odbiorcy w jednej instytucji zostanie odnotowany już o 14, a w innej dopiero po 17.

Alior Bank

Sesje wychodzące
8:2016:2015:20

Sesje przychodzące
10:3014:3016:45

BOŚ - Bank Ochrony Środowiska

Sesje wychodzące
9:3013:3016:00

Sesje przychodzące
11:0015:0017:30

Bank Pocztowy

Sesje wychodzące
9:0013:0015:00

Sesje przychodzące
11:0015:0017:30

BNP Paribas

Sesje wychodzące
8:0011:4514:15

Sesje przychodzące
11:00 – 12:0014:30 – 15:00po 17:30

Credit Agricole

Sesje wychodzące
do 14:00 ten sam dzieńpo 14:30 następny dzień

Sesje przychodzące
11:0015:0017:00

Getin Noble

Sesje wychodzące
8:1512:1514:30

Sesje przychodzące
11:0010:0017:00

ING Bank

Sesje wychodzące
8:0011:3014:30

Sesje przychodzące
11:0015:0017:30

mBank

Sesje wychodzące
5:5509:5513:25

Sesje przychodzące
11:1515:0018:15

Millennium Bank

Sesje wychodzące
8:1012:1014:30

Sesje przychodzące
12:0015:2017:15

Peako Bank

Sesje wychodzące
8:3012:3015:00

Sesje przychodzące
11:0015:0017:30

PKO Bank Polski

Sesje wychodzące
8:0011:4514:30

Sesje przychodzące
11:3015:1017:30

Plus Bank

Sesje wychodzące
11:3014:0017:00

Sesje przychodzące
11:00-12:0014:30-15:3017:00-18:00

Santander Bank Polska

Sesje wychodzące
08:1512:1514:45

Sesje przychodzące
11:0015:0018:00

Santander Consumer Bank

Sesje wychodzące
11:0015:0017:00

Sesje przychodzące
09:0013:3016:00

Kiedy dojdzie przelew bankowy?

Jak obliczyć, kiedy dojdzie przelew bankowy? Przede wszystkim pamiętaj, że banki księgują przelewy wyłącznie w dni robocze i o określonych porach dnia. Wyjątkiem są przelewy wewnętrzne (w obrębie jednego banku) oraz tzw. przelewy natychmiastowe, które rozliczane są w innym systemie (np. Express Elixir) niemal przez okrągłą dobę i 7 dni w tygodniu.

Jeśli zatem zlecisz przelew standardowy w banku X do banku Y, najpierw sprawdź godziny księgowań przelewów wychodzących w banku X, a potem godziny księgowań przelewów przychodzących w banku Y. W ten sposób określisz mniej więcej, kiedy pieniądze dotrą na rachunek odbiorcy.

Przykład
Załóżmy, że masz konto w Pekao i zlecisz w nim przelew w dzień roboczy o godzinie 7 rano na konto w banku Santander. Zgodnie z obowiązującymi godzinami sesji Elixir w banku Pekao zostanie on zaksięgowany jako przelew wychodzący o godzinie 8:30. Z kolei w banku Santander przelew zostanie zaksięgowany jako przychodzący tego samego dnia o godzinie 11:00.

Jak sprawdzić kiedy dojdzie przelew?

Tak naprawdę to, kiedy dojdzie przelew, możesz sprawdzić na kilka sposobów. Zrobisz to korzystając z takich narzędzi jak:

 • kalkulator przelewów bankowych – jest to najprostsza i najszybsza metoda,
 • tabela sesji księgowań Elixir,
 • bankowość elektroniczna – po zalogowaniu się do niego sprawdzisz, czy oczekiwana płatność dotarła na Twoje konto, a także kiedy dojdzie do odbiorcy przelew zlecony przez Ciebie (większość banków wyświetla informację przy wypełnianiu zlecenia przelewu, czy dojdzie on tego samego, czy następnego dnia roboczego),
 • usługa powiadamiania o przelewach – oferuje ją większość banków i polega ona na tym, że informacja o przyjściu przelewu przychodzi SMS-em lub pojawia się w aplikacji.

Jakie są rodzaje przelewów bankowych

Do tej pory skupialiśmy się przede wszystkim na standardowych przelewach Elixir, jednak istnieją różne rodzaje przelewów bankowych. Do najważniejszych z nich należą:

 • wewnętrzne – realizowane między kontami w tym samym banku,
 • zewnętrzne – realizowane między kontami w dwóch różnych bankach,
 • krajowe – dokonywane w polskich złotych między kontami w polskich bankach,
 • walutowe – dokonywane w walucie obcej (dzielą się one na przelewy SWIFT i SEPA),
 • przelewy Elixir – są to standardowe przelewy krajowe,
 • przelewy Sorbnet – są one obsługiwane przez NBP i przeznaczone do rozliczeń wysoko kwotowych,
 • przelewy natychmiastowe – realizowane są w kilka minut bez względu na porę i dzień tygodnia i mogą być wykonywane w dwóch systemach: Express Elixir lub Blue Cash.

Specyficznymi rodzajami przelewów bankowych są także zlecenia stałe lub polecenia zapłaty. Służą one do realizowania płatności cyklicznych np. automatycznego opłacania comiesięcznego abonamentu lub rachunków za prąd.

Pytania i odpowiedzi

Czym są sesje przychodzące i wychodzące?

Sesje przychodzące to inaczej sesje, w których dany bank księguje przelewy przychodzące z innych banków. Z kolei podczas sesji wychodzących księgowane są przelewy zlecone z rachunków danego banku, które mają „wyjść” do innych instytucji.

Co, jeśli przelew nie doszedł?

Może zdarzyć się, że zlecony przelew nie doszedł do odbiorcy. Najczęściej ma to miejsce w sytuacji, gdy nadawca wprowadzi błędne dane w poleceniu przelewu np. dotyczące numeru rachunku odbiorcy. W takim przypadku jednak wysłane pieniądze powinny automatycznie wrócić na konto nadawcy. Jeśli tak się nie stanie, należy złożyć reklamację w banku.

Kiedy otrzymam przelew zlecony w sobotę lub niedzielę?

Standardowy przelew Elixir zlecony w sobotę lub niedzielę dojdzie do odbiorcy dopiero w najbliższym dniu roboczym, a więc w poniedziałek. Wyjątkiem jest przelew wewnętrzny lub natychmiastowy, który powinien być zrealizowany w tym samym dniu, również w weekend.

Kiedy dotrze przelew między tymi samymi bankami?

Przelew między kontami należącymi do obcych osób, ale prowadzonych w tym samym banku, jest traktowany jako przelew wewnętrzny. Jest on księgowany niemal od razu, dlatego odbiorca powinien zobaczyć środki na koncie w ciągu kilku minut od ich wysłania przez nadawcę.

Czy przelewający może sprawdzić, czy doszedł przelew?

Niestety jako nadawca przelewu nie możesz liczyć na to, że bank poinformuje Cię o tym, czy środki dotarły do odbiorcy i kiedy to się stało. Z reguły, jeśli nie otrzyma się zwrotu wysłanych pieniędzy, można zakładać, że trafiły one na konto odbiorcy. Wcześniej więc warto samodzielnie oszacować, kiedy dojdzie przelew, np. korzystając z kalkulatora i potem sprawdzić w swojej historii rachunku, czy płatność została z sukcesem zrealizowana. Możesz też po ustaleniu terminu księgowania przelewu bezpośrednio skontaktować się z odbiorcą, aby potwierdził wpływ środków.

3.7 (Ilość ocen: 7)

Od 10 lat związany z branżą finansową. Specjalista od wszelkiego rodzaju produktów pozabankowych, które regularnie analizuje i testuje. Doświadczenie zawodowe zbierał, pracując w największych firmach pożyczkowych, przez co wiedzę na temat sektora pozabankowego posiada z pierwszej ręki. Założyciel portalu pozyczasz.pl.

Kontakt z autorem: