Ile może zabrać Ci komornik w 2018 roku – poznaj nowe limity

Ile może zabrać Ci komornik w 2018 roku – poznaj nowe limity

Zaktualizowano 17-01-2021 komentarzy 5 Autor: Michał Kamiński

Postępowanie komornicze to ostatni etap odzyskiwania należności, który zwykle jest bardzo skuteczny ze względu na szerokie uprawnienia komornika. W celu zaspokojenia roszczeń wierzyciela komornik może zająć rachunek bankowy dłużnika i jego wynagrodzenie, a także różne składniki jego majątku trwałego i ruchomego (tutaj kilka porad jak się zachować w przypadku wizyty komornika). Nie oznacza to jednak, że dłużnik może zostać pozbawiony środków do życia – zgodnie z prawem komornik musi w kilku przypadkach zastosować się do limitów komorniczych, czyli pozostawić dłużnikowi kwotę wolną od potrąceń. Poniżej wyjaśniamy, od czego zależy jej wysokość i ile wyniesie w 2018 roku.

Limity zajęć komorniczych z wynagrodzenia za pracę

Zajęcie wynagrodzenia za pracę dłużnika jest najpowszechniej stosowanym przez komorników sposobem na odzyskanie długu. Wystarczy, że odpowiedni wniosek trafi do pracodawcy, by ten był zobowiązany potrącać pracownikowi z pensji wskazaną przez komornika kwotę. Potrącenia dokonywane mogą być do momentu całkowitego zaspokojenia wierzyciela, czyli spłaty całej kwoty należności głównej, odsetek oraz kosztów postępowania sądowego i egzekucyjnego. Nie zawsze jednak komornik może zająć całą kwotę wynagrodzenia – wszystko zależy od tego, jaką ma się umowę podpisaną z pracodawcą:

 • umowa cywilnoprawna (o dzieło, zlecenia) – komornik może zabrać 100% wynagrodzenia
 • umowa o pracę – komornik może zabrać 50% wynagrodzenia pod warunkiem, że pracownikowi pozostanie co najmniej równowartość płacy minimalnej (w 2018 roku jest to 2100 zł brutto, czyli 1530 zł netto).

Powyższa zasada dotyczy umowy o pracę na pełen etat i należy ją rozumieć następująco: jeśli ktoś zarabia 4000 zł, to komornik zabierze mu pełne 50%, czyli 2000 zł, ale osoby zarabiające 3000 zł nie mogą mieć zabrane pełnych 50% (1500 zł), tylko 1470 zł, aby pozostała kwota wolna od zajęcia, czyli 1530 zł. Jeśli ktoś z kolei otrzymuje wynagrodzenie minimalna, w ogóle nie musi się obawiać jego zajęcia przez komornika.

Osobom zatrudnionym w niepełnym wymiarze godzin również przysługuje kwota wolna od zajęcia, ale jest ona proporcjonalnie niższa i zależy od wymiaru pracy.

Wyjątki od reguły

Należy pamiętać, że w niektórych przypadkach komornik może zająć nieco więcej niż 50% wynagrodzenia. Dotyczy to przede wszystkim długów alimentacyjnych, gdzie komornik ma prawo zająć do 60% wynagrodzenia.

Nie zawsze także osoby otrzymujące dochody z tytułu umowy cywilno-prawnej muszą być narażone na zajęcie przez komornika wszystkich zarobionych pieniędzy. W przypadku gdy od dłuższego czasu pracują na podstawie tego rodzaju umowy u tego samego pracodawcy i umowa ta jest ich jedynym źródłem dochodu, komornik może zastosować w takim przypadku limity stosowane dla umów o pracę.

Pozostałe ważne limity komornicze

Komornik może zająć różne źródła przychodu i składniki majątku dłużnika, dlatego warto wiedzieć, jakie ograniczenia obowiązują go w tych innych przypadkach:

 • egzekucja z emerytury i renty – kwota wolna od zajęcia wynosi 75% minimalnej emerytury i renty (od 2017 roku wynosi ona 1000 zł)
 • egzekucja z zasiłku – w praktyce nie jest możliwa, ponieważ stawki zasiłków wynoszą mniej niż płaca minimalna, jednak do zajęcia może dojść, gdy zasiłek jest przelewany na konto bankowe
 • zajęcie konta bankowego – w tym przypadku komornik nie wie, skąd pochodzą środki znajdujące się na rachunku, dlatego może zająć także pieniądze pochodzące np. z zasiłku; obowiązuje go jednak limit zajęcia wynoszący 75% wartości wynagrodzenia minimalnego brutto (75% z kwoty 2100 zł to 1575 zł).

Powyższe zasady znowu nie obowiązują wszystkich – dłużnicy alimentacyjni nie mogą liczyć na żadne taryfy ulgowe, ponieważ im komornik może zabrać całą kwotę znajdującą się na rachunku bankowym.

- Opinie

5 komentarzy

 1. Mieczyslaw
  25.08.2018, 10:35 am Odpowiedz
  Komornicy z tego fieny zyja bardzo dokladnie pilnuja terminow wyslania aneksow byle sie nie przedawnilo blokuja konto a pozniej powadamija poczta listowa tak ze nie mozna w terminie sie odwolac
 2. Zbulwersowany
  11.08.2018, 6:35 pm Odpowiedz
  W naszym popieprzonym kraju, komornik może wszystko. Często najbiedniejszych okrada, bo wie że wniesienie sprzeciwu kosztuje min. 100 PLN, a skąd weźmiesz - gdy Ci nie zostawi nawet na bułkę ?!. Woli więc chamsko okradać tych najbiedniejszych, niż walczyć z tymi co i tak mają pieniądze !, sam zarabiając przy tym, po kilkadziesiąt tys. PLN/m-c . !!! ... Ludzką godność i współczucie - ma w DUPIE !!! ...
 3. Xxx
  05.08.2018, 8:43 pm Odpowiedz
  Greg!! Jak?? Napisz.
 4. greg
  09.07.2018, 6:23 pm Odpowiedz
  Jak ktoś umie zakombinować to te limity można łatwo obejść ;)
 5. Janusz
  28.03.2018, 2:36 pm Odpowiedz
  Komornik może zabrać wszystko. Wiem to po sobie