Dowód osobisty dla dziecka – jak go wyrobić i ile się czeka?
Dowód osobisty dla dziecka możesz wyrobić dla pociechy, która nie ukończyła jeszcze 18 lat. Jest to tymczasowy dokument, który w przypadku osób niepełnoletnich nie jest obowiązkowy i może służyć wyłącznie do potwierdzania tożsamości podczas podróży zagranicznych.
Sprawdź, gdzie i jak wyrobić dowód osobisty dla dziecka, ile kosztuje taka usługa, a także kiedy warto z niej skorzystać.
Po co dziecku dowód osobisty?
Dowód osobisty dla dziecka wyrabia się wyłącznie w jednym celu – gdy chce się z pociechą podróżować po Europie, a konkretnie do krajów, w których nie jest wymagany paszport. W praktyce chodzi więc głównie o:
- kraje Unii Europejskiej,
- kraje spoza UE, ale należące do Strefy Schengen – Szwajcarię, Liechtenstein, Islandię i Norwegię,
- Gruzję,
- zamorskie terytoria państw europejskich takie jak należące do Francji Martynika i Gwadelupa, hiszpańskie Wyspy Kanaryjskie, czy brytyjskie Wyspy Normandzkie.
Niepełnoletnie dziecko poza wylegitymowaniem się za granicą w żaden inny sposób nie może użyć dowodu osobistego. Można go zatem wyrobić dziecku wyłącznie w celach turystycznych zamiast paszportu. Warto to zrobić z dwóch powodów – ponieważ jest to znacznie łatwiejsze i tańsze.
Czym jest dowód tymczasowy dla dziecka?
W Polsce dowód osobisty to obowiązkowy dokument tożsamości, który musi mieć każdy obywatel po ukończeniu 18. roku życia. Osoby niepełnoletnie nie mają obowiązku jego posiadania. Rodzice lub opiekunowie prawni mogą jednak go wyrobić dla swojej pociechy. Pełni on podobne funkcje co dowód osobisty osoby dorosłej, ponieważ potwierdza tożsamość oraz obywatelstwo nieletniej osoby, ale służy wyłącznie do jej identyfikacji podczas podróży zagranicznych. Sprawdź czym jest i komu jest potrzebny dowód osobisty.
Należy pamiętać, że jest to jedynie dokument tymczasowy, który jest ważny jedynie przez krótki czas:
- 5 lat – gdy w momencie wyrabiania dokumentu dziecko ma mniej niż 5 lat,
- 10 lat – gdy dokument został wyrobiony dla dziecka mającego więcej niż 5 lat.
Dla porównania, paszport jest ważny 5 lat dla dziecka w wieku do 13 lat lub 10 lat dla dziecka mającego więcej niż 13 lat.
Tak wygląda dowód tymczasowy dla dziecka
Gdzie wyrobić dziecku dowód osobisty w 2021?
Chcąc wyrobić dowód osobisty dla dziecka, musisz jedynie jako jego rodzic lub opiekun prawny złożyć stosowny wniosek w urzędzie miasta lub gminy – zobacz gdzie złożyć wniosek o dowód online. Znacznie prościej jednak zrobić to przez Internet na portalu Gov.pl. Wystarczy do tego mieć profil zaufany albo e-dowód osobisty.
Warto wiedzieć, że o ile dowód osobisty dla dziecka można wyrobić online, o tyle nie jest to możliwe w przypadku paszportu. Wniosek o wyrobienie paszportu można bowiem złożyć wyłącznie w stacjonarnych punktach paszportowych, które znajdują się w największych miastach. Uzyskanie dowodu jest zatem znacznie łatwiejsze.
Jak wyrobić i złożyć wniosek o dowód dla dziecka?
Do wyrobienia dowodu osobistego dla dziecka niezbędne jest przygotowanie swojego dokumentu tożsamości oraz zdjęcia pociechy. Pamiętaj, żeby przetrzymywać dokumenty dziecka na własną rękę bowiem samo dziecko może je zagubić. Zobacz co zrobić po zgubieniu dowodu osobistego, ale także jak uchronić się przed wyłudzeniami kredytów na cudze dane.
Zdjęcie dziecka do dowodu osobistego
Zdjęcie do dowodu musi spełniać odpowiednie wymogi, a więc być kolorowe i zrobione nie później niż pół roku przed złożeniem wniosku o dokument tożsamości. Powinno ukazywać całą głowę zwróconą w kierunku obiektywu oraz górną część ramion dziecka.
W przeciwieństwie do dorosłych dzieci do 5. roku życia na zdjęciach do dowodów osobistych mogą się uśmiechać, a także mieć zamknięte oczy, jednak ich buzia nie może być zasłonięta np. częścią odzieży lub zabawką.
Przy składaniu wniosku przez Internet zdjęcie dziecka należy przesłać drogą elektroniczną – powinno mieć ono rozdzielczość co najmniej 492 x 633 piksele i wielkość do 2,5 MB. Do urzędu należy natomiast dostarczyć zdjęcie w formie papierowej o wielkości 3,5 cm x 4,5 cm.
Jak złożyć wniosek o dowód osobisty dla dziecka online krok po kroku
Aby złożyć przez Internet wniosek o dowód osobisty dla dziecka, wystarczy, że wykonasz następujące czynności:
- Wejdź na stronę Gov.pl i wybierz w zakładce Obywatel opcję „Dokumenty i dane osobowe”, a następnie „Uzyskaj dowód osobisty dla dziecka lub podopiecznego”.
- Kliknij „Złóż wniosek” i zaloguj się za pomocą swojego Profilu Zaufanego lub e-dowodu.
- Wypełnij formularz wniosku (należy zaznaczyć, że jest się rodzicem, podać dane dziecka oraz powód ubiegania się o dowód osobisty, a także wskazać adres urzędu, w którym chce się odebrać dokument).
- Załącz zdjęcie dziecka.
- Wypełnij formularz danymi kontaktowymi (należy podać też adres e-mail, na który zostanie wysłany numer wniosku).
- Podpisz wniosek o wydanie dowodu osobistego dla dziecka, używając swojego Profilu Zaufanego lub za pomocą e-dowodu.
Ile czeka się na dowód dla dziecka?
Na dowód osobisty dla dziecka czeka się tyle samo co na dokument tożsamości dla osoby dorosłej, a więc maksymalnie 30 dni. Często jednak jest on gotowy do odbioru dość szybko. Możesz to sprawdzić online – wystarczy wejść na tę stronę i wpisać w odpowiedniej rubryce numer wniosku, jaki otrzymałeś na adres e-mail.
Po odbiór gotowego dowodu może do urzędu iść jeden rodzic, także ten, który nie składał wniosku. Należy ze sobą zabrać dziecko, jeśli ma więcej niż 5 lat. Przy odbiorze dokumentu rodzic musi okazać swój dowód osobisty lub paszport, a także dokument tożsamości dziecka, jeśli miało wyrobiony (np. paszport). Dzieci w wieku powyżej 13 lat mogą odebrać swój dowód samodzielnie.
Ile kosztuje dowód osobisty dla dziecka – ceny i opłaty
Wyrobienie dowodu osobistego dla dziecka jest bezpłatne. Jedynym kosztem, jaki trzeba ponieść, to ewentualna cena zrobienia zdjęcia u fotografa.
Brak opłat za dowód dla dziecka jest kolejnym argumentem, by go wyrobić zamiast paszportu, jeśli chce się z pociechą podróżować jedynie do krajów Strefy Schengen. Wyrobienie paszportu dla ucznia kosztuje bowiem 70 zł, natomiast dla nieuczących się dzieci od 15 do 30 zł w zależności od ich wieku i przysługującej ulgi.
0 Opinii
Jeszcze nie skomentowano!
Możesz być pierwszy