Ulga na internet 2022 – zyskaj nawet 1520 zł odliczenia

Ulga na internet 2022 – zyskaj nawet 1520 zł odliczenia

Zaktualizowano 20-04-2022 Autor: Arkadiusz Stal

Ulga na internet jest popularnym sposobem na obniżenie podatku dochodowego od osób fizycznych. W końcu każdy z nas korzysta już z internetu, dlatego warto wiedzieć, jak odliczyć koszty takiej usługi w PIT.

Od razu uprzedzamy, że jeśli od momentu wprowadzenia ulgi w 2005 roku już skorzystałeś dwukrotnie z takiego odliczenia, po raz kolejny nie będziesz mógł tego zrobić. Sprawdź, jak działa ulga na internet, komu przysługuje i jaką kwotę można odliczyć.

Co to jest ulga podatkowa na internet

Ulga na internet to jedna z dostępnych w Polsce ulg podatkowych, dzięki której osoby fizyczne mogą pomniejszyć swoje roczne zobowiązanie wobec urzędu skarbowego z tytułu podatku dochodowego. Po raz pierwszy ulgę wprowadzono w 2005 roku, czyli w czasach, gdy korzystanie z internetu nie było tak powszechne jak dzisiaj.

Miała ona zatem na celu zachęcić do podłączenia się do sieci i początkowo pozwalała odliczyć w PIT wydatki na ten cel każdego roku. Dopiero od 2013 roku możliwość te ograniczono, co wyjaśnimy niżej. W 2021 roku ulga internetowa wciąż obowiązuje, dlatego warto z niej skorzystać.

Z formalnego punktu widzenia ulga na internet polega na możliwości odliczenia od dochodu w rocznej deklaracji PIT łącznej kwoty wydatków poniesionych z tytułu korzystania z internetu na własny, prywatny użytek. Dzięki temu zmniejsza się podstawa opodatkowania, a więc także i sam podatek.

Szukasz oszczędności? Sprawdź jakie inne ulgi podatkowe pozwalają obniżyć podatek PIT.

Kto może skorzystać z ulgi na internet?

Z ulgi na internet mogą skorzystać osoby fizyczne rozliczające się z fiskusem na podstawie:

 • PIT 28
 • PIT 36
 • PIT 37

Należy pamiętać, że odliczyć można wyłącznie wydatki na internet, z którego korzystało się prywatnie. Osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą nie mogą zatem wykorzystać ulgi z tytułu kosztów internetu użytkowanego na potrzeby swojej firmy. Mogą jedynie odliczyć wydatki na internet wykorzystywany w celach osobistych i tylko w przypadku, gdy rozliczają się według skali podatkowej bądź ryczałtu.

Ile zwrotu można odliczyć – kalkulator

Maksymalnie w deklaracji rocznej podatnik może odliczyć 760 zł wydatków na internet poniesionych w ciągu rozliczanego roku podatkowego. W przypadku małżonków rozliczających się wspólnie limit odliczeń wynosi 1520 zł. Odliczenie przysługuje jednak w kwocie wydatków faktycznie poniesionych, dlatego przy wypełnianiu deklaracji PIT przydaje się do rozliczenia ulgi na internet kalkulator.

Ważne!
W ramach ulgi na internet odliczamy wydatki brutto poniesione na dostęp do internetu.

Jak obliczyć ulgę na internet?

Załóżmy, że w 2021 roku według umowy zawartej z dostawcą internetu płaciłeś co miesiąc rachunki w wysokości 60 zł. Rocznie Twoje wydatki na internet wyniosły zatem 720 zł.

Właśnie tę kwotę będziesz mógł odliczyć od dochodu w PIT. Jeżeli natomiast Twoje rachunki wyniosłyby 100 zł miesięcznie, odliczeniu będzie podlegała kwota 760 zł, czyli górny limit ulgi, a nie pełna kwota wydatków 1200 zł.

Ulga na internet – ile razy można odliczyć i co ile lat

Od 2013 roku obowiązuje kolejny limit wykorzystania ulgi na internet, polegający na tym, że można ją odliczyć maksymalnie w dwóch następujących po sobie latach podatkowych. Co to oznacza w praktyce?

Jeśli np. skorzystałeś z ulgi na internet po raz pierwszy w 2020 roku, będziesz mógł dokonać kolejnego odliczenia za obecny 2021 rok, ale za kolejny 2022 już nie. Jeżeli natomiast dotychczas w ogóle nie korzystałeś z ulgi, możesz to zrobić przy rozliczaniu dwóch kolejnych rocznych zeznaniach PIT, czyli za 2021 i za 2022 rok.

Ważne!
W przypadku, gdy skorzystałeś z ulgi tylko w jednym rozliczeniu rocznym wiele lat temu np. tylko w 2014 roku, nie przysługuje Ci prawo do kolejnego odliczenia teraz w 2021 roku. Nie ma bowiem zachowania dwuletniej ciągłości rozliczenia.

Jak ulgę na internet rozliczyć na zeznaniu PIT

Rozliczenie ulgi internetowej jest proste. Wystarczy, że wyliczoną kwotę ulgi wpiszesz w załączniku do głównego zeznania PIT/O w części dotyczącej odliczeń od dochodu. Potem należy ją ująć we właściwej deklaracji PIT.

Przykładowo w PIT 37 trzeba to zrobić w części E w rubryce „Odliczenia wykazane w części B w PIT/O”. Pamiętaj, że wpisuje się tutaj sumę wszystkich odliczeń od dochodu, dlatego jeśli korzystasz z innych ulg, a nie tylko z ulgi na internet, będziesz musiał zsumować wszystkie kwoty wykazane w PIT/O.

Kwotę ulgi na internet wpisujesz w części B PIT/O – punkt 29 lub 30

ulga na internet pit PIT 37.jpg

W PIT 37 kwotę ulgi podajesz w części E – punkt 108 lub 109

Rozliczanie PIT ze współmałżonkiem a ulga internetowa

Przy rozliczaniu PIT ze współmałżonkiem ulga na internet przysługuje tej osobie, na którą jest zawarta umowa z dostawcą internetu i na którą są wystawiane rachunki lub faktury.

Chcąc odliczyć jak największą kwotę, najlepiej więc taką umowę podpisać na oboje małżonków. Wówczas każde z nich będzie mogło odliczyć kwotę do 760 zł, co łącznie zapewni im obniżenie podstawy opodatkowania nawet o 1520 zł.

Wydatki na internet powinny być udokumentowane

Jeśli interesuje Cię ulga na internet, musisz pamiętać, że odliczyć można wyłącznie faktycznie poniesione i udokumentowane wydatki na dostęp do internetu.

W praktyce więc na wypadek kontroli urzędu skarbowego należy mieć imienne rachunki lub faktury, bądź inne potwierdzenia poniesienia takich wydatków np. przelewy bankowe.

Bardzo ważne jest, aby w takich dokumentach widniały takie informacje jak:

 • dane dostawcy usługi,
 • dane podatnika korzystającego z usługi dostawy internetu,
 • rodzaj usługi, czyli dostęp do internetu,
 • kwota wydatku,
 • datę poniesienia wydatku.

Z dokumentów nie powinny wynikać żadne wątpliwości, że to podatnik odliczający ulgę na internet poniósł faktycznie koszty w związku z korzystaniem z usługi i że został nimi obciążony w roku podatkowym, za który dokonuje rozliczenia podatku dochodowego.

Jakie usługi internetowe można odliczyć?

Najczęściej osoby korzystające z ulgi internetowej odliczają kwoty wynikające z rachunków za abonament za internet domowy. Jest to najprostszy sposób rozliczenia i najbezpieczniejszy.

Warto jednak wiedzieć, że równie dobrze można odliczyć wydatki poniesione za prywatne korzystanie z internetu także poza miejscem zamieszkania np. w kafejce internetowej, czy w ramach usługi internetu mobilnego (w komórce lub za pomocą przenośnego modemu).

I w tym przypadku należy jednak posiadać imienny dowód zakupu usługi, który będzie precyzyjnie określał kwotę wydatku poniesionego konkretnie za dostęp do sieci.

Odliczenie ulgi a usługa w pakiecie

W niektórych przypadkach wymagania dotyczące udokumentowania wydatków podlegających odliczeniu w deklaracji PIT będą dość trudne do spełnienia.

Najlepszym przykładem są faktury od operatorów telefonii komórkowej lub telewizji oferujących pakiety usług obejmujących np. telewizję satelitarną i internet bądź abonament telefoniczny z dostępem do mobilnego internetu.

Jeśli na rachunkach za takie pakiety widnieje jedna ogólna kwota za wszystkie usługi, ulga na internet nie może być prawidłowo odliczona. Trudno bowiem wyodrębnić samodzielnie kwotę wydatków poniesionych wyłącznie na dostawę internetu.

Będzie to jednak możliwe, jeśli np. w umowie są wyszczególnione odrębne kwoty za każdą z usług i są one stałe co miesiąc.

Już wiesz, jak działa ulga na internet i jak ją rozliczyć? Pamiętaj o podstawowych zasadach jej odliczenia:

 • maksymalnie możesz odliczyć 760 zł wydatków (lub 1520 zł jeśli rozliczasz się ze współmałżonkiem)
 • ulga przysługuje jedynie w dwóch następujących po sobie latach podatkowych.
1 (Ilość ocen: 63)

Od 10 lat związany z branżą finansową. Specjalista od wszelkiego rodzaju produktów pozabankowych, które regularnie analizuje i testuje. Doświadczenie zawodowe zbierał, pracując w największych firmach pożyczkowych, przez co wiedzę na temat sektora pozabankowego posiada z pierwszej ręki. Założyciel portalu pozyczasz.pl.

Kontakt z autorem:

- Opinie

1 Opinia

 1. Anonim
  13.01.2023, 3:42 pm Odpowiedz
  Nie wiem dlaczego wszędzie piszecie takie bzdury zamiast faktycznie zamieścić wzór obliczenia ulgi.