Ubezpieczenie pomostowe

Ubezpieczenie pomostowe

Zaktualizowano 01-05-2023 Autor: Arkadiusz Stal

Wykupując ubezpieczenie, jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że z jego pomocą zapewniamy sobie pewien rodzaj dodatkowego zabezpieczenia. Istnieją jednak szczególne rodzaje polis, które są obligatoryjne w sytuacji ubiegania się o kredyt, ale chronią wyłącznie kredytodawców.

Mowa m.in. o ubezpieczeniu pomostowym, które jest obowiązkowe w przypadku większości kredytów hipotecznych, jednak jego bezpośrednim beneficjentem nie jest klient banku. Poniżej przeczytasz więcej szczegółowych informacji na jego temat i dowiesz się, kiedy przysługuje Ci zwrot należności za tego typu polisę.

Co to jest ubezpieczenie pomostowe?

Ubezpieczenie pomostowe jest rodzajem ubezpieczenia kredytu,  które chroni interes banku przy udzielaniu kredytu hipotecznego. Daje instytucji gwarancję odszkodowania na wypadek utraty praw do hipoteki.

Koszt ubezpieczenia pomostowego zawsze pokrywa kredytobiorca, mimo że to nie on jest nim zabezpieczany. Opłata za polisę pomostową zostaje „doliczona” do marży lub – rzadziej – pobierana jednorazowo.

Wszystkie banki, które kredytują swoim klientom zakup nieruchomości, chcą uchronić się przed ewentualną niewypłacalnością świadczeniobiorców na wszelkie możliwe sposoby. Zabezpieczeniem kredytu hipotecznego jest oczywiście wpis do księgi wieczystej, jednak okres między zawarciem umowy kredytowej a wpisaniem zobowiązania do hipoteki zasadniczo pozostaje bez tego typu ochrony, stąd wprowadzenie obowiązku wykupienia na ten czas ubezpieczenia pomostowego.

Czy ubezpieczenie pomostowe jest obowiązkowe?

Ubezpieczenie pomostowe jest konieczne niemal zawsze, by bank zgodził się na udzielenie kredytu hipotecznego. Nie musi być jednak wykupywane przez cały czas trwania umowy kredytowej. Jest polisą czasową, którą należy opłacać tylko do momentu ustanowienia wpisu do hipoteki.

W zależności od tego, jak długo to potrwa, koszt Twojego kredytu może wzrosnąć w różnym wymiarze.

Ile kosztuje ubezpieczenie pomostowe?

Opłata za ubezpieczenie pomostowe jest zależna od oferty kredytu. Każdy bank nalicza ją indywidualnie, jednak zgodnie z polityką wewnętrzną większości instytucji, to zwykle podwyższenie marży o wartość wynoszącą od 0,5% do 2,5%.

Koszt ubezpieczenia na przykładzie

Jeżeli Twój kredyt hipoteczny wynosi 250 000 zł, jego oprocentowanie to 9,42%, a marża – 2%, przez 300 miesięcy będziesz oddawał do banku po 2137,85 zł.

Doliczając do tego koszt ubezpieczenia pomostowego, wynoszącego 1% (a więc 134 zł), w miesiącach poprzedzających wpis hipoteki do księgi wieczystej zapłacisz 2271,75 zł.

Jeszcze niedawno były to pieniądze, które ktoś mógłby nazwać wyrzuconymi w przysłowiowe błoto. Obecnie stanowią one jednak swego rodzaju zaliczkę płaconą a konto kredytu lub podlegające zwrotowi.

Ubezpieczenie pomostowe — zwrot jest możliwy

Od 2022 roku, za sprawą Ministerstwa Sprawiedliwości ubezpieczenie pomostowe podlega zwrotowi lub jest zaliczane na poczet spłaty kredytu.

Nowa ustawa o kredycie hipotecznym pozwala co prawda bankom na dalsze stosowanie obowiązku wykupywania przez klientów ubezpieczenia pomostowego, jednak wyłącznie do momentu dokonania wpisu hipoteki, po którym cała zapłacona z tego tytułu kwota ma zostać zwrócona świadczeniobiorcom, lub obniżyć pozostałą do spłaty kwotę kredytu.

Kiedy można ubiegać się o zwrot?

Nowa Ustawa o kredytach hipotecznych dotyczy wszystkich osób, których ustanowienie hipoteki w księdze wieczystej nastąpiło po 17 września 2022 roku.

Konsumenci, których umowy i wpisy hipoteki mają wcześniejszą datę, nie skorzystają niestety z nowego prawa do zwrotu kosztów ubezpieczenia pomostowego.

Jak otrzymać zwrot ubezpieczenia pomostowego?

Banki mają 60 dni na uregulowanie należności tytułem zwrotu za opłaty dotyczące ubezpieczenia pomostowego od momentu pojawienia się wpisu hipoteki w księdze wieczystej.

Instytucje powinny oddać odpowiednią kwotę automatycznie, nie czekając na żaden wniosek klienta, jednak w praktyce, jeżeli zależy Ci na czasie, warto byś przedłożył pracownikowi banku, odpis z księgi wieczystej potwierdzający hipotekę.

Oceń tekst

Od 10 lat związany z branżą finansową. Specjalista od wszelkiego rodzaju produktów pozabankowych, które regularnie analizuje i testuje. Doświadczenie zawodowe zbierał, pracując w największych firmach pożyczkowych, przez co wiedzę na temat sektora pozabankowego posiada z pierwszej ręki. Założyciel portalu pozyczasz.pl.

Kontakt z autorem:

- Opinie

0 Opinii

Jeszcze nie skomentowano!

Możesz być pierwszy