Kredyt i pożyczka odnawialna

Kredyt i pożyczka odnawialna

Zaktualizowano 27-02-2021 Opinie 0 Autor: Michał Kamiński

Kredyt odnawialny w rachunku to wygodny sposób na uzyskanie dostępu do dodatkowych środków, z których można korzystać w dowolnym momencie i w dowolnej kwocie do określonego limitu.

Poniżej przedstawiamy, co jeszcze warto wiedzieć o kredycie odnawialnym, w jaki sposób można go uzyskać i kiedy warto to zrobić.

Kredyt odnawialny a debet w rachunku

Na początku warto wyjaśnić, czym różni się kredyt odnawialny od debetu w rachunku, skoro oba produkty na pierwszy rzut oka są niemal identyczne. Oba bowiem polegają na udostępnieniu klientowi w jego rachunku osobistym dodatkowej sumy środków, które może on wykorzystać na dowolny cel i w dowolny sposób zawsze wtedy, gdy ich potrzebuje.

W obu przypadkach taki limit zadłużenia ma charakter odnawialny, czyli każdy wpływ środków na konto zmniejsza zadłużenie, zwiększając tym samym dostępne saldo. Zarówno kredyt odnawialny, jak i debet w rachunku może być bardzo długo w ogóle nie wykorzystywany i wówczas nie trzeba płacić z tytułu jego posiadania odsetek. Odsetki naliczane są wyłącznie od kwoty wykorzystanej z przyznanego limitu.

Czym zatem różni się kredyt odnawialny od debetu w koncie?

Przede wszystkim kwotą, ponieważ debet w rachunku zwykle wynosi od kilkuset do kilku tysięcy złotych, natomiast kredyt odnawialny może wynosić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Kredyt odnawialny proponowany jest głównie firmom, jednak coraz częściej można go także spotkać w ofercie dla klientów indywidualnych. Ze względu na wysokość kredytu, procedura jego udzielania w odróżnieniu od debetu wymaga większej ilości formalności, podpisania odrębnej umowy i zapłaty prowizji.

Jak skorzystać z pożyczki odnawialnej?

Podstawowym warunkiem otrzymania kredytu odnawialnego jest posiadanie rachunku osobistego. Najwygodniej o taki kredyt wnioskować w banku, w którym prowadzony jest nasz rachunek i to najlepiej ten, na który wpływają systematycznie nasze dochody. Wówczas bank prawdopodobnie nie będzie nawet prosił o dostarczenie żadnych dokumentów. Wniosek o kredyt odnawialny można złożyć w większości banków za pośrednictwem systemu bankowości internetowej. W celu dopełnienia formalności konieczna jednak będzie wizyta w oddziale.

Jeśli chcemy skorzystać z oferty kredytu odnawialnego w innym banku, najpierw konieczne będzie założenie w nim rachunku, a także dopełnienie wielu dodatkowych formalności np. dostarczenia dokumentów dochodowych.

Warto pamiętać, że przyznanie kredytu odnawialnego zależy od zdolności kredytowej, a więc wiąże się z normalną procedurą oceny kredytowej wnioskodawcy.

Uwaga
Umowa kredytu odnawialnego zazwyczaj zawierana jest na okres 12 miesięcy, ale może być automatycznie przedłużona. Warunkiem przedłużenia jest systematyczne zasilanie konta środkami.

Zalety kredytu odnawialnego w rachunku

Kredyt odnawialny w rachunku to dobre rozwiązanie dla osób, które chcą mieć szybki dostęp do dodatkowych środków „na wszelki wypadek”. Gdy pojawi się większy wydatek, zamiast tracić czas na formalności związane z uzyskaniem pożyczki, można sięgnąć po środki z kredytu odnawialnego. Posiadanie limitu w rachunku daje więc poczucie bezpieczeństwa.

Kredyt odnawialny jest też sposobem na zwiększenie puli środków na bieżące wydatki – można się nim posiłkować nawet co miesiąc, jeśli na przykład ma się chwilowo niższe przychody lub zwiększone wydatki. Warto zauważyć, że kredyt odnawialny jest alternatywą dla karty kredytowej, jednak w przypadku tej ostatniej należy pamiętać o regularnym zasilaniu karty oraz pilnować terminów rozliczeń. Niestety obsługa zadłużenia na karcie kredytowej jest zwykle dużo bardziej kosztowna niż obsługa zadłużenia wynikająca z kredytu odnawialnego. Kredyt w rachunku ma z reguły niższe oprocentowanie, a także dużo łatwiej nim zarządzać.

Oceń tekst

- Opinie

0 Opinii

Jeszcze nie skomentowano!

Możesz być pierwszy