Kapitalizacja odsetek – co to znaczy?

Kapitalizacja odsetek – co to znaczy?

Zaktualizowano 16-01-2023 Autor: Arkadiusz Stal

Jeśli zamierzasz otworzyć lokatę bankową lub analizujesz oferty kont oszczędnościowych, temat kapitalizacji odsetek nie może być Ci obcy. To — obok oprocentowania — najważniejszy parametr, który będzie miał wpływ na Twoje zyski. Kapitalizacja odsetek może dotyczyć Cię także w przypadku zaciągnięcia kredytu czy pożyczki.

Czym dokładnie jest kapitalizacja odsetek i w jaki sposób policzyć spodziewany wynik finansowy swojego produktu inwestycyjnego? Dowiesz się z poniższego tekstu.

Kapitalizacja odsetek — co to jest?

Znaczenie kapitalizacji odsetek najłatwiej wyjaśnić na przykładzie zasad działania lokat bankowych.

Od ulokowanego kapitału naliczane są odsetki, które zwiększają sumę bazową, po czym zostają zwrócone właścicielowi po zamknięciu lokaty wraz z jego pierwotnym wkładem.

Im częściej odsetki kapitalizują się, tym wyższa staje się z czasem kwota, od której zostają naliczane. Od tej reguły są jednak wyjątki, które znajdziesz w akapicie o rodzajach kapitalizacji odsetek.

Częstotliwość kapitalizacji odsetek jest z kolei zależna od oferty danego banku.

Jak często odsetki się kapitalizują?

Odsetki mogą zostać skapitalizowane:

 • codziennie,
 • raz w miesiącu,
 • raz na kwartał,
 • w ujęciu półrocznym,
 • w ujęciu rocznym,
 • jednorazowo, kiedy lokata zostaje zamknięta.

Jeśli nie masz do czynienia z kapitalizacją prostą, o której szerzej przeczytasz poniżej, najbardziej opłacalna będzie dla Ciebie jak najczęstsza kapitalizacja odsetek.

Zdecyduj się, więc na produkt, który oferuje powiększanie Twojego kapitału o odsetki miesięcznie, kwartalnie lub rocznie. Kapitalizacja codzienna raczej nie jest oferowana przez banki. Najczęściej spotkasz się z rocznymi i jednorazowymi wariantami.

Liczba kapitalizacji w trakcie roku to jedna z kluczowych informacji, której potrzebujesz, by dokładnie porównać ze sobą poszczególne oferty, biorąc pod uwagę zysk, który mają potencjał wygenerować.

Poznaj wzór na kapitalizację odsetek

Internet obfituje w gotowe kalkulatory, które po wprowadzeniu wszystkich potrzebnych danych, mogą obliczyć dla Ciebie kwotę środków, które możesz zarobić na odsetkach. Korzystają one z prostego wzoru, który możesz również wykorzystać samodzielnie:

K= KO * (1+r/m) * mn

Co oznaczają poszczególne symbole? Wyjaśnienie poniżej:

 • K – końcowy kapitał,
 • K0 – kapitał początkowy,
 • r – nominalna stopa procentowa w skali roku,
 • m – ilość kapitalizacji w trakcie roku,
 • n – okres trwania lokaty.

Zobacz, jak takie obliczenia wyglądają w praktyce.

Przykłady kapitalizacji odsetek

Poniższy przykład pozwoli Ci zobaczyć faktyczne użycie umieszczonego tu wzoru na kapitalizację odsetek, a także wpływ ich częstotliwości na ostateczny zysk.

Przykładowo
Na rocznej lokacie z oprocentowaniem na poziomie 6% chcesz zdeponować 10 000 zł i masz do wyboru kapitalizację odsetek: co kwartał, co pół roku oraz jednorazowo przy zakończeniu umowy. Nasze KO to zatem 10 000, r – 6%, a n – 1 rok.

Zobacz, jakie będą różnice w zyskach:

 1. Kapitalizacja co kwartał
  Umieszczając 10 000 zł na opisanej wyżej lokacie, Twoje odsetki dzięki czterokrotnej kapitalizacji wyniosą 611 zł.
 2. Kapitalizacja co 6 miesięcy
  10 000 i 6% lokata roczna przy dwukrotnej kapitalizacji wygeneruje odsetki na poziomie 607,26 zł.
 3. Kapitalizacja jednorazowa
  10 000 zł na tej samej lokacie, ale z kapitalizacją na koniec to 599,97 zł odsetek.

Jak widzisz, w takim wariancie różnica między najkorzystniejszą i najmniej korzystną lokatą wyniesie 11,03 zł, jednak jeśli lokata zostanie otwarta nie na rok, a na 10 lat, oba wyniki będzie dzieliło już 1667,15 zł. I to bez zmiany podstawowych parametrów inwestycji, czyli jej kwoty, oprocentowania oraz długości oczekiwania na zwrot.

Ważne!
Oprócz tego, że lokaty różnią się między sobą częstotliwością kapitalizacji odsetek, na zyski ma także wpływ rodzaj kapitalizacji.

Rodzaje kapitalizacji odsetek

Kapitalizacja, kapitalizacji nierówna. Poznaj jej rodzaje:

 • Kapitalizacja prosta – bazą do naliczania odsetek w kolejnych okresach jest każdorazowo kapitał początkowy.
 • Kapitalizacja złożona – odsetki zostają naliczone za pierwszym razem od kapitału początkowego, ale za każdym kolejnym – zarówno od K0, jak i uzbieranych odsetek.
 • Kapitalizacja z góry – naliczenie odsetek następuje na początku każdego okresu.
 • Kapitalizacja z dołu – odsetki naliczane są na koniec okresu kapitalizacji.
 • Kapitalizacja zgodna – występuje, gdy okresy oprocentowania i kapitalizacji odsetek są tożsame (jeśli oprocentowanie określane jest w skali roku, kapitalizacja następuje po 12 miesiącach).
 • Kapitalizacja niezgodna – występuje, gdy pojedynczy okres kapitalizacji jest krótszy lub dłuższy niż okres, w którym określone zostało oprocentowanie (oprocentowanie roczne, a kapitalizacja np. co miesiąc lub co 3 lata).

Rodzaje tworzące przeciwieństwa, oczywiście wykluczają się nawzajem, jednak poza tym, mogą występować łącznie, w zależności od produktu finansowego, którego dotyczą.

A gdzie oprócz lokat spotkasz się z różnymi rodzajami kapitalizacji? Zobacz, o jakich produktach bankowych i pozabankowych może być mowa.

Jakich ofert dotyczy kapitalizacja odsetek?

Kapitalizacja odsetek ma szczególne znaczenie, jeśli chodzi o produkty oszczędnościowe i inwestycyjne, m.in.:

 • Lokaty
 • Konta oszczędnościowe
 • Konta emerytalne

Po drugiej stronie rynku mamy zaś zobowiązania finansowe – kredyty i pożyczki, których kapitalizacja odsetek także dotyczy.

Kapitalizacja odsetek od kredytu — jak działa?

Kiedy spóźniasz się z uregulowaniem swoich rat kredytowych czy innych zobowiązań finansowych, bank ma prawo nałożyć na Ciebie odsetki karne za spóźnienie.

Często są to odsetki za każdy dzień zwłoki i również ulegają one kapitalizacji na dokładnie takich samych zasadach jak w przypadku lokat czy innych produktów oszczędnościowych.

Zamiast jednak generować zysk, powiększają kwotę do spłaty.

Kapitalizacja odsetek a podatki

Na koniec warto zaznajomić się również z zasadami rozliczania zysków kapitałowych w Urzędzie Skarbowym. Choć dochodów z lokat nie trzeba ujmować w rocznym zeznaniu podatkowym, odprowadza się z ich tytułu podatek Belki.

To potoczna nazwa podatku od zysków kapitałowych, który został wprowadzony w 2002 roku i wynosi 19%. Oznacza to, że niespełna 1/5 wypracowanych zysków wyląduje u fiskusa.

Dobra wiadomość jest jednak taka, że nie musimy pamiętać o tym we własnym zakresie, gdyż na nasze konto oszczędnościowe czy lokatę trafią odsetki netto, a więc bank opodatkuje je i odprowadzi podatek za nas.

Oceń tekst

Od 10 lat związany z branżą finansową. Specjalista od wszelkiego rodzaju produktów pozabankowych, które regularnie analizuje i testuje. Doświadczenie zawodowe zbierał, pracując w największych firmach pożyczkowych, przez co wiedzę na temat sektora pozabankowego posiada z pierwszej ręki. Założyciel portalu pozyczasz.pl.

Kontakt z autorem:

- Opinie

0 Opinii

Jeszcze nie skomentowano!

Możesz być pierwszy