Jak wpłacić pieniądze na konto?

Jak wpłacić pieniądze na konto?

Zaktualizowano 04-01-2023 Autor: Arkadiusz Stal

Czasy, w których pieniądze można było wpłacić na swoje konto jedynie w oddziale banku to pieśń przeszłości. Postęp technologiczny i ciągły rozwój usług finansowych sprawiają, że nowe, szybsze i wygodniejsze opcje przeprowadzenia takiej transakcji wyrastają jak przysłowiowe grzyby po deszczu.

Jak wpłacić pieniądze do banku i na konto? Czy każda metoda jest bezpieczna? Z której najlepiej skorzystać? Odpowiedzi na te oraz wiele innych pytań znajdziesz poniżej.

Kiedy wpłata pieniędzy na konto jest konieczna?

Nie ma w Polsce prawa, które obligowałoby Cię w jakiejkolwiek sytuacji do wpłaty gotówki na swoje konto. Taka operacja jest jednak konieczna, jeśli jesteś zwolennikiem transakcji bezgotówkowych, a z jakichś przyczyn otrzymałeś banknoty „do ręki”. Na przykład podczas sprzedaży wartościowych przedmiotów czy wykonania jakieś usługi.

Na konieczność umieszczenia swoich środków na koncie wskazują także liderzy opinii z dziedziny finansów, którzy ze względu na malejącą wartość pieniądza radzą, by zrezygnować z nieoprocentowanej szuflady na rzecz oprocentowanego rachunku bankowego.

Dlaczego warto wpłacić pieniądze na konto?

Oprócz wymienionych wyżej istotnych powodów, dla których warto zrezygnować z trzymania większej ilości gotówki w domu, większość osób decyduje się na ten krok z uwagi na:

 • wygodę płacenia za zakupy online czy dokonywania wszelkich pozostałych płatności przy pomocy karty debetowej,
 • oszczędność czasu – dzięki terminalom płatniczym, w sklepach nie trzeba liczyć bilonu czy oczekiwać na resztę od kasjera,
 • bezpieczeństwo – niektórzy, trzymając pieniądze w kieszeni lub w miejscu zamieszkania, czują niepokój związany z możliwością kradzieży.

Jeśli należysz do szerokiego grona Polaków (według badań to nawet 65%), którzy zdecydowanie preferują płatności bezgotówkowe, warto byś znał wszystkie dostępne sposoby na umieszczenie pieniędzy na swoim rachunku bankowym.

4 sposoby jak wpłacić pieniądze na konto

Dzięki znajomości różnych opcji wpłaty gotówki na konto jesteś w stanie wybrać rozwiązanie, które najbardziej odpowiada Twoim potrzebom i wymaganiom.

Niektóre sposoby na taki transfer będą bardziej odpowiednie dla osób, którym zależy na czasie, inne przydadzą się w sytuacji deponowania dużej sumy, a jeszcze inne, kiedy nie chcesz skorzystać z karty debetowej lub jej nie posiadasz.

Wpłata gotówki na konto w oddziale

Pieniądze możesz wpłacić na swoje konto, przynosząc je do oddziału banku i przekazując pracownikowi, który następnie policzy je i wystawi Ci pokwitowanie.

Zaletami tego rozwiązania jest:

 • możliwość umieszczenia na rachunku jednorazowo nawet bardzo dużej kwoty,
 • bezpieczeństwo,
 • stosunkowo szybkie zaksięgowanie gotówki na koncie,
 • zerowe opłaty (w większości przypadków).

Wady to:

 • czas obsługi wydłużony często przez oczekiwanie w kolejce na dostępnego pracownika,
 • ograniczone godziny otwarcia placówek bankowych (najczęściej pokrywające się ze standardowymi godzinami pracy).

Wpłata we wpłatomacie

Wpłatomaty to urządzenia, które umożliwiają automatyczny depozyt, bez konieczności obsługi ze strony pracownika. Niektóre należą bezpośrednio do konkretnych banków, inne są maszynami sieciowymi, obsługującymi klientów posiadających rachunki w różnych instytucjach. Wpłatomaty mogą stanowić odrębny aparat lub być częścią bankomatu.

Jak to działa?
Aby wpłacić środki przy pomocy urządzenia, należy wprowadzić kartę debetową w odpowiedni otwór, potwierdzić znajomość kodu PIN karty i postępować zgodnie z instrukcjami na ekranie. Wyświetlane komunikaty podpowiedzą, w którym momencie przygotować banknoty oraz gdzie je umieścić. Po wszystkim maszyna wydrukuje dla Ciebie potwierdzenie wpłaty.

Niektóre banki oferują również możliwość przeprowadzenia takiej operacji przy pomocy kodu Blik i bankowości internetowej, które zastępują kartę debetową i PIN.

W przypadku awarii wpłatomatu zabezpiecza Cię nagranie z kamer, więc sytuacja polegająca na „wciągnięciu” gotówki bez żadnej reakcji ze strony operatora (w taki sposób, w jaki kojarzymy to z automatów z napojami czy biletomatów) nie będzie miała miejsca.

Zalety wpłatomatu to:

 • działanie 24/7,
 • błyskawiczna obsługa klienta,
 • szybkie księgowanie pieniędzy na koncie,
 • brak dodatkowych kosztów.

Wady wpłatomatu mogą stanowić:

 • limity ilości banknotów, które mieszczą się w maszynach – sprzęt przyjmuje najczęściej maksymalnie od 50 do 200 banknotów, a więc jak łatwo policzyć, wpłaty powyżej 40 000 zł muszą zwykle odbywać się na dwa podejścia,
 • konieczność posiadania banknotów w dobrym stanie, bez naderwań czy zagnieceń,
 • brak dostępności odpowiedniego wpłatomatu w pobliżu – pieniądze na konto w konkretnym banku można najczęściej wpłacić jedynie przy pomocy należącego do niego urządzenia. Wpłatomaty poszczególnych instytucji nie umożliwiają transferu gotówki na konta innych banków. Wyjątkiem są wpłatomaty sieciowe, jednak zanim zaczniesz z nich korzystać, upewnij się, czy Twój bank nie naliczy za to dodatkowych kosztów.

Tutaj znajdziesz instrukcję, jak działa wpłatomat.

Wpłata na konto – Żabka i Freshmarket

W osiedlowym sklepie z zielonym szyldem kupisz już nie tylko produkty pierwszej potrzeby, kawę i hot-doga, ale wpłacisz także pieniądze na swoje konto bankowe (jednak tylko przy okazji jakiegoś zakupu). Aby tego dokonać, potrzebujesz dowodu osobistego oraz karty MasterCard. Niestety popularne Visy nie są obsługiwane w tym zakresie.

Wpłata w Żabce i Freshmarkecie nie jest też opcją w każdym z banków – nie umieścisz w ten sposób pieniędzy na rachunku posiadanym m.in. w Citi Handlowym. Jeśli jednak spełniasz wszystkie opisane warunki, w ciągu 24 godzin możesz wpłacić 500 zł.

Zalety wpłaty w Żabce i Freshmarket:

 • duża dostępność punktów obsługowych,
 • dłuższe (niż w oddziałach banków) godziny pracy.

Wady:

 • niski limit kwotowy maksymalnej wpłaty na każde 24 godziny,
 • obsługa wyłącznie kart MasterCard,
 • konieczność wcześniejszego zakupu w sklepie.

Wpłata na konto — Poczta Polska

Przekaz pocztowy to kolejny sposób na umieszczenie gotówki na swoim koncie. Choć nie jest ani nowy, ani nowatorski, nadal cieszy się względną popularnością. Szczególnie wśród osób mieszkających w pobliżu placówek pocztowych czy klientów banków, którzy nie posiadają karty debetowej i bankowości internetowej.

Wpłaty pieniędzy dokonuje się, uzupełniając odpowiedni druk kilkoma danymi:

 • imieniem i nazwiskiem,
 • numerem rachunku bankowego,
 • kwotą i tytułem przelewu

oraz przekazując go wraz ze środkami i stosowną opłatą pracownikowi poczty.

Pieniądze zostają zwykle zaksięgowane na koncie w kolejnym dniu roboczym, ale jeśli zależy Ci na czasie, możesz wybrać jedną z opcji priorytetowych:

 • księgowanie w ciągu 10 minut,
 • księgowanie w ciągu 6 godzin.

Każdy z wymienionych sposobów to inny koszt. Opłata zależy też od wysokości kwoty, której maksymalny pułap wynosi 10 000 zł.

Całą procedurę możesz także (bez wychodzenia z domu) zlecić listonoszowi, jednak w tym przypadku maksymalna kwota wpłaty to 5 000 zł.

Jak wpłacić pieniądze komuś na konto?

Jeśli chcemy dokonać wpłaty na cudze konto, również możemy skorzystać z wyżej wymienionych opcji.

 • W przypadku wpłaty w oddziale wystarczy podać pracownikowi numer rachunku odbiorcy przelewu.
 • Korzystając z wpłatomatu, zasilenie obcego konta jest możliwe jedynie poprzez urządzenie z funkcją obsługi BLIK-a (lub jeśli posiadasz kartę odbiorcy).
 • Przekaz pocztowy na inne niż własne konto wymaga jedynie wpisania odpowiedniego numeru rachunku na druku.
 • Wpłaty na cudze konto nie dokonasz w Żabce i Freshmarkecie, chyba że posiadasz kartę debetową osoby, której rachunek chcesz zasilić.

Wpłata na konto — które metoda jest najlepsza?

Jak zawsze w przypadku usług kierowanych do dużego grona odbiorców, nie da się udzielić jednoznacznej odpowiedzi, która z dostępnych metod jest najbardziej odpowiednia.

Wszystko oczywiście zależy od Twoich potrzeb i preferencji, a czasem wpływ na Twój wybór będzie miała jedynie odległość poszczególnych opcji od miejsca zamieszkania czy pracy.

 • Największe możliwości pod kątem wysokości wpłacanej kwoty daje oddział banku.
 • Z najszybszą obsługą spotkasz się przy wpłatomacie.
 • Bez wychodzenia z domu przeprowadzisz cały proces jedynie przekazem pocztowym (za pośrednictwem listonosza).

Czy wpłata pieniędzy na konto jest bezpieczna?

Wszystkie opisane wyżej metody, choć nie są wolne od różnych wad i ograniczeń, są w pełni bezpieczne. To narzędzia udostępnione lub autoryzowane przez banki, których działania są ściśle regulowane. Zwłaszcza jeśli chodzi o bezpieczeństwo transakcji.

Przy zamianie legalnie pozyskanej gotówki z fizycznej na wirtualną, nie ma możliwości utraty środków, czy jakiegokolwiek innego zagrożenia. Wpłata wysokich kwot może jedynie zwrócić ku Tobie wzrok urzędnika skarbowego.

Wpłata gotówki na konto a urząd skarbowy

Banki zgłaszają organom podatkowym transakcje na kwoty warte od 15 000 euro wzwyż oraz tzw. podejrzane przelewy. Kiedy wpłacasz na swoje konto dużą kwotę (nawet jeżeli robisz to cyklicznie w mniejszych transzach), Urząd Skarbowy sprawdza źródło pochodzenia Twoich pieniędzy.

Jeśli zgłosiłeś wcześniej urzędnikom otrzymanie darowizny, masz umowę pożyczki czy kupna-sprzedaży oraz zapłaciłeś konieczny podatek – nie masz się czym przejmować, gdyż kwotę pożyczki możesz wpłacić do banku bez kontroli.

Pytania i odpowiedzi

Jeśli jakieś kwestie związane z wpłatami środków na konto nadal budzą Twoje wątpliwości, odpowiedzi na swoje pytanie możesz poszukać poniżej.

Jak wpłacić pieniądze na konto bez karty?

Osoby nieposiadające karty przypisanej do swojego konta mogą dokonać wpłaty we wpłatomatach niektórych banków (m.in. Pekao, PKO, Millenium, BNP Paribas, Getin Banku czy ING) za pośrednictwem kodu BLIK. Jest to darmowe rozwiązanie.

Drugim sposobem na wpłatę bez karty jest przekaz pocztowy. Ta usługa wiąże się jednak z dodatkowym kosztem na rzecz poczty polskiej.

Jak wpłacić pieniądze na konto przez bankomat?

Bankomat co do zasady służy do wypłat gotówki. Wpłata jest możliwa tylko, jeżeli posiada on wbudowany wpłatomat. Informacja o takim udogodnieniu znajduje się zwykle bezpośrednio na urządzeniu. Ponadto, listy z adresami wpłatomatów i bankomatów z funkcją wpłaty publikują na swoich stronach banki.

Jak wpłacić pieniądze na konto — mBank

Jeśli posiadasz konto w mBanku, pieniądze wpłacisz w każdym z jego oddziałów, w odziałach MultiBanku i wybranych bankach spółdzielczych, we wpłatomatach mBanku (także bez karty), Cashline, Planetcash oraz Euronet, w Żabce i Freshmarket oraz oczywiście poprzez przekaz pocztowy.

Jak wpłacić pieniądze na konto – PKO

Bank PKO również umożliwia swoim klientom wpłatę poprzez wszystkie opisane w artykule opcje, a więc w swoich oddziałach, wpłatomatach, Żabkach i sklepach Freshmarket (jeśli jesteś posiadaczem karty MasterCard) oraz za pośrednictwem przekazu pocztowego. Na dodatek, jeśli jesteś posiadaczem aplikacji IKO, do transakcji przy pomocy wpłatomatu możesz wykorzystać kod BLIK i wpłacać pieniądze nie tylko na swoje konto, ale także na rachunki innych użytkowników aplikacji dedykowanej bankowości internetowej PKO.

Oceń tekst

Od 10 lat związany z branżą finansową. Specjalista od wszelkiego rodzaju produktów pozabankowych, które regularnie analizuje i testuje. Doświadczenie zawodowe zbierał, pracując w największych firmach pożyczkowych, przez co wiedzę na temat sektora pozabankowego posiada z pierwszej ręki. Założyciel portalu pozyczasz.pl.

Kontakt z autorem:

- Opinie

0 Opinii

Jeszcze nie skomentowano!

Możesz być pierwszy