Jak działa wpłatomat?

Jak działa wpłatomat?

Zaktualizowano 21-08-2023 Autor: Arkadiusz Stal

Wpłatomat to urządzenie, przy pomocy którego pieniądze posiadane w formie fizycznej gotówki, można w szybki i prosty sposób wpłacić na konto bankowe. Nie wymaga obsługi pracownika banku i działa 24/7.

Urządzenia te są bardzo wygodnym sposobem na transfer środków i warto umieć z nich korzystać. Posiadają jednak pewne ograniczenia i specyfikę zasad działania – poznaj jak działa wpłatomat, by nie tracić czasu podczas przeprowadzania transakcji.

Bankomat a wpłatomat — poznaj różnicę

Różnica między bankomatem a wpłatomatem polega na kierunku przepływu środków finansowych. Przy użyciu bankomatu wypłacasz pieniądze z konta do ręki. Z kolei z pomocą wpłatomatu gotówka trafia z portfela na konto bankowe.

Warto wiedzieć, że niektóre bankomaty posiadają również możliwość wpłaty, a więc jedna maszyna łączy w sobie obie funkcje – bankomatu i wpłatomatu.

Poza różnicą w użytkowaniu sprzęt dzieli też historia i dostępność. Bankomat to urządzenie, które pojawiło się na rynku wcześniej – pierwsze tego typu aparaty stanęły w Polsce w latach 80’, natomiast wpłatomaty pojawiły się w przestrzeni publicznej stosunkowo niedawno. Wynika z tego także liczba dostępnych maszyn. Na terenie kraju możesz znaleźć ponad 21 tysięcy bankomatów i niespełna 10 tysięcy wpłatomatów.

Wizualnie bankomat i wpłatomat praktycznie się od siebie nie różnią, więc gdy towarzyszy Ci pośpiech łatwo się pomylić. Z daleka maszyny są do siebie łudząco podobne. Dopiero podchodząc bliżej, można przeczytać opis urządzenia. Jest on umieszczony zwykle powyżej ekranu dotykowego, który wraz z innymi elementami służy do obsługi transakcji.

Co jest potrzebne, aby skorzystać z wpłatomatu?

Aby wykonać transfer fizycznie posiadanej gotówki na konto bankowe przy pomocy wpłatomatu, oprócz samego konta i sprawnego urządzenia, potrzebna jest dodatkowo karta przypisana do rachunku bankowego lub w niektórych przypadkach telefon czy tablet z dostępem do bankowości internetowej. Część wpłatomatów pozwala na obsługę transakcji przy pomocy aplikacji mobilnej lub kodu BLIK.

Wpłata pieniędzy z użyciem wpłatomatu nie wymaga od Ciebie znajomości własnego numeru konta. Odpowiedni rachunek zostanie rozpoznany przez urządzenie w momencie umieszczenia karty w specjalnym otworze i po wprowadzeniu poprawnego numeru PIN (lub po wpisaniu kodu BLIK i potwierdzeniu go na urządzeniu mobilnym).

Jak działa wpłatomat?

Wpłatomaty są bardzo proste w obsłudze, intuicyjne i – przede wszystkim – bezpieczne. Choć ich działanie opiera się na sieci, są niemożliwe do zhakowania i posiadają liczne certyfikaty bezpieczeństwa. Wszystkim transakcjami towarzyszy także wideorejestracja.

Po wprowadzeniu gotówki do wnętrza maszyny i finalizacji transakcji ze strony klienta wpłatomat księguje odpowiednią kwotę i — w dużym uproszczeniu — przesyła ją w formie elektronicznej na odpowiednie konto bankowe z efektem natychmiastowym lub podczas najbliższej sesji Elixir.

Jak wpłacić pieniądze do wpłatomatu – karta płatnicza

Poniższa instrukcja wyjaśni Ci jak korzystać z wpłatomatu. Cały proces odbywa się w przy pomocy kilku prostych kroków i trwa parę minut.

 1. Przygotowanie gotówki
  Przed rozpoczęciem działania należy przygotować pieniądze do wpłaty. Musisz znać ich wartość oraz sprawdzić, czy nie są uszkodzone, zagięte, zrolowane, spięte spinaczem czy gumką. Wpłatomat przyjmie tylko równy plik rozprostowanych banknotów.
 2. Rozpoczęcie procedury i włożenie do wpłatomatu karty płatniczej
  Na ekranie wpłatomatu wyświetlą się instrukcje i podpowiedzi co i w jaki sposób zrobić. Na początku najczęściej należy kliknąć przycisk opisany jako „start” lub „wpłata”, a następnie wprowadzić kartę w odpowiedni otwór i potwierdzić znajomość numeru PIN wpisując go na klawiaturze wpłatomatu.
 3. Wprowadzenie banknotów do wpłatomatu
  Niektóre urządzenia poproszą w pierwszej kolejności o deklarację wpłacanej kwoty, by porównać ją z wynikiem własnej liczarki. Ocena zgodności kwoty deklarowanej z faktyczną pozwala uniknąć nieporozumień i reklamacji. Inne wpłatomaty od razu przyjmą pieniądze, przeliczą je, sprawdzając autentyczność banknotów i wyświetlą na ekranie kwotę wraz z przyciskiem do akceptacji. Na tym etapie można zatwierdzić operację, anulować ją lub dołożyć więcej banknotów, jeśli limit nie został wyczerpany.
 4. Akceptacja i zakończenie transakcji
  Po zaakceptowaniu umieszczonej we wpłatomacie kwoty przy pomocy odpowiedniego przycisku na ekranie, pozostaje już tylko zdecydować czy potrzebujesz papierowego wydruku potwierdzającego wpłatę i odebrać kartę płatniczą, która powinna wysunąć się z urządzenia. Warto wydrukować potwierdzenie transakcji i zachować je na tzw. wszelki wypadek, czyli m.in. działania reklamacyjne.

Wpłatomat blikiem — jak to zrobić?

Jak wpłacić pieniądze do wpłatomatu bez karty? Nowsze wpłatomaty dysponują opcją wpłaty środków przy pomocy kodu BLIK. Procedura wpłaty BLIKIEM przebiega bardzo podobnie, jednak zamiast umieszczenia karty w jednym z otworów maszyny, będziesz musiał:

 • wybrać opcję wpłaty BLIK-iem na ekranie startowym,
 • aktywować i odczytać w specjalnej aplikacji na urządzeniu mobilnym kod BLIK, a następnie wprowadzić go poprzez klawiaturę wpłatomatu,
 • potwierdzić transakcję na telefonie czy tablecie.

Dalszy przebieg wpłaty będzie taki sam jak podczas operacji autoryzowanej kartą i kodem PIN. Księgowanie pieniędzy na koncie również potrwa tyle samo.

Wpłatomat — kiedy pieniądze na koncie?

Wpłata we wpłatomacie Twojego banku
Wpłacona przez wpłatomat gotówka pojawia się na koncie najczęściej w kilka sekund od akceptacji transferu przez klienta. Szczególnie jeśli do transakcji został wykorzystany wpłatomat obsługiwany przez bank, w którym posiadasz osobisty rachunek.

Wpłata we wpłatomacie sieciowym
Jeśli skorzystałeś z urządzenia sieciowego – na przykład Euronet – pieniądze powinny zostać zaksięgowane maksymalnie w kolejnym dniu roboczym. Za opłatą można skrócić ten czas do 30 minut.

Kiedy wpłata zakończy się niepowodzeniem?
Istnieją też przypadki, w których wpłata może w ogóle nie dojść do skutku. Dzieje się tak, gdy banknoty są zbyt zniszczone, by wpłatomat mógł je przyjąć lub nie było możliwe potwierdzenie autentyczności banknotu.

Jakie banknoty przyjmuje wpłatomat?

Wpłatomaty przyjmują tylko banknoty (nie da się w nich umieścić monet), które są w dobrym stanie i nie posiadają zbyt wielu zagięć czy uszkodzeń. Zszywki lub taśma klejąca również uniemożliwiają wpłatę za pośrednictwem zautomatyzowanego urządzenia.

Nominały, które można umieścić we wpłatomacie to od 10 do 200 zł, choć sporo urządzeń przyjmuje też banknoty 500 zł.

Wpłatomaty nie rozmieniają pieniędzy i nie wydają reszty. Mają też pewne ograniczenia dotyczące ilości banknotów, które można w nich jednorazowo umieścić.

Ile można wpłacić wpłatomatem?

Wpłatomaty i banki nie ograniczają kwoty, którą można wpłacić przy pomocy urządzenia, jednak ma ono swoje ograniczenia techniczne. Limity sprzętowe pozwalają zwykle na umieszczenie w przeznaczonym do tego otworze określonej ilości banknotów:

 • do 50 (w starszych modelach),
 • do 200 (w nowszych maszynach).

Zakładając, że wpłatomat pozwala na depozyt 50 banknotów o najwyższym nominale 200 zł, jednorazowa wpłata będzie wynosiła maksymalnie 10 000 zł. Kiedy potrzebujesz wpłacić wyższą kwotę, na przykład 30 000 zł, nic nie stoi na przeszkodzie, byś powtórzył transakcję trzykrotnie.

Jeśli jednak wydaje Ci się to zbyt czasochłonne, w przypadku bardzo dużych kwot są inne sposoby jak wpłacić pieniądze na konto.

Najpopularniejsze wpłatomaty – jak wpłacić pieniądze

Poniżej instrukcje jak wpłacić pieniądze w najpopularniejszych wpłatomatach

Jak wpłacić pieniądze do wpłatomatu PKO?

Większość wpłatomatów PKO to dość nowoczesne maszyny, toteż pozwalają one na dokonanie wpłaty przy pomocy karty płatniczej, kodu BLIK lub bankowości internetowej IKO. Po zaznaczeniu na ekranie maszyny chęci dokonania wpłaty używając jednej z dostępnych opcji, należy wykonywać polecenia, które pojawią się na wyświetlaczu. Po sfinalizowaniu transakcji trzeba koniecznie pamiętać o zabraniu karty płatniczej, jeśli była użyta.

Jak wpłacić pieniądze do wpłatomatu pekao?

Wpłata z udziałem wpłatomatu Pekao jest możliwa po wprowadzeniu karty płatniczej i kodu PIN lub dla posiadaczy aplikacji internetowej PeoPay przy użyciu kodu BLIK. Kwoty do 100 000 zł księgowane są za 0 zł.

Jak wpłacić pieniądze do wpłatomatu Euronet?

Euronet to sieć bankomatów i wpłatomatów, która nie jest zarządzana przez żadną z instytucji bankowych – obsługuje wszystkich klientów posiadających karty płatnicze lub dostęp do bankowości internetowej i kodów BLIK. Choć Euronet współpracuje z bankami, mogą one naliczać opłaty za księgowanie transakcji wykonanych z tego typu wpłatomatów. Przed przystąpieniem do wpłaty warto sprawdzić informacje na ten temat na stronie www konkretnej instytucji.

Opłaty wymaga też przyspieszenie księgowania środków. W bezpłatnym, standardowym trybie, pieniądze powinny pojawić się na Twoim koncie do końca dnia następującego po dniu dokonania transakcji. Za usługę ekspres, której koszt wynosi 5 zł, otrzymasz gwarancję zaksięgowania środków maksymalnie w 30 minut.

4.5 (Ilość ocen: 2)

Od 10 lat związany z branżą finansową. Specjalista od wszelkiego rodzaju produktów pozabankowych, które regularnie analizuje i testuje. Doświadczenie zawodowe zbierał, pracując w największych firmach pożyczkowych, przez co wiedzę na temat sektora pozabankowego posiada z pierwszej ręki. Założyciel portalu pozyczasz.pl.

Kontakt z autorem:

- Opinie

0 Opinii

Jeszcze nie skomentowano!

Możesz być pierwszy