Ile kosztuje wybielanie zębów? Cena w 2024 roku

Ile kosztuje wybielanie zębów? Cena w 2024 roku

Zaktualizowano 04-01-2024 Autor: Marta Wycisło

Odcień zębów zależy od wielu bodźców. I choć głównym elementem, który determinuje ich barwę, jest genetyka, na kolor naszego uzębienia wpływa także m.in. picie kawy, herbaty czy palenie papierosów. Działanie na zęby czynników zewnętrznych jest jednak odwracalne.

Zęby można wybielić do ich naturalnego odcienia. Zabieg ten jest jednak kosztowny. Na jakie ceny należy się przygotować? Poniżej opisujemy, ile kosztuje wybielanie zębów w zależności od wybranej metody i na jakie efekty możemy liczyć.

Czym jest wybielanie zębów?

Wybielaniem zębów nazywamy proces, dzięki któremu możemy rozjaśnić zęby o kilka tonów. Zabieg polega na rozbiciu cząsteczek barwników z wnętrza zęba i wypłukaniu ich jego kanalikami. Takie działanie przynosi natychmiastowe efekty, ale są one różne u poszczególnych pacjentów.

Zależą od:

 • wybranego sposobu rozjaśniania;
 • czynników indywidualnych.
Warto wiedzieć!

Osoby naturalnie posiadające zęby o żółtawej kolorystyce (genetyka) nie otrzymają śnieżnobiałego uśmiechu. Nie da się rozjaśnić zębów bardziej niż ich naturalna barwa. Wybielanie uzębienia pozwala na przywrócenie „jedynie” pierwotnego tonu. Zabieg nie sprawia też, że zęby już na zawsze zachowują nieskazitelny odcień.

Na rozjaśnienie i czas trwania efektów mają wpływ:

 • styl życia,
 • przebyte choroby,
 • przyjmowane leki,
 • higiena,
 • rodzaj używek i częstotliwość ich stosowania.

Jakie są metody wybielania zębów?

Wybielanie zębów możemy podzielić na:

 • odbywające się w gabinecie dentystycznym;
 • dostępne do zastosowania w domu.

W pracowni stomatologa możemy pozbyć się niechcianego osadu i/lub barwników:

 • usuwając kamień nazębny;
 • decydując się na metodę laserową;
 • z zastosowaniem różnego rodzaju specjalistycznych lamp.

Kilka popularnych metod opisujemy bardziej szczegółowo w dalszej części tekstu.

Metoda Beyond

To zabieg polegający na nałożeniu specjalnego żelu, składającego się głównie z nadtlenku wodoru i naświetlenie go lampą Beyond. Żel pod wpływem światła zwiększa tempo przechodzenia przez szkliwo do zębiny.

Dzięki temu związki nadtlenku wodoru rozbijają się, co powoduje zwiększenie efektu utleniania niepożądanych elementów struktury zęba. Przebarwienia stają się mniej widoczne.

Sposób ten jest całkowicie bezpieczny i trwa ok. 1 – 2 godziny. U niektórych może powodować nadwrażliwość, która jednak jest tylko tymczasowa. Pozwala na wybielenie zębów nawet o 8 odcieni.

Metoda PrevDent

Najpierw dentysta zaleca stosowanie przez 2 tygodnie specjalnej pasty, która pomaga w uzyskaniu lepszego efektu. Kolejnym etapem wybielania jest nałożenie preparatu z nadtlenkiem wodoru i naświetlanie go lampą w 10-minutowych sesjach.

Następnie aplikowane jest serum zawierające nano-hydroksyapatyt. Zęby wybielane tą metodą są znacznie bielsze oraz zdrowsze. Nano-hydroksyapatyt to naturalny budulec kości i zębów, który zmniejsza ich nadwrażliwość.

Usuwanie kamienia nazębnego

Prosty zabieg przeprowadzany za pomocą ultradźwiękowego skalera. Kamień jest skutecznie ściągany z zębów, co powoduje nie tylko ich wybielenie, ale także poprawę zdrowia i higieny jamy ustnej. Usuwanie kamienia kończy się polerowaniem zębów i nakładaniem pasty ochronnej.

Metody domowe

Z domowych zabiegów wybielających uzębienie, mamy do dyspozycji:

 • nakładki;
 • paski;
 • pasty;
 • płyny;
 • naturalne sposoby na uzyskanie bieli.

Nakładki wybielające wypełnia się specjalnym żelem i stosuję przez kilka tygodni. Sposób nakładkowy można również przeprowadzić u dentysty.

Wszelkich osadów nazębnych, które wpływają na barwę zębów, można się pozbyć za pomocą pasków wybielających. Nasączone są specjalną substancją, która rozjaśnia zęby. Działa na zasadzie rozpuszczania osadów obecnych na szkliwie.

W drogeriach znajdziemy także mnóstwo past i płynów o takim samych mechanizmie działania. Efekty mogą być widoczne nawet po kilku miesiącach. Niestety część produktów może niszczyć szkliwo i prowadzić do powstawania nadwrażliwości.

Naturalne metody to:

 • mycie zębów sodą oczyszczoną,
 • czyszczenie uzębienia kurkumą,
 • wykorzystywanie do mycia węgla aktywnego.

Specyfiki te, sprawdzają się wyłącznie przy lekkich i „świeżych” przebarwieniach. Nie należy też stosować ich zbyt długo, gdyż w nadmiarze mogą zaszkodzić. Bez wątpienia są jednak najtańszym sposobem na poprawę wyglądu zębów.

Ile kosztuje wybielanie zębów u dentysty?

Koszty rozjaśniania zębów wahają się od 200 zł do 2 000 zł.

W zależności od regionu i renomy stomatologa:

 • Nakładki wybielające mogą kosztować od 400 do nawet ok. 1 000 zł;
 • Koszt wybielania lampą Beyond wynosi  od 500 do 1 500 zł;
 • Koszt wybielania lampą LED — około 500 zł;
 • Za przeprowadzenie metody PrevDent stomatolog policzy ok. 1 200-2 000 zł;
 • Najtańsze jest usuwanie kamienia nazębnego, które kosztuje około 200 zł.

Pamiętajmy, że ceny tego typu usług stomatologicznych mogą różnić się od siebie na terenie Polski o 100-300 zł. Najniższe średnie ceny zabiegów odnotowano w województwie opolskim, a najwyższe w województwie świętokrzyskim.

Miejmy jednak na uwadze, że są to średnie wartości, a ceny w centrum większych miast różnią się dodatkowo od cen w mniejszych miejscowościach lub na obrzeżach.

Na ostateczny koszt zabiegu wpłynąć może także renoma wybranego stomatologa. Specjalista cieszący się najlepszymi opiniami z rzeszą stałych, zadowolonych klientów, ma zwykle nieco wyższe ceny niż początkujący lekarz bez bazy pacjentów.

Koszty wybielania w domu

Sposobów na domowe wybielanie zębów jest wiele i są bardzo zróżnicowane cenowo. Mogą wynosić od kilku złotych, nawet do 500 zł.

 • Najlepsze pasty wybielające ze świetnym składem kosztują np. ok. 50 złotych, jednak standardowy produkt tego typu kupimy także za 25 zł.
Warto wiedzieć!

Najlepsze opinie dotyczące właściwości wybielających mają preparaty z węglem aktywnym, cząsteczkami srebra, nadtlenkiem karbamidu czy wodorowęglanem sodu. Do codziennego stosowania najlepiej wybrać pastę z niskim współczynnikiem ścieralności.

 • Systemy czy paski wybielające są dostępne w drogeriach stacjonarnych i online w cenach od 20 do 500 zł.
 • Kuracją wybielającą za dosłownie kilka złotych jest czyszczenie zębów kurkumą albo sodą oczyszczoną.

Jak widać, rozjaśnianie zębów w domowych warunkach jest tańsze od profesjonalnych usług, jednak sami w domu nie możemy określić stanu naszych zębów oraz czy nasze sposoby nie szkodzą naszemu uzębieniu. Dodatkowym minusem domowych sposobów jest długi czas oczekiwania na zmiany i krótkotrwały efekt.

Czy warto zainwestować w profesjonalne wybielanie zębów?

Ceny domowych sposobów wybielania zębów są nieporównywalnie niższe od profesjonalnych metod, jednak skorzystanie z usług stomatologa to inwestycja, która:

 • pozwala cieszyć się białym uśmiechem nawet przez kilka lat;
 • niweluje ryzyko związane ze złym doborem kuracji do indywidualnego stanu naszych zębów;
 • zapewnia szybsze rezultaty.

Metoda Beyond czy lampa LED w niecałą godzinę sprawią, że zęby staną się śnieżnobiałe. By choć zbliżony efekt osiągnąć domowymi sposobami, musimy stosować paski wybielające albo myć zęby specjalną pastą czy mieszanką naturalnych składników około kilku miesięcy.

Profesjonalne wybielanie zębów to jednak spory koszt, do którego mogą dochodzić jeszcze pewne dodatkowe opłaty.

Uwaga!

Sprawdź także, ile kosztuje aparat ortodontyczny na zęby.

Dodatkowe koszty wybielania zębów

Koszty towarzyszące wybielaniu zębów, ale niezwiązane bezpośrednio z zabiegiem, mogą wynosić nawet 400 złotych. Wybielanie zębów to bowiem nie tylko proces, dzięki któremu otrzymujemy piękny uśmiech. Jeszcze zanim zaczniemy zabiegi, musimy przejść przez szereg procedur.

 1. Konsultacja ze stomatologiem może kosztować od 50 do 350 złotych.
 2. Jeżeli dentysta wyrazi zgodę na rozjaśnianie zębów, może wymagać wcześniejszego usunięcia kamienia i osadu. Taki zabieg kosztuje od 150 do 250 zł.
 3. Czasami wymagane jest także lakierowanie zębów. Jego koszt to mniej więcej 100 zł.

Na koniec jeszcze raz podkreślmy, że wybielanie zębów jest procesem, który może przywrócić naturalny kolor zębów, ale nie sprawi, że będą one nieskazitelnie białe, a długość, z jaką utrzymają się efekty, będzie zależna od wybranej metody wybielania.

Poszczególne sposoby znacząco różnią się między sobą ceną, jednak choć na usuwanie przebarwień decydujemy się ze względów estetycznych, zabiegi tego typu ingerują w nasz organizm, a więc w grę wchodzi nasze zdrowie. To oznacza, że warto postawić na bezpieczeństwo. Nawet kosztem wyższego rachunku.

Oceń tekst

Zaczynała od nauki oszczędzania z artykułów internetowych, skończyła jako pasjonatka wszystkich zagadnień finansowych i gospodarczych, o których chce edukować innych. Wcześniej zawodowo związana z Human Resources i księgowością. W obecnej pracy czerpie z tych dziedzin, by jeszcze lepiej wspierać czytelników, przekazując swoją wiedzę w sposób zrozumiały dla każdego.

Kontakt z autorem:

- Opinie

0 Opinii

Jeszcze nie skomentowano!

Możesz być pierwszy