Ile kosztuje aparat na zęby? Aktualne ceny

Ile kosztuje aparat na zęby? Aktualne ceny

Zaktualizowano 18-09-2023 Autor: Marta Wycisło

Aparat ortodontyczny jest powszechnie wykorzystywany do leczenia wad zgryzu. I to nie tylko u dzieci, ale również u osób dorosłych.

Koszty takiego przedsięwzięcia mogą być jednak wysokie – warto dowiedzieć się, ile kosztuje aparat na zęby i z jakimi dodatkowymi wydatkami trzeba się liczyć odwiedzając ortodontę, by móc przygotować odpowiednie zaplecze finansowe i nie czuć się zaskoczonym.

Rodzaje aparatów ortodontycznych

Rozmawiając z osobami, które przebyły już leczenie ortodontyczne, możesz usłyszeć, że aparat jednej z nich kosztował 500 zł, a drugiej 15 000 zł. Skąd taki rozjazd cenowy? Koszt leczenia zawsze jest zależny od tego, jakim dokładnie „narzędziem” ortodonta wyleczył wadę zgryzu pacjenta.

Dostępne obecnie aparaty na zęby można podzielić na:

Aparaty stałe

Cieszą się chyba największą popularnością. Zostają przymocowane do uzębienia na cały okres terapii, wynoszący na ogół od 18 do 30 miesięcy. Składają się z zamków łączonych ligaturami i przyklejonych do uzębienia. Najtańsze są aparaty z zamkami metalowymi, lecz ich wadą jest dość spora widoczność. Większą estetykę i dyskrecję zapewniają warianty porcelanowe i kryształowe.

Aparaty stałe samoligaturujące

Służą do przyspieszonego leczenia wad (popularne są np. In-Ovation, Click, Vision, Exis, Damon). Nie wymagają zakładania ligatur – łuk trzyma się na zamkach dzięki specjalnym klapkom.

Lingwalne aparaty stałe

Są montowane na zębach od wewnątrz (od strony języka). Uchodzą za najbardziej luksusowe rozwiązania, gdyż wiążą się ze sporymi wydatkami. Wybierają je osoby stawiające na dyskretne leczenie wady – taki aparat jest właściwie niewidoczny.

Aparaty ruchome

Można je samodzielnie zakładać i zdejmować. Stosuje się je przede wszystkim u dzieci, lecz coraz częściej także u dorosłych. Taki aparat należy nosić od kilku do kilkunastu godzin dziennie przez określoną ilość miesięcy. Ortodonci często zalecają noszenie tego typu aparatów w nocy. Są one przeznaczone jednak tylko do korygowania niewielkich wad zgryzu. Aparaty ruchome ściąga się podczas posiłków i okresów zwiększonej aktywności.

Aparaty ruchome nocne

Korygują niewielkie wady zgryzu, lub są stosowane jako aparaty retencyjne po aparatach stałych dla podtrzymania efektów leczenia. W przypadku dzieci do 12. roku życia mogą być refundowane przez NFZ. To dobra opcja dla rodziców, którzy nie chcą dopuścić do rozwoju większych wad u dziecka w przyszłości.

Aparaty nakładkowe

To pewnego rodzaju szyny przeznaczone do leczenia niewielkich wad (np. Invisalign). Zapewniają większy komfort użytkowania niż aparaty stałe i lepszą estetykę (są przezroczyste), lecz nie skorygują dużych nieprawidłowości.

Aparat na zęby — od czego zależy cena?

Niestety jednoznaczna odpowiedzi na pytanie, ile kosztuje aparat na zęby, nie istnieje.

Cena zależy bowiem od kilku kluczowych czynników:

 1. Materiał wykonania
  Płatność będzie wyglądała inaczej w zależności od tego, na jaki budulec aparatu się zdecydujesz. Metal, kryształ, a może porcelana i kompozyt?
 1. Kompleksowość przypadku u każdego pacjenta
  Większe wady wymagają bardziej zaawansowanych metod leczenia, co może przełożyć się na wyższe koszty.
 1. Czas trwania leczenia
  Okres korygowania wady także wpłynie na wysokość wydatków. Jest to związane, chociażby z koniecznością odbywania regularnych wizyt kontrolnych.
 1. Użyte technologie i innowacje
  Bardziej zaawansowane technologicznie i innowacyjne aparaty są droższe od standardowych. Każdy musi więc sam oszacować, na jakim stosunku szybkości korygowania wad (czy estetyki) do ceny mu zależy.
 1. Lokalizacja gabinetu ortodontycznego
  Pracownia położona w dogodnej i dobrze skomunikowanej lokalizacji cieszy się większą popularnością wśród pacjentów, wobec czego może pobierać większe opłaty za usługi. Duże miasta również są pod tym kątem droższe niż mniejsze miejscowości.

Aparat ortodontyczny – co składa się na wycenę?

Cena aparatu ortodontycznego stanowi niestety jedynie wycinek wszystkich kosztów.

Wydatki są związane również z innymi czynnikami:

 • Kosztem konsultacji początkowej i diagnozy — na ogół jest to koszt rzędu 100-150 zł;
 • Koniecznością wykonania zdjęć, w tym RTG — 100-200 zł;
 • Kosztem tzw. wycisków i wytworzenia gipsowego modelu szczęki — pochłania to mniej więcej 50-150 zł;
 • Ustaleniem planu leczenia i ciągłymi wizytami kontrolnymi (najczęściej raz w miesiącu) — 100-300 zł jednorazowo;
 • Ewentualnym wykonaniem płytki retencyjnej czy retainera stałego (po zakończeniu leczenia) — zazwyczaj to koszt rzędu 1500-1800 zł.

Dodatkowe koszty aparatu na zęby

Aparat ortodontyczny nie jest czymś, co zakłada się na jednej wizycie i pozostawia do „samoczynnego” wyleczenia wady zgryzu. To środek do celu, jakim jest zdrowy i piękny uśmiech, który musi być:

 • regulowany przez specjalistę, co wiąże się z koniecznością odbywania wizyt kontrolnych;
 • dostosowany do aktualnego stanu zgryzu, co wymaga odpowiedniej częstotliwości wymiany ligatur czy gumek, a niekiedy i całych łuków;
 • w pełni sprawny — jeśli ulegnie uszkodzeniu, usterki muszą zostać naprawione niezwłocznie;
 • czysty – pielęgnacja jamy ustnej, w której znajduje się aparat, wygląda nieco inaczej od pielęgnacji sprzed leczenia. Zakup specjalnej szczoteczki czy płynu generuje dodatkowe koszty.

Wszystkie dodatkowe wydatki zwiększają oczywiście finalny koszt kuracji. Są jednak z reguły konieczne dla zapewnienia pacjentowi komfortu i – przede wszystkim – pełni zdrowia.

Warto wiedzieć

Przeczytaj w innym artykule, ile kosztuje wybielanie zębów.

Przykładowe ceny aparatu na zęby

Cena nakładkowych aparatów ortodontycznych dla dzieci zaczyna się od 300 zł do 500 zł za jeden łuk zębowy. Ceny aparatów stałych zaczynają się od 1500 zł do 3000 zł (mowa o tradycyjnych, najprostszych aparatach i koszcie pojedynczego łuku). Aparaty estetyczne lub lingwalne mogą kosztować około 8-12 tysięcy zł (za jeden łuk).

Jaki najtańszy aparat na zęby?

Najtańsze spośród wszystkich wymienionych tu „narzędzi do naprawy” zgryzu, są aparaty ruchome. Trzeba jednak wyraźnie podkreślić, że stosuje się je głównie w przypadku korygowania niewielkich wad zgryzu (zwykle u dzieci i młodzieży) i muszą być noszone około kilkunastu godzin na dobę, by pacjent mógł zobaczyć realne efekty.

Projektuje się je indywidualnie pod kątem potrzeb każdej osoby, najczęściej z akrylowej płyty i drutów. Dorośli mogą dostać taki aparat np. po zwykłym leczeniu ortodontycznym, jako aparat retencyjny na noc.

Warto wiedzieć!

Takie aparaty w niektórych przypadkach podlegają refundacji.

Czy można dostać dofinansowanie aparatu na zęby?

Leczenie ortodontyczne nie należy do tanich. Czasami nie jest jednak wyłącznie kwestią estetyczną, a koniecznością, która ma zapewnić zdrowie. Czy zatem istnieje szansa otrzymania dofinansowania aparatu na zęby?

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 06.12.2013 r., dzieciom i młodzieży przysługuje gwarantowane, refundowane leczenie ortodontyczne w ramach NFZ.

Dofinansowanie dotyczy:

 • aparatów ruchomych dla dzieci do 12. roku życia,
 • kontrolę wyników leczenia po zakończeniu terapii ortodontycznej do 13. roku życia,
 • wykonanie zdjęcia wszystkich zębów (1 raz w trakcie całego leczenia ortodontycznego),
 • naprawę aparatu do 13. roku życia, a także wykonanie i założenie aparatu ortodontycznego ruchomego do 12. roku życia.
Ważne!

Niestety, dofinansowanie nie przysługuje ani dzieciom, ani dorosłym, jeśli chodzi o aparat stały.

Czy można wziąć aparat ortodontyczny na raty?

Niekiedy wady zgryzu są na tyle poważne, że mogą doprowadzić do dalszych powikłań i problemów zdrowotnych. Nie warto wtedy zwlekać z podjęciem decyzji o założeniu aparatu ortodontycznego.

Niestety, koszty związane z leczeniem mogą przerosnąć wiele osób. Jeśli uzyskanie niezbędnych funduszy na natychmiastowe leczenie nie jest obecnie w zasięgu Twoich możliwości, zastanów się nad opcją sfinansowania aparatu na raty.

Sposoby na usługi medyczne na raty

Rozwiązanie problemów finansowych zapewnia w takim przypadku m.in. system płatności ratalnych MediRaty. Pierwszym krokiem w tej sytuacji jest poznanie kwoty leczenia po przygotowaniu przez lekarza harmonogramu i planu. W razie potrzeby specjaliści z MediRaty pomagają pacjentom w znalezieniu najlepszej kliniki i dobraniu najkorzystniejszego systemu rat dostosowanego do indywidualnej kondycji finansowej.

Można też zdecydować się na zaciągnięcie standardowego kredytu bankowego lub świadczenia w firmie pożyczkowej. Dla osób mniej wiarygodnych kredytowo, z nieudokumentowanymi dochodami lub wpisami w bazach informacji kredytowych, rozwiązaniem mogą być oferty pozabankowe – szczególnie pożyczki dla zadłużonych.

Jako pacjent musisz wraz z lekarzem oszacować swoje potrzeby, a następnie samodzielni podjąć decyzję, która uwzględnia zarówno kondycję finansową, jak i zdrowotną. Jedno jest pewne – zdrowie jest bardzo ważne i nie można spychać go na dalszy plan.

Oceń tekst

Zaczynała od nauki oszczędzania z artykułów internetowych, skończyła jako pasjonatka wszystkich zagadnień finansowych i gospodarczych, o których chce edukować innych. Wcześniej zawodowo związana z Human Resources i księgowością. W obecnej pracy czerpie z tych dziedzin, by jeszcze lepiej wspierać czytelników, przekazując swoją wiedzę w sposób zrozumiały dla każdego.

Kontakt z autorem:

- Opinie

0 Opinii

Jeszcze nie skomentowano!

Możesz być pierwszy