Fundacje pomagające wyjść z długów

Fundacje pomagające wyjść z długów

Zaktualizowano 03-02-2023 Autor: Arkadiusz Stal

Jeżeli jesteś osobą zadłużoną, im szybciej zaczniesz szukać pomocy, tym lepiej. Niestety większość osób z nieustabilizowanymi finansami zbyt późno orientuje się, że sytuacja wymknęła się spod kontroli lub w ogóle nie zdaje sobie sprawy z tego, kto tak naprawdę może im pomóc.

W tym artykule podpowiadamy jakie instytucje świadczą pomoc w walce z długami. Często — całkowicie za darmo. Poznaj charakterystykę kilku najpopularniejszych fundacji, pomagających wyjść z długów i przeczytaj, czym dokładnie się zajmują.

Skąd się biorą problemy z długami?

Z kredytów i pożyczek korzysta w tej chwili ponad połowa wszystkich dorosłych Polaków. Jest to powszechne zjawisko, które nie rodzi żadnych większych problemów do momentu, w którym konsument nie spóźnia się z zapłatą.

Niestety problemy z regulowaniem należności ma już niemal co trzecia osoba, która decyduje się na tego typu dodatkowe finansowanie.

Powodem jest najczęściej zbyt duża kwota zobowiązań i zbyt optymistyczne podejście do swoich możliwości w kwestii spłaty.

Do najczęstszych przyczyn zadłużania się należą:

  • Chęć podniesienia swojego statusu poprzez nowy zakup, mimo realnego braku środków;
  • Chęć podążania za trendami „za wszelką cenę”;
  • Nieumiejętne zarządzanie finansami osobistymi – brak planowania budżetu, wydawanie ponad stan;
  • Brak wiedzy na temat konieczności oszczędzania, zerowa poduszka finansowa;
  • Zbyt swawolne korzystanie z łatwo dostępnych produktów finansowych – chwilówek czy odroczonej zapłaty;
  • Zaciąganie kolejnych pożyczek na spłatę poprzednich – tzw. spirala zadłużenia.

Moment, w którym pożyczasz kolejne pieniądze na uregulowanie posiadanych zobowiązań, powinien być alarmujący.

Taka sytuacja oznacza, że jeśli nie zmienisz sposobu zarządzania domowym budżetem, Twoje długi będą narastać, jak tocząca się kula śnieżna, by w końcu osiągnąć rozmiar, przez który ciężko będzie je zatrzymać.

Niestety galopujące i wciąż powiększające się zadłużenie, może doprowadzić do całkowitego bankructwa i utraty wszelkiego mienia.

Jeśli czujesz, że nie panujesz nad swoją sytuacją finansową i nie wiesz, od czego zacząć walkę z długami, najlepiej będzie, jeśli poszukasz pomocy u specjalistów.

Instytucje pomagające spłacić długi

Każdy dłużnik prędzej czy później zadaje sobie pytanie kto pomaga wyjść z długów? Podmiotów takich jest kilka. Większości trzeba zapłacić za ich pracę, ale są i takie, które wspierają dłużników za darmo.

1. Kancelarie prawne

Są prowadzone przez prawników doradzających w sprawach związanych z oddłużaniem i upadłością konsumencką. Takie osoby są w stanie udzielić porady telefonicznie oraz online, co znacznie skraca czas reakcji na pilne przypadki.

Adwokat czy radca prawny to odpowiednie osoby do reprezentowania zadłużonych w kontaktach z windykatorami, komornikami czy bezpośrednio – z wierzycielami.

  • Negocjują umowy, porozumienia i nowe warunki spłaty.
  • Dbają o interes klientów w toku postępowania egzekucyjnego.
  • Tworzą plany spłaty długów z uwzględnieniem miesięcznych dochodów klienta.
  • Sprawdzają, czy nie doszło do przedawnienia zaległości.

2. Doradcy finansowi

Odpowiednio wykwalifikowani doradcy są w stanie udzielić porad w zakresie nieterminowych spłat zobowiązań, zarządzania finansami osobistymi i planu uregulowania wszystkich należności. Ich wiedza pozwala na kompleksowe zarządzanie długami i pomoc w zniwelowaniu ich do zera.

3. Firmy oddłużeniowe

Prywatne instytucje zajmujące się oddłużaniem to kolejne miejsce, które dzięki obecności specjalistów z dziedziny finansów, bankowości i prawa może pomóc w uporaniu się z długami.

Przedsiębiorstwa tego typu zajmują się doradztwem i tworzeniem strategii oddłużeniowych, ale często stają się też pełnomocnikami swoich klientów, biorąc na siebie:

  • konieczność kontaktowania się z wierzycielami i ich przedstawicielami,
  • tworzenie pism,
  • odpowiedzi na korespondencję sądową czy komorniczą.

W związku z tym, że firmy oddłużeniowe to nieuregulowana na polskim rynku branża, należy jednak uważać na niektóre podmioty i zawsze dokładnie sprawdzać, czy na pewno tworzą je odpowiednio wykwalifikowani eksperci. Pomocne mogą być szczególnie opinie innych konsumentów, którzy skorzystali z ich usług.

Należy wystrzegać się firm z agresywnym marketingiem krzyczącym o 100% skuteczności oddłużania w każdej sytuacji. Żaden specjalista, nawet po dogłębnym przeanalizowaniu struktury Twojego zadłużenia, nie da Ci takiej gwarancji, więc można powiedzieć, że jest to tylko tani chwyt marketingowy, który powinien podwoić Twoją czujność.

4. Fundacje

Organizacje tego typu to jedyne, w pełni darmowe instytucje świadczące pomoc w wychodzeniu z długów. Poświęcamy im kilka kolejnych akapitów.

Jak działa fundacja pomagająca dłużnikom?

Fundacje pomagające dłużnikom, robią to za darmo dzięki funduszom z darowizn i środków publicznych. To, co dodatkowo odróżnia je od przedsiębiorstw, które zarabiają na oddłużaniu, to zakres pomocy.

Fundacje skupiają się na doradztwie i aktywizowaniu zadłużonych, by pod ich skrzydłami sami podejmowali oni działania, mające na celu ustabilizowanie swojej sytuacji, związanej z przeterminowanymi należnościami.

Fundacje świadczące pomoc zadłużonym:

  • Uczą, jak sporządzać pisma procesowe;
  • Szkolą w zakresie prawa upadłościowego;
  • Wspólnie z dłużnikiem ustalają plan spłaty wierzytelności;
  • Informują o ewentualnych kosztach postępowania sądowego;
  • Pomagają w aplikowaniu o konsolidację pożyczek;
  • Pomagają przygotować się do negocjowania restrukturyzacji zadłużenia czy zatrzymania naliczania odsetek.

Gdzie dokładnie znaleźć takie podmioty? W dalszej części tekstu przybliżamy kilka konkretnych instytucji, które mogą Ci pomóc.

Te fundacje pomogą wyjść z długów

Jeśli potrzebujesz całkowicie darmowej pomocy w procesie oddłużania, sprawdź te organizacje:

1. Krajowe Centrum Pomocy Zadłużonym

Świadczy nieodpłatną pomoc w uwalnianiu się od zadłużeń za pośrednictwem zatrudnionych w Centrum prawników, których wynagrodzenie wypłacane jest m.in. ze środków zasądzonych wobec wierzyciela.

Organizacja gwarantuje poufność oraz indywidualne podejście do każdego, kto zgłasza się po pomoc.

Zajmuje się przede wszystkim:

  • Pomocą w odraczaniu spłat należności w czasie;
  • Reprezentowaniem dłużników przed sądem;
  • Składaniem pism będących sprzeciwem od nakazu zapłaty czy prośbą o zmniejszenie należności odsetkowych;
  • Kontaktami z wierzycielami lub komornikiem celem negocjacji;
  • Sporządzaniem wniosków o upadłość konsumencką.

2. Fundacja Pomocy Dłużnikom „ANTYWINDYK”

Od 2016 roku zajmuje się działaniami w obszarze edukacji i kultury, ale najważniejszą misją jest oczywiście ta charytatywna i dobroczynna. Polega w głównej mierze na reprezentacji osób zadłużonych przed sądami, komornikami i wierzycielami. Jedną z głównych odnóg działalności „ANTYWINDYKA” jest także przeciwdziałanie stygmatyzacji dłużników przez społeczeństwo.

3. Fundacja „Zaradni”

Zajmuje się przede wszystkim edukowaniem osób zadłużonych, by wyposażyć je w wiedzę niezbędną zarówno do pozbycia się długów, jak i do niedopuszczenia sytuacji powstania przeterminowanych zobowiązań w przyszłości. Uczy podstawowych mechanizmów ekonomicznych oraz szczegółowo – jak zarządzać domowym budżetem i jak ważne są oszczędności.

W ramach fundacji funkcjonuje także darmowa poradnia prawna.

4. Fundacja „Cognosco”

Jedną z najstarszych organizacji pożytku publicznego tego typu w Polsce. Cały zespół z siedzibą w Krakowie pomaga zadłużonym z prawnymi aspektami nieterminowych spłat.

Cognosco całkowicie za darmo:

  • Pomaga w kontaktach z wierzycielami, windykatorami, sądami i komornikami;
  • Sporządza pisma do opisanych wyżej podmiotów;
  • Radzi w sprawie ogłoszenia upadłości konsumenckiej.

5. Fundacja „Lady Liberty”

Zajmuje się edukowaniem osób, które ze względu na brak odpowiedniej wiedzy ekonomicznej i finansowej wplątały się w kłopoty materialne. Zwiększa świadomość prawną obywateli, przyczyniając się do ich lepszego radzenia sobie z samodzielnym pozbywaniem się długów. Jedną z misji fundacji jest też pomoc osobom zastraszanym przez podmioty finansowe wykorzystujące swoją pozycję. Hasło „Lady Liberty” to: Konsumpcjonizmowi i chciwości rekinom finansjery mówimy dość.

Jeśli nie chcesz wydawać na oddłużanie dodatkowych środków finansowych, pięć powyższych instytucji to dobry kierunek, w którym należy pójść, by odnaleźć darmową pomoc. Szukając jednak wsparcia w internecie, uważaj na pewne pułapki.

Pomogę wyjść z pętli zadłużenia i spłacić długi — czy warto ufać takim ofertom?

Wpisując w wyszukiwarkę internetową hasła sugerujące, że potrzebujesz pomocy w wyjściu z długów np. „pomogę spłacić długi”, możesz niestety przyciągnąć prywatne osoby lub firmy nie do końca profesjonalne, których agresywny marketing będzie krzyczał do Ciebie, że są w stanie „załatwić każdą sprawę”.

Bądź czujny. Zdecydowana większość ofert tego typu to oszustwa, przez które możesz stracić – w najlepszym przypadku – czas, a w najgorszym – pieniądze lub bezpieczeństwo swoich danych osobowych.

Nie wierz i nie podawaj żadnych informacji podmiotom, które:

  • Żądają od Ciebie przedpłat;
  • Obiecują przysłowiowe śliwki na sośnie przed zapoznaniem się z Twoją sprawą;
  • Oferują pomoc w zaciągnięciu kolejnego zobowiązania na poczet niespłaconych należności;
  • Nie mają żadnych opinii czy publikacji na swój temat w sieci.

Oczywiście oprócz odpłatnej i bezpłatnej pomocy osób trzecich, możesz także samodzielnie zająć się oddłużaniem. Przeczytaj kilka wskazówek na ten temat.

Działania pomagające wyjść z długów

Nawet jeśli zdecydujesz się na powierzenie swojej sprawy fundacji czy firmie oddłużeniowej, nic nie stoi na przeszkodzie, byś już teraz postarał się dowiedzieć, jak wyjść z długów i jakie dokładnie działania możesz wykonać samodzielnie.

Pamiętaj!
Nie istnieje żadna fundacja spłacająca długi za Ciebie. Wypracowanie środków na pokrycie wszystkich wierzytelności pozostanie po Twojej stronie.

Kilka złotych zasad do wdrożenia od razu to:

  • Nie zaciągaj kolejnych pożyczek – nie będziesz tym samym nakręcać spirali zadłużenia.
  • Zwróć się do pożyczkodawcy i negocjuj terminy i warunki spłaty – spróbuj ustalić nowy harmonogram, którego będziesz w stanie się trzymać.
  • Nie bój się i nie wstydź prosić o pomoc – każda z opisanych wyżej fundacji istnieje właśnie po to, by pomagać takim osobom, jak Ty. Twoja sytuacja nie jest jedyna, nie jest niestandardowa i nie będzie obiektem krytycznej oceny.
  • Uważaj na ogłoszenia osób prywatnych, które „pomagają spłacić wszystkie długi szybko” – to najprawdopodobniej oszuści łaknący Twoich pieniędzy lub danych, na które mogą zaciągnąć kolejne pożyczki.

Zadłużony niekiedy może otrzymać także pomoc w banku. Sprawdź na jakich zasadach.

Bank, który pomaga zadłużonym  

2.9 (Ilość ocen: 7)

Od 10 lat związany z branżą finansową. Specjalista od wszelkiego rodzaju produktów pozabankowych, które regularnie analizuje i testuje. Doświadczenie zawodowe zbierał, pracując w największych firmach pożyczkowych, przez co wiedzę na temat sektora pozabankowego posiada z pierwszej ręki. Założyciel portalu pozyczasz.pl.

Kontakt z autorem:

- Opinie

1 Opinia

  1. Sylwester
    20.08.2023, 9:32 am Odpowiedz
    Bardzo dobry bank rzeczywiście potrafiono pomuc w nagłych wypadkah