Dochód pasywny – 13 sposobów na dochód z kapitału
W czasie zwiększonej inflacji nasze myśli szczególnie często wędrują w kierunku sposobów na podreperowanie domowego budżetu. Może praca dorywcza, dodatkowy etat, nadgodziny? Według nas nie warto jednak pracować dłużej, a zastanowić się jak pracować mądrzej, czyli na przykład zorganizować sobie źródło przychodu pasywnego.
W poniższym tekście wyjaśniamy, czym jest dochód z kapitału i szerzej przedstawiamy kilka dostępnych na polskim rynku wariantów pasywnego przychodu.
Dochód pasywny — co to dokładnie znaczy?
Co to jest?
Dochód pasywny to wszystkie wpływy, które osiągamy bez stałej, z góry określonej w miejscu i czasie pracy. Inaczej możemy nazwać go „bezobsługowym” źródłem gotówki. Mowa m.in. o przychodach, które generuje wynajmowane przez nas mieszkanie, bądź lokata, na której umieściliśmy pieniądze.
Przykład
Przeciwieństwem dochodu pasywnego jest dochód aktywny, od którego odróżnia go konieczna systematyczność pracy. Posłużmy się przykładem kucharza, który na co dzień pracuje w restauracji – jest to jego dochód aktywny. Nasz kucharz napisał też książkę z przepisami na swoje dania, która owocuje tantiemami spływającymi z wydawnictwa – to jego dochód pasywny.
Jak widzimy uzyskanie dochodu pasywnego wcale nie jest wolny od obowiązku wykonania jakiejkolwiek pracy, jednak najczęściej wystarczy zainwestować w niego (zarówno czas, jak i kapitał) jeden raz lub przez krótki okres, a tzw. kupony, odcina się wielokrotnie lub długofalowo.
Od czego zacząć swój dochód pasywny?
Zarabianie pasywne najczęściej zaczyna się od pomysłu. Przed wdrożeniem go w życie, warto jednak zastanowić się, czy to na pewno odpowiedni rodzaj biznesu lub zajęcia dla nas.
Taką analizę można wykonać samodzielnie lub skorzystać z pomocy doradców finansowych. Liderzy opinii najczęściej radzą, by zacząć od stosunkowo bezpiecznych i pewnych inwestycji, jakimi są m.in.:
- wynajem nieruchomości,
- bankowe i pozabankowe instrumenty finansowe.
Pamiętajmy jednak, że niezależnie od tego, jaki sposób na dochody pasywne wybierzemy, powinniśmy na początku wyznaczyć sobie konkretny cel – sprecyzowany jasno, mierzalny i wykonalny, a następnie wytrwale i konsekwentnie do niego dążyć.
Wytrwałość i konsekwencja to pojęcia, które powinniśmy dobrze sobie zapamiętać. Bez nich zwykle nie ma szans na wypracowanie sposobu na pasywny dochód, niezależnie od tego, z jakiej pozycji startujemy i kim jesteśmy.
Kto może mieć dochody pasywne?
W teorii może go zorganizować każdy, jednak najczęściej są to osoby z konkretnym zestawem cech osobistych. Dobra sytuacja finansowa, choć pomocna i otwierająca wiele drzwi – nie jest konieczna.
Oprócz wspomnianej już wytrwałości i konsekwencji przydają się także:
- cierpliwość,
- skłonność do poświęceń,
- minimalna intuicja biznesowa zwana czasem „żyłką do interesów”.
Nawet jeśli w tej chwili wydaje nam się, że nie poradzimy sobie z zadaniem tego typu – może okazać się, że jest zupełnie inaczej. Warto spróbować.
Dlaczego warto posiadać dochód z kapitału?
Dochód pasywny ze zgromadzonego kapitału jest dodatkowym zastrzykiem gotówki i może przyczynić się do łatwiejszego zgromadzenia środków przeznaczonych na poduszkę finansową.
Oszczędności są w obecnych czasach absolutną koniecznością – dodatkowy dochód może pomóc w odłożeniu funduszy na „czarną godzinę” czy emeryturę.
Oprócz tego jest zaletą samą w sobie – ciężko znaleźć jakikolwiek minus sytuacji, w której niezależnie od zaangażowania i wykonanej pracy otrzymujemy stały, miesięczny kapitał dodatkowy.
Mało tego, w niektórych przypadkach dochód pasywny funkcjonuje na tyle sprawnie i przynosi tak duże zyski, że można dzięki niemu zrezygnować z pracy na etacie i stać się rentierem.
Pomysły na dochód pasywny – 6 pomysłów
Skoro ustaliliśmy, że za każdym dochodem pasywnym stoją pomysły, w dalszej części tekstu postaramy się podrzucić kilka zagadnień, które przy odrobinie szczęścia, czasu i pieniędzy, mogą przerodzić się w źródło gotówki, które nie wymaga stałej pracy.
1. Wynajem nieruchomości
Wynajem nieruchomości to jedna z najpopularniejszych metod na wypracowanie sobie dochodu pasywnego, gdyż zapewnia regularny dochód z kapitału.
Mowa zarówno o mieszkaniach, których wynajem i podnajem daje stały, miesięczny zastrzyk gotówki, jak i:
- lokalach usługowych,
- parkingach,
- garażach.
Jeśli posiadamy nieruchomość, którą jesteśmy w stanie użyczyć osobom trzecim za odpowiednią opłatą, dysponujemy bardzo cennym i bezpiecznym do pomnażania w formie dochodu pasywnego kapitałem.
2. Kryptowaluty
Kryptowaluty to stosunkowo nowe źródło ewentualnego dochodu pasywnego, które kusi bardzo dużą stopą zwrotu w relacji do poniesionych kosztów.
By kryptowaluty stanowiły stały dochód pasywny należy zająć się:
- górnictwem kryptowalut, czyli wykorzystywaniem mocy obliczeniowej w celu zabezpieczania sieci;
- stakingiem, czyli posiadaniem specjalnego portfela kryptowalut i wykonywaniu pewnych zadań dla sieci, za które należą się nagrody;
- lendingiem, czyli oprocentowanymi pożyczkami kryptowalutowymi.
3. Wynajem przestrzeni reklamowych
Przestrzeń reklamowa, którą można wynająć, to na przykład:
- własny samochód,
- ściana budynku,
- działka przy ruchliwej ulicy (na której można postawić billboard).
By rozpocząć swoją przygodę z dochodem pasywnym z wynajmu przestrzeni reklamowych, możemy ogłosić się na popularnych portalach typu OLX lub zgłosić się do firm/agencji marketingowych.
4. Inwestowanie w pożyczki
Dochód pasywny z inwestowania w pożyczki bierze się z odsetek, które otrzymujemy po udzieleniu finansowania osobom prywatnym lub firmom, a także z wykupu udziału w pożyczkach na specjalnych platformach, takich jak na przykład:
- PeerBerry
- Mintos
5. Lokata
Umieszczenie gotówki na lokacie lub koncie oszczędnościowym to także sposób na dochód pasywny. Kapitalizujące się tam odsetki stanowią bowiem stały dochód, który nie pochodzi z naszej codziennej pracy.
Minusem takiego rozwiązania jest relatywnie niski zarobek, natomiast ogromną zaletą – wysoki poziom bezpieczeństwa naszych środków.
6. Dywidendy
Dywidenda to podział zysku danej firmy, który zostaje przekazany jej akcjonariuszom. By wypracować sobie tego typu zarobek, należy zatem zakupić akcje spółek dywidendowych, korzystając z konta maklerskiego czy rachunku inwestycyjnego.
Dodatkowym atutem takiego rozwiązania jest zarobek możliwy po sprzedaży danych akcji, jeśli ich cena wzrośnie oraz przewidywana wyższa stopa zwrotu niż np. w przypadku lokaty.
Inne sposoby na osiąganie dochodów pasywnych – 7 propozycji
1. Myjnie bezobsługowe
Stworzenie myjni bezdotykowej może wygenerować bardzo zadowalające dochody, jednak jest to spora inwestycja. Koszty przedsięwzięcia są wysokie i wiele osób woli zdecydować się na przeznaczenie takich pieniędzy na zakup mieszkania (lub mieszkań) na wynajem, jednak jeśli w naszym mieście lub dzielnicy nie działa jeszcze miejsce tego typu, warto się nad nim zastanowić.
Ciekawą i mniej wyeksploatowaną alternatywą mogą być również myjnie bezobsługowe dla samochodów ciężarowych.
2. Automaty i maszyny vendingowe
Na pewno wielokrotnie, każdemu z nas zdarzyło się kupić w automacie kawę, batonik lub jeśli jesteśmy rodzicami – skorzystać z elektrycznej kolejki lub karuzeli dla dzieci w centrum handlowym. Maszyny tego typu mogą stanowić dobry sposób na wypracowanie dochodu pasywnego.
Co więcej, automaty to nie tylko urządzenia z napojami, czy zabawki dla maluchów. Na rynku znajdziesz na przykład automatyczne pralnie czy soczewkomaty wydające za opłatą szkła kontaktowe.
3. Wynajem samochodów lub ciężkiego sprzętu
Wynajmować możemy właściwie wszystko i zwykle będzie to nosiło znamiona dochodu pasywnego. Nie inaczej jest z samochodami czy maszynami budowlanymi.
W przypadku samochodów możemy pomyśleć nad czymś, co pozwoli nam znaleźć niszę na mocno wysyconym rynku – na przykład nad wynajem pojazdów kierowcom Ubera czy wyselekcjonowaniem jakiegoś konkretnego typu maszyn, na przykład z przyczepą do przewozu koni.
4. Dzierżawa gruntu
Posiadanie niezabudowanej działki wiąże się z możliwością wynajmu jej pod farmę fotowoltaiczną, złomowisko lub dowolną działalność, pod którą ktoś będzie chciał ją wydzierżawić.
Ogromnym plusem dochodu pasywnego tego typu jest długość umowy wynajmu, która zwykle opiewa na kilka lub nawet kilkanaście lat.
5. Strona internetowa
Internet to miejsce, które wydaje się stworzone do generowania pasywnego dochodu. Możemy to zrobić, zakładając stronę internetową, bloga czy nawet kanał na platformie YouTube. Do tego typu inwestycji zwykle nie potrzebujemy ogromnego kapitału, więc nie pieniądze stanowią tu barierę wejścia, lecz… czas.
Stworzenie poczytnej strony czy bloga, którego odwiedza sporo osób, jest czasochłonne. Jeśli się uda, zarobki mogą popłynąć z reklam kontekstowych, afiliacji, wpisów sponsorowanych czy współprac z markami.
6. E-booki i kursy online
Wydanie książki elektronicznej korzystając z własnych zasobów, bez udziału wydawnictwa, z którym trzeba podzielić się zyskiem, to w tej chwili rynkowy standard. Oznacza to, że jeśli stworzymy produkt online — poradnik lub kurs — i znajdziemy odbiorców, którzy będą chcieli go od nas zakupić, 100% zysku wpadnie do naszej kieszeni. Nie jesteśmy też w żaden sposób zależni od zgody wydawnictwa na współpracę. W zamian za wolność tego typu promocją i dystrybucją musimy zająć się sami.
Podsumowując, jeżeli mamy jakąś specjalistyczną wiedzę, którą można sprzedać w formie książki lub kursu internetowego, mamy też niezły pomysł na dochód pasywny.
7. Zdjęcia
W sieci istnieje wiele baz fotografii, które skupują zdjęcia, by następnie sprzedawać je twórcom internetowym lub innym zainteresowanym. Mówi się o nich potocznie „zdjęcia ze stocka”. Cena pojedynczego dzieła nie jest może zbyt wysoka, jednak przy odpowiedniej ilości chwytliwych fotografii, ten sposób na dochód pasywny może przynieść w skali miesiąca całkiem niezłe zyski.
0 Opinii
Jeszcze nie skomentowano!
Możesz być pierwszy