Rentier — kto to jest i jak zarabia?

Rentier — kto to jest i jak zarabia?

Zaktualizowano 04-03-2023 Autor: Arkadiusz Stal

Rentierstwo najczęściej oznacza finansową wolność, ma jednak swoją… cenę. I to niemałą. By zostać rentierem, należy zgromadzić sporo kapitału oraz dobrze go zainwestować lub rozsądnie z niego korzystać. Dowiedz się, to to dokładnie jest rentier, jak nim zostać i czy życie w ten sposób ma wyłącznie zalety.

Kto to jest rentier?

Rentier to osoba, która czerpie zyski z posiadanego kapitału. Mowa o majątku materialnym lub różnego rodzaju prawach. Rentierem można nazwać każdego, kto bez wykonywania pracy zarobkowej osiąga tak zwany dochód pasywny i  jest w stanie utrzymać się z zysków płynących m.in. z posiadanych:

 • akcji i obligacji,
 • lokat bankowych,
 • nieruchomości,
 • surowców.

Powyższe przykłady to oczywiście niejedyne kategorie majątkowe, które mogą generować zysk. Równie dobrze mogą to być prawa autorskie do jakiegoś dzieła czy patenty. Opcji jest wiele. W dalszej części tekstu postaramy się przybliżyć kilka z nich.

Jak można zostać rentierem?

Rentierem zostaje się, kiedy ilość posiadanej gotówki (majątku innego rodzaju lub też praw, które można kapitalizować), jest na tyle duża, że miesięczne/roczne odsetki lub na przykład tantiemy są w stanie zagwarantować odpowiedni poziom życia i stają się wystarczającym źródłem dochodu.

Co to oznacza?
Że nie ma jednej drogi, która prowadzi do możliwości zapewnienia sobie stabilizacji finansowej z samych oszczędności i odsetek, ale choć sposobów na osiągnięcie takiego stanu jest wiele – żaden z nich nie jest jednocześnie prosty i powszechny.

Czasami wystarczy szczęście, w niektórych przypadkach zadziała bardzo dobre pochodzenie, w innych – ponadprzeciętny zmysł biznesowy, przedsiębiorczość i znajomość mechanizmów gospodarczych oraz inwestycyjnych, w jeszcze innych – wszystko po trosze.

W skrócie
Mówiąc najprościej, jak się da, by zostać rentierem, najczęściej musisz zgromadzić na koncie bardzo dużą ilość gotówki.

Ile trzeba mieć, aby być rentierem?

Zyski płynące z inwestycji czy odsetek to najczęściej od 4% do 10% w skali roku. Jeśli chcesz, by na Twoje konto spływało zarobione w ten sposób miesięcznie:

 • 5 000 zł – w optymistycznym wariancie musisz posiadać 740 740 zł,
 • 8 000 zł – minimalna kwota oszczędności na Twoim koncie powinna wynosić 1 185 185 zł,
 • 10 000 zł – taką kwotę zagwarantuje Ci zgromadzenie nie mniej niż 1 481 481 zł.

Warto wiedzieć
Za umowną granicę, która otwiera drzwi rentierstwa przyjmuje się często 1 milion złotych.

Przykładowe dochody rentiera

Załóżmy, że masz już swój pierwszy milion. Ile zarobisz, inwestując go na różne sposoby? Zobacz, w jaki sposób rentierzy odcinają tzw. kupony od zgromadzonego kapitału. Poniżej 3 przykłady.

Umieszczenie kapitału na lokacie

Czynniki wpływające na zarobek z lokaty to:

 • oprocentowanie,
 • zdeponowana kwota,
 • czas trwania lokaty,
 • kapitalizacja odsetek,
 • inflacja,
 • podatek od zysków kapitałowych.

By obliczyć, ile dokładnie zarobisz na danej lokacie, musisz pomnożyć kwotę, którą zamierzasz na niej umieścić razy ilość dni jej trwania oraz oprocentowanie, a wynik podzielić przez 365. Następnie należy odjąć 19% tzw. podatku Belki.

Przykład:

Chcesz zdeponować 1 milion złotych na półrocznej lokacie z oprocentowaniem wynoszącym 8% i jednorazową kapitalizacją odsetek w momencie zamykania lokaty.

1 000 000 zł x 183 dni x 8% / 365 = 40 109,59 zł

40 109,59 zł x 19% = 7620,82 zł

Zarobek z takiej lokaty to zatem (po pół roku) 32 488,77 zł.

Wynajem nieruchomości

Choć nieruchomości uchodzą za jeden z najlepszych sposobów na inwestowanie pieniędzy, jak wynika z danych Narodowego Banku Polskiego (z pierwszego kwartału 2022 roku) przeciętna stopa zwrotu z wynajmu mieszkań to od 2,4% do 4,2% i to wyłącznie w przypadku, kiedy inwestycja była w całości pokrywana prywatną gotówką.

Po zainwestowaniu miliona złotych na rynku nieruchomości możesz zarabiać średnio około 3 500 zł miesięcznie.

Inwestowanie w pożyczki

Pomnażanie kapitału poprzez inwestowanie w pożyczki polega na bezpośrednim udzielaniu finansowania osobom prywatnym lub firmom na procent, lub korzystania z wyspecjalizowanych platform, na których wykupuje się udział w pożyczkach pozabankowych.

Przykłady takich serwisów to:

 • PeerBerry
 • Mintos
 • Finansowo

Roczne zyski z platform tego typu wahają się między 8% a 15%, ze średnią na poziomie około 10%. Inwestując w ten sposób 1 000 000 zł, na koniec roku możesz liczyć na dochód rzędu 100 000 zł.

Rentierstwo i jego zalety

Zostanie rentierem to spełnienie marzeń wielu ludzi. Taki sposób zarabiania pieniędzy gwarantuje bowiem niezależność i brak konieczności wykonywania pracy zarobkowej. Wiąże się z tym także pełna kontrola własnego czasu – nie trzeba oddawać pracodawcy 8 (lub więcej) godzin własnego życia.

W niektórych źródłach możesz spotkać się nawet z informacją, że rentier to ktoś, kto nie wykonuje pracy zarobkowej, ponieważ posiadanie istotnego majątku i kapitalizowanie z niego odsetek w zupełności wystarcza mu, by prowadzić dostatnie życie.

Aktywność zawodowa nie wyklucza jednak jednoczesnego osiągania stałych zysków ze zgromadzonego już kapitału, a więc wśród rentierów znajdziemy zarówno osoby niepracujące na co dzień, jak i biznesmenów czy nawet etatowych pracowników. To, co odróżnia ich wtedy od większości współpracowników to fakt, że nawet w przypadku utraty lub rezygnacji z etatu będą posiadali środki na życie.

5 (Ilość ocen: 2)

Od 10 lat związany z branżą finansową. Specjalista od wszelkiego rodzaju produktów pozabankowych, które regularnie analizuje i testuje. Doświadczenie zawodowe zbierał, pracując w największych firmach pożyczkowych, przez co wiedzę na temat sektora pozabankowego posiada z pierwszej ręki. Założyciel portalu pozyczasz.pl.

Kontakt z autorem:

- Opinie

0 Opinii

Jeszcze nie skomentowano!

Możesz być pierwszy