Kredyt na fotowoltaikę – jak sfinansować Twoje odnawialne źródło energii?

Kredyt na fotowoltaikę – jak sfinansować Twoje odnawialne źródło energii?

Zaktualizowano 06-02-2024 Autor: Marta Wycisło Kredyty

Montaż fotowoltaiki to spora inwestycja. W większości przypadków należy nastawić się na koszt rzędu 25-30 tysięcy złotych, choć oczywiście wszystko zależy od indywidualnych parametrów nieruchomości. A jak sfinansować cały zakup nie mając na to własnych środków? Podpowiadamy, uwzględniając zarówno bezzwrotne dotacje, jak i komercyjne kredyty i pożyczki.

Korzyści z inwestycji w fotowoltaikę

Instalacja fotowoltaiczna wykorzystuje energię słoneczną (czyli w pełni odnawialne źródło — OZE), by jej użytkownik mógł taniej ogrzać dom, podgrzać wodę, czy doprowadzić prąd do wszystkich swoich urządzeń elektrycznych. Pozyskiwanie energii ze słońca, choć jest bardzo ekologiczne, wymaga jednak zamontowania specjalnych paneli, które… nie należą do tanich. Czy zatem taka inwestycja w ogóle się opłaca? Odpowiedzią jest niesławne: to zależy.

Posiadamy różne nieruchomości, różne potrzeby, a nasze dachy mają różne nachylenie i ekspozycję na słońce. To m.in. od każdego z tych czynników zależy, czy zakup instalacji PV w ogóle się opłaci, a jeśli tak – po ilu latach będziemy mogli liczyć na zwrot kosztów.

Na wielu branżowych stronach można znaleźć kalkulatory tzw. wyniku solarnego, które biorąc pod uwagę informacje o potencjalnym prosumencie i jego nieruchomości, wyliczają np.:

 • parametry instalacji;
 • prawdopodobne koszty;
 • stopę zwrotu z inwestycji.

W statystycznie przeciętnym gospodarstwie domowym inwestycja w fotowoltaikę to wydatek rzędu ok. 30 000 zł. Od tego kosztu można odjąć ulgi podatkowe czy 7 000 zł z dotacji „Mój prąd” (o czym napiszemy poniżej), jednak do uzbierania wciąż pozostaje co najmniej kilkanaście tysięcy złotych. Jeśli nie mamy oszczędności, które możemy wydać na ten cel, skąd możemy wziąć dodatkowy zastrzyk takiej gotówki?

Kredyty na fotowoltaikę — jakie są dostępne opcje?

Panele PV możemy kupić, wybierając zewnętrzne wsparcie finansowe, takie, jak:

BANKOWE KREDYTY GOTÓWKOWE

Mowa o standardowych kredytach, spłacanych w miesięcznych ratach wraz z odsetkami, udzielanych przez banki i spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe (SKOK-i), na dowolny, wybrany przez kredytobiorcę cel. W związku z tym, że wg badań, Polacy najczęściej sięgają po zobowiązania na kwoty między 20 a 30 tysięcy złotych, wszystkie instytucje bankowe posiadają takie oferty.

Jeśli przyjmiemy, że chcemy podpisać umowę na 48 miesięcy i 15 000 zł, RRSO kredytów gotówkowych dostępnych w tej chwili na rynku, to od 10,24% (Bank CITI Handlowy), przez 10,46% (Santander Consumer Bank), czy 11,55% (Bank Pekao), aż po 13,52% (Velo Bank).

BANKOWE KREDYTY DEDYKOWANE ROZWIĄZANIOM FOTOWOLTAICZNYM

Obecnie, osoby fizyczne mogą również skorzystać z ofert bankowych wprowadzonych na rynek, by ułatwiać zakup instalacji fotowoltaicznych.

Np.:

 • Kredyt ratalny na finansowanie projektów energetycznych w BNP Paribas – na maksymalnie 12 lat i kwotę 80 000 zł. RRSO 13,09%.
 • Ekopożyczka w PKO BP – maksymalnie na 120 miesięcy i 50 000 zł. RRSO w przypadku pożyczki na 15 000 zł i 48 rat – 16,36%.
 • Ekokredyt w BOŚ Banku – maksymalnie 100 000 zł i 10 lat. RRSO 10,38%.
 • Pożyczka na lepsze w ING – do 160 000 zł na 10 lat. Pożyczka na kwotę 15 000 zł i 48 miesięcy wiąże się z RRSO na poziomie 12,68%, natomiast powyżej 30 000 zł – 11,01%.

POŻYCZKI POZABANKOWE

15 000 – 30 000 zł można pożyczyć na dowolny cel także w sektorze pozabankowym, który również oferuje pożyczki ratalne. Zobowiązania tego rzędu można zaciągnąć m.in. w:

 • TaRata – RRSO 17,28%;
 • Wonga – RRSO 22,99%;
 • Smartney – RRSO 21,73%

Każda z wymienionych tu opcji, to pożyczka online, której ogromnymi zaletami są:

 • Szeroka dostępność – w niektórych przypadkach także dla osób zadłużonych;
 • Minimum formalności, dzięki czemu zaciąga się je błyskawicznie i to bez wychodzenia z domu.

PROGRAMY I DOTACJE RZĄDOWE ORAZ SAMORZĄDOWE

Dotacje czy też dopłaty do zakupu paneli fotowoltaicznych, są dostępne w ramach programów, takich jak:

 • Mój Prąd – dla wszystkich (po spełnieniu odpowiednich warunków);
 • Czyste Powietrze – dla wszystkich (po spełnieniu odpowiednich warunków);
 • Agroenergia – dla rolników;
 • Energia Plus – dla firm.

ZAKUPY NA RATY

U wielu producentów, a także dostawców energii można zakupić instalacje fotowoltaiczne w systemie ratalnym z RRSO 0%.

 1. Hewalex – umożliwia zakup paneli i płatność w 60 ratach za pośrednictwem Santander Bank Polska;
 2. Tauron – posiada ofertę ratalną RRSO 0%, której partnerem jest Alior Bank.

Poza darmowymi ratami istnieje jeszcze jedno bezkosztowe rozwiązanie.

Czy możliwe jest otrzymanie darmowego kredytu na fotowoltaikę?

Osoby planujące domową instalację fotowoltaiczną mogą być zainteresowane ofertą spółki PGE Obrót, o nazwie: PV za dychę.

Propozycja jest dostępna dla przyszłych prosumentów korzystających z instalacji o mocy od 5 do 9 kWp. W jej ramach AS Inbank SA wypłaca 10 000 zł przed rozpoczęciem montażu, a reszta potrzebnej kwoty rozkładana jest na 36 rat, których spłata jest całkowicie nieoprocentowana.

Leasing fotowoltaiki — alternatywna opcja finansowania

Wiele osób zainteresowanych rozwiązaniami fotowoltaicznymi dla własnego domu, szuka także informacji o leasingu, jednak jest to opcja dostępna obecnie wyłącznie dla działalności gospodarczych.

Leasing fotowoltaiki można nazwać specyficzną formą pożyczki dla firm. Zasady działania są natomiast takie same, jak przy finansowaniu tego typu np. samochodu.

Leasing zasadniczo dzieli się na:

 • Operacyjny;
 • Finansowy.

A oba warianty różnią się od siebie głównie rozliczeniami podatkowymi, a ich opłacalność zależy od Twojej sytuacji związanej z VAT, potrzebami, czy też charakterystyką biznesu, który prowadzisz.

Oceń tekst

Zaczynała od nauki oszczędzania z artykułów internetowych, skończyła jako pasjonatka wszystkich zagadnień finansowych i gospodarczych, o których chce edukować innych. Wcześniej zawodowo związana z Human Resources i księgowością. W obecnej pracy czerpie z tych dziedzin, by jeszcze lepiej wspierać czytelników, przekazując swoją wiedzę w sposób zrozumiały dla każdego.

Kontakt z autorem:

- Opinie

0 Opinii

Jeszcze nie skomentowano!

Możesz być pierwszy