Co powinien wiedzieć emeryt lub senior przed założeniem konta w banku?
Konto bankowe wydaje się dzisiaj czymś oczywistym, jednak w Polsce nawet co czwarta osoba w wieku powyżej 65 lat wciąż go nie posiada. Seniorzy już niedługo będą musieli przekonać się do usług bankowych i założyć rachunek, ponieważ ich emerytury mają być przesyłane wyłącznie przelewem. Sprawdź, jak wybrać najlepsze konto bankowe dla seniora oraz jak z niego korzystać w sposób wygodny i bezpieczny.
Co to jest konto bankowe?
Konto bankowe to podstawowy produkt oferowany przez banki. Umożliwia on klientowi zdeponowanie swoich pieniędzy w banku na indywidualnym rachunku, a potem swobodne korzystanie z nich w formie gotówkowej i bezgotówkowej.
Osobom fizycznym najczęściej proponowany jest rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy, zwany również kontem osobistym, który ma charakter rachunku a vista. Właściciel środków zgromadzonych na takim koncie może je w każdej chwili wycofać w całości lub części.
Konto osobiste może być oprocentowane, choć dzisiaj ze względu na niskie stopy procentowe jest to rzadko spotykane. Taki rachunek służy więc bardziej do wygodnego zarządzania pieniędzmi w formie gotówkowej i bezgotówkowej. Banki udostępniają klientom karty debetowe, a także specjalne serwisy internetowe oraz aplikacje na telefon, za pośrednictwem których klient może wykonywać samodzielnie wiele operacji np.:
- wypłacać gotówkę z bankomatu,
- wykonywać przelewy na rachunki innych osób i instytucji (np. opłacać przelewem rachunki),
- płacić bezgotówkowo kartą lub aplikacją za zakupy w sklepach stacjonarnych,
- płacić za zakupy przez Internet,
- przyjmować prosto na rachunek środki z tytułu wynagrodzenia za pracę lub emerytury,
- w prosty sposób korzystać z innych usług bankowych np. otwierać lokaty lub zaciągać zobowiązania.
W większości banków konto osobiste jest kontem internetowym, a więc jego obsługa wymaga posiadania komputera z dostępem do Internetu lub przynajmniej nowoczesnego smartfona z dostępem do sieci i z zainstalowaną aplikacją bankową. Standardowo do każdego konta wydawana jest także karta płatnicza.
Czy pieniądze na koncie Internetowym są bezpieczne?
Dla seniorów konto bankowe obsługiwane przez Internet jest bardzo wygodne, ponieważ dzięki niemu mogą bez wychodzenia z domu i stania w kolejkach zapłacić rachunki, a nawet zrobić zakupy. Część osób starszych obawia się jednak o bezpieczeństwo swoich pieniędzy.
Warto więc wiedzieć, że banki stosują najnowocześniejsze zabezpieczenia w swoich serwisach transakcyjnych np. specjalne systemy szyfrowania danych oraz wieloetapowe metody weryfikacyjne i autoryzacyjne, dzięki którym chroniony jest dostęp do konta klienta.
Jak dbać o bezpieczeństwo posiadając rachunek w banku?
O bezpieczeństwo swoich środków musi jednak dbać także klient. Niezwykle ważne jest zachowanie rygorystycznych zasad korzystania z bankowości elektronicznej, czyli np.:
- nieudostępnianie loginu i hasła do konta osobom postronnym,
- dbanie o zabezpieczenie komputera przed złośliwym oprogramowaniem (stosowanie programów antywirusowych i antyspyware),
- świadomość zagrożeń np. istnienia procederu zwanego phishingiem (oszuści podszywają się pod bank, by wyłudzić dane do konta),
- zachowanie zasad bezpieczeństwa podczas robienia zakupów online.
Większość banków udostępnia klientom materiały edukacyjne na temat bezpiecznego korzystania z bankowości internetowej. Seniorzy powinni zapoznać się z nimi, a w razie potrzeby poprosić w placówce banku o pomoc w wyjaśnieniu zasad obsługi konta.
Konto w banku z placówką w okolicy
W Polsce aktywnie z Internetu korzysta jedynie 30% osób w wieku powyżej 65 lat, jednak ich liczba systematycznie rośnie. Brak komputera lub umiejętności obsługi Internetu jest jednak dość częstym powodem niechęci seniorów do zakładania konta bankowego, które dzisiaj już standardowo jest obsługiwane online.
Warto więc wybrać takie konto dla seniora, które umożliwi osobie starszej korzystanie z pieniędzy w sposób tradycyjny, czyli w okienku bankowym. Najlepiej wybrać bank, którego placówka znajduje się w pobliżu miejsca zamieszkania, w której bez problemu można wypłacić gotówkę w kasie, sprawdzić saldo, opłacić rachunek, czy zlecić przelew.
Konto dla seniora z dostępem przez Internet
Wybierając konto internetowe dla seniora, warto zwrócić uwagę na sposób jego obsługi online. Wersje demonstracyjne serwisów transakcyjnych można sprawdzić na stronach internetowych poszczególnych banków. Warto wybrać ten o najprostszej obsłudze, który ma przejrzysty i zrozumiały interfejs zapewniający wygodną nawigację.
Ważną kwestią jest również wybór metody autoryzacji transakcji bezgotówkowych. Dla osób starszych posiadających najprostsze modele telefonów nie będzie dobrym wyborem autoryzacja mobilna – lepiej sprawdzi się karta kodów lub kody SMS.
Konto dla emeryta a dostęp do bankomatów
Chcąc mieć wygodny dostęp do gotówki, warto wybrać konto bankowe w instytucji, która zapewnia bezpłatne wypłaty pieniędzy ze wszystkich bankomatów. Najczęściej jednak banki oferują darmowe wypłaty wyłącznie ze swoich urządzeń, dlatego warto założyć rachunek w tej instytucji, której bankomat znajduje się najbliżej miejsca zamieszkania.
Dzisiaj standardem są karty zbliżeniowe. Ułatwiają one dokonywanie płatności w sklepach, ponieważ nie wymagają wpisywania PIN-u na terminalu. Wybierając kartę do konta, zwróć zatem uwagę na to, czy jest ona zbliżeniowa.
Wybierz konto z kimś z rodziny lub porozmawiaj z doradcą
Jeśli nie czujesz się na siłach, by nauczyć się obsługi konta bankowego przez Internet lub masz inne obawy w kwestii posiadania rachunku, możesz założyć konto wspólne z małżonkiem lub innym członkiem rodziny.
Będziesz mieć wtedy swobodny dostęp do swoich pieniędzy – w każdej chwili wypłacisz gotówkę na przykład za pomocą karty do bankomatu lub w oddziale banku. Bliska osoba może natomiast pomóc Ci opłacać rachunki z konta internetowego lub w razie potrzeby złożyć wniosek o pożyczkę.
Pamiętaj także, że banki mają w swojej ofercie różne rodzaje kont, dlatego warto porozmawiać z doradcą, który dobierze produkt dopasowany do Twoich potrzeb. Jeśli nigdy wcześniej nie miałeś lub nie miałaś konta bankowego, być może dobrym rozwiązaniem okaże się podstawowy rachunek płatniczy, który jest bezpłatny i zapewnia wszystkie podstawowe funkcje, tyle ze w ograniczonym zakresie. Możesz mieć do niego kartę i wykonywać z niego standardowe operacje np. przelewy.
Nie czekaj na listonosza – wypłacaj emeryturę na konto bankowe
Od 1 stycznia 2022 roku wszystkie nowe emerytury mają być wypłacane na konta bankowe. Przyszli emeryci nie będą zatem mogli odbierać świadczenia gotówką od listonosza. Taka forma wypłaty emerytur będzie stopniowo wygaszana, ponieważ jest nieekonomiczna i niepraktyczna.
Czekanie co miesiąc w określony dniu na wizytę listonosza jest uciążliwe, a w okresie pandemii koronawirusa zwiększa ryzyko zakażenia. Znacznie lepiej więc założyć konto bankowe i złożyć wniosek w ZUS o wypłatę emerytury przelewem.
Warto to zrobić z wielu powodów, tym bardziej że otwarcie konta jest dzisiaj bardzo proste – wystarczy udać się do banku z dowodem osobistym lub wypełnić formularz online.
Większość banków oferuje też bardzo korzystne warunki korzystania z rachunku – popularne są darmowe konta, które nie wymagają uiszczania miesięcznych opłat za jego prowadzenie i zapewniają cały wachlarz bezpłatnych usług np. bezpłatne wydanie karty, przelewy za darmo, czy darmowe wypłaty gotówki z bankomatów.
0 Opinii
Jeszcze nie skomentowano!
Możesz być pierwszy