Konto bankowe dla seniora – jak wybrać najlepsze?

Konto bankowe dla seniora – jak wybrać najlepsze?

Zaktualizowano 27-02-2021 Autor: Arkadiusz Stal

Już niedługo konto bankowe dla seniora będzie produktem, bez którego trudno będzie mu się obyć. Od 2022 roku bowiem wszystkie nowe renty i emerytury mają być wypłacane drogą elektroniczną na konto, a nie przekazem pocztowym.

Jak zatem wybrać najlepsze konto dla seniora? Sprawdź, jaki rachunek osobisty dla osób 65+ proponują banki i na co zwrócić uwagę przy wyborze oferty.

Czym jest konto i rachunek w banku?

Rachunek bankowy to forma depozytu, w ramach którego klient może przechowywać swoje środki pieniężne w banku i nimi swobodnie dysponować.

Takie konto ma swój niepowtarzalny numer składający się zawsze z 26 cyfr i prowadzone jest przez bank na podstawie umowy cywilnoprawnej zawartej z klientem. W umowie takiej bank zobowiązuje się do przechowywania środków pieniężnych klienta oraz wykonywania na jego zlecenie różnych rozliczeń np. wpłat, wypłat, czy przelewów. Zakres oraz cennik takich usług jest określony w umowie.

Ważne!
Najprostszym kontem bankowym, który mogą założyć osoby fizyczne, jest ROR, czyli rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy. Nazywany jest on kontem osobistym i może go założyć każdy bez spełniania specjalnych warunków (wystarczy mieć dowód osobisty). Taką formę ma także konto bankowe dla seniora.

Na co pozwala konto bankowe?

Wybierając konto bankowe dla seniora, warto zastanowić się, do czego ma ono służyć. Standardowy rachunek osobisty zazwyczaj pozwala na:

 • wpłacanie i wypłacanie gotówki – w kasie banku, bankomacie, a także w niektórych sklepach i punktach usługowych,
 • wykonywanie przelewów – na rachunki innych osób i instytucji,
 • wygodne opłacanie rachunków – można ustanowić zlecenia stałe w przypadku stałych opłat miesięcznych np. za abonament lub czynsz,
 • przyjmowanie przelewów i wpłat – na konto można otrzymywać co miesiąc świadczenie emerytalne z ZUS,
 • płacenie bezgotówkowo kartą w sklepach,
 • dokonywanie płatności za zakupy w Internecie – za pomocą przelewu lub karty,
 • dostęp do dodatkowych środków – w ramach konta osobistego może być uruchomiony limit kredytowy, można także skorzystać z pożyczki lub kredytu,
 • oszczędzanie – gromadzenie środków na koncie ułatwia ich oszczędzanie, można także otworzyć dodatkowe konto oszczędnościowe lub odkładać część pieniędzy na lokacie.

Czy wiesz, że…
Korzystnym rozwiązaniem dla małżeństw jest tzw. konto wspólne, na które mogą wpływać świadczenia emerytalne obojga małżonków. Oboje mogą w ten sam sposób korzystać z takiego rachunku, czyli podejmować z niego środki oraz dokonywać transakcji bezgotówkowych. Jedno wspólne konto oznacza niższe koszty związane z jego obsługą, a także łatwiejsze zarządzanie domowym budżetem.

Jakie konto bankowe powinien wybrać senior – opłaty

Wiele osób starszych obawia się otwarcia konta w banku ze względu na koszty. Dotyczy to zwłaszcza seniorów otrzymujących najniższą emeryturę, dla których każda złotówka jest na wagę złota. Warto więc wiedzieć, że dzisiaj wiele banków ma w swojej ofercie konto za darmo, którego otwarcie i prowadzenie kosztuje 0 zł. W ramach takich ofert można liczyć także na inne darmowe usługi, choć często wymaga to spełnienia określonych warunków np.:

 • wypłaty gotówki z bankomatów za 0 zł – zazwyczaj dotyczy wyłącznie bankomatów z logo danego banku,
 • przelewy za 0 zł – o ile są realizowane w bankowości elektronicznej,
 • wydanie karty debetowej za 0 zł,
 • korzystanie z karty za 0 zł – zazwyczaj opłata miesięczna nie jest pobierana pod warunkiem dokonania w miesiącu określonej liczby transakcji bezgotówkowych kartą.

Opłaty bankowe są najczęściej pobierane za wszelkie usługi świadczone w placówce np. za wypłatę gotówki lub zlecenie przelewu w okienku.

Ważne!
Od sierpnia 2018 roku wszystkie banki i SKOK-i w Polsce mają w ofercie tzw. podstawowy rachunek płatniczy, który jest całkowicie za darmo. Mogą go otworzyć osoby, które dotychczas nie miały żadnego konta w banku. W ramach takiego rachunku można dokonywać podstawowych operacji takich jak wpłaty i wypłaty gotówki w bankomacie, transakcje bezgotówkowe kartą, przelewy, zlecenia stałe. Darmowe usługi są jednak limitowane – bezpłatnie można wykonać w miesiącu najczęściej do 5 przelewów i wypłat gotówki z bankomatów.

Konto z dostępem do Internetu i aplikacjami?

Dzisiaj już niemal każdy bank zachęca klientów do korzystania z rachunku bankowego za pośrednictwem bankowości elektronicznej i aplikacji mobilnej. Jest to bez wątpienia bardzo wygodne, ponieważ można zarządzać kontem bez konieczności odwiedzania placówki, a dodatkowo oszczędzić sporo pieniędzy, ponieważ konta internetowe są zazwyczaj darmowe.

Czy jednak takie internetowe konto bankowe dla seniora jest dobrym rozwiązaniem?

Na początku 2020 roku Urząd Komunikacji Elektronicznej przeprowadził badanie, z którego wynika, że jedynie 26,5% polskich seniorów w wieku 60+ używa komputera, a 30% Internetu.

Głównym powodem tak niskiego zainteresowania nowymi technologiami wśród osób starszych jest brak umiejętności obsługiwania się komputerem i Internetem, a często także nieposiadanie odpowiedniego sprzętu. Dla takich osób internetowe konto bankowe nie będzie więc dobrym rozwiązaniem – w tym przypadku sprawdzi się podstawowy rachunek płatniczy lub standardowy ROR z niskimi opłatami za obsługę w placówkach.

Seniorzy korzystający z Internetu powinni jednak wybrać konto internetowe, ponieważ jest wygodniejsze, tańsze (często darmowe) i zapewnia większą funkcjonalność. Dzięki niemu można robić zakupy online, zaciągać chwilówki, a także płacić rachunki bez wychodzenia z domu.

bankowość online

Czy wiesz, że…
Korzystając z bankowości elektronicznej, możesz w prosty sposób założyć Profil Zaufany, dzięki któremu załatwisz wiele urzędowych spraw online. Możesz m.in. korzystać z Internetowego Konta Pacjenta, za którego pośrednictwem odbierzesz e-receptę, czy e-skierowanie do specjalisty.

Seniorzy a bezpieczeństwo zakupów w Internecie

Polscy seniorzy wciąż wolą robić zakupy w sklepach stacjonarnych, jednak w wyniku pandemii coraz więcej z nich przekonuje się do kupowania online. Szacuje się, że z e-sklepów korzysta około 30% osób w wieku powyżej 65 lat, co pokrywa się z odsetkiem osób starszych w ogóle korzystających z Internetu. Większość z nich jednak wyraża obawy o bezpieczeństwo zakupów online.

seniorzy - bezpieczeństwo online

Do robienia zakupów w sieci nie jest konieczne konto bankowe, ponieważ wiele sklepów wciąż oferuje płatność za pobraniem, która pozwala zapłacić za towar przy jego odbiorze. Zazwyczaj jednak wybór takiej opcji wiąże się z wyższym kosztem przesyłki, a także dłuższym czasem oczekiwania na realizację zamówienia.

Jeśli chcesz wygodnie płacić za zakupy online przelewem bankowym i jednocześnie czuć się bezpiecznie, pamiętaj o następujących zasadach:

 • rób zakupy w znanych sklepach i serwisach aukcyjnych,
 • przed złożeniem zamówienia sprawdź dane sprzedawcy oraz opinie klientów,
 • sprawdź, czy witryna sklepowa jest właściwie chroniona – przed jej adresem w pasku przegladarki powinna być widoczna kłódka oznaczająca szyfrowanie danych przesyłanych za pośrednictwem witryny,
 • przed dokonaniem płatności w bankowości internetowej upewnij się, że zostałeś przekierowany na stronę banku, a nie witrynę podszywającą się pod daną instytucję (sprawdź, czy zgadza się adres i szata graficzna strony i czy przed nazwą jest symbol kłódki),
 • nigdy nie podawaj bezpośrednio sprzedawcy swoich danych do logowania się do konta.

Wypłata emerytury i renty na konto w banku będzie koniecznością

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej już od dłuższego czasu wskazuje na konieczność zmiany zasad wypłat świadczeń rentowych i emerytalnych. Zgodnie z zapowiedziami przedstawicieli resortu od 1 stycznia 2022 roku wszystkie nowe renty i emerytury mają być wypłacane drogą elektroniczną na konto bankowe.

Aktualnie z tej formy odbierania świadczeń korzysta blisko 76,2% emerytów. Pozostałe osoby wciąż wolą przyjmować pieniądze gotówką, którą przynosi im do domu listonosz. Od 2022 roku konto bankowe dla seniora będzie więc koniecznością, choć wciąż będzie można odbierać świadczenia przekazem pocztowym. W tym celu jednak niezbędne będzie złożenie specjalnego wniosku w ZUS.

Konto bankowe dla seniora – które banki mają je w ofercie?

Banki komercyjne w Polsce nie oferują specjalnych rachunków osobistych dla osób starszych. W ofercie mają konta uniwersalne w różnych wariantach do wyboru, jeśli chodzi o zakres usług.

Jedynym kontem dedykowanych dla seniorów jest Konto w Porządku Plus dla osób 65+ oferowane przez Bank Pocztowy. Jest ono obsługiwane również w placówkach Poczty Polskiej, a więc bez problemu skorzystają z niego także osoby mieszkające w mniejszych miejscowościach, w których nie ma oddziałów banków komercyjnych. Co ważne, jeśli emerytura lub renta wpływa na to konto, jego prowadzenie nie wiąże się z kosztami. Senior może bezpłatnie wypłacać i wpłacać gotówkę w placówkach pocztowych, a także skorzystać z usługi dostarczenia świadczenia w gotówce z tego konta za pośrednictwem listonosza (wiąże się z to opłatą 7 zł).

[table id=47 /]

5 (Ilość ocen: 1)

Od 10 lat związany z branżą finansową. Specjalista od wszelkiego rodzaju produktów pozabankowych, które regularnie analizuje i testuje. Doświadczenie zawodowe zbierał, pracując w największych firmach pożyczkowych, przez co wiedzę na temat sektora pozabankowego posiada z pierwszej ręki. Założyciel portalu pozyczasz.pl.

Kontakt z autorem:

- Opinie

0 Opinii

Jeszcze nie skomentowano!

Możesz być pierwszy