Wspólne konto bankowe dla seniorów to wiele korzyści

Wspólne konto bankowe dla seniorów to wiele korzyści

Zaktualizowano 27-02-2021 Opinie 0 Autor: Michał Kamiński 1239 Czytano

Według szacunków ZUS około 25% seniorów wciąż nie zdecydowało się na założenie rachunku bankowego, pomimo że już niedługo wszystkie nowe emerytury będą wypłacane wyłącznie przelewem. Wiele osób starszych obawia się jednak wysokich opłat bankowych i nie radzi sobie z obsługą Internetu, co jest dzisiaj przydatne do zarządzania kontem.

W takiej sytuacji warto rozważyć wspólne konto bankowe dla seniorów, które można założyć z bliską osobą. Sprawdź, na jakie jeszcze korzyści można liczyć, prowadząc wspólny rachunek bankowy np. z małżonkiem.

Czym jest konto bankowe i jakie daje możliwości?

Konto bankowe to forma depozytu, który umożliwia klientowi przechowywanie swoich pieniędzy w banku oraz zapewnia możliwość swobodnego dysponowania nimi. Wpłacone środki widnieją w formie zapisu księgowego w systemie bankowym pod indywidualnym numerem rachunku, który składa się z 14 cyfr i jest niepowtarzalny.

Właściciel takiego rachunku ma nieograniczony dostęp do swoich pieniędzy – może je w każdej chwili wypłacić, a także nimi zarządzać poprzez zlecanie bankowi różnych operacji np. przelewu określonej sumy na konto innej osoby.

Dyspozycje można składać osobiście w placówce, telefonicznie lub za pośrednictwem nowoczesnych kanałów elektronicznych: w bankowym serwisie internetowym lub specjalnej aplikacji w telefonie.

Konto bankowe, zwłaszcza to z dostępem przez Internet, daje dzisiaj wiele możliwości. Dzięki niemu można m.in.:

 • lepiej zarządzać finansami osobistymi – łatwiej kontrolować wydatki (dzięki historii rachunku) i odkładać oszczędności (np. na dodatkowym koncie oszczędnościowym),
 • płacić rachunki bez wychodzenia z domu,
 • robić zakupy online,
 • zaciągać kredyty i pożyczki – konto bankowe przydaje się przy braniu chwilówki online, w rachunku można także uruchomić limit kredytowy i w ten sposób zyskać dostęp do dodatkowej gotówki,
 • wyrobić kartę debetową do konta i płacić nią bezgotówkowo w sklepach stacjonarnych i punktach usługowych.

Na konto bankowe może także wpływać emerytura. Nie trzeba zatem czekać w domu co miesiąc na listonosza, a potem martwić się, gdzie schować gotówkę, by była bezpieczna. Trzymanie pieniędzy w banku i wydawanie ich w formie bezgotówkowej jest znacznie bezpieczniejsze niż przechowywanie ich w domu lub w portfelu.

Banki oferują różne rodzaje kont dla osób fizycznych. Podstawowym rodzajem jest konto osobiste, zwane także rachunkiem oszczędnościowo-rozliczeniowym (ROR). Jego specyficznym rodzajem jest wspólne konto bankowe, które mogą założyć i wspólnie z niego korzystać dwie osoby.

konto bankowe online - możliwości

Czy małżeństwo może założyć wspólne konto bankowe?

Wspólne konto w banku mogą założyć osoby będące rezydentami podatkowymi w Polsce i mające zdolność do czynności prawnych. Nie muszą być to osoby spokrewnione. Seniorzy mogą więc taki rachunek założyć z małżonkiem, dorosłym dzieckiem lub wnukiem, a także z każdą inną godną zaufania osobą.

Na wspólny rachunek bankowy najczęściej decydują się właśnie małżeństwa. Dzięki temu łatwiej im zarządzać domowym budżetem, opłacać ze wspólnych pieniędzy czynsz i rachunki, czy robić codzienne zakupy.

Samotny senior może założyć takie wspólne konto z dorosłym dzieckiem, szczególnie gdy mieszkają pod jednym dachem i prowadzą wspólne gospodarstwo domowe. Jest to dobre rozwiązanie w sytuacji, gdy starsza osoba nie radzi sobie z obsługą komputera i Internetu, by korzystać z bankowości elektronicznej. Wówczas jednak konieczne jest ustalenie z bliskimi zasad dotyczących dysponowania wspólnymi środkami, aby nie doszło na tym tle do nieporozumień.

Jak seniorzy mogą korzystać ze wspólnego konta?

Pod względem funkcjonalności wspólne konto dla seniora nie różni się niczym od tego standardowego. Obie osoby będące jego współwłaścicielami mogą z niego korzystać na równych zasadach, czyli swobodnie korzystać ze wszystkich zgromadzonych na nim środków.

W tym kontekście warto na pewno ustalić zasady korzystania z pieniędzy np. dokonywać większych wydatków za porozumieniem z drugą osobą, a także umówić się, kto opłaca rachunki, czy ile każda z osób może wypłacić gotówki.

Do wspólnego konta każdy ze współwłaścicieli ma swój login i hasło do bankowości elektronicznej, może mieć też swoją kartę. Rachunek umożliwia dokonywanie wszystkich standardowych operacji gotówkowych i bezgotówkowych, czyli np.:

 • wpłacania i wypłacania gotówki np. z bankomatu,
 • zlecania przelewów,
 • opłacania rachunków,
 • płacenia za zakupy w Internecie,
 • płacenia kartą za zakupy w sklepach stacjonarnych.

Właściciele konta mogą także indywidualnie składać wnioski o kredyt, czy otwierać lokaty. W większości banków każdy ze współwłaścicieli może także samodzielnie wypowiedzieć umowę rachunku i podjąć z niego całą kwotę pieniędzy.

Senior a zachowanie bezpieczeństwa w Internecie

Wspólne konto bankowe może być obsługiwane online. Jak pokazują badania, z obsługą Internetu radzi sobie w Polsce zaledwie 30% seniorów. Banki zazwyczaj dają materiały instruktażowe, jak korzystać z konta online.

Ważne jest jednak, by przed rozpoczęciem korzystania a bankowości elektronicznej osoba starsza poznała wszystkie zasady zachowania bezpieczeństwa w Internecie. Chodzi tu głównie o takie kwestie jak:

 • nieudostępnianie innym osobom loginów i haseł do konta,
 • stosowanie na komputerze programów anywirusowych i anyspyware,
 • świadomość istnienia oszustw internetowych np. nieodpowiadanie na wiadomości z fałszywymi linkami do konta, które służą do wyłudzania danych do logowania,
 • znajomość zasad bezpiecznego kupowania w sieci (korzystanie ze znanych sklepów, umiejętność sprawdzenia sprzedawcy przed dokonaniem transakcji, znajomość bezpiecznych form płatności online itp.).

senior - bezpieczeństwo w internecie

Zalety wspólnego konta bankowego

Wspólne konto bankowe dla seniorów może być pod wieloma względami doskonałym rozwiązaniem, szczególnie gdy założy je małżeństwo emerytów, którzy chcą efektywnie zarządzać wspólny budżetem domowym. Do najważniejszych zalet korzystania z takiego rachunku trzeba zaliczyć:

 • niższe koszty prowadzenia jednego wspólnego konta niż dwóch oddzielnych,
 • łatwiejsze zarządzanie wspólnymi pieniędzmi np. opłacanie rachunków, czy planowanie wydatków związanych z codziennym utrzymaniem,
 • większa zdolność kredytowa, a więc większe szanse na pożyczkę lub większy limit kredytowy w rachunku,
 • większe bezpieczeństwo – w przypadku choroby jednego z małżonków druga osoba może swobodnie dysponować wszystkimi środkami niezbędnymi na leczenie, czy utrzymanie domu.

Wypłaty emerytur już wkrótce tylko na konto w banku

Seniorzy, którzy wkrótce przejdą na emeryturę, będą musieli założyć konto w banku, ponieważ bez niego będą mieli problem z odbieraniem świadczeń. Już niedługo wszystkie nowe emerytury mają być przelewane na konta bankowe. Nie będzie już więc możliwości wyboru odbierania świadczeń gotówką za pośrednictwem przekazów pocztowych.

Warto więc już teraz przejrzeć oferty banków i wybrać korzystne konto bankowe, gdyż niebawem posiadanie rachunku bankowego stanie się obowiązkowe, a jego brak uniemożliwi otrzymanie świadczenia.

Jak założyć wspólne konto dla seniora?

Warunkiem otwarcia wspólnego konta jest zawarcie umowy z bankiem, którą muszą podpisać wszyscy jego współwłaściciele. W niektórych bankach konieczna będzie więc wizyta w oddziale obojga seniorów, którzy powinni się stawić wraz z dowodami osobistymi.

W wielu instytucjach można także założyć konto wspólne online, bez wychodzenia z domu. Wówczas umowę najczęściej dostarcza kurier pod wskazany adres, który musi potwierdzić tożsamość obu współwłaścicieli konta (obie osoby muszą mu okazać swoje dowody tożsamości), a także przyjąć od nich podpisy pod umową.

Na co zwrócić uwagę przy zakładaniu rachunku?

Wybierając ofertę rachunku bankowego (obojętne, czy standardowego, czy wspólnego), należy zwrócić uwagę przede wszystkim na cennik usług. Do najważniejszych z nich należą:

 • opłata miesięczna lub roczna za prowadzenie konta,
 • opłata za wydanie karty debetowej,
 • opłata miesięczna za obsługę karty,
 • opłata za przelew standardowy i natychmiastowy,
 • opłata za wypłatę gotówki w bankomatach (zazwyczaj bezpłatne są wypłaty w bankomatach należących do danego banku),
 • opłaty za wypłatę gotówki w oddziale – jest to ważne dla seniorów, którzy nie chcą korzystać z karty,
 • opłaty za przelewy realizowane w oddziale – ważne dla osób, które nie będą korzystać z bankowości internetowej.

Ważne!
Banki dzisiaj oferują często konto za darmo. Zazwyczaj jednak jest to konto internetowe, które zwolnione jest z opłat pod pewnymi warunkami np. dokonywania przelewów online oraz realizowania w miesiącu określonej liczby transakcji bezgotówkowych kartą.

Bezpłatny jest również podstawowy rachunek płatniczy, który może założyć jedynie osoba, niemająca do tej pory żadnego konta w banku. Należy jednak pamiętać, że taki rachunek nie może być kontem wspólnym.

- Opinie

0 Opinii

Jeszcze nie skomentowano!

Możesz być pierwszy