Pożyczki pod zastaw nieruchomości

Zaktualizowano 11-02-2024 Autor: Arkadiusz Stal Pożyczki

Z pożyczki pod zastaw nieruchomości korzystają najczęściej osoby, które potrzebują pożyczyć wysoką sumę pieniędzy. Zabezpieczeniem takiego zobowiązania może być bowiem np. mieszkanie, od którego wartości zależy kwota pożyczki.

Sprawdź, kto oferuje takie usługi, na jakich zasadach są udzielane i czy są one bezpieczne.

Na czym polega pożyczka pozabankowa pod zastaw nieruchomości?

Pozabankowa pożyczka pod zastaw nieruchomości jest zazwyczaj pożyczką gotówkową, która jest udzielana pod zabezpieczenie na nieruchomości należącej do pożyczkobiorcy.

W przypadku braku terminowej spłaty zobowiązania pożyczkodawca może taką nieruchomość sprzedać i w ten sposób odzyskać swoją należność.

Kwota takiej pożyczki wynosi zazwyczaj od 50 do 80% wartości zabezpieczenia, dlatego może być znacznie wyższa niż w przypadku zaciągania zwykłej chwilówki lub pożyczki ratalnej bez zabezpieczeń.

Warto wiedzieć!
Przy udzielaniu pożyczek lub kredytów pod zastaw nieruchomości mogą być zastosowane różne formy zabezpieczenia.

Do najważniejszych z nich należy hipoteka, czyli ograniczone prawo rzeczowe ustanawiane na rzecz wierzyciela, które powstaje z chwilą dokonania stosownego wpisu w IV dziale księdze wieczystej nieruchomości.

Zabezpieczenie na hipotece stosują powszechnie banki przy udzielaniu kredytów i pożyczek hipotecznych.

Firmy pozabankowe częściej posługują się umowami cywilnoprawnym np. umową pożyczki z warunkowym przeniesieniem prawa własności do nieruchomości lub umową przewłaszczenia nieruchomości na zabezpieczenie.

Warto pamiętać, że na nieruchomości nie może być natomiast ustanowiony ani zastaw zwykły ani rejestrowy, ponieważ są to formy zabezpieczenia zarezerwowane wyłącznie do rzeczy ruchomych. Zatem nazwa pożyczki pod zastaw nieruchomości jest trochę myląca.

Pożyczka pod zastaw nieruchomości – jakie dokumenty są potrzebne?

Chcąc ubiegać się o pozabankową pożyczkę pod zastaw nieruchomości, należy najczęściej wypełnić formularz wniosku oraz dostarczyć kilka dokumentów.

Każda firma określa indywidualnie ich listę, ale zazwyczaj wymagane są:

  • dowód osobisty,
  • akt notarialny potwierdzający prawo własności do nieruchomości np. umowa kupna-sprzedaży mieszkania lub umowa darowizny,
  • mapy ewidencyjne gruntu, jeśli zastawiony ma być dom lub działka,
  • numer księgi wieczystej,
  • opcjonalnie zaświadczenie o braku zadłużenia ciążącego na nieruchomości.

Co ważne, w przypadku zaciągania pożyczki w parabanku nie trzeba przedstawiać zaświadczenia o zarobkach lub innych dokumentów potwierdzających dochody. Takich zaświadczeń wymagają natomiast banki oraz SKOK-i przy udzielaniu kredytów i pożyczek hipotecznych.

Co może być zastawem pożyczki

Zabezpieczeniem pożyczki pod zastaw nieruchomości mogą być między innymi:

  • dom,
  • mieszkanie własnościowe,
  • spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego,
  • działka budowlana,
  • działka rekreacyjna,
  • lokal użytkowy,
  • magazyn,
  • działka inwestycyjna,
  • grunty rolne.

Każdy pożyczkodawca określa indywidualnie rodzaje nieruchomości, jakie mogą być zabezpieczeniem pożyczki.

Niektóre podmioty akceptują wyłącznie lokale i budynki mieszkalne, inne specjalizują się np. w udzielaniu pożyczek pod zastaw gospodarstw rolnych dla rolników lub pożyczek dla firm pod zastaw obiektów komercyjnych i przemysłowych.

Na jaki cel można zaciągnąć pożyczkę pod zastaw nieruchomości?

Pożyczkę możesz zaciągnąć na dowolny cel i nie musisz się tłumaczyć pożyczkodawcy, na co potrzebne ci są pieniądze. Możesz je przeznaczyć np. na:

  • remont domu
  • zakup samochodu
  • wycieczkę zagraniczną
  • zabiegi medyczne
  • na spłatę zadłużenia.

Nieco inaczej to wygląda w przypadku zaciągania bankowego kredytu hipotecznego, który co do zasady jest przeznaczony wyłącznie na finansowanie celów mieszkaniowych np. zakup mieszkania lub budowę domu.

Warto jednak wiedzieć, że w bankach dostępne są także pożyczki hipoteczne na dowolny cel, które są udzielane na podobnych zasadach jak pozabankowe pożyczki pod zastaw nieruchomości.

Pożyczki pod zastaw nieruchomości dostępne przez internet

Większość firm pozabankowych udostępnia swoim klientom możliwość wnioskowania o pożyczkę przez Internet. W tym celu trzeba wypełnić krótki formularz online, w którym konieczne jest udzielenie najważniejszych informacji:

  • dane osobowe – imię nazwisko PESEL
  • dane kontaktowe – adres, numer telefonu oraz e-mail
  • informacja na temat nieruchomości – wszsytkie informacje, które mogę być pomocne przy wycenie, np. powierzchnia czy piętro, na którym usytuowane jest mieszkanie, jakość wykończenia

Na tej podstawie pożyczkodawca udziela wstępnej jej wyceny oraz określa maksymalną wysokość pożyczki. Jeśli jest ona satysfakcjonująca dla klienta, niezbędne jest dostarczenie wymaganych dokumentów oraz dopełnienie pozostałych formalności, czyli zawarcia umowy oraz ustanowienie zabezpieczenia.

Dopełniane są one albo w placówce firmy pożyczkowej, albo w miejscu zamieszkania pożyczkobiorcy, do którego dojeżdża przedstawiciel instytucji. Większość parabanków preferuje ten drugi wariant i zazwyczaj zapewnia możliwość obsługi na terenie całego kraju.

Sprawdź także, gdzie skorzystać z pożyczki w lombardzie przez internet.

pożyczki pod zastaw nieruchomości

Kto może skorzystać z usługi?

Z pożyczki pod zastaw nieruchomości mogą skorzystać zarówno osoby fizyczne, jak też firmy. Usługa dostępna jest również dla rolników.

Podstawowym warunkiem zaciągnięcia takiego zobowiązania jest posiadanie nieruchomości, która może stać się jej zabezpieczeniem.

Pożyczka pod zastaw nieruchomości – gdzie skorzystać?

Jeszcze kilka lat temu pożyczki pod zastaw nieruchomości mogły być udzielane przez różne podmioty, również instytucje pożyczkowe, a nawet pożyczkodawców prywatnych.

Zasady ich przyznawania zmieniły się jednak od momentu wejścia w życie Ustawy o kredycie hipotecznym oraz nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami z dnia 23 marca 2017 r.

Zgodnie z przepisami powyższej ustawy pożyczki, których zastawem jest nieruchomość oraz kredyty zabezpieczone innym prawem związanym z nieruchomością mieszkalną mogą być teraz oferowane konsumentom wyłącznie przez:

  • banki,
  • SKOK-i.

W internecie do dziś można spotkać oferty pożyczek prywatnych pod zastaw nieruchomości. Pamiętaj, że osoby oferujące takie usługi robioąto nielegalnie – niegdy nie odpowiadaj na takie propozycje.

Warto wiedzieć!
Firmy pożyczkowe wciąż mogą udzielać pożyczek pod zastaw nieruchomości, ale tylko firmom i osobom fizycznym prowadzącym działalność gospodarczą.

Uwaga na oszustów!

Zaostrzenie przepisów w zakresie udzielania pożyczek pod zastaw nieruchomości było spowodowane wieloma przypadkami oszustw, jakie miały miejsce na rynku pozabankowym.

Przestępcy proponowali takie pożyczki osobom zadłużonym i znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej, które z powodu pilnej potrzeby zdobycia gotówki godziły się na podpisywanie bardzo niekorzystnych dla nich umów.

Najczęściej były to umowy przenoszące własność nieruchomości na pożyczkodawcę na czas spłaty zobowiązania – jeśli pożyczkobiorca nie spłacił go w wyznaczonym terminie, tracił bezpowrotnie prawo do swojego mieszkania.

Wywiązanie się z terminu spłaty było o tyle trudne, że był on bardzo krótki, często nieprzekraczający 6 miesięcy, ponadto pożyczkę trzeba było zwrócić z bardzo wysokimi odsetkami.

Co więcej, w umowach wpisywana była zaniżona wartość nieruchomości, dlatego przestępcy po jej przejęciu i sprzedaży mogli liczyć na bardzo wysoki zysk.

Uwaga!
Ogłoszenia na olx o tytułach typu „udzielę pożyczki pod zastaw domu lub nieruchomości” to często oszustwa mające na celu wyłudzić dane osobowe od osób rozpaczliwie poszukujących gotówki.

Zastawienie nieruchomości za pożyczkę a brak zdolności kredytowej i dochodu

Prywatne pożyczki pod zastaw nieruchomości przeznaczone dla konsumentów cieszyły się dość sporą popularnością, ponieważ można było dzięki nim zaciągnąć zobowiązanie bez posiadania zdolności kredytowej. Klienci nie musieli nawet udowadniać, że mają dochody. Mieli też szansę pożyczyć pieniądze na spłatę zadłużenia u komornika.

Aktualnie na podobnych zasadach oferowane są pożyczki pod zastaw nieruchomości dla rolników, przedsiębiorstw oraz osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą.

Wielu pożyczkodawców oferuje możliwość  zaciągnięcia zobowiązania wręcz na spłatę długów, również wobec ZUS i US. Z punktu widzenia pożyczkobiorcy mającego problemy finansowe takie rozwiązanie wydaje się atrakcyjne.

Warto jednak uważać, ponieważ pożyczki pod zastaw budynku czy działki mogą być bardzo ryzykowne. Przed zawarciem umowy należy przede wszystkim dokładnie przeczytać jej warunki i przeanalizować swoje realne możliwości wywiązania się z terminu spłaty pożyczki.

Warto również sprawdzić wiarygodność pożyczkodawcy i unikać podpisywania umów przenoszących warunkowo własność nieruchomości na czas spłaty zobowiązania.

Warto wiedzieć!
Jeśli jesteś konsumentem i potrzebujesz pożyczki dla zadłużonych, możesz wciąż legalnie skorzystać np. z pożyczki pod zastaw auta, przy której udzielaniu wielu pożyczkodawców nie weryfikuje zdolności kredytowej.

Wady i zalety

Pod wieloma względami pozabankowe pożyczki pod zastaw nieruchomości są korzystnym rozwiązaniem, jednak mają też pewne wady, o których warto pamiętać, decydując się na zaciągnięcie takiego zobowiązania.

Poniżej przedstawiamy najważniejsze plusy i minusy związane ze skorzystaniem z takiej oferty.

Zalety:
  • możliwość pożyczenia wysokiej kwoty uzależnionej od wartości nieruchomości,
  • mniejsze wymagania w kwestii posiadania zdolności kredytowej – w niektórych przypadkach możliwość zaciągnięcia pożyczki bez zaświadczeń o dochodach oraz z bez BIK i KRD,
  • swoboda w wydatkowaniu środków,
  • możliwość uzyskania wstępnej decyzji po złożeniu prostego wniosku online.

Wady:
  • ograniczona oferta – pozabankowe pożyczki pod zastaw mogą być oferowane wyłącznie podmiotom gospodarczym,
  • ryzyko utraty nieruchomości będącej zabezpieczeniem pożyczki,
  • ryzyko trafienia na oszustów,
  • wysoki koszt zaciągnięcia zobowiązania,
  • krótkie terminy spłaty,
  • formalności wymagające dostarczenia dokumentów dotyczących nieruchomości.
3.1 (Ilość ocen: 16)

Od 10 lat związany z branżą finansową. Specjalista od wszelkiego rodzaju produktów pozabankowych, które regularnie analizuje i testuje. Doświadczenie zawodowe zbierał, pracując w największych firmach pożyczkowych, przez co wiedzę na temat sektora pozabankowego posiada z pierwszej ręki. Założyciel portalu pozyczasz.pl.

Kontakt z autorem:

- Opinie

0 Opinii

Jeszcze nie skomentowano!

Możesz być pierwszy